üCHIbUAiVISCHË COURANT Meeste ongelukken op wegen naar 't centrum Afspraken tussen politie en de pers Contact tussen poli ti e en burgers weer wat betei 79 ERTAN iS2 Fietsendief is minder actief Commissaris ziet ook agent weer terugkomen: Burgemeester Arie Lems: Autobedrijf- Humor festival zorgde voor buik krampen Sprinter definitief op traject Rotterdam- Hoek van Holland Beneluxtuiinel weer drukker Bijna 4000 buitenlanders in Schiedam Woensdag 17 januari 1979- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 103de jaargang nc, 26280- 6 PAGINA'S Broers vest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klacht oiictiensi 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Verkeer m '78 meer onveilig Schiedam Bijna een derde van alle verkeersongelukken in Schiedam vindt plaats op de doorgangswegen naar het cen trum van de stad. Öp de „spin", die door deze wegen naar de Koemarkt gevormd wordt, nam het aantal ongevallen in 1978 in verhouding met het jaar daarvoor ook meer toe dan in andere delen van Schiedam. Die gegevens zijn opgenomen in het jaaroverzicht van de ge meentepolitie. dat gisteren openbaar gemaakt werd. De verkeerspolitie, waaraan hoofdinspecteur Peter Broeders vorig jaar leiding is gaan geven, kreeg in 1978 te maken met 1972 ongevallen (het totaal van heel 77 stond op 18C9 incidenten). Het verkeer m Schiedam eiste vorig jaar negen levens; in 1977 vielen tien doden in het verkeer. Veruit de grootste oorzaak - in 285 gevallen - was het niet verle nen van voorrang. Een belang rijke nummer twee is het te dicht achter elkaar rijden van auto's (dat veroorzaakte 255 bot singen) en volgens commissaris C. van der Haagen betekent dat. dat de weg voller raakt. Als gevolg van de verkeersonge vallen werden 245 mensen in een ziekenhuis opgenomen; 69 van hen raakten zwaar gewond Grote materiële schade ont- •tond aan 414 voertuigen Zes tien auto's raakten te water. Dt verkeerspolitie heeft opge merkt, dat van alle 1972 onge lukken er slechts zes gebeurden bij een voetgangersoversteek plaats (vop), en dat terwijl de stad toch 98 van deze oversteek plaatsen kent. Met de verkeersbrigadiertjes, waaraan zes scholen meewer ken, en de vijf ouderwachten die er in Schiedam zijn (drie in het westen, één in Oost en ••en in Noord), bestaan geen oroblemen. „Dat werkt prima", aldus Van der Haagen, „slechts :n éen geval moest pro cos-ver naai worden opgemaakt legen een automobiliste, die het stop teken van een verkcersbriga- 1 ier had genegeerd Een bijzonder kwalijke ontwik keling vindt hoofdinspecteur Broeders de toename van het aantal „doornjders" na een on geluk. Was het aantal automobi listen dat in 1977 na een ongeluk achteloos doorreed nog 67. jn het afgelopen jaar was van zo'n •utuatie sprake in 162 gevallen. .Heel bedenkelijk", aldus Broe ders, die er op wijst dat toch .vel een flink percentage kan vorden achterhaald' „Wij zijn m/e lieve heer niet, maar soms mden wij wel eens een stukje •.oplamp terug op de plaats van ,et ongeval en dat leidt dan isar de dader, zoals met dio •:erel in Deventer" Andere wetenswaardigheden ut het jaarboek 1978 van de Schiedamse verkeerspolitie: O wegens technische gebreken .verden 575 auto's van de weg gehaald; 151 daarvan gingen kreet naar de sloperij, de rest .verd na reparatie weer vrijge geven omdat zij sneller konden ijden dan toegestaan is, wer den 160 bromfietsen door de politie nagekeken; zoveel onder delen werden daarbij verwij derd, dat het alle eigenaars een gezamenlijke schade van 66.000 gulden opleverde! wegens het overschrijden van de maximumsnelheid werden 849 automobilisten op de bon geslingerd, 0 in zes gevallen weken chauf feurs ten onrechte af van de voorgeschreven route gevaarlij ke stoffen. 0 25 autorijders mochten ruet verder, omdat zij te lang achter het stuur hadden gezeten en/of overmoeid waren. 0 weer meer mensen dan het jaar daarvoor reden in. 1978 met te veel alcoholica op; de politie greep er 205, tegen 178 in 1977. Schiedam Bij rellen zoals die tussen Schie damse en Vlnardingse jongeren hebben plaats gevonden, wordt de pers aangeraden vooraf con tact op te nemen met de politie. Er kunnen dan afspraken worden ge maakt tussen politic en pers waardoor het risico voor journalisten en foto grafen tot een minimum kan worden beperkt. Dat heeft de burgemeester van Schiedam, Arie Lems, geopperd in een brief aan de Schiedamse pers. In de bnef gaat de burge meester nader in op het afge ronde onderzoek naar het politieoptreden üjdens de rellen, waarbij persfotograaf Paul Stolk door leden van de mobiele eenheid tegen de vlakte werd geslagen en met een hersenschudding naar het ziekenhuis moest worden afgevoerd. Evenals de offi cier van justitie ziet Lems geen redenen om over te gaan tot disciplinaire maat regelen. Het rapport dat is opgesteld door de rijksre cherche geeft daartoe geen aanleidingvindt Lems De hoofdoffdicier van justi tie wil naar aanleiding van de gebeurtenissen in de roeri ge en bijzonder warme okto berdagen een bezoekje bren gen aan Schiedam voor oen gesprek met commissaris Cees van der Haagen. Onder werp voor liet gesprek zal zijn het voorkomen van moeilijkheden zoals die met Pa ui Stolk plaatsvonden Van der Haagen heeft voor uitlopend op het bezoek van de hoofdofficier alvast een ideetje geopperd De pers zou in gevallen van ongeregeld heden een politiegids mee kunnen krijgen du.» zijn colle ga's indien dat nodig mocht zijn duidelijk kan maken dat het om een groepje persmen sen gaat. Het is daarbij dan wel de bedoeling dat alle persmensen bij eikaar en bij de gids blijven, omdat de maatregel andere nog ruet voel zin zou hebben. Het plannetje van de com missaris is gisteren voorzich tig naar voren gebracht op een bijeenkomst tussen de politieleiding en dc schrij vende pers Op 30 januan vindt er een dergelijke bij eenkomst plaats waarbij ook de fotografen aanwezig zul len zijn commissaris. Commissaris Van der Haagen...dagelijks portie el lende... deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdam sc h ji| ^Nieuwsblad JFj Koteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal f42,20 abonnement a I 14,33 per maand, dan geel ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. Is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: Schiedam Volgens commissaris Cees van der Haagen wordt het contact tussen politie en burgerij in Schiedam weer een beetje beter. De vier wijkgroe- pen, waarmee zijn korps vorig jaar is gestart, noemt hij een tot nu toe geslaagd experiment. Daarom wil Van der Haagen dat systeem verder uitdiepen. Een onderlinge uitwisseling van de wijkgroepen, die elk bestaan uit een brigadier en vier agenten, past daar wel in. meent de ..Het contact met de burger was de afgelopen jaren enigszins verloren gegaan", zei Van der Haagen gistermiddag in het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. ,.en dat was een landelijk verschijnsel, dat te maken had met allerlei vernieu wingen binnen het politieappa raat. de automatisering niet in de laatste plaats. Het besef, dat daar weer verandering in moest komen, werd sterker bij ons, en daarom zijn we met de wijk groepen gestart." Schiedam kent al tien jaar het begrip wijkagent: een politie man die aan een bepaalde wijk verbonden wordt en binnen het- stadsdeel „voeling met de bevol king" moet houden. Van der Haagen: „Dagelijks worden de mensen echter geconfronteerd met een portie ellende. AJs onze grootouders dat gelezen had den. zouden ze verschrikt heb ben uitgeroepen: zijn Sod om en Gomorra nu al hier? Je kunt ook niet blikken met agenten blijven opentrekken om de orde te handhaven en veel agenten kregen hun eigen post, maar ook veel deeltaken. Daardoor werd het beeld van de surveille rende politieman, de ouder wetse oom agent, een mythe". Om in de verschillende wijken van de stad toch meer contact te hebben met de Schiedam mers werd de positie van de wijkagent vorig jaar versterkt, ïn plaats van één wijkagent kwam er een complete wijk- groep, en die opzet blijkt nu goed te werken vindt de com missaris. Vanuit de pohuepost op het Johann Strausspïein m Groe- noord werken twee wijkgroe pen, en sinds de politie ruimte heeft in het voormalige gebouw van de sociale dienst aan de Nieuwstraat, rijn daar ook twee wijkgroepen gecentraliseerd. Volgens Van der Haagen levert de nachtdienst af en toe nog problemen op, maar een nieuwe verbetering lijkt hem het feit dat de twee wijkgroepen in Groenoord onderling ervann- gen gaan uitwisselen en ook elkaar waar nodig steun gaan verlenen, terwijl hetzelfde in de Nieuwstraat het geval zal rijn ADVERTENTIE voor betrouwbare J i* Bovag-occasións- umef 12 mnd, garantie, y- VAN DBVENTERSTRAAT 17 V 0 TEL.73.11.44 'r 'SCHIEDAM r. Aoópar(óid jreopriid! - codefwoonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postaegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam Dat er met stil gezeten wordt op de twee posten, blijkt uit de cijfers over 1978. Vanuit de Nieuwstraat en het Straussplem werden in totaal 1316 gerechte lijke stukken verstuurd (uitge zonderd arrestatiebevelen, die via het hoofdbureau gaan). Voorts werden 364 klachten ver holpen. die varieerden van vechtpartijen tussen buren en midden in de nacht kakelende kippen. In de Nieuwstraat zijn ook de drie parkeerwachters die Schie dam nu heeft, gehuisvest, in 1978 werden ongeveer 1300 be keuringen uitgeschreven voor iout- of langparkeerders. al heeft de derde parkeerwachter nog geen opsporingsbevoegd heid Schiedam Ongeveer 220 men sen zijn gisteravond met buik pijn uit het Passagetheater ge komen Geen vergiftigingsver schijnselen, nee „gewoon" een humorfestival. De hoofdschul digen Tobi Rix, Rita Corita en Robert Paul vóór de pauze en Jan Blaaser na de pauze zorg- den voor de nodige lachstuipen. De grappen en grollen rolden uit de kelen van de vak mensen op het artistieke vlak van ,.de lach". Jan Blaaser nam de toch al dubbelklap- pende toe schouwers he lemaal op in het program- ma. Reacties uit het publiek, liedjes door het publick en aan moedigingen voor het pu bliek. Rita, ko ketterend met haar omvang rijke on wap perende char me bleek het allemaal ook best aan te kunnen. Een geslaagd avondje Schie dam. Volgende dinsdag staan er weer arties ten op het to neel Schiedam Zwijntjesjagers zijn vorig jaar niet zo actief geweest als in 1977. Veel min- der fietsen en bromfietsen wer den gestolen, en al heeft de recherche daarvan nog geen duidelijke verklaring, het maakte hel werk voor de Schie damse speurneuzen iets lichter. Bij 2806 incidenten werd de recherche (hierbij is de kinder politie even inbegrepen) betrok ken In iels meer dan de helfi daarvan ging het om de zoge naamd „eenvoudige diefstal", dat kan varieren van zakkenrol len tot winkeldiefstal. Maar bij na duizend keer gmg het om zwaardere zaken, er werden970 inbraken geteld: 70 maal werd oen kraak gezet m een woning, 70 maai in winkels. 71 maal in kantines. 49 maal in scholen, 89 maai m fabrieken of bedrijven en de overige keren in tuinhuis jes, garages of bouwketen Veel zware misdrijven kwamen vorig jaar in Schiedam mei voor Wel was sprake van 27 sexuele misdrijven Van de 205 mensen, die in verzekerde be waring werden gesteld, kwa men uiteindelijk 53 personen voor de officier van justitie, Vandalisme speelde sterk*. 236 keer werd btj de politie aangifte van vernieling gedaan, waarbij overigens met steeds de opzet tot vernieling bleek □e Sprinter rijdt weer tussen Rotterdam en De Hoek. Vlaardingen „De Sprinter" rijdt weer. Afgelopen zondag nam de Nederlandse Spoorwegen drie stellen van het rappe, snorrende treintje in gebruik op het traject Hoek van HollandRotterdam. De rest van de Sprinters is in aflevering. Het ligt in de bedoeling alle tot nu toe op het traject rijdende oude treinen af te voeren en door het nieuwe type te vervangen- Die vervanging is definitief- Het nieuwe mode! Sprinter heeft overigens, in tegenstel ling tot de modellen waarmee destijds proefritten werden gehouden, enige wijzigingen ondergaan. Zo zijn in de nieuwe Sprinter toiletten aangebracht en bestaat er de mogelijkheid van het ene treinstel naar het andere door te lopen. Schiedam De Beneiuxtiwnei wordt steeds intensiever ge bruikt. Gisteren deelde de Schiedamse politie mee, dat in 1978 weer meer automobilisten de tunnel onder de Nieuwe Waterweg hebben gebruikt: 14.938.329. Dat betekent dat de opbrengst van de tol, die blijkens medede lingen van minister Danny Tuijnman per 1 januari 1980 wordt opgeheven, ook gestegen i>; voor personenauto's kost de doorgang nog altijd een gulden, en voor zwaardere wagens moet extra worden betaald. Schiedam Het aantal buiten landers in Schiedam is in het afgelopen jaar weer toegeno men. Bij de vreemdelingenpolitie blec-f het totaal net onder de 4ÜOO hangen; om precies te rijn stonden er op 1 januari 3943 ingeschreven. Een jaar eerder telde Schiedam 3657 buiten landse inwoners. De grootste groep blijven de Turken met 2141, en op de tweede plaats staan de Span jaarden met „slechts" 313. An dere belangrijke groepen waren de Marokkanen (223), Engelsen (219) en Joegoslaven (115), Ook waren sommige landen met maar één inwoner vertegen woordigd, en dat bracht de ï>tand op 53 nationaliteiten bin nen Schiedam. Gedurende het voorbije jaai werden 52 buitenlanders door toedoen van de Schiedamse po litie de grens over gezet. Illegaal vertoefden 61 buitenlanders in deze stad, van wie sommigen om bepaalde redenen in Neder land bleven - wegens misdaden. oi omdat zij alsnog legaal wer den, of om nog andere redenen. De afdeling bijzondere wetten op het hoofdbureau van politie kreeg met allerhande zaken te maken. Sinds de eerste schrik m den lande over giftige glitter lampen werden er in Schiedam 414 ingeleverd. Vijftien illegale zenders werden in beslag geno men. In 52 gevallen werd met de kattenval (voor verwilderde katten) succes geoogst Bijna 20.000 telexberichten werden vprwerkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1