SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam in beroep tegen vliegvergunning l Gusto niet op monumentenlij st Honden moeten I weg uit parken Bouwplan is er door Zwaar vrachtverkeer moet snel weg uit Schiedam Veel wateroverlast door kapotgevroren leidingen it Staats secretaris in de fout: mm-. Voorstel burgemeester en wethouders: Vorming en recreatie gescheiden in stadhuis .eins trouwt! Woensdag 3 januari 1979- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Wachtendu*nst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 103de jaargang no. 26270—4 PAGINA'S - SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Staatssecretaris Neiie Smit-Kroes, van verkeer en waterstaat, heeft bij het toekennen van een vergunning- aan Rotterdam Airlines BV in strijd met de rechtsbeginselen gehandeld." Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders van Schiedam in een brief aan de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Het toekennen van de vergunning, waardoor de luchtvaartmaatschappij vluchten over Schiedam naar diverse bestemmingen mag uitvoeren, moet daarom alsnog ongedaan wor den gemaakt Schiedam gaat in beroep bij de kroon tegen het gewraakte be sluit van de staatssecretaris. Be langrijkste -argement voor het beroep is dat de verleende ver gunning in strijd is met het streekplan Rijnmond. In dat streekplan werd ervan uitge gaan dat vliegveld Zestienhoven zou moeten verdwijnen, en dat Streekplan is goedgekeurd door de Rijnmondraad en is op dat punt volledig in overeenstem ming met het beleid van de gemeente Rotterdam. De wo ningbouw in Woudhoek-Noord is volledig afgestemd op het verdwijnen van het Rotterdam se vliegveld. Als Rotterdam Air- Ünes nu haar vluchten mag uitvoeren, komt de realisatie van een groot deel van de bouw plannen in Schiedam-Noord in gevaar. Er zou dan teveel ge luidsoverlast boven de Woud- hoek optreden, Schiedam is overigens niet de eerste gemeente die een proce dure tegen het besluit van Smit- Kroes heeft aangespannen. Rot terdam, Vlaardingen en Berkel- Rodenrijs, stuk voor stuk ge meenten die ïn een of meer vliegtrajecten van de RAL gele gen zijn, gingen Schiedam voor af. Ook het Rijnmondbestuur heeft zich tegen de vergunning uitgelaten, maar door een mis verstand heeft dit bestuur zich bij een solidariteitsverklaring gehouden. Het college van burgemeester en wethouders van Schiedam had al in een eerder stadium laten weten stappen tegen het besluit van Smit-Kroes te willen nemen, als dat mogelijk was. Onderzoek wees uit dat die mo gelijkheid inderdaad bestond. De raad hoefde niet te worden geraadpleegd voordat het be roepschrift de deur uitging. De gemeenteraad heeft het college gemachtigd om in dergelijke gevallen snel op te treden en geen kostbare tijd te verliezen. niiiijiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifijituiiiitiiiiiiitiiiiiniiiiiiijiiiiiiifiiiiiiiiimiiriiiiiitiiiiiiiiiiiiijitiiir Schiedam De gemeente Schiedam experimenteert met maatregelen tegen de toene- - mende vervuiling van straten en parken door hondepoep. De ge bieden waar de concentratie van uitwerpselen van deze huis dieren het grootste en het hin derlijkste zijn, zullen, voorlopig" bij wijze van proefneming, ver boden zijn voor honden. Daar- loe zal aan het begin van die plaatsen een speciaal bord wor den opgesteld waarop het nieu we verbod zal worden vermeld. Wat precies het opschrift van dat bord zal zijn, wanneer de proefperiode in zal gaan en hoelang hij zal duren is nog niet bekend. Wel is door het college van burgemeester en wethou ders een aantal plaatsen in Schiedam aangewezen waar het verbod van kracht zal zijn. Het gaat daarbij om het Stickle- deparkje, dc speelplaats en speelweide op de Maasboule vard, en de speelplaatsen in het Prinses Beatrixpark, Volkspark en aan het Noordeinde/Harre- weg. Met name de speelplaatsen leverden nogal wat hinder op door hondepoep. Jeugdconsu- lent Joop van Broekhoven merkte na het jeugdlandgebeu- ren op dat de spelende jeugd op nog maar weinig grasveldjes terecht kon zonder onmiddellijk onder de smurrie te zitten. Het jeugdlandgebeuren zelf onder vond daardoor ook nogal wat hinder. Om de belangen van honden en hun bazen niet helemaal voorbij te gaan heeft de gemeente te vens het plan om meer met hondentoiletten te gaan werken. Eén gelegenheid voor honden die het niet op kunnen houden komt tussen de RK-begraaf- plaats en de Strickledeweg. Of het aantal van deze gelegenhe den na gebleken succes in dc proefperiode zal worden uitge breid is nog niet bekend. iniuuiiitummiuiiiminiiinuiiitiiiiiiimiiiiinniiiiiuiiiiimiiniiiniiiiiiHiimiiniiiluiniuiitiiiii Schiedam De commis sie voor ruimtelijke orde ning maakte gisteren to taal geen woorden vuil aan het herziene bouw plan voor woningen aan Lange Haven/Hoogstraat. Bleek het nieuwbouw- plan aan Schiedams oude en karakteristieke Haven vorige keren nogal wat stof tot discussie te geven, dit maal kreeg het totaal geen aandacht. En dat be tekent, volgens de ge woonten van de commis- sic, dat akkoord werd ge gaan met het advies van gemeentewerken en wel standscommissie. Deze adviezen waren positief, zodat hel plan nu einde lijk doorgang zal kunnen vinden. r f mo J W Schiedam De kans dat de Gusto-gcbouwen op de mo numentenlijst komen lijkt steeds kleiner te worden. Het college van burgemees ter en wethouders wil erniet van weten en gisteravond bleken enkele leden van de commissie voor ruimtelijke ordening ver mee te kunnen gaan in die gedachtengang. Alleen ex-wethouder Ecf Col lé sprak zich in de com missie als voorstander van plaatsing op de monumen tenlijst uit. „Het geheel is vooral een sociaal monument", sprak de CPN-er gisteren in een zeer korte vergadering. En daar mee schaarde hij zich achter de historische vereniging die in het vragenkwartiertje voor de toehoorders al te kennen had gegeven, dat de argumenten tegen de plaat sing op de lijst wel erg ver gezocht waren. Drie gebouwen komen vol gens een voorstel van de staatssecretaris in aanmer king voor plaatsing op de ontwerp-monumenten lijst: het werkelijk schitterende kantoorgebouw en twee fa briekshallen die vooral als industriële monumenten van bijzondere betekenis zijn. De gemeente Schiedam kon als zij daar noodzaak toe zag, bezwaar maken tegen plaat sing op de monumentenlijst Eind vorig jaar had dat be zwaar eigenlijk al moeten zijn ingediend. Schiedam heeft echter uitstel aange vraagd en gekregen: onder zoekingen van de gemeente waren nog gaande. Het college heeft nu het voor stel gedaan om de gebouwen niet op de ontwerplijst te zetten. Het baseert zijn be sluit op een rapport van IH- C/Holland, het bedrijf waar Gusto een dochteronderne ming van was. Het bedrijf en de panden bevinden zich in een haven- en industriege bied waar zich geen wonin gen meer bevinden stelt het college, bovendien ligt het niet aan een belangrijke ver- keersroute en dus zullen wei nig mensen kennis nomen van de gebouwen. Het kan toorgebouw bevindt zich daarnaast in een vervallen staat, en de fabriekshallen zijn tweedehands gekocht. Alle argumenten voor het college om er geen monu ment van te maken. Boven dien zijn burgemeester en svethoudors bang dat de ge bouwen een eventuele toe komstige bestemming van het hele terrein in de weg zal kunnen staan. Dat alles is veel te ver ge zocht stellen de Historische Vereniging en Eef Collé. Het CPN-raadslid paste de argu menten van het college op andere monumenten toe en concludeerde dat er dan wei- Het college wil de Gus- to-gebouwen niet op de monumentenlijst. De ge bruikte argumenten zijn te ver gezocht zeggen Collé en de Historische Vereniging. mg bestaande monumenten eigenlijk monument hadden mogen worden. „Ook een windmolen staat niet altijd tn een volgebouwde omge ving", sprak hij. Dc commissie wd nu zeil een kijkje gaan nemen op het Gusto-terrein. Het voorstel van burgemeester en wet houders zal dan zonder uit spraak van de commissie naar de raad gaan, en de raad zal dan worden ge vraagd akkoord te gaan met het met plaatsen van Gusto op de lijst. De commissiele den kunnen dan, indien zij van de noodzaak zijn over tuigd op het vraagstuk terug komen. Schiedam De vergaderingen van de raadscommissie voor vorming en recreatie zullen in de toekomst een tweedeling on dergaan. Om overvolle agen da's te voorkomen en om zaken die veel van elkaar verschillen enigszins te scheiden zullen er in de toekomst telkens twee vergaderingen van de commis sie worden gehouden. Eén avond wordt er dan uitsluitend over sport en cultuur gepraat en de andere avond heeft het onderwijs alle aandacht Deze nieuwe werkwijze biedt verschillende voordelen: De agenda voor één avond wordt wat beperkter waardoor er voor de raadsleden meer gelegenheid ontstaat om op de verschillende punten in te gaan. Daarnaast is het voor de ambtenaren die de wethouder bij zo'n vergade ring ter beschikk' ;g staan, aan trekkelijker om alleen op hun terrein, onderwijl cultuur of sport, aanwtng te zijn. Hetzelf de geldt voor net pubhek, dat hetzij voor sport en cultuur hetzij voor het onderwijs de tocht naar het oude stadhuis, waar voortaan de commissie vergaderingen zullen worden gehouden, maakt, In plaats van de hele avond aanwezig te 2ijn en ook minder interessante pun ten aan te moeten horen, kan nu vooraf worden gekozen wel ke vergadering van Vorming en recreatie zal worden bezocht. De eerste vergadering van de commissie waarbij de nieuwe werkwijze zal worden toegepast 2al vanavond worden gehouden. Het onderdeel cultuur, waar voor het gemak dan ook sport bij wordt gerekend, wordt dan behandeld. Morgenavond komt het onderwijs aan de beurt Overigens kent dc nieuwe rege ling één voorbehoud: Bij een te magere agenda worden beide onderdelen weer op één avond afgedaan. ADVERTENTIE Wijken in brief aan gemeente Schiedam „In eeD gezamen lijk wijkoverleg zijn wij er l vanuit gegaan dat een belang- j rijke bevordering van de veilig- jheld en vermindering van de verkeersoverlast kan worden Sch/edam Burgemees ter Arie Lems gaat trou wen. Zaterdag 20 januari om half twaalf treedt hy in het huwelijk met P. S. C. van Rooijen. Het huwe lijk zal worden voltrokken w het gemeentehuis in IVïeuwerkerk aan de Us- Sel. Daarom, om één uur, rindt een oecumenische viering plaats, die zal wor den geleid door Pastor Nic. Apeldoorn en ds. A. van der Klauw. Deze vie ring zal worden gehouden m Rotterdam in de Waalse Kerk, Pierre Bayléstraat bereikt door het indammen van het zware verkeer in Schie dam." Dit zeggen het Wijkover leg Verkeerscirculatie, werk groep Wonen en Leven, Bewo ners vereniging-West en Bewo- nersvereniging-Zmd in een brief aan de gemeenteraad en de leden van de commissie ruimtelijke ordening. De ver enigingen willen het verkeer in Zuid terugdringen, maar besef fen tegelijkertijd dat dit conse quenties heeft voor andere we gen door andere wijken. De gemeente Vlaardingen heeft het probleem grotendeels opge lost door Vlaardingen alleen voor noodzakelijk vrachtver keer toegankelijk te maken. „Te meer omdat dit tot gevolg heeft gehad dat het vrachtverkeer nu vaak voor een route door Schie dam kiest om de grote weg te bereiken, menen wij dat Schie dam ook een dergelijk beleid zou moeten voeren", zo schrij ven de verenigingen. Dit zou moeten gebeuren door het aantal mogelijkheden voor vrachtverkeer naar en van de grote wegen zodanig te optima liseren dat niet van de routes door Schiedam gebruik ge maakt kan worden. „Konkreet betekent dit dat de mogelijkheid om via het centrum van het ene stadsdeel naar het andere te komen moet worden uitgeslo ten. Verkeer voor het industrie gebied Nieuw Mathenesse zou alleen via het Marconiplein dit gebied moeten kunnen berei ken. Verkeer voor het westelijk industriegebied zou geen aan sluiting moeten kunnen vinden op de overige gebieden van Schiedam", stelt onder andere het Wijkoverleg Verkeerscircu latie voor. Het Wijkoverleg denkt dat de gemeente op korte termijn een oplossing moet zoeken voor de wijze waarop het verkeer vanuit het Vlaardingse industrieter rein haar weg zoekt naar de grote weg. In het verkeercircu- latieplan was het zware verkeer door de gemeente echter niet als probleemgebied aangege ven. De gemeente heeft op de vorige brief van het Wijkoverleg zeer snel gereageerd. De werkgroep en bewonersverenigingen ho pen, dat dit nu weer gebeurt omgevfQa Rotterd aarin u al het nieuws uit eigen t vinden, wordt zonder extra jr^ómbinatiemet het noteer voor mij abonnement per kwartaal f42,20 abonnement a f14,33per maand, dan geef Ifc wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijngiro/banknr.is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proel van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000 VB Rotterdam De Vlaardingse Energie- en Wa terleidingbedrijven hebben het bijzonder druk gehad met het herstellen van kapotgevroren watermeters en gesprongen lei dingen. De bewoners van Vlaardingen schijnen het niet zo nauw te nemen met alle goede adviezen: velen vergeten 's avonds de waterleiding af te sluiten door het omdraaien van de hoofdkraan, om vervolgens de leidingen leeg te laten lopen. „We zijn met man en macht aan bet werk om te zorgen, dat iedereen weer snel water heeft", aldus een woordvoerder van de GEWB, gisteren. De plotselinge strenge vorst, die in het oudej aars weekend begon, blijkt velen te hebben overval len. Het feit dat er door bevro ren waterleidingen zoveel pro blemen zijn ontstaan in Vlaar dingen is niet alleen te wijten aan onachtzaamheid van bewo ners. Vele „slachtoffers" waren in het weekend afwezig en had den er niet op gerekend, dat het nodig zou zijn bevriezing te voorkomen. Die noodzaak was echter duidelijk wél aanwezig, dat hebben de gebeurtenissen van de afgelooen dagen wel bewezen. Veel schade Een bevroren waterleiding is uiterst onplezierig. In de meeste gevallen kan de waterleiding daar namelijk niet tegen. Water dat bevriest zet uit, met als gevolg dat de leiding openbarst Is de zaak inmiddels goed be vroren, dan is er verder niet zoveel aan de hand, maar an ders wordt het wanneer de tem peratuur woer wat oploopt. In het afgelopen weekend hebben rich met name in Vlaardingen diverse gevallen voorgedaan, waarbij flinke waterschade werd aangericht. Woningen aan de Renessehoeve, de Sweelinck- straat, de Stationsstraat en de 2e Van Ley den Gaelstraat» om er slechts enkele te noemen, liepen onderwater. Onder grote druk spoot water de Nicolaas Beetssehooï in, terwijl de depen dance van de Scholengemeen schap Zuid aan de Billitonlaan hetzelfde lot onderging. Opmerkelijk is overigens, dat de problemen in Maassluis en Schiedam aanzienlijk kleiner zijn dan in Vlaardingen. Woord voerder De Krosse van het Maassluise waterleidingbedrijf; „Tot nu toe hebben we nauwe lijks moeilijkheden. Wel waren er hier en daar wat bevroren watermeters in houten gebou wen en dergelijke, maar het publiek schijnt keurig de leidin gen leeg te maken". In Schie dam heeft men het ook niet zo druk met het herstellen van kapotte leidingen. De heer Van Elswïjk: „In de winter van '62 bijvoorbeeld, toen konden we wel met de telefoon in de hand blijven zitten, zoveel verzoeken om hulp kregen we toen. Daar is nu echter geen sprake van. Ook bij ons waren er wat vast gevroren watermeters, maar verder valt het erg mee. Alleen een van de flats aan de 's-Grave- landseweg heeft wat problemen opgeleverd". Volgens Van Els wïjk zijn er wél problemen te verwachten, wanneer de stren ge vorst nog geruime tijd aan houdt „Als die vorst diep in de grond zit, dan zouden we ook wel kapotte leidingen kunnen krijgen. Dat merken we dan wel." De goede adviezen gelden nog altijd. Als het vorstweer aan houdt, dan doet men er goed aan 's avonds de hoofdkraan te sluiten, de zaak leeg te ma ken door middel van het aftap, kraantje en de leidingen goed in te pakken in oude kranten. Dat laatste Is vooral overdag zeer nuttig, wanneer het nou eenmaal onmogelijk is, de kraan tc sluiten. Het kan niet alleen een hoop problemen voorkomen, maar ook onnodige kosten. Immers: kapotte leidin gen dienen in principe te wor den betaald door de gebruiker.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1