Bedrog tijdens rondleiding Gusto Werkloosheid weer gestegen pi« tttWlfeft Schiedam moet hele systeem van huisbelas ting omgooien Alleen Schiedam al 50 botsingen Meer jongeren- sozen voor buitenlanders in aantocht Raadscommissie bekijkt monument" Meer dan duizend.... Vooral in bouw en metaal: Bewindslieden zorgen voor veel extra werk: Restauratie Markt-pand is geheel voltooid Geen eenten voor zebrapad Maandag 15 januari 1979, --ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klarhtondienst 144144 103de jaarg«ing SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is vrijdag bij een rondleiding over het terrein van de voormalige scheepswerf Gusto bedro gen. De leden van de gemeenteraad werden alleen langs die punten gevoerd, die het moederbedrijf van Gusto, de IHC Holding goed uitkwamen. Met name de schitterende vergaderzaal is de raadsleden bij de rondleiding onthouden. Wel werden uitvoerig en meer dan eens de scheuren in en de wijkende muren van de Gusto-gebouwen getoond. niet uitgenodigd, zodat er geen deskundige was die zich over de vermeende bouwvalligheid van de gebouwen Uit kon later. Raadslid Eef CoUé bezat waar schijnlijk nog de meeste des kundigheid van de aanwezige raadsleden dankzij zijn erva ring in de bouw. „Het zijn na tuurlijk geen splinternieuwe ge bouwen, maar het geheel is toch nog gaaf genoeg om er een monument van te maken. Het is heus niet zo dat de boel morgen instort. Daarnaast vind ik het belachelijk dat er van de ruïne die we naast het stadskan- De secretaris van de onderne mingsraad van Gusto, Piet Schuddelaro, wilde op verzoek van CPN-raadslïd Eef CoUé het standpunt van de oud-werkne mers naar voren brengen, maar werd door vertegenwoordigers van IHC geweigerd. Schuddela ro: „Er is een toneelstukje opge voerd voor de leden van de gemeenteraad. IHC probeert werkelijk alles te doen om de gebouwen niet op de monumen tenlijst te krijgen". De rondleiding van de commis sie ruimelijke ordening over de Gusto-terreinen was een initia tief van de commissieleden zelf. Om een indruk te krijgen waar men nu precies over aan het praten was wilde men ter plaat se een kijkje gaan nemen. Vrij dag, nog net voordat de gemeen teraad over het al dan niet plaatsen van Gusto op de monu mentenlijst moest beslissen, vond die rondleiding plaats. De leden van de commissie wer den geïnformeerd door verte genwoordigers van IHC, een bedrijf dat de gebouwen in geen geval op de lijst geplaatst wit zien. Als de gebouwen tot monu ment gebombardeerd worden zakt de waarde van de grond en dat gaat IHC aanzienlijk wat geld kosten. De IHC-mensen lieten vrijdag geen twijfel over hun bedoelingen bestaan. B. Schuil, lid van de raad van bestuur van IHC-Holdings zei: „Wij zullen doorgaan tot de gebouwen definitief niet op de lijst komen". Belangrijkste ar gument van IHC was de bouw valligheid van de gebouwen. „Wij hebben miljoenen uitgege ven om het overeind te houden en het zou nog eens miljoenen kosten om dc gebouwen ge bruiksklaar te maken voor een nieuwe bestemming". De vertegenwoordiger van de ondernemingsraad Schuddela ro noemde dat een vreemde uitspraak: Tot op het laatste moment is er vijftig ton in de loodsen gehesen. Dat ging alle maal prima. Dan zou het nu ineens te bouwvallig zijn?" „Het kost miljoenen om een sporthal te bouwen. Hier staan gebouwen die alleen maar aan gepast hoeven te worden. Het is toch zonde als je zoiets laat schieten?" De historische vereniging had er eerder al voor gepleit de gebouwen op de monumenten lijst te zetten. Naast een sport hal dacht men als bestemming ook aan een doe-het-zelf repara tiehal voor de bevolking, een manege of een industriële be stemming. De vereniging, die wel op de vergadering van de commissie aanwezig was ge weest, was er vrjdag tijdens de rondleiding niet bij. Zij waren toor hebben liggen geen steen mag worden weggehaald zon der de toestemming van monu mentenzorg, en dat deze gebou wen te bouwvallig zijn om mo nument te worden", sprak Col- Ié. Vanavond moet de gemeente raad beslissen over plaatsing op de lijst van beschermde monumenten. Het college van burgemeester en wethouders heeft het voorstel gedaan de gebouwen niet op de lijst te zetten. Een toekomstige be stemming van het terrein kan door de gebouwen worden ver hinderd. De leden van de commissie voor ruimtelijke ordening werden vrijdag rondgeleid over het Gusto-terrein. Zij kregen daarbij alleen die dingen te zien, die IHC goed uitkwamen. Hoek van Holland Meer dan duizend deelnemers aan de negende prestatie loop van het RN, ondanks de ontberingen, een record. Hoewel een fikse sneeuwstorm een deel van de lopers in de verwarmde badloods in Hoek van Holland liet, was, toen zowaar het zonnetje nog even kwam, iedereen weg. Gedoodverfd winnaar Steef Kijne kwam op de 8.5 kilometer in de laatste bocht door de gladheid ten val en verspeelde daardoor negentien seconden op winnaar Jan Bonman uit Strijen, Bij de eerste tien overigens drie atleten van Fortuna, die de prestatieloop van deze krant als een onderdeel van hun cross-competitie zagen. Zie voor verslag de sportpagina. In het werkgebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord is de werkloosheid in de maand december enigszins gestegen in verhouding tot november en oktober. Waren er in oktober 2554 werklozen, in november daalde dit tot 2534, terwijl de maand december een aantal van 2581 werklozen te zien gaf. Het werkloosheidspercentage mannen bedraagt thans drie procent. Schiedam Over enkele ja ren kunnen de Schiedam mers wel eens belasting voor hun huis betalen, die totaal versehtlt van de huidige hef fing. Het kan zowel om klei nere als om grotere bedragen gaan. Wethouder voor finan ciën en economie drs. Rei- nier Scheeres (PvdA) durft niet te zeggen, hoe groot de verschillen per individu kunnen zijn. Schiedam is een van de vele gemeenten, waar de belas ting op onroerend goed wordt berekend aan de hand van de economische waarde van een gebouw. In buurste den zoals Maassluis, Vlaar- dingen en Rotterdam wordt van de andere mogelijkheid gebruik gemaakt, waarbij dc onroeren d-goed bel a sting wordt berekend aan de hand van het vloeroppervlak. En dat laatste systeem staat de twee betrokken staatssecre tarissen, mr H. I. Koning (gemeenten) en mr A. Noote- boom (belastingen), voor heel Nederland voor ogen. „Schiedam komt er niet door in de problemen", meent wet houder Scheeres, „maar het geeft ontzaglijk veel extra werk. We zouden de hele stad moeten laten opmeten, want die gegevens hebben wij nog nooit nodig gehad. Voordeel ervan is, datje maar een keer hoeft op te meten en dan liggen die gegevens vast. Met ons huidige stelsel moet het onroerend goed op zijn minst elke vijf jaar worden geta xeerd, en op langere termijn is dat natuurlijk veel duurder voor de gemeente". Voor de totale opbrengst aan onroerend-goedbelasting (OGB) maakt een andere vorm van heffing niets uit. Volgens Scheeres is deze be lasting immers alleen een instrument om de gemeen ten enige financiële armslag te geven, naast de uitkerin gen uit het gemeentefonds. !„Voor de individuele Schie dammer kan het wel een flink verschil geven, gunstig of niet", denkt hij. Feitelijk is Scheeres een voorstander van OGB aan de hand van het vloeroppervlak, al wordt in Schiedam de hoogte van de aanslag be paald door de economische waarde van het onroerend goed. In november 1974 dien de hij als PvdA-raadshd zelfs een motie in, die met algeme ne stemmen werd aangeno men en waarin werd aange drongen op een onderzoek door de gemeente, om te kijken of de oppervlakte norm toch met eenvoudiger zou zijn. Kort daarna werd Scheeres zelf wethouder voor financien en had hij dus zijn eigen motie moeten uit voeren. „Dat was logisch ge weest", zegt hij nu, „ware het niet dat er toen op landelijk niveau idccen ontsproten, die een Schiedams onderzoek overbodig hadden kunnen maken. Daarom is in overleg met de raadscommissie voor financien besloten om uitvoe ring van de motie op te schor ten". Alhoewel de staatssecretaris sen veel verzet kunnen ver wachten - volgens Scheeres - tegen hun voorstel voor één landelijke grondslag voor heffing van de OGB. vindt de Schiedamse wethouder het leuk dat Komng en Noo- teboom zich met hun voor keur voor de oppervlakte norm scharen achter wat hij zelf in 1974 in een motie vastlegde. Over de achtergronden van de OGB in Schiedam staat meer op pagina drie. Verkeer aan het glijden: Spiegelgladde wegen hebben het afgelopen weekend grote problemen opgeleverd voor het verkeer. Alleen in Schiedam al viiiiiiriiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiitiiiniHiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiifiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiiiimiiimiiiiniiiiiiüiiiiB deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch .Nieuwsblad 'ofeer voor mij m.ï.v. abonnement per kwartaal f42,2Q abonnement a f 14,33 permaand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijngiro/banknr.is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: coda/woonplaats: telefoon: c ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, dauma zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3000VB Rotterdam De geringe stijging m de werk loosheid laat zich vooral voelen in de sectoren bouw- en metaal- personeel. De vraag naar perso neel had een constant karakter: de vraag naar mannelijk perso neel steeg van 984 naar 995 en de vraag naar vrouwelijk perso neel steeg van 113 naar 117. De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau, de heer J. A. van Lent, verwacht dat onder invloed van het seizoen en de herstructurering van de scheepsbouw, de werkloosheid, vooral onder mannen, in de komende periode nog enige stij ging 2al ondergaan. De bemid delingsmogelijkheden voor ou dere werkzoekenden zullen ver der verslechteren. Ge2ien het grote aantal vacatu res, ook uit de omliggende ge bieden (ongeveer 6000) blijken er op de arbeidsmarkt in het Rijnmondgebied toch vele mo gelijkheden voorhanden om een geschikte arbeidsplaats te kun nen bemachtigen. In 1978 hebben zich 8500 werk zoekenden laten inschrijven op het arbeidsbureau, terwijl een zelfde aantal zich kon laten uitschrijven, meestal vanwege het vinden van werk. Vlaardingen De giganti sche opknapbeurt van het pand op de hoek van de Markt en de Kerksteeg is afgerond. De restauratie, waaraan het Vlaardingse aannemersbedrijf Van der Waal BV geruime lijd heeft gewerkt, heeft er toe geleid dat het pand uiterlijk geheel ïn de oorspronkelijke staat is teruggebracht. Van bin nen is er wel het een en ander veranderd ten opzich te van vroeger. Nu de werkzaamheden ach ter de rug zijn, zal grafisch ontwerper J. Groen, die het kapitale huis van de gemeen te gaat huren, er zijn intrek in nemen. Een gedeelte van het pand wordt woonhuis, terwijl op de begane grond het atelier van Groen zal worden gevestigd. Ook komt er een expositieruimte De opknapbeurt, die drin gend noodzakelijk was om het historische gebouw voor de stad te kunnen behouden, is uitgevoerd volgens de voorschriften en onder toe zicht van Monumentenzorg Probleem was tijdens de res tauratie vooral, de benodigde bouwmaterialen te knjgen, die noodzakelijk waren Een gedeelte van de voorgevel bijvooroeefd moest van nieu we stenen worden voorzien, omdat de oude niet meer te restaureren waren Hoofd- uitvoerdcr J. van Aerdenne van het Vlaarchngsebouwbe- dnji vertelde al in onze krant van 1 september vorig jaar: „We moesten uiteraard pre cies dezelfde steensoort heb ben en dat was knap lastig, om die te vinden. Het is een bijzondere soort Vechtsteen, die niet zo gemakkelijk meer te knjgen is." VI aar dingen Wat onder wet houder Bovenberg ruet lukte, komt nu onder zijn opvolger Bot geruisloos op gang: de oprich ting van een aantal jongerenso- oeteiten voor de buitenlandse jeugd. De totstandkoming van een dergelijke soos in de Oost- vvijk zou een eerste begin zijn van meerdere sozen, verspreid over de diverse wijken. Het experiment in de Oostwijk zou voorlopig moeten bepalen, of ook in andere wijken tot de oprichting van speciaal voor buitenlandse jeugd bestemde sociëteiten wordt overgegaan. Een belangrijke achterliggende gedachte wordt daarbij ge vormd door de overtuiging, dat Nederlandse en buitenlandse jeugd op den duur met elkaar zullen moeten in tegreren. Eén groot trefcentrum voor de kinderen van buitenlandse werknemers zou isolatie te veel m de hand werken. Versprei ding over de wijken bevordert het onderling kontakt veel meer dan alle maal-o p-een-kluit je, zo redeneert de gemeente. maakte de politie melding van maar liefst vijftig aanrijdingen tijdens de vrije dagen. Twintig van die aanrijdingen werden door de bestuurders onderling geregeld, zonder dat de politie rapport hoefde opmaken, Het is erg waarschijnlijk d?'. er meer aanrijdingen hehben plaatsgevonden, waarbij de be stuurders eveneens tot een on derlinge regeling wisten te ko men maar de politie met werd ingelicht. Hoofdinspecteur Peter Broe ders van de Schiedam sde politie sprak verder van veel aanrijdin gen met doomjdwg. Alleen op de Rolterdamsedijk troffen sur veillerende agenten al twintig beschadigde, geparkeerde au to's aan. De politie vermoed dat in de meeste gevallen automobi listen aan het glijden sloegen, tegen een geparkeerde auto tot stilstand kwamen en daarna zonder informatie voor de eige naar achter te laten weer wegre den. „Dat is een bedenkelijk aspect aan de winterse zaken", meende Broeders, j Ook m VIaardingen is veel last j van gladheid ondervonden vooral op de mr. Kesperweg ontstonden daardoor grote pro blemen tussen vijf en zeven uur afgelopen zaterdag. Daardoor ontstonden er beduidend meer aanrijdingen dan normaal in het Vlaardingse het geval is. Het pand op de hoek van de Markt en de Kerksteeg stond maandenlang in de steigers, zoals hier gezien aan de achterzijde. Momenteel ziet het pand er weer net zo uit als in vroeger tijden. VJaardingen De bewoners van de Billitonlaan kunnen het wel vergeten, dat zij op korte termijn een voetgangersover- steekpïaats op hun laan in ge bruik kunnen nemen. Wethou der Goudriaan (verkeer) heeft meegedeeld, er dit jaar zeker geen geld voor uit te kunnen trekken. □p de laatstgehouden wijkbij- i eenkomst m de wijk werden door bewoners vragen gesteld over dit onderwerp. Bij voor keur zou deze oversteekplaats, die dc* bewoners „dringend noodzakelijk" achten, moeten komen in de nabijheid van de Plesm an school. Twee jaar gele den hadden buurtbewoners daar al om gevraagd. Bas Goudriaan: „Ik zie er echt geen gelegenheid voor, hoe jam mer het ook is. Zo'n oversteek plaats kost 60.000 gulden, want het moet er beslist een worden mét verlichtingsinstaUatie- We staan nou eenmaal niet te trap pelen om alleen maar een zebra pad-zonder-meer aan te leggen: dat maakt de zaak alleen maar onveiliger. We hebben dit jaar slechts één zo'n oversteekplaats gepland: die komt in Holy. We hopen op aanvullende subsidies van het rijk, maar aangezien die momenteel niet zijn kan dit plan dit jaar zeker nog met gerealiseerd worden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1