„Een kwestie van gezond verstand,, IJsbrekei *s teven pronkt op Maasboulevard Rotterdamse havens waren te klein: ,Foppenpolder Vrouwensoos heeft meer vrouwen nodig Jan Anderson zoekt historisch materiaal moet groen blijven" Windmill beloont ideeënmakers CDA MAASLAND Enthousiasme genoeg, maar Expositie over Ambacht Zilveren penning voor Anna Moerman Twee auto's geleegd Bejaarde botst op motorfiets Zender 't zwijgen opgelegd Inbraak sporthal Bejaarde vrouw breekt 2 ribben Met pa's auto tegen zuil Vijftien - duizendste DINSDAG 31 OKTOBER 1978 VD/SC/WW3 V!aardingen Dat het tegen woordig nog mogelijk is om zonder de titel van ir. of ing, voor de naam te hebben een waardevolle uilvinding te doen, hebben twee werknemers van de Windmill wel duidelijk bewezen. Twee eenvoudige werkers van het Vlaardingse bedrijf, de heren J, A. van Witzenburg en C. Hallebeek, hebben gewoon hun verstand gebruikt hetgeen resulteerde in zowel besparing van kosten als vermindering van verontreini ging. Hiermee heeft het tweetal tevens aangetoond, dat het be strijden van milieu-verontrei niging in principe niet kosten verhogend behoeft te werken. De twee werknemers hebben elk met hun idee de maximum uitkering ontvangen van de ideeëncommissie van de Wind mill: 17000 gulden de man. In beide gevallen ging het om in feite heel eenvoudige zaken, je moet er alleen maar opko men. Dagbaas Witzenburg van de kiezelfabriek kwam daar op. De procesgang van twee grond stoffen, die kiezelzout als eind- produkt oplevert, beviel de dag baas maar matig. Om een tech nisch verhaal simpel te houden: Met enkele eenvoudige kunst grepen liet Witzenburg de zout- zuuroplossing, die eerst voor afvalstof werd aangezien, terug voeren in het gehele produktie- proces. Resultaat: Een verbe terd rendement, twaalf procent hoger, dus meer produkt met minder grondstoffen. Technisch knappe koppen van de Windmill hadden al een op lossing op papier op wat voor manier het rendement van de zogenaamde parelfabriek kon worden verbeterd. Daar gaat het om het geschikt maken van ammoniumfosfaat voor een tus- senprodukt van veevoeder. Een deel van het daaruit ontstane poeder blijkt steeds verloren te gaan wanneer de 117 graden celsius hete stof wordt afge koeld. Ongehinderd door technische kennis, maar ervaren door de dagelijkse praktijk hoe een en ander werkt, kwam dagbaas C. HoUebeek op het idee een aantal leidingen te verleggen, een in greep van niks. Het resultaat was precies gelijk als de metho de zoals dat al op een andere manier, hetgeen 1,2 ton had gekost, was uitgedokterd. Het rendement steeg van 94 naar 100 procent Ook hier geldt: Minder grondstof, meer produkt en minder vervuiling. Erg lang heeft de ideeencom- missie niet hoeven te cijferen over de waarde van beide gelan ceerde ideeën, De resultaten wa ren al gauw duidelijk en leveren nu beide een besparing op van honderdduizenden guldens per J. A. van Wit zenburg (links) en C. Hollebeek kre gen voor hun vin dingen de maxi male uitkering van de ideeen- commissie van de Windmill. jaar voor de Windmill. Reden om de 55-jarige Witzenburg en zijn 61-jarige collega HoUebeek het maximale bedrag uit de ideeënpot te geven, hetgeen voor hen neerkomt op tiendui zend piek schoon in het handje. Het geld komt beide heren goed van pas. De auto van de heer Witzenburg wordt al weer een dagje ouder en is aan vervan ging toe. Voor zijn collega Hol lebeek zit er eindelijk toch een reisje in naar zijn zwager in Nieuw-Zeeland. „En als we weer een extraatje nodig heb ben verzinnen we wat nieuws", lachen de uitvinders. De Rotterdamse ha vens waren er te klein voor, Schiedam had op de Maasboulevard wel ruimte voor de oude ijsbrekersteven. Schiedam Nergens in de toch qua omvang niet geringe Rotterdamse ha vens was er een plaatsje voor te vinden. Vandaar dat er sinds vorige week woensdag een oude ijs brekersteven aan de Schiedamse Maasboule vard is geplaatst vlak bij restaurant Europoort. De ijsbrekersteven, die vroeger bij dichtgevroren vaarwater op de voorsteven van een sleepboot werd gezet om de weg voor de sleper vrij te maken, is eigen dom van het Maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam. Kampend met ruimtegebrek be dacht de leiding van dat mu seum dat het misschien wel aardig was om het gevaarte in bruikleen te geven aan de ge meente Rotterdam, die het dan op een centraal plaatsje in de haven zou kunnen plaatsen. Zo doende zou de bevolking toch plezier kunnen hebben aan het historische bezit van het Rotter damse museum. Na lang zoeken liet de gemeente Rotterdam ech ter weten dat er in heel de uitgestrekte haven geen plekje voor de oude ijsbrekersteven beschikbaar was. Het museum moest maar iets anders beden ken of het waardevolle bezit maar ergens opslaan. Waar de buurgemeente zo enorm veel moeilijkheden mee had, bleek in Schiedam echter totaal geen probleem. Haven meester T. Sabel van Schiedam nam even contact op met het museum, maakte daarna even een praatje met de gemeente Schiedam en prompt was er overeenstemming. Aan de 'Maasboulevard was er nog een prima plekje beschikbaar voor de steven die eens de boeg van de in 1916 gebouwde sleepboot „Spanje" had gesierd. Gemeen tewerken zorgde er even voor dat er een voetstuk werd ge plaatst op de Maasboulevard en dat het gevaarte woensdag kon worden geplaatst. De 1500 gul dentjes die daarvoor nodig wa ren werden prompt door de gemeente beschikbaar gesteld en zo prijkt de ijsbrekersteven dan nu aan de Schiedamse Maasboulevard. De gemeente heeft het in bruikleen gekregen van het Rotterdamse museum, wat in de praktijk betekent dat Schiedam het kan houden zo lang het maar wil, maar het niet mag worden doorverkocht. Schiedam Tot nog toe verliepen de bijeenkomsten van de vrouwensoos bost ongedwongen, maar desondanks blijft het bij een klein groepje vrouwen dat de organisatie voor rekening neemt. Dat is te weinig: „Aan ideeën en enthousiasme ontbreekt het ons niet, maar wij kunnen en willen het niet alleen doen", aldus Sylvia Saakes. Zij is een van de initiatiefneemsters van de vrouwensoos, die elke donderdagavond wordt gehouden in de Teerstoof, Nieuwstraat 12. «Ondanks verschillende pogin gen er meer vrouwen bij te betrekken, blijken wij maar met een klein groepje voor de weke lijkse voorbereidingen te staan. Als er geen thema-avonden georganiseerd worden, dan is er uitzonderingen daargelaten weinig initiatief om het zelf gezellig te maken. Daar komt dan wel bij dat de rommel van de verbouwing niet tot de gezel ligheid bijdraagt, maar to ch Sylvia Saakes wijst erop, dat de vergaderingen voor alle vrouwen open zijn en dat dus iedereen wensen, ideeën of grie ven kwijt moet kunnen, ook de dames die de soos voor het eerst bezoeken. Het gaat bepaald niet om vrouwen „in spijkerbroeken en slecht gewassen truien ge huld" (citaat WD'er Gerard Verhuisdonk), maar om een zeer gevarieerd publiek. Anne Hoogenriam: „Een gemid delde leeftijd? Moeilijk. De meeste bezoeksters zijn zo onge veer tussen twintig en veertig Jaar, maar er komen er ook veel van tussen de veertig en de zestig. Oudere vrouwen komen eigenlijk niet zo gauw, hoewel iemand van zeventig best wel kom is." Donderdag is cr weer een huis» vergadering in de Teerstoof, waar de verbouwing ten einde loopt. Om half negen 's avonds gaat het verdere verloop van de soos bekeken worden; zo wordt crovgr gesproken welke thema- avoncfên in het komende seizoen kunnen worden gehouden. Aandacht werd onder meer al besteed aan „Tijd voor school", de politiek (met een speciaal forum) en Vietnam (in het kader van een onderwijsproject), en een van de eerstvolgende the ma's is de voeding. „Wij willen een zo breed mogelijk program ma, gericht op maatschappelij ke aspecten", zegt Anne Hoog- endam. „Het moet niet zo zijn, dat wij ons alleen met huishou delijke punten bezighouden." Ook de huisvergaderingen zijn voor iedere vrouw toegankelijk. Vooral wie wil helpen (aan de bar. of met andere voorberei dingen), wordt met open armen ontvangen. Inlichtingen geven Sylvia (telefoon 732570), Anne ,263303) en Loes (7fi8fifi3>. Vlaardingen Vlaardinger Am bacht staat centraal tijdens twee exposi ties, die wordt ge houden in het Ge meente-archief en het Streekmuseum van Jan Anderson. Deze tentoonstellin gen, die eind novem ber worden geo pend, draagt de titel „Vlaardinger Am bacht van dorp tot stadswijk". Tijdens de exposi ties wordt gepro beerd, aan de hand van foto's en an sichtkaarten een beeld te geven van de veranderingen, die het dorp Vlaar dinger Ambacht heeft ondergaan: van een echt dorp met boerderijen en la nd a r beid ersh u is jes tot een wijk van ..grote? broer" Vlaar dingen. Er is echter niet at te veel materiaal uit de periode, dat Ambacht nog een echt dorp was. Jan Anderson is samen met het gemeente-archief op zoek naar gedenkborden, schil derijen, verpakkingsmateriaal van bijzondere bedrijven, ge reedschap en tal van andere zaken, die op Vlaardinger Am bacht betrekking hebben. Met deze spullen zouden de tentoon stellingen gecompleteerd kun nen worden. Wie het een en ander kan bij dra ger. wordt verzocht, met Jan Anderson contract op te nemen. Hel adres is Kethelweg 50, tel. 34,38,43. Men moet er wel op rekenen, dat het historisch ma teriaal tot ongeveer maart 1979 moet worden afgestaan. Een beeld van Vlaardinger Ambacht-armo-toen. Op de plaat het Emaus, gezien vanaf het gemeente-archief (dat wil zeggen: de plaats waar tegenwoordig het gemeente-archief staat: rechts, nét buiten de foto). Maasland Het gemeentebestuur heeft de zilveren gemeentepen- ning uitgereikt aan mevrouw Anna Moerman, die dit jaar haar vijftigjarig jubileum viert als lid van de Christelijke zangvereni ging Te Deum Laudamus. Mevrouw Moerman werd bij de oprichting van hel koor als veertienjarig meisje lid van het koor en zij zingt nog altijd haar partij mee. De onderscheiding werd vorige week overhandigd door wethouder J. Kwakkelstein. Ook de hoer Cor de Kncgt werd gehuldigd. Namens de Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen ontving hij de zilveren erespeld ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum. Om de beide jubilarissen te feliciteren werd zaterdag een drukbe zochte receptie gehouden. Daarbij werd ook het vijftigjarig jubileum van de vereniging zelf gevierd. Aanstaande zaterdag zal in de Nederlands Hervormde Kerk in Maasland een jubileum concert worden gegeven, dat om 20 uirr zal beginnen. Maasland De afdeling Maasland van het CDA heeft zich uitgesproken tegen de plannen van de provincie en het rijk om de Foppenpolder ten bate van de recreatie onder water te zetten. De confessionele fractie, die met zes van de elf zetels de meerderheid vormt binnen de Maaslandse raad, Is voor het behoud van de oorspronkelijke agrarische bestemming. De gemeenteraad van Maasland moet hierover in november beslis sen. „Wij zijn van mening", aldus de woordvoerder van het CDA de heer T. Goudswaard, „dat de Foppenpolder als polder ge handhaafd moet blijven. In dat standpunt 2ijn wij gesterkt na de hoorzitting met de bewo ners." Tijdens de hoorzitting waarop Goudswaard doelt, die druk werd bezocht door bewo ners en grondbezitters van de polder, viel er nauwelijks een positief geluid over het „Fop- penmeer" te horen. Het voorstel van de provincie werd afgewe zen- Naast het protest van het CDA en van de bewoners en de eige naars. keerden ook de landbou worganisaties in Maasland en omstreken 2ich fel tegen de plannen om de polder onder water te zetten. Deze organisa ties vragen zich onder meer af of de winst aan recreatiemoge lijkheden voor ruim driehon derd bezitters van boten wel opweegt tegen een uitgave die wordt geraamd op ruim vijftien miljoen. Ook andere organisaties, waar onder het consulentschap voor de rundveehouderij, stuurden het Maaslandse gemeentebe stuur hun reacties. De teneur van de meeste reacties komt hier op neer: „Houdt de Foppen polder groen". Schiedam Door simpelweg» het linnendak van een perso nenwagen open te schuiven heb ben nog onbekende dieven een cassetterecorder met een waar de van ongeveer 159 gulden weten buit te maken. Eigenaar van wagen en cassetterecorder is de 22-jarige H.B.; hij had zijn auto geparkeerd aan de Noord- westsingcl. Ook een auto in de nieuwstraat is het afgelopen weekend ten prooi gevallen aan dieven. Een cassetterecorder, cassetteband jes en diverse gereedschappen met een totale waarde van onge veer 900 gulden werden uit het voertuig van de 36-jarige I.A. meegenomen. Het linkerachter- portier van de wagen is door inbrekers geforceerd. Schiedam Een botsing met een motorfiets is voor de 63-jari- ge fietser L.H.V. minder goed afgelopen. Met een Imkeronder- beenfractuur, een hersenschud ding. een hoofdwond en diverse schaafwonden moest de bejaar de fietser in het Nolet-zieken- huts worden opgenomen. De aanrijding ontstond omdat de fietser komende vanaf de Veen- Iandstraat geen voorrang ver leende aan de motorfiets die werd bestuurd doorde 19-jarige R.B. Beide voertuigen werden door de grote klap zwaar be schadigd. De bestuurder van de motorfiets kwam met de schrik Schiedam Kort no midder nacht in de nacht van zaterdag op zondag heeft de Schiedamse politie de voltallige installatie van een clandestiene zender in beslag genomen. Eigenaar was de 19-jarige P. J. V., die vanuit zijn woning aan het Lïsztplein uitzond. De politie heeft proces verbaal tegen V. opgemaakt en nam onder andere twee zenders, een portofoon, walkie-talkies, een mengpaneel en twee micro foons mee. Schiedam Door een ruit te vernielen hebben inbrekers de sporthal Margriet betreden en een bandrecorder en sigaretten ontvreemd. Totale waarde van de buit bedraagt ongeveer 900 gulden. De door de inbrekers aangerichte schade bedraagt 1O0 gulden. Schiedam De 78-jarige me vrouw C. A„ L.-L. is met twee gebroken ribben in het zieken huis opgenomen, nadat zij on wel was geworden in een bus van de RET op het Emma plein. Nadat zondagmiddag een chauffeur van de RET om assis tentie had verzocht en de GG en GD was gearriveerd bleken haar verwondingen van dien aard dat zij meeiteen in het Noletziekenhuis moest worden opgenomen. Schiedam De 17-jarige A. P. K. heeft onder invloed van drank de wagen van zijn vader gepikt, is er mee gaan rijden en heeft een verkeerszuil omver gereden aan de Nieuwe Darn- laan nabij de Margriethal. Het was de bedoeling dat de jongen aan de wagen van zijn vader zou gaan sleutelen, maar laat in de avond besloot hij om naast het sleutelen toch ook ma ar een stukje te rijden. Bij het ver- keen; zuiltje aangekomen bleek hij de rijkunst toch niet geheel machtig. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Oe Vlaardingse grossier Arie de Hoop en zijn vrouw zijn vorige week uitgebreid in de bloemetjes gezet op de Westlandbeurs, die in 's-Gravenzande werd ge houden. Een van hen was de vijftienduizendste be zoeker van de beurs: een feit. dat best even gevierd mocht worden. De diverse standhouders hadden een aardig geschenkenpakke! voor het echtpaar samenge steld, terwij! de beide Vlaar- dingers ook werden uitge nodigd voor de grote feest avond, die de Westland beurs donderdagavond hield.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3