Scheeres laat de hele stad opmeten SPORT Dames DWS weinig moeite met HVK Martin Boschma zet ODO op winst Belasting over vloeroppervlak bevordert rechtszekerheid" „Rooie Sien" goed voor volle zaal Revanche van MVC-dames Vlaardingse heren blinken uit Hernia van der Horst naar WK kunstrijden MAANDAG 15 JANUARI 1979 VO/SC/WW 3 Scène uit „Rooie Sien". Vlaardingen „Rooie Sien" blijkt nog altijd goed genoeg om volle zalen te trekken. Beppie Nooy en haar Amsterdams Volksto neel kregen er vrijdagavond in de Stadsge hoorzaal een staande ovatie voor, het pu bliek kushandjes van Beppie in ruil. Vooral de oudere mensen - en dat waren er heel wat vrijdagavond - zullen genoten hebben van het stuk; volkstoneel pur sang, compleet met moorden en anderszins dramatische momenten, die hedentendage geen enkele regisseur wel meer op de planken zal durven brengen. Ondanks het grote enthousiasme van het publiek waren er mijns inziens echter toch wel veel zwakke plekken in het stuk. In de eerste plaats het spel van Carry Tefsen als Rooie Sien. Wisselvallig, met soms een paar uitschieters, vooral wanneer ze „jonge Si entje'* speelde. Ronduit zwak was de rol van vader, gespeeld door Ton Vos. De wijze waarop hij Sien ver. moordde, nou ja, erg duidelijk dat die man zijn zelfbeheersing verloor werd het niet. Zoals ook het einde van het stuk veel mensen het idee gegeven moet hebben van een oude automobiel die na veel gespetter en gepruttel plotseling tot stilstand kwam. De emotionele logica ontbrak een beetje. Verder trouwens alle lof voor de oergezellige opzet van het stuk. Er heeft een collectief mensen aangewerkt dat er zin in had. Vooral de aanwezig- heid van levende muziek verhoogde dat gevoel van spontaniteit. J.H.B. Schiedam „AI die gegevens over vloeroppervlak hadden wij in Schiedam niet beschikbaar. In andere gemeenten was dat soms wel het geval, daar hadden ze deze gegevens bijvoorbeeld ook om andere tarie ven mee te berekenen, zoals het rioolrecht. Maar in Schiedam was het niet zo, en daarom koos de raad ervoor om de belasting op onroerend goed te gaan heffen aan de hand van de waarde van de huizen In het economisch verkeer. Tja, hoe bepaal fe die waarde? Daar zijn taxateurs voor, die zijn beëdigd, en daar heb je geen politieke invloed op. Bo vendien kan de waarde snel veranderen, door een stede- houwkundige verandering of zo, en moet je minstens elke vijf jaar opnieuw taxeren. Daarom nam de gemeenteraad van Schiedam in november 1974 een motie van PvdA-raadslid Reinier Scheeres aan om te onderzoeken, of het in de toe komst toch ruet slimmer zou zijn om de onroerend-goed belasting te heffen op basis van het vloe roppervlak van een woning (daarbij telt elke verdieping mee). De motie is nooit uitge voerd, zelfs niet toen Scheeres kort na die raadsvergadering zelf wethouder werd en derhal ve verantwoordelijk voor finan ciële poespas zoals belastingen in Schiedam. KANSJE „Als wij toen met dat onderzoek begonnen waren, hadden wij een kansje gehad om in 1979 te kunnen beginnen met de op pervlakte-norm", zegt Scheeres, „maar juist toen wij op het punt stonden ermee te beginnen, wer den twee andere zaken van be lang. In de Tweede Kamer liet ook Jongeling zich kritisch uit over de OGB aan de hand van de waardebepaling, en staatsse cretaris Polak antwoordde hem toen dat er een onderzoek zou worden ingesteld. In Schiedam vonden we, de commissie en ik, dat beter even afgewacht kon worden. Bovendien kwam in die tijd ook de reorganisatie van het binnenlands bestuur aan de or de, waarbij als een eerste plan netje werd gesproken van één waardegrondslag voor de OGB per pro vindie, waaraan dan elke gemeente in één provincie mee zou moeten doen. Zoiets zou het door Kor Kegel hele Schiedamse onderzoek overbodig kunnen maken". De nieuwe staatssecretarissen, Koning en Nooteboom, zien af van een provinciaal keuzesys- teem en willen overgaan naar een landelijke maatstaf: de be lasting op onroerend goed beoordelen naar de oppervlak te grond, waarop het staat. „Schiedam moet dus om", zegt Scheeres, „en ik vind ook die oppervlaktetoeslag wat objec tiever. Met de waardebepaling is het een zaak van taxateurs, en als iemand, de belastingbe taler, daartegen in beroep gaat, moet de rechter uitmaken wat de waarde is. Dat lijkt raij gecompliceerd, en het bevor dert volgens mij niet de rechts zekerheid. Daarentegen is het vloeroppervlak simpel na te rekenen. Wethouder Scheeres; „Ik weet niet, voor welke panden in Schiedam nu de meeste belasting moet worden betaald". Scheeres wijst er wel op, dat ook bij de oppervlaktenorm drie correctiefactoren aanwezig zijn, die voor veel gemeenten in Nederland zelfs zo moeilijk te gebruiken waren dat, zoals m Small ingerland, toch werd overgegaan op waardebepaling. „Die drie factoren zijn de lig- gj ng, de aard en het gebruik van onroerend goed. Omdat die ook bij de oppervlaktetoeslag mee spelen, zullen de verschillen met de huidige heffing per individu misschien toch niet zo groot zijn, maar dat weet ik niet. Zo weet ik ook niet, voor welke panden in Schiedam de meeste belasting moet worden betaald. De OGB wordt door het rijk geïnd, en dat betekent een stuk je privacy voor de betaler". Bewoners van Spaland, die zich verenigd hebben, voelen zich de melkkoe van Schiedam. Scheer es: „3k denk, dat er in elke wijk van Schiedam wel mensen zijn die zich te veel aangesproken voelen. Ach, Spaland, de Stad houderslaan, noem maar op, daar zal best een flinke heffing zijn, daar ben ik niet bang voor". P De coirectiefactoren hebben ui teraard invloed op de opper vlaktetoeslag. „Ik kan mij voor stellen dat er in een gerenoveer de wijk weirug aan de hand is, een correctiefactor 1 of zo en dat in een oudere wijk een factor van rond de 0,8 geldt en m een nettere buurt misschien een factor 1,2 of 1,3. Die bereke ning geeft, met het opmeten van de stad, een boel werk, en daar om zou ik het verstandig vinden als de vereniging van Neder landse Gemeenten met een voorstel komt voor een compen- satiesub5idie voor de gemeen ten, die straks gedwongen wor den hun OGB-systeem om te gooien", aldus Scheeres. Het- toeval wil, dat de Schie damse gemeenteraad zeer re centelijk een krediet van zes- en-een-halve ton verleende voor een nieuwe taxatie van het onroerend goed. „Dat is net gebeurd, voordat Koning zijn plannetje op tv uit de doeken deed", zegt Scheeres, „Het is geen weggegooid geld, want het duurt nog wel even voor de oppervlakte-norm in Schiedam kan worden toege- j past. Ais het trouwens door gaat! Er is een wetswijziging voor nodig om landelijk één maatstaf te nemen voor de OGB, en er is verzet van de VNG die wel met een dik rap- ,1 port zal komen. De autonomie 'I voor de gemeenten met de OGB is er immers nog zo kort: in 1970 werd dc gemeentewet gewijzigd en de OGB, die in de plaats kwam van grond- en personele belasting, kon in veel gemeen- j| ten pas in 1974 worden geheven, in Schiedam pas in 1975, en in hetzelfde jaar de omliggende gemeenten" De Schiedunsé wethouder ta xeert dat -sts tien jaar nog j| niets opgr leri' vordt („anders zouden ze halt Nederland in moeilijkheden brengen"), maar in theorie kan Schiedam In 1985 met de op pervlakte-norm gaan werken. „Eerder zou ook niet zo slim zijn", volgens Scheeres, „want dit jaar plegen wij nog een taxatie, waarmee wij in 1980 aan de slag moeten, en daarmee kunnen wij vijf jaar voort". Vlaardingen/Schiedam De dameshandbalderby tussen Holfand- iaan en UVG is in de Vlaardingse Westwijkhal in een duidelijke overwinning voor het Schiedamse UVG geëindigd- Nadat Hol landiaan het openingsdoelpunt had geproduceerd, ontwikkelde zich een gelijkopgaande strijd. Om en om werden de doelpnnten gescoord, totflat halverwege de eerste helft een 3—3 stand bereikt was. Hierna kreeg UVG enigszins vat op het spel van Hollandiaan en nam ook gelijk afstand van de tegenstander. Met een 7—4 voorsprong kon UVG de kleedkamers gaan opzoeken. Na de hervatting bleef UVG hetzelfde goede spel demonstre ren, en aanvallend werd vooral de ruimte en de kansen op de hoek goed benut. UVG kon dan ook zonder al teveel tegenstand weglopen naar 412. Hierna kreeg Hollandiaan zeven straf- worpen op een rij, waardoor het de stand een iets draaglijker aanzien kon geven, hoewel er slechts vijf werden benut De verdiende overwinning kwam echter met 914 voor UVG. De heren van UVG brachten het er aanmerkelijk slechter vanaf. Tegen Animo 2 had de Schie damse ploeg weinig te vertellen, en na slechts tien minuten spe len keek UVG al tegen een hopeloos lijkende 91 achter stand aan. Dit verschil van acht doelpunten was ook bij de rust nog gehandhaafd: 124. Na rust speelde UVG met iets meer overleg, waardoor de Schie dammers iets dichterbij konden komen. De uitstekende keeper van Animo was echter bij de Schiedamse doelpogingen een flinke hinderpaal, zodat UVG met een duidelijke 19—12 neder laag terug naar Schiedam kon. Ln Maassluis ontvingen de Uni- ^s-heren koploper EHC. In een aan beide kanten snelle wed strijd bood Unitas een vastbera den EHC knap tegenspel- Voor al in het eerste gedeelte leidde dat tot resultaat Unitas startte furieus en wist een 2—0 voor sprong te nemen, maar EHC wist deze achterstand goed te maken. Pas toen de conditie een woordje mee ging spreken, ont stond er een verschil tussen beide teams. EHC ging dan ook met een 8—11 voorsprong de rust in. Na rust kwam Unitas al snel tot een doelpunt, maar doordat de verdediging nogal wat steken liet vallen moest Unitas toestaan dat de tegen stander afstand nam. Bij 15—20 zette de Maassluise ploeg een eindsprint in, maar de tijd was te kort om de zege (18—21) nog daadwerkelijk in gevaar te brengen. De Maassluise dames hebben tegen het derde team van DWS een slechte wedstrijd gespeeld. Voor rust ging het nog wel, maar na de rust werd het spel steeds zwakker. Met name de agressie ontbrak. DWS 3 g^eep haar kans en. wist een 6—8 gelijkspel uit het vuur te slepen. De WIK-dames speelden tegen het Rotterdamse Meeuwen een goede wedstrijd. Voor de wed strijd leefde er bij de Vlaar- dïngse ploeg toch nog wel een beetje vrees, want vorige keer werd met slechts één doelpunt verschil gewonnen. De tegen stand was echter minder dan verwacht. De Vlaaxdingse da mes wisten de geboden kansen goed af te maken en veel speel sters kwamen tot scoren. Via een 2—7 ruststand kwam de ruime zege met 6—16 bij WIK terecht- De derby tussen de damesteams van HVK en DWS is vrij teleur stellend verlopen. Vorige maal was het een wedstrijd met veel spanning, maar deze keer was DWS té sterk. HVK ken de snel opgelopen 01 achterstand goed maken door een strafworp te benutten, maar DWS toonde haar kracht door daarna een 14 voorsprong te nemen. Het ontbrak bij HVK vooral aan schotkracht uit de tweede lijn, waardoor zij de hechte DWS-de- fensie moeilijk kon passeren. Wederom door een strafworp kon HVK nog dichterbij komen, maar na de hervatting liep DWS weg naar 2—9. HVK scoorde hierna het derde doelpunt, waarmee tevens het einde van deze tegenvallende wedstrijd kwam. DWS heeft door deze 39 overwinning nu de tweede plaats overgenomen van HVK De heren van DWS hebben een slechte wedstrijd gespeeld. Aalsmeer 2 zette de Schiedamse ploeg al snel op een 51 achter stand, en ondanks het feit, dat DWS nog wel wist terug te komen, kon Aalsmeer een gal slaan van drie doelpunten. De nederlaag werd uiteindelijk be paald op 19—11. De heren van WIK hebben kop loper An co ra 3 goed tegenspel gegeven. Zij wisten een achterstand van 7—2 in te lopen tot 7—5 bij rust, en na de hervatting kon WIK de stand zelfs gelijk trekken. Ancora liet daarna echter zien dat het niet voor niets de koplo per is en met knap combineren speelden de Rotterdammers WIK naar een kansloze 15—9 nederlaag. De succes volle formatie van Brofeco. Vlaardingen De heren van de Vlaardingse volleybalvereniging Broleco zijn de tweede helft van de competitie goed begonnen. Zij behaalden de volle winst op het niet al te hoog staande SVC 2 en omdat hun grootste concurrent Kalinko verloor, gaan zij nu met drie punten voorsprong aan kop van de derde divisie G. De dames waren minder gelukkig. Zij moesten meteen al uitkomen tegen Starlilt 2, dat voor de Vlaardingse dames duidelijk te sterk was en een 30 overwinning in de wacht sleepte. De vooruitgang in het spel van het Maassluisse damesteam van MVC zette zich voort in de wedstrijd tegen het Delftse AV*40. MVC revancheerde zieb duidelijk voor de nederlaag in de eerste ontmoeting en won deze partij met 30. Zoals gebruikelijk wonnen de heren van het Schiedamse Both en Partners ook ditmaal hun competitiewedstrijd; deze keer van het Rotterdamse Libancn 3 dat voor de ogen van een aantal trouwe B&P-aanhangers met 30 werd verslagen. De heren van Broleco hadden weinig moeite met SVC 2. De duidelijk zwakkere tegenstan der bood trainer/speler Paul de Haan mogelijkheden om zijn wissels eens uit te proberen, wat tot gevolg had dat de anders zo effectief spelende ploeg no gal wat slordigheidsfoutjes maakte. Dit verklaart de relatief hoge tegenscore vsn SVC in de tweede en derde set. (setstan den: 15—8,15—11 en 15—11). De dames hadden het aanzien lijk moeilijker tegen koploper Starlift 2. Ondanks de 30 ne derlaag was trainer/coach Cees Zevenbergen niet ontevreden: „Helemaal tevreden ben ik na tuurlijk niet, maar Starlift is voor deze divisie een onver slaanbaar team. Daar komt nog bij dat de zenuwen in dit soort wedstrijden bij ons een hele grote rol spelen en net dat kleine beetje durf uit het spel van de meisjes halen". Meteen de eerste set al nam Starlift met effectief en gerouti neerd spel een aanzienlijke voorsprong, die voor de Vlaar dingse dames net iets te groot bleek om de aansluiting te be houden: 15—9. De tweede set gaf een identiek beeld te zien. De Vlaardmgsen hadden te veel moeite met de moeilijke serve en ook het ster ke blok van de tegenpartij speel- de de Vlaardingse dames parten waardoor ook deze set met 15—9 naar de koploper ging. Zelfs in de derde set kon de- goed spelende Conny van Mar wijk een nederlaag niet verhin deren. Hoewel Broleco in deze derde set kon volgen tot 9—9, bleek de Starlift-formaüe nog zoveel achter de hand te hebben om de overwinning zeker te stellen. Via 1512 m de laatste set werd de 3—0 zege een feit ln tegenstelling tot de eerste wedstrijd van dit seizoen tegen AV40, wonnen de dames van het Maassluisse MVC hun partij met 30. „Wij hebben de eerste helft van het seizoen een goede opbouw gehad, die nu in de returns pas duidelijk tot uiting komt", aJdus trainer/coach Kees Vijfvmkel na de nog geen uur durende wedstrijd. In de eerste set verspeelden de Maassluisse dames overigens wel een 11—6 voorsprong en moesten zelfs toestaan dat de Delftse ploeg met 13—13 langs zij kwam. Cees Vtjfvinkeï: „Toen we die set eenmaal ge wonnen hadden, was het geloof ik bekeken met de tegenpartij. Zoals de setstanden (13—15, 8lo en 615) al aantonen zak ten zij steeds verder weg en werd het voor ons steeds ge makkelijker". In precies 52 minuten zagen de heren van B&P kans om de op een veteranen team gelijkende tegenstander klop te geven met 30. Vooral door slordigheden en gebrek aan motivatie kreeg Libanon het in de eerste set voor elkaar am acht tegenpun- ten te scoren. De tweede en derde set echter kregen zij bij B&P geen voet meer aan de grond, en boewei driftige po gingen werden gedaan om de scheidsrechter te beïnvloeden, verloren zij de laatste sets met tweemaal 154. Trainer/speler/coach Peter van der Gugten na de wedstrijd: ,.Zo'n wedstrijd is eigenlijk aan twee kanten verspild. Ten eerste was dit duel voor ons niet meer dan een formaliteit, en ten twee de zouden de wat jongere spe lers bij Libanon, die nu in een lager team spelen, er meer bij gebaat zijn om eens in de eerste klasse te spelen". Maasland Het verschil in sterkte in de afdeling waarin ook ODO uitkomt, is maar klein. Grote uitslagen doen zich nauwelijks voor, en ook afgelo pen zaterdag speelde ODO weer een wedstrijd waarin het verschil aan het eind slechts één treffer bedroeg. In de Olympia-hal te Maassluis won de Maaslandse ploeg met 6—5 van het DordLse TOV. Dc twee voorgaande wedstrij den beëindigde ODO ook al met één doelpunt verschil. Een keer voordelig en vorige week nade lig De wedstnjd tegen TOV kon ODO trouwens met die van vonge week vergelijken. In die zm, dat ODO toen met drie treffers voor kwam maar toch verloor. Nu was dat precies omgedraaid, want TOV nam in de eerste helft een 0—3 voorsprong. ODO speelde voor de rust dan ook met best, de grote supporters- schare ten spijt In de eerste helft kwamen de Maaslanders zelfs ruet verder dan één doel punt, gescoord door Lerue Otte- vanger. De stand kwam daarmee op 1—3, maar nog voor het rustsig- naai bracht TOV de marge op vier treffers: 14. In de tweede helft herstelde ODO zich echter. De combinaties lukten nu wel, terwij] aanval en verdediging beter draaiden. Vooi-sprong Het herstel van ODO leidde ertoe, dat de l4 achterstand naar een 54 voorsprong werd omgebogen. Bram Hanemaaijer opende de score, gevolgd door Kees van der Kooy en Jacqueli ne Marijs, terwijl Kees van der Vaart zijn ploeg aan de leiding hielp: 54. Tussendoor miste ODO overigens nog de kans om verder uit te lopen, want Kees van der Kooy miste een straf worp en Van der V aart zag een treffer wegens het tegen de paal lopen alsnog geannuleerd!. Het verschil bleef zodoende slechts één doelpunt, zodat de slotfase ongemeen spannend verliep. Kort voor tijd slaagde TOV er zelfs nog in gelijk te maken (55), waarna de Dord- tenaren tijd gingen rekken. In de laatste minuut besliste Mar tin Boschma toch nog in Maas- lands voordeel (6—5), zodat de aansluiting met de top behou den bleef. iiiniiiiiiiniiiifiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiijfuiiiiMuiiniiiniiiii Amsterdam Voor de binnen kort te houden wereldkam pioenschappen kunstrijden voor junioren, heeft de KNSB slechts één rijdster afgevaar digd. Het Is de 14-jarige Maas sluise Herma van der Horst Zij komt in Augsburg aan de start op grond van haar prestaties tijdens de het afgelopen week einde gehouden Nederlandse kampioenschappen. Het Maassluise meisje deed overigens al voor de derde keer mee bij de dames senioren. Tweemaal was zij vierde gewor-' den, maar ditmaal reikte zij wel tot het eremetaal. Achter Astrid •Jansen-in de Wal en Rudina Pasveer legde Herma van der Horst beslag op de derde plaats. Deze uitslag betekent, dat Astrid Jansen-in de Wal wordt uitgezonden naar de Europese kampioenschappen. Herma van der Horst doet nu mee aan de WK voor junioren, omdat Rudi na Pasveer daarvoor net één maand te oud is. iiHinniiiiinimiiiimiuiiniiiniiiMiiiiiiiiHiiHiimÉniiiiiiiimiiiiiiiiiMiiimnimiiiiiNiiii^iiuiiiH

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3