SCHIEDAMSCHE COURANT 'Opspuiten' moet doorgaan protest naar provincie Rijnmond Meubelen! 3 Distilleerderij moet sluiten Geld uitsparen, maar niet ten koste van ambtenaren Inspraak in een enquête Alleen Rotterdam spuit momenteel havenslibop Schiedamse grens Vakmanschap in Meubelen Vier man helpen collega aan baan PSplWÉÉ mÊÊrn- - - Silil Eén directeur Havendienst en Vrom samen met technische bedrijven: Fusie banken naderbij ViaardingenWesthavenkade 35-39, tel.010-342239 Doorgereden na aanrijding 1/WW4 jWoensdag 6 december 1978- ONAFHANKELIJK DAGBLAD .103de jaargang no.26232-6 PAGINA'S Broersvcsl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendicnst 1*44144 SCHIEDAM EN KETHEL. 1 Schiedam Hoe denken mensen in Schiedam-Noord over de inspraak en invloed die zij hebben bij de opbouw van de samenleving om hen heen. Dat vraagt de SSSNf de Stichting Samenlevmgsopbouw Schie dam Noord en tegelijk ook de werkgever van t opbouwwerker Jos van der Lugt, zich af. Om antwoord te krijgen op die brandende vraag is een enquêteformulier rondgestuurd naar die mensen in Noord, die in het verleden actii het gebied van de inspraak. i actief zijn geweest op Ongeveer driehonderd mensen zijn dat, volgens de administratie van de SSSN geweest. Alle driehon derd hebben zij inmiddels het enquêteformulier ontvangen en alle driehonderd worden gevraagd om het uit elf stencilvelletjes bestaande formulier aan de SSSN te retourneren. Ingevuld en wel. De resultaten van het onderzoek zullen worden vergele ken met vergelijkbare onderzoeken in andere steden in Zuid-Holland, zo schrijft opbouwwerker Jos van derLugt in een bij de enquête gevoegde brief. Op het ogenblik wordt in Woudhoek en Spaland geen Rotterdams havenslib opgespoten Het derde slachtoffer in de Schiedamse jeneverwereld. -Ook de Schiedamse Distilleerderijen BV moet aan het einde van de maand dicht. Een faillissement kan waar schijnlijk nog net worden voorkomen. Schiedam Schiedamse Distilleerderijen BV gaat sluiten. Aan het einde van deze maand gaat de zaak al dicht en komen de overge bleven werknemers op straat te staan. Na enkele jaren met verlies te hebben doorgedraaid ziet directeur J. Houtman zich nu gedwon gen te stoppen, voordat hij failliet zal worden ver klaard. Acht overgebleven werknemers komen door deze drastische maatregel op straat- Houtman: ,Het is een hele tragische zaak, maar de concurrentie was niet meer vol te houden. Je kunt gewoonweg niet met verlies blij ven draaien". Het merendeel van de werkne mers van de distilleerderijen is al weg. In de tijd dat het Hout man en zijn bedrijf nog voor de wind ging, werkten er alles bij elkaar ongeveer veertig man. Met het slechter worden van de tijden in het gedistilleerd, ver dwenen ook de werknemers, langzaam maar zeker. Een deel van de werknemers werd elders aan een baan geholpen, een ander deel verdween na het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Niemand kwam voor die werknemers in de plaats. Tot acht man is het personeels bestand nu teruggebracht. Twee daarvan zijn boven de vijfenzestig, en hoeven dus met te worden ontslagen in de letter lijke zin van het woord. Vervan gende werkgelegenheid is er voor de zes nog niet gevonden. In deze tijd van werkloosheid zal dat ook niet makkelijk zijn, vrees t Houtman. De Schiedamse Distilleerderij en BV bestaat een kleine hon derd jaar. Adrianus van den Eelaart, de distilleerderij die een twintig jaar geleden werd overgenomen heeft al een veel rijkere historie, die teruggaat tot het einde van de zeventiende eeuw. De Schiedamse Distilleerderij en is het derde bedrijf dat in deze branche de problemen niet meer aan kan. Eerder dit jaar ging Arie Bitter failliet. Het vong jaar was Vrijmoed juist door Arie Bitter overgenomen- Schiedam Het is niet uitgesloten, dat er één directeur komt voor de nutsbedrijven die gaan samenwerken. Volgens wethouder Scheeres mag dat echter niet lei den tot verminderde carrièrekansen voor het betrokken personeel. Directeur van de ge meentelijke technische bedrijven (GTB), met on geveer 200 man perso neel, is dr. ir. J. van Willigen. Ofschoon nog niets vaststaat, blijft hij als enige directeur over bij de nutsbedrijven. In mei volgend jaar ver trekt namelijk ing. E. T. Kraan, directeur van de Vrom-dienst, met onge veer 100 man personeel, en voorlopig zal chef ad ministratie J. Hoedeman hem daar waarnemen, in afwachting van de inte gratie. Dan is er ook nog Theo Sabel, de havenmeester, die in dit prille stadium voorbestemd lijkt voor de functie van chef van de hoofdafdeling service en inspectie, onderdeel van de GTB. De comple te havendienst, die be staat uit 17 man, zou in deze hoofdafdeling kun nen worden opgenomen, aldus Scheeres, en die mogelijkheid bestaat omdat de taken van de havendienst verminderd zijn in de loop der jaren. Schiedam Zonder ambtena ren te ontslaan willen burge meester en wethouders van Schiedam de krachten bunde len van de nutsbedrijven van de gemeente. Het idee! leeft om de havendienst en de Vrom- dienst onder te brengen bij de gemeentelijke technische be drijven (GTB), zonder de toe komstmogelijkheden van het personeel bij de eerste twee diensten te verkleinen. Doel is: geldbesparing. „Door een meer efficiënte aan- pak kan je de activiteiten van de verschillende diensten op elkaar afstemmen, waardoor de service meteen beter wordt", zei gistermiddag wethouder voor financiën en economie Reinier Scheeres, in het bijzijn van zijn collega voor sociale zaken en personeelszaken Riet Taverne, Volgens hen zijn nog geen be sluiten genomen, omdat de in spraak heel ver moet gaan. Ad viezen van de vakbonden en de betrokken medezeggenschaps commissies worden tegen de jaarwisseling verwacht. „Je zou je kunnen voorstellen, dat de Vrom en de GTB hun werk heel goed op elkaar kun nen afstemmen. Zij hebben im mers dezelfde klantenkring: de burgers van Schiedam, Dat be tekent dus, dat die twee instel lingen dezelfde administratie voeren. Nou, dan moet je geen energie verspillen, maar twee vliegen in één klap slaan", aldus wethouder Scheeres. Hoewel Bestek '81 volgens hem bezuinigingen nodig maakt, vindt hij het niet nodig om te besparen op het aantal arbeids- Wethouders Scheer es (links) en Taverne. Schiedam Burgemeester en wethouders gaan er bij de provincie tegen protesteren, dat in Schiedam-Noord geen havenslib meer mag worden opgespo ten. Nog vódr de kerstdagen wil de wethouder voor stadsontwikkeling en milieuzaken, ir. Chris Zijdeveld, een „boze brief' aan gedeputeerde staten (GS) van Zuid-Holland de deur uit hebben. Op het moment wordt er op de gronden van Woudhoek en Spa- land geen bagger uit de Rotter damse havens gespoten. „Wat dat betreft kwam het spuitver bod van GS als mosterd na de maaltijd", aldus Zijdeveld. „Wij werden er niet door gcraakt". Want al had het college van gedeputeerde staten begin dit jaar een spuitvergunning aan de gemeente Schiedam verlengd tot 1980, vlak voordat vorige week door hetzelfde college in Den Haag een halt werd toege roepen aan de opspuitingen, was de kraan dichtgedraaid, volgens de Schiedamse wethou der. Overigens was dat, aldus Zijde veld, door omstandigheden: „Afhankelijk van het aanbod vanuit Rotterdam en de behoef te aan slib elders konden wij in Woudhoek en Spaiand steeds opspuiten. Op het ogenblik ge beurt het niet bij ons, maar alleen in Rotterdam." De locatie, waarop de wethou der doelt, is de Oostabtspolder, ten noorden van de Polderweg cn de Schiedamse gemeente grens, waar de gemeente Rot terdam industrie wil vestigen. Als het aanbod er voor Schie dam weer is en dat kan niet lang duren, want Rotterdam moet per jaar meer dan 21 miljoen kubieke meter veron treinigde baggerspecie kwijt zegt wethouder Zijdeveld de opspuitingen voort te willen zet ten. .Het schrijven van GS willen wij niet ongemerkt voorbij laten gaan. Dat houdt in, dat wij met de ons ten dienste staande mid delen een protest bij de provin cie willen indienen. Ik vind het verbod om te spuiten onjuist, zeker ais je nagaat dat Schie dam altijd heeft bedongen dat er schoner slib hiernaartoe moet komen dan het slib uit de chemicaliënhavens." ADVERTENTIE De Lier Het bestuur van dt Coöperatieve Raiffeisenbamc De Lier heeft tijdens de buiten gewone ledenvergadering haar leden voorgesteld te fuseren '"et de bank Maasland-Maas sluis. Na stemming, voorafge gaan door een uitvoerige discus- se, bleek een ruime meerder heid van de leden dit vc vstel te steunen. Ook de ledenvergadering van de bank Maasland-Maassluis sprak rich positief uit over een fusie. Bij de volgende stap zal dezelaatse bank rich tijdens een binnenkort te houden tweede vergadering opheffen. De sa mensmelting is dan met ingang van 1 april van het volgende jaar een feit plaatsen bij de gemeente. Moch ten dus door integratie van ha vendienst, Vrom-dienst (ver voer, reiniging, ontsmetting en markt) en GTB door natuurlijke afvloeiing plaatsen verloren gaan en niet noodzakelijk hoe ven te worden opgevuld, dan schept dat ruimte om elders extramensen in te zetten, aldus Scheeres, en volgens hem is die behoefte er heel duidelijk. „In ieder geval moet je niet op personeelslasten gaan bezuini gen, want dat frustreert andere doelen hevig", zegt hij. Het bundelen van de krachten van de nutsbedrijven kan zo veel geld uitsparen dat in het welzijnswerk kan worden „ge pompt", dat de grootste priori teit van het college daarmee ook daadwerkelijk de nodige aandacht krijgt, hoopt wethou der Taverne. In overleg met de vakbeweging en de medezeggenschapscom missies zal worden beslist, of en welk adviesbureau moet worden aangetrokken om de integratie van de nutsbedrijven voor te bereiden. Dat houdt in, dat het college niet zonder meer in zee wil gaan met De Galan Voigt, dat destijds was bena derd voor de reorganisatie bij de afdeling algemene zaken, „Let wel, dat het hier niet per se hoeft te gaan om reorganisa tie", zegt wethouder Taverne, „Het streven naar samenwerk ing gaat meer op. Een betere efficiency staat voorop". Het verbod, namens GS onder tekend door de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, was twëee- necnhalve week geleden afgeko men om twee redenen. Gedeputeerde staten trekken rich enerzijds de bezwaarschrif ten aan, die begin dit jaar door verschillende milieugroepen zoals de Schiedamse stuwgroep Midden-Delfland en de PPR werden ingediend tegen de eer der verlengde spuitvergunning van GS aan Schiedam, hetzoge- n aamde spui tbesl uit Anderzijds is er de afwachtende houding van het provinciale be stuur tegenover het ontwerp- MER, het voorlopige milieu-ef- fect-rapport dat door een spe ciale stuurgroep is gemaakt over de mogelijk schadelijke gevolgen van veelal giftige baggerspecie. In het voorlopi ge MER, dat eind september werd gepresenteerd in het Pro vinciehuis in Den Haag, staan nadelen opgesomd van het stor ten van havenslib in zee, het bergen ervan in plassen en het spuiten op het land, „Het is allemaal nadelig, een keus is haast niet te maken", zei J. Hoek van Dijke toen, als nieuwe voorzitter van de stuur groep. Blubbemota De Schiedamse wethouder, die ruimtelijke ordening èn milieu zorg in 2ijn takenpakket heeft, wijst op de beschouwing, die burgemeester en wethouders van Schiedam anderhalf jaar geleden gaven over opspuiten van de Rotterdamse haven bag ger. Dat was in antwoord op schriftelijke vragen die het toenmalige PPR-raadslid, oud wethouder Hans van der Wilk, had gesteld naar aanleiding van de zogenaamde blubbemota, „Aanmodderen met de blub ber", van ir. Rob in 't Veld en drs. Herman Noordegraaf (die Van der Wilk later m de ge meenteraad opvolgde). Zijdeveld: „Wij hebben toen gezegd, dat het slib in zee waar- 1 schijn! ijk ernstiger gevolgen I zou hebben dan op het land. omdat het zich dan vee! meer verspreid en dus meer aantast. Kijk, dat slib zit nu eenmaal in de rivier, en dat hebben wij" niet gedaan, maar daardoor is het wel op weg naar zee En als je nou toch met dat slibpro- bleem zit en je beschikt over een gehied waarop nog enkele lagen moeten worden gespoten om het bouwrijp te maken, dan vind ik dat je je gang maar moet gaan. Een schonere top laag daaroverheen gaat een di rect schadelijke invloed genoeg tegen, lijkt mij." Den Haag —DeHaagse politie rechter heeft een dertigjarige man uit Monster veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en twaalf maanden intrekking van het rijbewijs waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man was doorgereden na een aanrij ding op de Burgemeester Wou terslaan. De politie kon hem echter ach terhalen. Een bloedproef wees overmatig alcoholgebruik aan: een promilage van 2,11. „Dus moet verdachte flink aan de drank zijn geweest", conclu deerde de officier van justitie. De laatste had eenzelfde straf in gedachte als de rechter, al leen de twaalf maanden intrek king van de rijbevoegdheid moesten onvoorwaardelijk zijn. ADVERTENTIE Schiedam Vier maatschappelijk werkers in Schiedam gaan korter werken om een werkloze collega aan een baan te helpen. Door de verkor ting van de arbeidstijd van de vier komen er in totaal drie werkdagen vrij. Een vijfde maatschappelijk wer- ii. i ker kan door dat initiatief van de stichting maatschappelijk werk Schiedam part-time aan het werk. Meer geld hoeft er voor de nieuwe arbeidsplaats niet te worden uitge trokken. Alles kan gewoon uit de subsidie van de gemeente worden betaald. Het college van burgemees ter en wethouders heeft haar goed keuring al aan het plan van de stichting maatschappelijk werk Schiedam gehecht Vanavond wordt de commissie voor sociale zaken van het besluit op de hoogte gebracht. 'deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad noteer voor mï] m.l.v. n abonnement per kwartaal 40.90 "j abonnement a f 13,90 per maand, dan geel ik wel machtiging tot automatisch© afschrijving. Mtjn giro/ba nknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: f1 ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bort in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1