SPORT Zes retourtjes zonder Le Mans-start Boon beslist marathon in eindsprint Mieke van der Marei onwetend kampioene Ü'J Op nieuw Rien Arend Klos valt: gewestelijke titel voor Hans Künz Ü3 WMl I Lenie van der Hoorn te sterk de Roon MAANDAG 8 JANUARI 1979 iMiiMinuiniMiiiimiiMiiiwiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiimniniiinnimiiiiiimiiiiiiiiiimMwiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiMiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiinimmiaiiiiiimtiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimi^ Schipluiden/Maasland i De deur van café De Ver- guide Valk kent geen rust. De toeloop is groot ;naar het etablissement waar de lucht van tijger- balsem en andere kou- werende smeerseltjes de vertrouwde geur van 'verschaald bier al hele- maal heeft verdrongen. 4 De mannen die na veel speur- werk eindelijk het dorp Schi- pluiden hebben gevonden, voe- Jen zich in het café erg snel - thuis. Het geroezemoes van m schaatsers, die elkaar herken- nen en hebben ingeschreven f voor de 100 kilometer wedstrijd- I tocht tussen Schipluiden en Maasland. Streekrijders hebben 'eerder in de week de baan verkend. „Het glijdt goed. alleen "veel scheuren", klinkt het, „maar wel veel beter dan het ijs bij de Veluwemeertocht". "De organisatoren hebben alle moeite om iedere liefhebber op tijd in le schrijven. Verheugde blikken ook van de bestuursie- den van ijsveremgmg Vlietland. *Het aantal deelnemers is de honderd al gepasseerd en zal oplopen tot 147. Dat is heel wat meer dan twee jaar geleden toen slechts 50 doorbijters zich aan meldden. Plotseling een oproep aan de heren schaatsers, „niet met z'n allen vooi l.t.! start-doek opstel- len.anders zou het wel eens kunnen gebeuren, dat het ijs onder het gezelschap bezwijkt. Nee, mijne heren, aan de zijkant opstellen, en als het startschot klinkt, dan vertrekken. Een Le Mans-start dus". Het advies sorteert geen enkel effect. De schaatsers staan met z'n allen midden op het ijs en wachten popelend op het mo ment dat Schipluidens loco-bur gemeester de trekker overhaalt Helaas, voor Bruning zijn de rijders al vertrokken als het startschot valt Farce majeur. Ook wanneer Bruning op het ijs horizontaal gaat en iemand snel bedenkt dat het CDA on deruit gaat. Lachende gezich ten; hoe kan het anders. „Weers omstandigheden waar Oosten rijk jaloers op is en erg veel deelnemers". De organisatie straalt. Al bij de eerste terugkomst van de zes, vragende gezichten. „Le vensgevaarlijk", schreeuwt één van de snelsten. De organisatie haatt de schouders op. Ze kan er niets aan doen, dat inwoners van Schipluiden, Maasland en Vlaardingen juist deze dag het ijs hebben opgezocht en zich door Elbert van den Berg weirug aantrekken van de fana tieke wedstrijdrijders. Letten op recreatieschaatsers en scheuren is een onmogelijke op gave voor de hardrijders. Het gevolg: talloze valpartijen, ka potte schaatsen en dus uitval lers. Steeds meer schreeuwen: „Levensgevaarlijk", maar er zyn ook deelnemers die er de tijd voor nemen. Rustig een krentenbolletje of een stukje sinaasappel opeten alvorens de benen weer uit te slaan. In Maasland is het overigens een dubbele drukte. Naast de stempelpost voor de heren is daar, over twee vlieten ook een lange afstandswedstrijd (40 km) voor dames. Slechts negen hardrijders hebben zich aange meld voor het Zuidhollands kampioenschap. „Ach", glim lacht voorzitter Van Dijk van het organiserende Maaslands Ijsvermaak: „Zo met die heren- wedstrijd erbij valt die gennge deelname nauwelijks op. Het is toch prachtig zo". De krentenbollen raken op en ook het deelnemersveld in de 100 kilometerwedstrijd raakt uitgedund. De volhouders geven echter geen krimp. Met bepegel- de snorren en baarden gaan ze door. Schreeuwen en vloeken naar de nietsvermoedende re creatieschaatsers en krabbelen 'op, wanneer een verraderlijke* scheur m het ijs weer eens de oorzaak van een valpartij is geweest. „Waarom is die baan niet ge veegd",verwijten veel rijders de organisatie. „Hadden we mets mee opgeschoten", probeert Vlietland-voorzitter Chardon de kritiek op te vangen: „want de gewone schaatsers hadden dan ook van dat spoor gebruik ge maakt En je kan de baan met afzetten. Iedereen heeft er recht op". Toch leek de kritiek na afloop begrijpelijk. Veel geblesseerden staarden na afloop droef voor zich uit. In De Vergulde Valk kwam de organisatie ongetwij feld tot de conclusie, dat de regie een volgende keer best iets f V •ri- *?Vj. boter zou kunnen. Ook kritische bhkken van de EHBO-mensen die al die uren nog geen kop koffie hadden gezien Vergoelij kend beloofde de organisatie beterschap. Op dat moment wa ren de snorren en baarden in het weer opfleurende café al lang weer ontdooid AI bleven sommige gezellig- hetdsrtjders mopperen op de medailles die er niet waren „Sorry heren, maar het was geen toertocht. Keerpunt in Maasland. Voor de „toeristen" de gelegen heid om rustig een krentenbol of gevulde koek naar binnen te werken. Voor de wedstrijdrijders echter het moment om haastig de kaart te laten afstempelen. Zoals hier Jaap Lely (half verscholen) en Wim de Graaff (tweede van rechts) Schipluiden De strijd om de gewestelijke titel langebaanschaatsen bij de heren eindigde na 100 kilometer in een climax. Frans Boon rondde als eerste de bocht, op de hielen gezeten door Wim Vos uit Kockengen. die nog wel langszij kon komen, maar op de streep met miniem verschil werd verslagen. Na de finish van de teleurgestelde Hans Brandt als derde, was het wachten op de eerste Zuidhollander, die daarmee ook de gewestelijke kampioen zou worden. De kansen ieken voor Zoetermeerder Arend Klos het meest gunstig, maar een valpartij in de laatste bocht werd hem fataal, waardoor Hans Künz uit Honselersdijk het kampioenschap voor zich opeiste en ook de eerste was van het district Westland. Valpartijen beheersten deze titelstrijd, veelal veroorzaakt door scheuren in het ijs, die onzichtbaar waren onder de sneeuwlaag en het moeten uitwijken voor de recreatierijders, die in groten getale de vlieten bevolkten. Hans Brandt uit Landsmeer werd daar het grote slachtoffer van. Halverwege de rit demarreerde hij uit de kopgroep van toen nog dertig rijders om bij het keerpunt in Maasland als eerste aan te komen met een voorsprong van 40 seconden. Boon en Vos achterhaalden hem echter snel en bouwden met eendrachtig samenwerken de voorsprong uit. In de laatste kilometers moest Brandt de inspanningen echter bekopen en hij werd na een val gelost. Brandt: „Niemand wilde op kop rijden en toen ben ik maar gegaan. Het blijkt achteraf echter dat ik te vroeg ben gedemarreerd". Ook Wim Vos zag zijn winstkansen enkele honderden meters voor de meet in een scheur eindigen. Hij hield zich wel op de been, achterhaalde Frans Boon, maar raakte weer uit balans in de laatste bocht cn verloor. *7 SJBIRp: De strijd om de gewestelijke titel. In de tweede groep geeft Benthuizenaar Vermeulen het tempo aan. Maasland Op indrukwek kende wijze is Lenie van der Hoom-Langelaan uit Ter Aar, Zuidhollands kampioe ne langebaan schaatsen ge worden. Na de 40 kilometer had zij ruim anderhalve ron de voorsprong op de overige aeht deelneemsters. Een ge ring aantal, dat de armoede bij het langebaanschaatsen voor dames tekent. De nieu we kampioene: „Ik vergelijk het met de marathon bij atletiek. Daar doen ook heel weinig dames aan mee. Toch geloof ik dat de situatie gaat veranderen- Ik heb al van verschillende meisjes ge hoord, dat zij zich meer met langebaanrijden willen gaan bezighouden". Voor de oud-inwoonster van Pijnacker was de wedstrijd al na één ronde een verplicht nummer geworden. Van der Hoorn schaatste simpel bij de tegenstanders weg en won zonder zich bovenmatig in te spannen. „Vanavond moet ik ook nog 80 kilometer in Em- meloord njden en daar wil ik fit aan de start verschij nen. Eigenlijk is het jammer dat de afstand maar 40 kilo meter was. Ik had graag kilo meters gemaakt voor de ELf-_ stedentocht, want daar wil ik" zeker bij rijn". Achter Lenie van der Hoorn sprintten Elly van Hagen- Boelsma uit Nootdorp en de Maasdtjkse Mieke van der Marei om de tweede en derde plaats. Van Hagen was de" sterkste, maar de derde plaats van Van der Marei betekende wel, dat zij dis trictskampioene van het Westland werd. De Maasdijk- se: „Ik wist helemaal met dat daarom werd gereden. Zij hadden mij gebeld of ik mee wilde doen en ik wilde het wel eens proberen. Normaal schaats ik alleen op de baan, maar dit ging me ook goed af". Uitjslag: 1. Lenie van der Hoorn (Ter Aar), 2. Elly van Hagen-Boeisma (Nootdorp), 3. Mïeke van der Marei (Maasdijk), 4. Truus van Adnchem (Wateringen), 5, Marianne Krukke (Den Haag), 6. Tineke Dijkshoorn (Schipluiden), 7. Petra Peters van Cranenburgh (Voor burg), 8. Gudi Schouten (Delft), 9. Corrie Zwinkels (Wateringen). Ook de achtervolgende groep werd gedecimeerd door val partijen. Kanshebbers als Cees Vermeulen (Benthuizen), Jan van der Hoorn (Ter Aar), Wim de Graaff (Maassluis) en Sjoerd Kooistra (Leiden) vie len daardoor uit de groep weg, waardoor Künz en Klos zich op konden maken voor de tweestrijd om het kampioen schap. door Peter van Zwienen Een duel waarin Klos duide lijk favoriet was. De Zoeter meerder: „Ik was er op ge brand om hier de titel te pakken. Nee, de wedstrijd over de „traditionele" afstan den in Ammerstöl, liet ik er gewoon voor schieten. Dat kampioenschap (zaterdag ge wonnen door Oudbeijerlander Kien de Roon) zegt me niet; meer zoveel. Ik ben aï twee-' maal - als junior en als senior - de sterkste geweest. Maar op de lange afstand niet. En daar om wist ik dat ik in de eind sprint op tijd op kop moest komen". Al betekende dat een extra risico. De „toeristen" waren immers voor de wedstrijdrij ders vaak niet te ontwijken obstakels. Zo ook in de laatste bocht. Klos: „Ik ben vreselijk teleurgesteld. Man, i k was nog hartstikke fit. Vier keer in de week train ik bij de schaats^ club in Roelofsarendsveen. Met ook Jan Boere en Ton Oudshoom. Daardoor heb ik echt een heel goede conditie". En somber: „Ik kon bijna niet meer verliezen. Tot die val kwam. Kiinz was er anders nooit meer voorbijgekomen". Een visie die de nieuwe Zuid hollandse kampioen niet deel de. Künz (33 jaar oud en sinds drie jaar inwoner van Honse lersdijk) zelfverzekerd: „Als Klos niet onderuit was ge gaan, had ik toch gewonnen. Ik was immers al bijna langs hem". En over zijn eerste ge westelijke titel: „Ik heb van daag lekker gereden. Moe ben ik helemaal niet Ja, het is wel even anders dan een Elfste dentocht maar ik had zo nog twee rondjes extra kunnen doen. Wanneer er trouwens nog in Friesland wordt gere den, doe ik zeker mee. Nee, ik schaats wet niet meer zo veel, maar dan doe ik nog wel tevoren aan enkele andere tochten mee". Ook Klos en Vermeulen re kenden zaterdag nog op een Friese reis. Beiden „deden" als voorbereiding al de Velu wemeertocht en de wedstrijd in Ecmewoude. Benthuize naar Vermeulen werd daar zelfs verrassend derde. De puur op zijn conditie schaat sende Benthuizenaar: Jlet ging daar erg lekker. Na de marteling op het Veluwe- meer, voelde ik me sterk. Tot de laatste meters bleef ik bij de winnaar, Ludwig IMeije- ring". In eigen streek schitterde Ver meulen minder. „Omdat ik niet zo best reed", gaf hij eerlijk toe. „Maar ook omdat het ijs puur slecht was. Die scheuren, man je ziet ze ge woon niet. En ineens lig je". Een klacht die ook „thuisrij- der" Jaap Lely uitsprak. Voor de Maaslander was de tocht éen grote teleurstelling. De gerenommeerde langebaanrij- der moesl al snel bij de koplo pers afhaken om „slechts" als zeventiende te eindigen. „Het is geen doen met al die men sen op het ijs. Bovendien was de baan niet geveegd", waren zijn verwijten aan het adres van de organisatie. Wellicht terechte verwijten, maar iede reen worstelde met datzelfde probleem en het is in het weekeinde natuurlijk ondoen lijk om de recreatieschaatsers van het ijs af te houden. Trots poseert Frans Boon In cfe erekrans. Uitslag: 1 Frans Boon (Venhuizen). 2 Wim Vos» (Kockengen), 3 Hans Brandt (Landsmeer) 4 Hans Kun2(House. lersdijk), 5. B Adema (Huiten). 6 J Roos (Oudendijk), 7 Arend KJos (Zoo termeer), 8 J vd Hoorn (Ter Aar). 9 S Kooistra (Leiden). 10 J Visser (Hoogkarspel), 11. J Bast (Nijkerk), 12. C. Vermeulen (Bent huizen). 13 Wim de Graaf (Maas sluis), 14. A. Vollenbroek (Hilver sum), 15. G van Vliet (Oudewc'er), 1G A Kunst (Grootebroek), 17 J. Lely (Maasland), 18 N One (Loos. duinen), 19 S van Schalkwijk (Beits). 20 K Schaap (Loosdrecht), 21 S Wittebrood (Utrecht). 22 H \.m Run (N'ederhorsterberg), 23 G Rood i And ijk i. 24 F van Veen (Den Haag). 25 W Groen (Bree- rand). 2fi A Korehans (Bossen- hoofd), 27 T. Breedijk (Amster dam), 28 G Bast (Bunschoten), 29 H van Wijngaarde (Avenhom). 30. C Lissenhcrg (Amsterdam), 31 J Bouwes (Avenhom) 32 C Over- he ui (Amsterdam), 33 J Buyten- huis (Nijkerk), 34 J van der Hoe ven (Maasland), 35 P. Breukel (Schipluiden), 36. C Smit Cs-Gra- venzande). 37 C Ruitenbnnk (Nij. kerk). 38 H van Vliet (Wateringen). 39 K. van de Schie I tonselersdijk), 40 A Rensen (Zuidlund), 41 H Sikkes (Wateringen) v s Bijna gelijk over de streep. Maar even ervoor zag de jury toch Frans Boon (links) met millimeters verschil Wim Vos verslaan. Ammerstöl Een bevroren teen, opgelopen tijdens een steenkoude marathonrace in Assen, heeft Rien de Roon niet van zijn derde Zuidhol landse langebaantitel afkun nen houden. Op het 333 meter lange schaalsbaantje van het schaatsdorp Ammerstöl overtroefde de 38-jarige rij der uit Oud-Beijerland ver rassenderwijs de concurren tie door een ijzersterke 5000 meter. Dankzij zijn gezien de omstandigheden meer bochten, matig ijs knappe tijd behaalde De Roon niet alleen zijn tweede afstands zege, waardoor hij automa tisch volgens het reglement winnaar werd, maar greep hij ook nog de eerste plaats in het puntenklassement. Dat laatste gebeurde ook, al leken in eerste instantie ex- kemploeghd Jan Boere en de stug njdende dertiger Sicco de Vries de beste papieren te hebben. Dc Roon moest twee seconden toegeven, maar de oudste rijder herstelde zich op de 1500 meter. Deze won hij in2rrun 18 1 sec. Ad Overdevest opende op de 5000 meter, die nog met eer der in Ammerstöl was verre den, met een tijd van 8.23 9. Sicco de Vries, die in een rechtstreeks duel Jan Boere klopte, dook daaronder (8.31.5) waarna Rien de Roon (hij wil zich persé plaatsen voor de nationale B-kam- pioenschappen) het nog eens dunnetjes overdeed. Op het moment dat de andere schaat sers hun tijden danig zagen oplopen ging de ritmisch nj dende De Roon regelmatig door. Ger Boelsma bleef aan vankelijk in zijn spoor, maar moest later toch een gat toe staan. Niettemin finishte de Nootdorper nog voor De Vnes De tijden1 Rien de Roon 8.14.9, Ger Boelsma 8.29.4. Boelsma werd in het eindklas sement vierde. Ad Overdevest njfde en Aad van der Marei zesde Arjaan van der Kreeke (kampioen van \'ong jaar), Ammerstollenaar Jan Kooi man en Ton Oudshoom ont braken m Ammerstöl omdat zij met tijdig uit Inzeil waren teruggekeerd De uitslagen van de Ziudholland- se schaakkampioenschappen m Ammerstöl wareiv 500 meter: 1. Jan Boere (Rijpwetenng) 43.8, 2, Sicco de Vnes (Knmpen a.d_ Us- sel) 43 9, 3. Aad van der Marei (Maasdijk), Ger Boelsma (Noot dorp) en Ad Overdevest (Berkel) 45 2 1500 meter 1. De Roon 2.18.1, 2. Boere 2.18 7, 3. De Vnes 2.18.9. 5000 meter: 1. De Roon 8.14.9, 2. Bodsma 8.29.4.3. De Vnes 8 31 5. Eindklassement. 1. Rien de Roon 141 323 p2. Sicco de Vnes 141 350 p 3 Jan Boere 141 483 p.. 4 Ger Boelsma (tijden 45 2.2 21.2.8.29 4). 5 Ad Overdevest(Ujden: 45.2.2.24, 8 32 9), 6. Aad van der Marei (tijden: 45 2, 2.24 9. 8.37.9), 7. Leo van Geest (Poeldijk). 8 Anne Schouten (Vlaardingen). 9 Gerard van Oosten (Nieuwerkerk), 10. Wun den Elzen (Zoelerwoude), 11. Nico van der Walle (Bergschen- hoek). 12. Ben van Hagen (Noot dorp). ^JDIIIIIIIIIIIDIIIIIIHIIHEIIIIII [[[IllIlllllIlIlllJlllUIIHIllJtJllllllUJIIlll Itllll Elilllf IIJIHIIIIIIIIIIllllKllIllUlllllllJllliniMlltlllllillllHIIlllllHIIJItlMlJlUllllllJllJIlUnilllHIlf lIlIlinillllEIIllll IIIDIIIIIIIlIlllllllllIJllllillI JllllllilIlltllKHlllIHllIllIIItllUlfllillilllllflIllIiniUllIIlIlllllIUlllllIIIIlllIlIllllIlDNlEllillllllHltllHUllMlIlllRtllllllltllflIttlHilllllHUlI] lUllJllillllll]UEIUinill]lll1IMllinilllfllllllll]IIl[|||Jl|||jl[nj|f|^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5