Hetzelfde tuig, dat eerst inbrak, staat nou braaf eieren te bakken" I Iedereen krijgt waar borgsom terug! 1BHS3 w 1 iJ Ton Molenaar de laan uit als jongerenwerker in Zuid PM Feest bij politie Voor de rasd ermee Liberale instuif ïrene Vaker vers zand in de bakken Chileense schutting in riGSpaansepoider o HiN O ZIJAA Xcp t Schiedam „Soms krijg je zo'n snotjong voor je neus, dat staat te jammeren dat hij een tientje uit de portemonnee van zijn moeder heeft gejat. Durft niet meer naar huis terug, bang voor een pak op zijn donder, maar zegt wei: ik heb hier eerlijk het tientje nog, hoor, Ton. Nou, dan ga je met hem mee naar huis en probeer je de boel te sussen. Dat helpt. Het scheelt een oplawaai en toch flikt dat joch het geen tweede keer". Ha, bolle. Zo noemen ze Ton Molenaar in de Gorzen. Hij werkt in de Dukdalf, is in de praktijk jongerenwerker maar officieel WSW'er in dienst bij bedrijfsgemeenschap Schie- mond en ondergebracht bij de KSC A, en staat over twee maan den op straat De katholieke stichting van Overschiesestraat hoeft hem niet meer, want de bolle is te onbeschaafd voor de heren. „Maar naar ons kijken ze niet", zeggen de jongeren die de Dukdalf plat lopen. „Ze wil len ons naar de sodemieter hel pen door onze makker weg te halen. Terwijl de centrumraad hier in de Duk had besloten: Ton moet blijven!" Vorige week koos het bestuur KSCA, de katholieke stichting voor sociaal-culturele arbeid, voor Nico van Koort en André Wouterse. De spanningen met Molenaar waren te hoog opgelo pen kwestie van werkopvat- ting en de laatste werd. zoals hij dat noemd, „de lui". In zijn plaats is Rob Hoogwerf be noemd: deze is ook bij de Duk dalf gedetacheerd ingevolge de wet sociale werkvoorziening (WSW). Maar, Hoogwerf staat achter Molenaar, wil zelf helemaal niet zijn kameraad voorbijstreven, en daarmee zijn de jongeren van Duk het eens. Jan Fasztje- rik bijvoorbeeld, een van de jongeren die een werkgroep hebben gevormd: „Ons vertrou wen in Ton en Rob is ideaal, of in elk geval goed. Ze staan tussen ons in. Waarschijnlijk denken die lui van KSCA, ach, het zijn maar WSW'ers, domme jongens dus, en dan hebben ze liever Nico van Noort. Maar ze vergeten wel even veertig of vijftig jongeren die hier aan de deur om Ton en Rob staan te schreeuwen. We zien veel meer in die twee gabbers dan in dat zwikkie in de Overschiese straat". De werkgroep, die in de Duk dalf is opgericht om soosactivi- teiten en dergelijke te regelen, bestaat uit Jan Pasztjerik, Hans Barvoets. Ria Hogendorp, Anja Risteruw en Wesley van de Vel de. met daarbij Hoogwerf en Molenaar. Ze zeggen: „Als je ziet hoe makkelijk nu de KSCA met die bolle omspringt en hem stomweg terugstuurt naar Schiemond, wie garandeert dan dat hetzelfde straks niet met Rob gebeurt? Tenslotte ligt Rob ook niet zo lekker. De verhou ding met de Dukdalf, Nico van Noort dus, die is teamleider, is behoorlijk aan hot verslechte- ren". Elke dag Dat heeft natuurlijk oorzaken gehad. Nico van Noort is er niet (ziek sinds het conflict, zeggen ze), dus moet de werkgroep de situatie zelf maar duidelijk ma ken. Jan Pasztjerik: „Er rijn hier in de Duk verschillende activiteiten, en de soos is er een van. Altijd druk op vrijdag avond, altijd". Ton Molenaar: „Logisch, want er is verder in de wijk geen pakke. Dus komen ze allemaal hier". Hans Barvoets: „En dat natuur lijk niet op één avondje in de week, maar die jongens staan elke dag voor de deur. Twintig, of meer, die binnen komen hup pelen. Nou, eigenlijk kan dat niet, want er zijn ook andere activiteiten en daar Jopen ze dwars door heen. Maar aan de andere kant, er is in de Gorzen maar één clubhuis, en dan zou den die jongeren zeker buiten moeten blijven?" door Kor Keffel Jan Pasztjerik: „Je kunt dat tuig beter binnen houden, want vdór zc de Gorzen uit zijn, hebben ze al van alles vernield. Struiken, lantaarnpalen, bus haltes, dat wordt een hele rot zooi. Ja, binnen is dat ook wel eens moeilijk. Bij de KSCA wordt gezegd dat er te weinig toezicht is, maar dat is nogal glad, wc kunnen niet allemaal politieagentje gaan spelen en elk jongetje achter zijn broek zitten. Dus gaat er wel eens wat kapot. Zoiets moet je incalcule ren. Maar het moet niet zo zijn dat in de Overschiesestraat wordt beslist: er komt geen voetbaltafel want die verrinne- weren ze toch. Je moet in een soos wel bepaalde voorzienin gen hebben". Daarom vindt de werkgroep, dat de jongeren van Schïedam- Zuid recht hebben op een eigen ruimte. Vorig jaar is in de Duk dalf, het clubhuis in de kelders van de Heilig Hartkerk aan de Rijnstraat, wel het initiatief daartoe genomen en werd be gonnen met een soort open jon gerencentrum. Wat overlast met zich mee bracht, wat spaak liep en wat in december tot gevolg had dat de jongeren een brief aan de gemeenteraad schreven. Afgelopen maandagavond is daarover niet gesproken, wel gaat het college ermee verder. „Van de KSCA krijgen we geen toestemming", zegt Ton Mole naar, „en daarom hebben we gedacht aan het oprichten van een stichting, die een open jon gerencentrum in de Gorzen mo gelijk moet maken. De wethou der gaal daarover ook met CRM praten, heeft hij gezegd, en toch ook met de KSCA, alleen. Post hoorn is niet zo gelukkig met alweer een nieuwe stichting". Volgens de bolle is er plaats voor een jongerencentrum in een nauwelijks gebruikte ruim te van de Dukdalf. Dat deel van de kerkkelders heeft een eigen ingang en de verbinding met de andere ruimtes is heel simpel, volgens de werkgroep dicht te metselen. „Dan hebben we geen last van elkaar". Om dat financieel mogelijk te maken roept de werkgroep de hulp in van wijkvereniging Het Zuider kwartier en bewonersvereni- gtng Schiedam-Zuid, en van de bewoners zelf uiteraard. Commentaar Rien de Bruijn van de KSCA had zich in december al uitge sproken voor een apart jonge rencentrum, zegt de werkgroep, maar kwam vorige week terug op zijn uitlatingen over die ver zelfstandiging, en met dat laat ste bleek het KSCA-bestuur het eens. Is dat zo? Rien de Bruijn wilde commentaar liever over laten aan de bestuurders, Bert Kaptein, Kees Verbarne en Fija vanKesteren, De laatste is gebeld: „Volgens het bestuur kan een open jonge rencentrum, een OJC zoals de jongeren dat willen, niet ver wezenlijkt worden. Daarom ge ven wij een ander advies, maar ik kan daarover nog niets kwijt, want een desbetreffende brief moet nog de deur uit. Ja, en verder ligt het wat vervelen der. De samenwerking met Ton gaat al lang erg moeilijk, en Kaptein en Verbeme zijn al anderhalf jaar daarover bezig. Na al die gesprekken, zelf ben ik er niet bij geweest, is het resultaat dat Ton weg moet". De jongerenwerkgroep in de Dukdalf heeft inmiddels een nieuwe uitleg gegeven aan de afkorting KSCA: de klote-stich ting culturele afbraak. Ton Mo lenaar: „De KSCA is duidelijk bezig het jongerenwerk om zeep te helpen, Je hoeft niet verder te kijken dan de Tempel, en je weet al hoe iaat het is. Opgehe ven. weg". „Het is ontzettend stom om in de huidige situatie veranderin gen aan te brengen", zegt Rob Hoogwerf. „Het draait nu lekker", zegt Jan Pasztjerik. „Er is een goeie basis om op verder te gaan. De jonge ren komen gemakkelijk hier en ze voelen ons goed aan en wij hen. Het is misschien een kwest ie van dieven met dieven van gen, want tuig van de richel 2ijn we zelf ook geweest, we weten hoe je je voelt en zo, je moet ergens je ei kwijt. Dan kan er wel gezegd worden: ga maar naar maatschappelijk werk, of het arbeidsbureau, dan helpen ze je wel maar dat helpt geen fluit". Rob Hoogwerf: „Je moei niet vergeten, dat je als veertien-, vijftienjarige niet zo makkelijk naar een hulpverlenende instan tie toegaat". Ton Molenaar: „Ik ken jonge ren genoeg, die die stap niet durven maken. Daarom is zo'n centrum erg geschikt. Natuur lijk komen hier ook die pie chems die lopen te pikken en inbreken, en die vangen wij op. Dat werk is opgevallen bij de Raad voor de Kinderbescher ming. Ze zien daar ook wel dat in de Duk twee vaste krachten en een stel vrijwilligers goed bezig zijn, want als je dat verge lijkt met andere centra die op die groep jongeren mikken, dan is het percentage jongeren, die opnieuw voor de rechter ko men, bij ons erg laag". Kort geleden is een gespreks groep van start gegaan, op ini tiatief van Anja Risteruw en Jan Pasztjerik. „Dat is met een aantal knaapjes begonnen", zegt de bolle erover. „Eerst ge praat over inbreken, en dal kwam aldoende op sex, en het resultaat is dat ze nou op verlo ren uurtje eieren staan te bak ken, hier in de Duk. Eieren bakken! Dat is hetzelfde tuig dat eerst liep in te breken! Als een collega van me zoiets hoort, zegt hij, joh, Ton, hoe krijgen jullie dat voor mekaar?" Molenaar en Hoog werf: „De KSCA helpt het jongerenwerk in Zuid om zeep. Een eigen centrum is nodig, maar mag niet van die lui in de Overschiese straat". O Elke vrijdagavond mo gen de jongeren van de Gorzen in de Dukdalf ko men, op de soos. Als Ton Molenaar en Rob Hoogwerf er niet waren, zouden ze de rest van de week op straat rondzwerven. j Schiedam „Eenmaal per jaar i de zandbakken verversen is te weinig." Dat vindt de raadscom missie voor volksgezondheid en waarschijnlijk een grote groep moeders, die dagelijks hun kin deren met hondepoep-ver- mengd zand aan hun kleding zien thuiskomen. Al meer dan een jaar geleden heeft de commissie een verzoek bij het college ingediend, om de zandbakken vaker te laten ver versen door gemeentewerken. Een antwoord op dit advies laat echter nog steeds op zich wach ten. Els Heling CDA liet in de afgelo pen commissievergadering dui delijk merken dat ze het nu wei welletjes vindt. Het college moet nu maar eens gauw de opdracht aan gemeentewerken gaan ge ven om schoon en fris 2and in de bakken te doen. Gewoonlijk gebeurt dit alleen in het voor jaar. Maar hondjes „doen" hun hoop elke dag. Niet altijd in die zandbak, maar een troep is het wel. Dokter Wolks, vindt ook wel dat er meer ververst moet worden, maar morgen zitten die honden er weer en dan is hel toch een troep". Schiedam Brigadier B, Kroon en hoofdagenten A. Zwaan en J. H. Th. Gunnewegh kónden de eerste week van januari hun 25-jarig jubileum bij de gemeen tepolitie gedenken. Gedrieën zullen zij het feest vieren, en wel op vrijdag 19 januari in de kantine van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat 55 in Schiedam. Vanaf 14.30 uur zal het een dolle boel zijn op het hoofdbureau. Na tuurlijk kan men daar ook de drie heren met dit jubileum feliciteren. 1 Schiedam De Gemeentelijke Technische Bedrijven .gaan over tot terugbetaling van de waarborgsom aan de huishou delijke verbruikers. Dat bete kent dat iedereen die gas. water of licht verbruikt de waarborg som, die ingesteld was als ga rantie tegen wanbetaling, weer terug krijgt. Nu de incasso door de invoering van 'de eenjaarli jk- se meterstand opname versneld plaatsvindt, is de noodzaak tot deze garantie veel kleiner. Bo vendien staat het bedrag van de borgsom voor woonhuizen 7,50, 15,- of 30,-) in geen enkele verhouding meer tot do huidige hoogte van de gemiddel de nota. Nadat de gemeenteraad in prin. cipe had ingestemd met de te rugbetaling hebben de Techni sche Bedrijven dan ook geen waarborgsommen meer geïnd voor woonhuizen. Bedrijven en winkels moeten hel bedrag nog wel blijven betalen. De terugbetaling kan op ver- i schillende manieren gebeuren. Wie automatisch via bank of gi ro betaal tkri j gt de waa r borg- 1 som vanzelf op de bank- of girorekening gestort. Wie met een acceptgirokaart 1 betaalt, ontvangt van de Techni sche Bedrijven een brief, waar- in het bedrag van de waarborg- i som is vermeld. Gewapend met de brief kan men dan naar het J kantoor aan de Dwarsstraat 42 komen om het beclrag contant in ontvangst te nemen. Er zal per wijk worden uitbe- taald. Dit om het werk oen beetje te spreiden. Eind februa- ri begint men al in Schiedam- Zuid. Binnen het jaar heeft iedereen in Schiedam hot geld weer i n d e kni p zi tte n. door Gerard Ver- hulsdonk. fractie leider WD Zoals u wellicht zult weten, overweegt het gemeentebe stuur een groep Chileense vluchtelingen met artistieke neigingen toestemming te verlenen een schutting te beschilderen met het oog merk de Schiedamse bevol king opmerkzaam temaken op wat voor onaangename toestanden er heersen in hun vaderland. De aangewezen plaats zou de zogenaamde Bolmers Boulevard zijn ter door braak van Broers vest naar Broersveld. De eerste moe dige poging van een dol drieste wethouder de stads vernieuwing op gang te krijgen, en gezien de resul taten voorlopigdelaatste. Deze met verf en penseel gewrochte politieke bood schap wordt betaald uit de gemeentekas. Als liberaal raadslid vind ik deze gang van zaken verkeerd. Niet omdat andersdenkenden op deze manier getuigen, ik ben tolerant genoeg om daar begrip voor op tc bren genNee, ik vind het nogal kinderlijk om te geloven dat het Chileense volk daar echt mee wordt geholpen. Ook is het niet in orde om gemeenschapsgelden te ge bruiken voor deze activitei ten. Als Schiedams raadslid ben ik aangesteld om de belan gen te benartigen van de stad en haar bevolking, en niet om internationale poli tiek te bedrijven. De Schie damse supporters van het vorige Chileense regime dienen hun solidariteits- driften le betalen uit eigen zak en niet de belastingpen ningen van de Schiedamse bevolking daarvoor te ge bruiken. Stel je voor, dat alle minderheidsgroepen van onze stad, en dat zijn er nogal wat, nu op komen draven om hun ongenoegen voor wat erin hun land van herkomst gebeurt via deze manier te uiten, dan kun nen we nog heel wat schut tingen plaatsen. En we kun nen dan heel wat leuke dingen vergetenwaar de wijken mee opgeknapt zou den kunnen worden, Ik neem tenminste aan dat de vele bestuurders van wijk- verenigingen wat royaler geholpen zouden willen worden door de zesde etage van het stadskantoor. Ben ik nu een rechtse dram mer? Ncc, hetzelfde zou ik gezegd hebben als de sjah van Perzië in Schiedam om een schutting zou vragen om zijn grieven in olieverf kleuren irihoud te geven. Gerard Verhulsdonk ADVERTENTIE mm bokohwog1003c h tedom t9l.010-154540 van huis uit W Schiedam ..Ook 1979 wordt een politiek belangrijk, jaar*. Al lereerst worden nu eindelijk de eerste rechtstreekse verkiezin gen gehouden van het Europese Parlement. De Liberale Europe se Partijen hebben als eerste hun gezamenlijk programma gepresenteerd en dat is een uistekend begin voor het nieuwe jaar", schrijft de propaganda- commissie van de VVD, afde ling Schiedam, In diezelfde brief worden WD-ers en an ders politiek denkenden uitge nodigd om langs te komen bij de nieuwjaarsinstuif van de WD. Deze wordt gehouden op woens dag 24 januari in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. Vanaf 20 uur zullen de gasl-dame en gast heren belangstellenden ontvan gen. Wie dat zijn: Erica Ver kerk-Terpstra, lid van de Twee de Kamer van de Staten Gene- raai, Gerard Verhuldonk, frak- tievoorzitter van de gemeente raad, en Theo Bakkers, Rijn mondgecommitteerde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3