SCHIEDAMSCHE COURANT Open inspraakavond over Rij ksbij drageregeling Meeste raadsleden voor sloop Git sto Zuid wil Giiliwand adopteren kranten Baby net tijd uit vla op en gered Y acatiirebank vrij williger 8 in het slop Veel aarzelingmaar: Vrouw gilt dieven weg Bewoners MUWI-1 gaan knopen doorhakken Vlaardingen realiseerde in 1978 626 woningen Sneeuw ruimen is verplicht Voorrangs- splitsing Maassluisedijk iiiii Maassluis zet er vaart achter Als schildering niet in binnen stad komt: !- Dinsdag 16 januari 1979_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD -103de jaargang no. 26279-. 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klacht en dienst 144144 SCHIEDAM EN' KETHEL VIaardingen De bewoners- vertegenwoordiging in de pro jectgroep MUWI-1 gaat met de bewoners van deze wijk praten over het al dan niet voortzetten van de samenwerking met de gemeente in de projectgroep. De vertegenwoordigers van de bewoners braken het overleg met de gemeente in de project groep af na een conflict over de architecten, die de renovatie, dan wel het achterstallig onder houd in deze buurt moeten gaan aanpakken. De gemeente wees namelijk een ander architecten bureau aan dan de bewoners vertegenwoordiging uit een, overigens door de gemeente sa mengesteld lijstje van vijf archj- tectenbureau's had gekozen. De vertegenwoordigers van de MUWI-1 bewoners beleggen nu een vergadering met alle bewo ners om te vragen of het afbre ken van het overleg in de pro jectgroep ook hun goedkeuring heeft en zo ja, hoe dan de- houding van de bewoners tegen over de gemeente in de toe komst zal zijn. De vergadering wordt morgen avond gehouden in wijkcen trum 't Nieuwelant aan de Gouds esingel. Aanvang acht uur's avonds. Vlaardingen Er zijn in 1978 in Vlaardingen 626 nieuwe hui zen bijgekomen, acht vielen ten prooi aan de slopershamer, 15 werden er aan bewoning ont trokken en vier werden opges plitst In de laatste maand van 1978 werden een zestigtal woningen, voornamelijk in de Hoeven- buurt, opgeleverd. In diezelfde maandwerd1 begonnen met de bouw van 17 woningen in Holy- Noord, onderdeel uitmakend van een complex van 174 wo ningwetwoningen en winkels. Aan het begin van het nieuwe jaar waren in Vlaardingen 316 woningen in uitvoering, waar- van 137 woningwetwoningen, 177 premiewoningen en twee ongesubsidieerde woningen. Maassluis Nu vorst en sneeuw nog steeds ongerief ver oorzaken, wijzen burgemeester en wethouders van Maassluis de burgers op de plicht tot sneeu wruimen. Ingevolge de Algeme ne politieverordening van deze gemeente is bij sneeuwval of gladheid de hoofdbewoner, c.q. -gebruiker en, bij gebreke van deze, de eigenaar van een ge bouw of terrein binnen de be bouwde kom (erven daaronder begrepen), verplicht de sneeuw en het ijs weg te ruimen van het openbaar voetpad vóór en langs het door hem bewoonde of in gebruik of eigendom zijnde gebouw of terrein. Het wegrui men moet zó gebeuren, dat vol doende openingen voor het, af vloeien van dooiwater zijn en brand- en rioolputten vrij blij ven. Bovendien moeten de ge noemde weggedeelten op vol doende wijze mot bijvoorbeeld zand worden bestrooid. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardin gen hebben besloten de split sing van wegen, gevormd door de Maassluisedijk en de George Stephensonweg aan te wijzen als voorrangssplitsing, met dien verstande dat het verkeer op de Maassluisedijk voorrang beeft Maassluis Er moet in Maas sluis hard gewerkt worden aan de voorbereidingen in het ka der van de sociaal culturele planning. De bedoeling is, dat het concept van het sociaal-cul tureel plan al in mei of juni gereed ïs. Eind van dit jaar moet de gemeenteraad zich er over buigen, waarna een en ander ter beoordeling verzon den kan worden aan het minis terie van CRM De gemeente zet ook vaart ach ter de inspraak van de bevol king. Zoals bekend zijn de ge meenten opgedragen, de voor bereidingen voor de totstandko ming van het sociaal cultureel plan in nauwe samenspraak met de bevolking te doen. En Maassluis gaat het beter aan pakken dan de eerste pogingen van vorig jaar, die niet zo'n eclatant succes werden. Op 23 januari aanstaande wordt de eerste Open Inspraakavond gehouden. Op die avond is iede re Maassluizer die interesse heeft in welzijns-aangelegenhe- den, welkom om mee te praten en mee te denken. Niet alleen afgevaardigden van verenigin gen en instellingen zijn welkom: ook particuliere geïnteresseer den worden door de gemeente uitgenodigd. Werkblokken De bedoeling is, dat op die inspraakavond, die gehouden zal worden in de burgerzaal van het stadhuis in Koningshoek, een voorbereidingswerkgroep zal worden gevormd, die zich met allerlei zaken gaat bezig houden. Daarnaast zullen op die avond diverse „werkblokken" worden geformeerd: kleinere werkgroepjes, die ieder een af zonderlijk deel van het grote geheel voor hun rekening zullen moeten nemen. Zo komen er werkblokken voor amateuristi sche kunstbeoefening, voor sa- menlevingsopbouw/wijkwerk, voor het jeugdwerk, peuterop- vang, voor vrouwenorganisatie- werk, sportieve recreatie en re creatiesport en tenslotte voor groepen van een andere cultuur. De werkblokken zullen het „contactpunt" moeten gaan vor men voor de vereniging en in stellingen bij het opstellen van het deelplan-programma voor de diverse werksoorten. Zij as sisteren ook bij het vele inventa- risatiewerk, dat zal moeten ge beuren. Ook bij het samenstel len van de subsidie- en in spraakverordening zullen de kleinere groepen wederom spe ciaal voor hun eigen taakgebied, nauw betrokken worden. Als alle werkblokken met een afgerond advies zijn gekomen. kunnen al die afzonderlijke de len tot één geheel worden ges meed. Vervolgens buigen de di verse raadscommissies en func tionele raden zich over de werk stukken, waarna de gemeente raad zich er in laatste instantie over kan uitspreken. De Open Inspraakavond in de burgerzaal is gratis toeganke lijk en begint om 20 uur. Schiedam Ondanks krachtige argumenten vóór behoud van de Gus- to-gebouwen heeft de Schiedam Ternauwernood is een baby van zeven maanden gisterochtend gered uit een brandende woning in de Gorzen. Ook een hond kon op tijd uit het huis worden gehaald. Terwijl de vlammen al hoog oplaaiden, liepen de moeder en een buurman naar boven om de baby van de zolder te halen. De moeder - mevrouw W. - was samen met een tweejarig kind boodschappen gaan doen, maar juist op tijd teruggeko men bij haar woning op de hoek van Nieuwe Maasstraat en Strijensestraati Vlak daarvoor had de buurman, de 58-jarige P. Vis, de brandweer en de politie gewaarschuwd. „Ik woon aan de overkant", vertelt hij later, „en ik zat aan tafel. En plotseling zag ik de gordijnen in de hens staan, daar op de hoek. Ik ben meteen naar de overkant gerend, naar de groente boer, en ik zeg: joh, Theo, laat eens bellen, er is me daar een joekel van een fik!" De brandweer, die aanwezig was met twee tankautospuiten, een ladderwagen en een wagen met persluchtmaskers, had ongeveer drie kwartier nodig om het vuur te bedwingen. Vele tientallen Gorzenaren kwamen daarvoor op de been.. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Groot is de schade, de gevel van het hoekpand is in de loop van gistermiddag omgetrokken, en de belendende' percelen konden het bluswater niet verwerken. S chiedam Door hard te gillen en door de buurvrouw de politie te laten bellen heeft de 25-jarige mevrouw J.P.J.V.-V. vrijdag middag geprobeerd inbrekers in haar huis op de Vlaardinger- dijk op de vlucht te jagen. Een inbrekers duo was even voor de thuiskomst van mevrouw V.vhet huis binnengegaan, had laden en kasten doorzocht en alvast een stereo-installatie gedemon teerd en klaargezet Zij werden verrast door de thuiskomst van mevrouw V. en namen met een filmcamera van tweehonderd piek de benen. De politie kwam net te laat om het duo in de kraag te grijpen. Beide mannen waren volgens mevrouw V, on geveer 25 jaar oud, hadden don kerblond haar, een gezet pos tuur en een kort beige suède jasje. De politie verzoekt iede reen die meer over deze twee heren kan vertellen contact op te nemen. Vlaardingen De plannen van Vlaardingens ex-wethouder voor sociale zaken Jo Vermeule tot oprichting van een zogeheten vrijwilligers vacaturebank zijn in het slop geraakt. Een belangrij ke partij in de totstandkoming van een dergelijke vacaturebank, het arbeidsbureau, schijnt weinig brood te zien in overname van het experiment uit Groningen. De gemeente Vlaardingen zelf wacht officieel nog steeds op het antwoord van het arbeidsbu reau, aan welke instantie de gemeente indertijd om mede werking gevraagd heeft Toen de zaak van een vacature bank voor vrijwilligers in de publiciteit kwam liet de toenma lige directeur van het arbeids bureau, de heer H. J. Harberts, zich weliswaar pessimistisch uit over de kansen van zo'n vacatu rebank, maar zag toch geen reden medewerking aan de tot standkoming daarvan te ontzeg gen. De huidige directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, de heer J. A van Lent: „Omdat ik hier nog maar kort werkzaam ben wist ik van de materie niets af. Ik heb de zaak echter nader uitgezocht en een aantekening gevonden van mijn voorganger waarin vermeld wordt dat het experiment in Groningen dus danig negatief verlopen is dat hij van overname van het expe riment maar afzag. Meer kan ik voorlopig niet vertellen." Van Lent zal binnenkort contact opnemen met de gemeente Vlaardingen over het nog steeds lopende verzoek om medewerk ing. Overigens is een vrijwilligersva- caturebank uitdrukkelijk iets anders dan een vrijwilligerscen- trale. De eerstgenoemde legt de nadruk op inventarisatie van alle aanbod van vrijwilligers werk, dat door werklozen ge daan kan worden. Een vrij willi ger seen trale daarentegen vormt een verzameling van mensen die vrijwillig willen doen. Schiedamse gemeente raad gisteravond geoor deeld, dat plaatsing op de monumentenlijst niet wenselijk is. Na een dis cussie van anderhalf uur, vol twijfels van de kant van wethouder Chris Zij develd, kwam een meer derheid van de raadsle den tot die slotsom- De PvdA-fractie was sterk ver deeld over het voorstel van bur gemeester en wethouders om de staatssecretaris van CRM te ad viseren de gebouwen van de voorlopige monumentenlijst af te halen. Negen van de zeven tien socialisten (de meer pro gressieve) spraken zich uit voor behoud van het administratie kantoor en twee fabriekshallen; ook de twee raadsleden van D'66 konden elkaar niet vinden, want Rob Hijmans bleek onver wachts tegen plaatsing op de monumentenlijst en Anne Ma rijke Peterhans probeerde ver geefs om tegenover de oud werknemers van Gusto het ge zicht van de democraten nog enigszins te redden. Het felst voor bescherming van de gebouwen waren Herman Noordegraaf (PPR) en Eef Collé (CPN). Dat bracht bij de voor standers van „industriële ar cheologie" het totaal op 12, en daaruit volgt dat 23 raadsleden er geen heil in zagen om het aandenken aan Gusto voor Schiedam te bewaren: de com plete fracties van CDA en VVD, Hsjmans en de meer behouden de (OPvdA'ers. Volgens Collé speelden bij het college, het CDA en de WD veel onzuivere argumenten mee. „Wij moeten advies uitbrengen over de vraag: is het een monu ment? Economische haalbaar heid is nu niet aan de orde. Als we het daar straks over hebben en de gebouwen zijn gesloopt, is het te laat, dan zijn we het kwijt"! Noordegraaf: „1HC heeftop alle mogelijke manieren de indruk gewekt, dat de gebouwen niet te redden zijn. Het komt er haast op neer, dat de werkne mers er met levensgevaar heb ben gewerkt! Het college laat zich helemaal beïnvloeden door LHC, maar waarom is er niet gezocht naar varianten? Waar om rijn geen onderzoeken ge houden, geen deskundigen ge raadpleegd? Dit voorstel van het college steekt schril af tegen het verdere monumentenbe leid". Het was een Idee van PvdA- woord voerder Henk Engels man om met het omstreden raadsbesluit ook een verslag van de discussie aan de staats secretaris mee te sturen, om de aarzeling van vooral Zijdeveld te laten blijken. De wethouder had daarmee geen moeite. Hij ontweek een aantal kritische vragen van Noordegraaf en Collé De WD liet zich leiden door „mortumentengek" Cor van Til- borg, die met de Gusto-gebou- wen echter geen erbarmen had. Het CDA liet een van zijn min dere goden aan het woord: Jan de Koning kon zich niet voor stellen dat de raadsleden en drie wethouders 2ich vrijdag hebben laten bedriegen bij de rondlei ding. „Ik ben er zelf bij ge weest", zei hij met Van Tilborg, „en ik heb het met eigen ogen gezien". Kennelijk wist hij gis teravond nog niet, dat hij vrij dag niet alles te zien heeft gekre gen, zoals de haast museale vergaderzaal. Schiedam Als het in de binnenstad onmogelijk blijkt om een Chileense muurschildering aan te brengen, wil de bewoners- vereniging van Schiedam-Zuid graag helpen bij een daarvoor geschikte muur in de Gorzen. Namens het bestuur heeft secretaris Jan Joore aan het gemeentebestuur laten weten, dat de bewoners- vereniging graag een overleg roet de bewoners van Zuid zou willen starten om een goede plaats te vinden. Zelf is het bestuur een warm voorstander van een dergelijke symbolische steun aan het verzet van de Chilenen tegen de militaire junta, en daarom is het bereid de muurschildering die gemaakt zou moeten worden door de muurschiiderbrigade Ramona Parra te adopteren. Wel is Schiedam-Zuid teleurgesteld, dat vanuit de bewonersvereni ging van Schiedam-Centrum negatieve geluiden komen over een eventuele muurschildering. „Om propagandistische redenen zou het het beste zijn, dat de schildering in het centrum van de stad wordt aangebracht, maar indien daarover met de betrokken bewoners geen overeenstemming verkregen kan worden, dan willen wij wel," laat de vereniging in Zuid weten. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch ^Nieuwsblad "oteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal (42,20 abonnement a f14,33 per maand. dan geel ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik da krant gratis code/woonplaats: telefoon: D ik wil liever eerst een proef van. 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 300QVB Botterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1