Goed speelgoed duur maar onontbeerlijk Burgemeester Van Dijke geen Maassluizer meer Werkgroep wil speel-o-theek in Vlaardingen Dief slaat weer toe in bowling Kampioen van Nederland als stiefkindje behandeld Bewoner blust zelf Drie wed strijden Van voetstuk gevallen Rijden onder invloed Fietser botst en breekt enkel Rijnmondband klaagt over oefenruimte DINSDAG 2 JANUARI 1979 SC/VDAVW 3 Mensen zijn geen kant en klare producten. Tot die conclusie komen wetenschapsmensen steeds vaker. Zowel het idee dat het een door erfelijk materiaal voorgeprogrammeerd wezentje zou zijn als ook de voorstelling van de mens als marionet, bespeeld door het milieu, blijken hoe langer hoe meer eenzijdig. Nee, de mens heeft zelf heel wat in de melk te brokkelen. Hij is in ontwikkeling en blijft dat tot aan zijn dood toe. Dat is in heel kort bestek de visie van steeds meer weten schappers, die de mens en rijn ontwikkeling bestuderen. En ie- dereen is het er over eens dat vooral de eerste levensjaren van eeflmensje verschrikkelijk be langrijk zijn voor zijn verdere ontwikkeling. Zo belangrijk dat ouders van kleine kinderen er -soms de kriebels van krijgen. Stel je voordat je iets fout doet; het kind zit er zijn hele verdere leven maar mee. 'Gelukkig ligt het niet zo abso luut, dat een kind dat in zijn vroege jeugd niet voldoende aan zijn trekken komt voorgoed ver loren is. Maar moeilijk kan het soms wel worden. Is een kind bijvoorbeeld niet van jongsaf .aan in de gelegenheid geweest concreet te ervaren wat nu pre cies lang is, wat kort, dik, dun, hoog of laag, dan zal het later zeker grote problemen krijgen met bepaalde onderdelen van rrekenen en taal. En één van de bijna onontbeerlijke hulpmid delen bij het leren van al die ingewikkelde begrippen is speelgoed, goed speelgoed. Maar goed speelgoed is duur. Zó duur dat het voor veel ou ders onbetaalbaar is. Vandaar dat een groepje ouders uit Vlaardingen de koppen bij el kaar heeft gestoken en tot de slotsom kwam dat er maar eens wat moet worden gedaan. Uit komst; de oprichting van een speel-o-theek. Een speel-o-theek kan vergele ken worden met een biblio theek. fonotheek. artotheek, zij het met dit verschil dat mensen die er lid van zijn er geen boeken, platen of schilderijen lenen, maar speelgoed. Zo heb ben veel meer kinderen plezier van één en hetzelfde stukje speelgoed dam dat ene kind in dat ene gezinnetje alleen. Er hoeft geen rekenwonder aan te pas te komen om te becijferen dat op een dergelijke manier veel, heel veel geld kan worden uitgespaard. De werkgroep Speel-o-theek Vlaardingen vormt een onder deel van de landelijke stichting Speel-o-theek Nederland in Am sterdam. Anke Felsch en Anne ke Mulder zijn twee jonge vrou wen die van begin af aan zich voor de werkgroep hebben inge zet. Niet de enigen overigens. De werkgroep werd in septem ber van het afgelopen jaar opge richt en ontving al talloze adhe siebetuigingen van ondermeer de Stichting Speel-o-theek Rijn mond, de Gemeentebibliotheek, de club- en buurthuizen, kinder dagverblijven, onderwijsinstel lingen en de Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Waterweg- Noord, Stichting Geestelijke Gezondheidszorg. Anneke en Anke: „Het begon er eigenlijk mee dat we in ver band met onze eigen kinderen merkten hoe duur speelgoed was. Ouders kunnen dat niet allemaal betalen, zeker niet als je maar een heel gewoon inko men hebt Maar toch is speel goed zo verschrikkelijk belang rijk voor de ontwikkeling van je kind dat je niet kunt zeggen: dan maar geen speelgoed". Vandaar dus de speel-o-theek. Enkele weken geleden bood de werkgroep onderwijswethou der Arij Maarleveld een nota aan, waarin precies beschreven staat hoe de groep denkt iets dergelijks te realiseren. Het speelgoed, dat de speel-o- theek zal gaan uitlenen zal voor namelijk bestemd zijn voor kin deren tot de leeftijd van tien jaar. Of de kinderen gehandi capt zijn en dus aangepast speelgoed behoeven of niet, dat mag volgens de werkgroep geen verschil maken. Beide groepen moeten in de speel-o-theek te recht kunnen. En ook geestelijk gehandicapten, die vergeleken met „normale" kinderen in hun ontwikkeling dikwijls jaren jon ger zijn dan hun geboortedatum aangeeft, zouden heel goed ge bruik kunnen maken van dat zelfde speelgoed waarmee klei- Drie leden van de werkgroep Speel-o-theek in Vlaardingen. Anke Felsch, Anneke Mulder en Tineke Diemei drempel graag zo laag mogelijk.... ne kinderen spelen. De speel-o-theek wil zich specia liseren in goed speelgoed. Daar onder verstaat de werkgroep zogeheten „ontwikkelingsmate riaal". Kleurenlotto's, puzzels, mozaïeken en noem maar op. Kortom: spelmateriaal waar mee kinderen spelenderwijs Ie ren. Maar ook aangepast speel goed. Grote legostenen bijvoor beeld, bestemd voor kinderen die nog te jong zijn voor dat fijne priegelwerk met de vin gers, of ten behoeve van kinde ren die door de een af andere motorische handicap hun li chaam niet goed onder controle hebben. Wie dus denkt in de speel-o- theek een complete 'Markim- spoorbaan aan te treffen, of de ganse familie Barbie, zal daar vergeefs naar zoeken. Het is leuk speelgoed, daar niet van, voor de ontwikkeling van een klein mensje tot groot mens echter niet onmisbaar. Voorts stelt de werkgroep rich ten doel niet alleen spelletjes uit te lenen, maar ook aan ouders en andere opvoeders, die de speel-o-theek bezoeken voor lichting te geven over speelgoed. „Misschien zelfs dat wij een soort verwijzingsfunctie zouden krijgen. Uit de verslagen van andere speel-o-theken blijkt dat ouders soms met problemen ko men die niet één, twee, drie rijn op te lossen. Dan zouden we ze kunnen doorverwijzen naar een Medisch Opvoedïkundig Bu reau". Wellicht één van de belangrijk, ste doelstellingen van de speel- o-theek wordt gevormd door het idee, dat ouders en kinderen weer samen moeten leren spe len. „Ik heb soms het gevoel", zegt Anneke „dat door de grote plaats die de televisie tegen woordig in een huishouden in neemt het samen-spelen van ou der en kind er bij in schiet". Anke Felsch is het met haar eens. Ze vertelt hoezeer haar eigen kind eigenlijk op haar is aangewezen. Spelen met andere kinderen uit de buurt is er niet bij. Heel simpel omdat die ande re kinderen er niet zijn. Veel oudere mensen in de wijk, wei nig kinderen. Eén van de rede nen waarom de werkgroep bij de aankoop van spelmateriaal het accent wil leggen op spelle tjes die samen door ouder en kind gespeeld kunnen worden. Leiden, Dordrecht en Rotter dam hebben alle een vorm van een speel-o-theek, het Water weggebied nog niet. Wethouder Arij Maarleveld vindt het initia tief van de werkgroep daarom „verschrikkelijk zinnig". De fi nanciële mogelijkheden voor subsidie zijn echter wel uiter mate beperkt „Maar het idee is op zich alleszins zinnig om nader te bekijken. Nee, ik zal het zeker niet zonder meer naast me neerleggen. Er komt een jaar van het kind aan, dat is natuurlijk ook iets wat we in ons achterhoofd moeten hou den. Misschien dat er in dat kader iets teregelen valt". De werkgroep zelf heeft alleen geld nodig om de jaarlijks te rugkerende kosten als gas, wa ter, licht, inrichting en huur te kunnen bekostigen. Voor de eer ste aanschaf van spelmateriaal kan de groep een beroep doen op speciale fondsen, zoals het postzegelfonds. De bemanning van de speel-o-theek zal voorlo pig voor rekening genomen worden door vrijwilligers. Als lidmaatschapsprijs stelt men 2ieh voor een jaarlijks bedrag van twee gulden vijftig. Dat is niet veel. In vergelijking tot andere speel-o-theken in het land, heel erg weinig zelfs. „Maar", vinden Anneke en An ke, „we willen de drempel graag zo laag mogelijk houden Het is voor ons heel belangrijk dat kinderen uit gezinnen, waar toch al weinig speelgoed is via de speel-o-theek een kans krij gen die ze anders niet hebben". Maassluis Tijdens de drukbe zochte buitengewone raadsver gadering heeft burgemeester M. 'K. van Dijke vrijdagmiddag /officieel afscheid genomen van de Maassluise gemeenteraad. In rijn afscheidstoespraak tot de raad zei Van Dijke over zijn vertrek: „Hoezeer ik mét mijn gezin aan Maassluis ben ver knocht, moet ik - vooral met het oog op mijn leeftijd - plaats .'maken voor een ander. Ik doe dit bewust en wel doordacht, ;omdat ik graag in de resterende >tien jaar van mijn ambtsvervuJ- iling (Van Dijke is 55 jaar, red.) - nog een nieuwe start wil maken en mij met enthousiasme wil wijden aan de belangenbeharti ging van de prachtige gemeente Ede". In grote lijnen ging hij in op hetgeen in rijn periode van ruim vijf jaar tot stand is gekomen. Hij verzuimde niet om ook een aantal zaken te noemen die hij nog graag gerealiseerd had wil len zien. Zo had hij nog de start willen meemaken van de bouw van een tweede sporthal en de restauratie van de schuurkerk mét pastorie voor de uitbreiding van het gemeentemuseum. Na zijn afscheidswoorden gaf hij de voorzittershamer over aan loco-burgemeester Koos Smit (PvdA). Deze zette eveneens in wat meer gedetailleerde vorm de zaken op een rijtje die in de periode van Van Dijke tot stand zijn geko men, van woningbouw, wel zij nsvoorzieningen, inspraak tot de voorlichting aan de burgerij. Hij vergat niet het paradepaard je van de heer Van Dijke te noemen: het nieuwe stadhuis in Koningshoek. Daarover zei hij: „Het zal uw ijdelheid strelen dat wij ons erin thuis voelen", Naast rijn over het algemeen lovende woorden had hij toch ook kritiek op de vertrekkende burgemeester: „U heeft het ons niet gemakkelijk gemaakt. Soms bar moeilijk". De vergadering werd bijge woond door zeer veel genodig den onder wie Rijnmond-raads voorzitter ir. Oele, burgemees ter Wim Kieboom en echtgenote uit Vlaardingen. wethouder Herman Posthoorn uit Schie dam, de Vlaardingse wethou ders Cees Bot en Jelle Wijnstok. Voorts de heer Blauw, chef van het kabinet van de commissaris der Koningin van Zuid-Holland, de heer Bolwidt als vertegen woordiger van de Rijnmond- burgemeesterskring (hij ver ving André van der Louw), bur gemeester Vis van Leiden als vertegenwoordiger van de Ver eniging van Burgemeesters van Gemeenten in Zuid-Holland en een delegatie van het gemeente bestuur van Ede, de plaats waar Van Dijke sinds gisteren burge meester van is. Aansluitend aan de bijzondere raadsvergadering was er een afscheidsreceptie in de burger zaal van het nieuwe stadhuis. Bijna vijfhonderd personen, on der wie vele Maassluizers, heb ben van die gelegenheid gebruik gemaakt om van de heer Van Dijke, zijn echtgenote en doch ter Rianca afscheid te nemen. Naast de vele goede wensen kreeg de oud-burgemeester van Maassluis ook geschenken aan geboden. Uit handen van de heer Oele (Maassluis ziet een pittige burgemeester vertrek ken) kreeg hij een glazen kunst werkje aangeboden. Van onze krant een luxe voorpagina met daarop zijn afscheid sinterview. Namens het Maassluise politie korps kreeg hij van koipschef van Nieuwkoop een schildje en een ferme worst. Van de Indus triële kring Maassluis kreeg hij een fiets. Schiedam - Een defecte was machine heeft aan het eind van 1978 bijna het gezin Van H. dakloos gemaakt. De machine vloog plotseling m brand in de woning van de familie in de Van Ostadelaan. Snel handelen van de bewoners heeft echter een drama voorkomen. De brand weer werd onmiddellijk door de familie gewaarschuwd maar meteen werden ook de blus werkzaamheden ter hand geno men Dat bleek zo goed te gaan dat de brandweer bij aankomst alleen nog maar kon toekijken: de brand was al geblust. Atf. 5W Uit handen van chef-redacteur Henk Lambregtse kreeg de scheidende burgemeester Van korpschef Van Nieuwkoop kreeg Van Dijke een schildje en een worst aangeboden, luxe voorpagina van onze krant met daarop het afscheidsinterview. Schiedam Voor de tweede maai m korte tijd hebben inbre kers him slag geslagen in bow ling De Wahoscb, De toegangs deur werd door de inbrekers geforceerd, evenals een auto maat, waaruit geld en sigaretten werden meegenomen. De groot te van de buit was nog niet bij de politie bekend. Vlaardingen Bij het verlaten van een pand aan de Productie straat in Vlaardingen kwam de 21-jarige Vlaardingse J.A.G. donderdagavond ten val. De val werd veroorzaakt door het bre ken van de hak van één van haar laarzen. De Vlaardingse liep een hersenschudding op en werd per ambulance naar het Holy-zxekenhuis vervoerd. Vlaardingen - Wegens het on der invloed van te veel alcohol houdende drank besturen van een personenauto, werd donder dagnacht proces-verbaal opge maakt tegen de 41-jange H.B. uit Vlaardingen. De bloedproef werd genomen. Twee tuinhuisjes op het volk stuincomplex De Vijf Sluizen zijn met een „bezoek" vereerd. In beide gevallen werd een ruit door de inbrekers vernield om de huisjes binnen te kunnen komen. Het eerste huisje lever de een buit op ter waarde van vijfhonderd gulden en werd be schadigd voor ongeveer vijftig gulden. Het tweede huisje bracht de inbrekers een iets minder grote buit: honderdvijf tig gulden, maar daar werd wel voor honderd gulden schade aangericht, Schiedam Na een aanrijding met een 13-jange voetganger is de 49-jarige Schiedammer A. de J. met een gebroken hnkerenkel in het ziekenhuis opgenomen. De J. fietste op de Zwaluwlaan ter hoogte van de Rabo-bank, toen vlak voor hem de 13-jarige J. de G. plotseling de weg over stak. Een aanrijding was het gevolg, en de J. smakte van zijn fiets tegen de straat stenen. Hij kwam daarbij zo lelijk terecht dat hij in het Nolet-riekenhuis moest worden opgenomen. „Wij rijn voor de gemeente maar een stiefkindje. Nog steeds ritten wij in deze veel te kleine, en te verwaarloosde ruimte. Dit jaar zijn we nationaal kampioen geworden, we zijn het paradepaardje onder de drumbands genoemd, en er is van de ambassadeur van Schiedam gesproken. Ondanks dat alles steekt de gemeente geen poot voor ons uit". Voorzitter Gerrit van Aalten van de Schiedamse Kijnmondband begrijpt er niets meer van, Schiedam. Alle panden staan leeg en gaan zienderogen ach teruit. Dat is doodzonde, ze kun nen beter iemand in de panden zetten. Dat spaart de gemeente dan nog geld uit ook, want als vrij de beschikking hebben over een pand, dan zorgen wij dat het wordt opgeknapt, op onze kosten", legt de penningmeester uit. „Doordat je niet voldoende ruimte hebt word je ook belem merd in je expansie", vervolgt de voorzitter. „We hebben men sen genoeg om jongens op te leiden, maar door onze beperkte ruimte kunnen er gewoon met genoeg jongens terecht. Dan wordt er wel gepraat over een gebrek aan recreatiemogelijk heden voor de wat oudere jeugd, maar als er mogelijkhe den zijn om werkelijk iets te doen dan laat de gemeente ver stek gaan". Na twee jaar smeken bij de gemeente om een nieuwe ruimte geeft de kampioen van Neder land het niet op. De Rijnmond- band gaat, verbaasd over het gebrek aan medewerking, ge woon door, met nieuwe smeek bedes. „Wat kunnen we anders doen", vraagt voorzitter Van Aalten nog. Al jaren is zijn vereniging bezig een nieuwe repetitie ruimte te krijgen. Al jaren worden z:j door de gemeente aan het lijntje gehouden. Vlak na het halen van het kampioenschap werd de band door de burgemeester ont vangen op het stadskantoor. De burgervader beloofde toen om zo snel mogelijk voor een pas sende behuizing van de drum band te zorgen. Een half jaar later is er nog niets gebeurd. Nog steeds zit de Rijnmond band in de volledig ongeschikte ruimte m het oude schoolge bouw aan de Lange Nieuw- straat naast de muziekschool. Nog steeds ondervindt de band dagelijks de nadelen van het gebouw. Plassen in de smalle gangen, drijfnatte muren en re gelmatig kalk en riet uitbraken de plafonds rijn enkele onge makken die de bandleden regel matig moeten doorstaan. Al twee keer is er een grote lading kalk en riet van het plafond gekomen, alle aanwezige spul len met een dikke witte laag bedekkend. Van Aalten: „Ge lukkig werd er op die momenten niet geoefend". De volgende dag moest dan een opruimploeg van de band in de weer om de ruimte weer in oude toestand te krijgen. In een hoek van een lokaal hangen de foto's van de eerste keer dat er zo'n lading kalk naar beneden kwam zet ten. Stille getuigen van de kwali teit van de oefenruimte. De Rijnmondband oefent elke avond in het schoolgebouw. Vooral op vrijdagavond, wan neer de hele band bijelkaar komt is het daarbij dringen geblazen. De dirigent dirigeert de band met letterlijk de rug tegen de muur. Penning meester Cees Vogelaar vertelt: „Het klinkt gek, maar de beste oefenavonden rijn de avonden dat de helft van de band weg blijft. Dan heb je tenminste een beetje de ruimte om te oefenen". In andere gemeenten bestaan problemen als met de Rijn mondband niet. Vlaardingen bijvoorbeeld, heeft het voorma lig weeshuis beschikbaar ge steld, en dat is na verbouwing een uitstekende oefenruimte ge worden. Het voormalig weeshuis in Schiedam, De Lindenhof, staat leeg. „Dat is nou precies het probleem van de gemeente Vlaardingen/Schiedam Voor de tweede dag in het nieuwe jaar staan drie micro-wedstrij den op het programma. ODI, Spirit en Oranje Nassau komen in actie. GDI moet het in Capel- le opnemen tegen Kapellen 2. Een tegenstander, die zeker thuis nog wel eens voor verras singen kan zorgen. ODI zal gaarne aan kop blijven en daar om weer met de zege willen gaan strijken. Spirit blijft ook in de „winning mood", al kosten de overwinnin gen erg veel moeite. Nog steeds mist het team de overtuiging de mogelijkheden binnen het team tot uiting te laten komen. Tegen stander is de Spartaan 2, ook weer zo'n team waax Spirit d? nodige moeite mee zal hebben. Oranje Nassau tenslotte ont vangt in de Energiehal Weidevo gels.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3