„De jeugd is eigenlijk niets veranderd" ISlSfli Enquête onder Hoekse 60-pïussers ,f/ fBlokje - 'yLrond^' Conciërge P. den Boer neemt na twintig jaar afscheid: KsBKl Historische lezing in musemnaula '-If?*' l'l Muur schildering (1) Muur schildering n Nieuwjaars toost in Juliana- school WOENSDAG 17 JANUARI 1979 SC/VD/WW4 Janet van Huisstede Schiedam Alleen zijn blauwe jas verraadt dat hij „in functie" is. Con ciërge is hij, meneer P. den Boer. AI twintig jaar. Op 2 januari werd hij 65 jaar. Tijd om een functie neer te leggen. Oat mag in onze maat schappij. Dan krijg je tijd voor je hobbies, lief hebberijen. En als je met pensioen bent, kan je 's morgens met je vrouw koffie drinken, thuis. „Ik weet niet of mijn vrouw het wel zo leuk vindt. Ze heeft al gezegd dat ze het eigenlijk maar lastig vindt, zo'n man de hele dag om zich heen. Dan loop ik haar maar voor de voeten en kan ik alles zien". De heer Den Boer werd twnntig jaar geieden aangenomen als concierge bij de Christelijke Technische School aan de Nieu we Dajnlaan 766. Het complex was nog in aanbouw. „Do direc teur had tegen me gezegd dat ik maar af en toe eens moest kijken hoe alies gebouwd en aangelegd werd. Daar heb ik tater veel plezier van gehad. Ik wist alles van leidingen, hoe alles in elkaar zat. Na een aantal jaren kwam hier ook een huis houdschool en een LEAO te zitten. Dat was een hele veran dering met die meisjes erbij. Toen ging het ook scholenge- meenschapheten Voor Den Boer de baan kreeg bij de technische school, werkte hij in het ziekenhuis. Daarvoor vijftien jaar ais stoker op een zoutfabriek en een aantal jaren als reserve bij de rijkspolitie. „Stoken is een vreselijke baan. Ik heb het er eigenlijk nooit naar mijn zin gehad, maar er moest brood op de plank ko men, Ik heb tien kinderen weet je. En toen was je blij als je een baan had". Meneer Den Boer in zijn eigen kamer. De glazen loge voor een alziend oog. Het was juist zijn ervaring in het ziekenhuis en bij de rijkspo litie die meetelde bij de sollicita tie op de school. „Ik had een EHBO-diploma, en kon met mensen omgaan. Daarbij kwam dat ik zoveel kinderen had en dus wel iets van die jongens moest begrijpen. Uit de zestig kandidaten bleef ik met een andere man over. Ze hebben mij eruit gepikt" Aanwijzingen Het is een kalme verteller. Er gaat rust van hem uit. Ondertus sen geeft hij aanwijzingen aan anderen. Leraren die het te warm vinden in de lerarenka- mer en ramen open zetten. „Niet die twee ramen tegenover el kaar open, dan gaat het toch ten". En tegen een jongen die koffie komt halen voor zijn leraar: „Doe je er voor meneer Roest een paar klontjes suiker bij? Hé. vergeet het lepeltje niet". Toch wel moeilijk om weg te gaan? „Ik heb het er druk mee. In de loop der jaren heb ik verschillende systemen opge bouwd. Die leg ik allemaal uit, zodat mijn opvolger er ook iets aan heeft. De meeste jongens hebben nog de gewoonte om met vragen bij mij te komen. Dan zeg ik .mee» daar zit de concierge". Om langzaam aan mijn afscheid te wennen, krijg ik elke woensdag vrij. Per 1 februari ben ik weg". Liefhebberijen, „Ja ik puzzel wel eens wat. Nu hebben mijn kinderen me van die grote din gen gegeven. Heb ik zo'n sta pel". Hij grinnikt Een prettige brom. Knullen Dan komen zijn plakboeken op tafel. Twee dikke albums, waar aan alle kanten het krantenpa pier uitsteekt Knipsels over zijn wandelclub. Afstanden van tien, vijftien kilometer werden er gelopen,- Op zaterdag. In witte broeken, witte overhemden en blauwe spencers. „Dat waren heerlijke dagecu Een jaarlijkse looptocht in Airborne, van de slag om Arnhem, weet je wel. In de bos vertelde ik de jongens dan over de geschiedenis van die plaats. Zaten ze ademloos te luisteren. En als we dan langs zo'n kerk hof liepen, zwijgend, hoorde je be grind knarsen onder de gymschoenen. Een geweldig mooi geluid Nee, meisjes heb ik nooit gehad in de ploeg. Jongens, hè, alleen knullen". „Drie kasten met bekers, lintjes en zo voorts heb ik eraan over gehouden. Twee kasten zijn weggehaald. Eén ervan laten ze hangen. Een soort herinnering". Tientallen foto's van marche rende jongens, ernstig kijkend naar de fotograaf, kortgeknipte koppen, een vlaggedrager met een wapperende vlag. ..Ach, de jeugd is eigenlijk niks veranderd. Ik denk altijd maar bij mezelf: kattekwaad hoort bij elke jeugd. De streken herken ik zo vaak Tegenwoordig heb ben ze meer geld In de pauze kopen ze palat en dat soort dmgen. Hadden we vroeger met. Maar echt anders, nee". Zelf heeft meneer Den Boer al zestien kleinkinderen en dne kinderen wonen nog thuis „Nu ik met pensioen ga, kan ik ze allemaal weer bezoeken. Mijn kleinkinderen vragen weieens waarom ik met méér kom". Receptie Op 26 januari wordt een officie- Ie receptie gehouden ter ere van zijn afscheid. Wat hem allemaal nog voor festiviteiten te wach ten staan, weet hij met. „Ik moest een verlanglijstje inleve ren. Ik wil graag een fiets heb ben. Kan ik naar mijn vrienden m Veenendaal karren. Dat lijkt me leuk". Het blijven geheim zinnige verrassingen. Directeur Bel wil ook mets zeggen. „Hij ziet het vanzelf wel", zegt hij lachend Schiedam Dat de historie van het streekmuseum Heir, e noord niet alleen interessant is voor bewoners van. de Hoeksche Waard, zal donderdag 18 janua ri duidelijk worden in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam. Drs. J. E. de Rooy zal op uitnodiging van de histo rische Vereniging een lezing houden over het streekmuseum in Heinenoord. Leden en be langstellenden zijn om acht uur "s avonds Welkom aan de Hoog straat 112 in Schiedam. SIGNALEMENT: Naam: onbekend leeftijd: ongeveer 8 maanden ras: bastaard geslacht: vrouwelijk kleur: zwart/schimmel beharing: kort De hond van deze week is wel op een onsympathieke manier in de Hargahoeve beland. Haar vorige baas kwam met haar naar de Hargehoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam met de mededeling dat hij haar niet meer wilde. Aangezien er op dat moment eigenlijk geen plaats was om wederom een hond aan te nemen aangezien er de laatste tijd nogal wat honden naar het dierentehuis waren gebracht, werd de man vriendelijk ge vraagd of hij een aantal dagen later terug wilde komen. Dit gaf echter zoveel problemen, hij wilde haar direkt kwijt zodat de baas maar besloot zonder' meer weg te lopen en de hond in de hal van de Hargahoeve achter te laten. De hond rea geerde op dezelfde wijze als haar baas, er was niet mee te praten. Grommend en happend begroette zij iedereen die in haar buurt kwam. Duidelijk was dat dit niet echt agressie was maar angstuitingen. Door de hond voorzichtig, vriendelijk en met geduld te benaderen gelukte het echter na 2o'n 15 minuten om haar vertrouwen te winnen. De halsband kon toen worden omgedaan en ze Eep volgzaam met haar verzorger mee. Het duurde nog wel een tijdje voordat ze vriendelijk werd tegenover iedereen maar ook dat wantrouwen was al snel voorbij. Nu doet zij alle moeite om maar aandacht te krijgen en denkt beslist niet meer aan lelijk doen. Nu blijkt pas dat zij eigenlijk een hond is die zeer vriendelijk, volgzaam en trouw is. Uiteraard moet men er voor waken haar vertrouwen niet weer te schaden anders voelt zij rich weer bedrogen. Het dier is nu eenmaal afhankelijk van ons en wij mogen daar geen misbruik van maken. Ze zit nu alweer vanaf 19 december op een baas te wachten en heeft dus nu wel een tehuis verdiend. Hopelijk gaat zij nu snel en op een vriendelijker manier weg dan dat zij is gebracht Ook de hond van vorige week heeft tot ieders vreugde een baas gevon den. Met grote verontrusting hebben wij kermis genomen van de uitlatingen binnen een inter view met de heer Hagendoorn m zijn hoedanigheid als vice- voorzitter van bewonersvereni- ging Schïedam-Ccntrum. Het gewraakte artikel in uw krant van 9 januari is doorspekt met met terzake doende en volstrekt uit de lucht gegrepen gegevens en getallen. Middels laaghartige en bijkans denigrerende toespelingen tracht de bewonersvereniging de manmoedige strijd van hei Chileense volk belachelijk te maken. Dat is deze strijd in het geheel niet; net zomin als de strijd van de Nederlanders ten tijde van de Duitse bezetting, en deze strijd werd overigens wel degelijk in het buitenland kracht bijgezet door middel van vlugschriften, karikaturen, spotprenten etcetera. Bovendien zijn wij als oprichter en bestuursleden van de BVSC van mening, dat de door Hagen- doom ten beste gegeven opmer kingen niet die van het voltallige bestuur mogen en kunnen zijn Terwüie van de goede naam en faam van de BVSC rijn de bestuursleden dan ook verplicht zich uitdrukkelijk van deze infa me uitspraken te distantiëren, en de leden en buitenwacht hiervan op de hoogte te stellen. Wanneer dat niet het geval is, en de weigering en bovenal de gronden waarop de muurschil dering afgewezen wordt, een feit blijven, dan is onze enige conclusie dat de aanvankelijk frisse, kritische en doelbewuste BVSC is afgezakt lot een club van een wel zeer bedenkelijke inborst Ten slotte dit: het verfraaien van de binnenstad door muur schilderingen behoorde immer tot de doelstellingen van de BVSC. Navrant is nu te moeten constateren, dat juist in dit ge val het volstrekt tegenoverge stelde word t beweerd, een viertal ex-bestuursleden, te weten: A. Verhoeven, H. B. J. M. van der Knaap. P. C. Becker. P. van der Knaap. Het gedram van het Schiedamse Chili-comité bij het college van burgemeester en wethouders van Schiedam om in Schiedam een schutting te plaatsen, waar- op een Chileense kunstenaars groep een politieke schildering kan aanbrengen, heeft toch nog een succes gehad. De jongste beslissing verdient echter de afkeur van alle ingezetenen van Schiedam die van mening zijn, dat gemeenschapsgelden, waar over de plaatselijke overheid de beschikking krijgt middels be lastingen en overheidssubsidies, voor gemeenschapsdoeleinden besteed moeten worden. Het subsidiëren c.q. het finan cieel mogelijk maken van dit soort politieke activiteiten van een de gastvrijheid van ons land genietende groep politieke vluchtelingen, kan op geen en kele wijze in overeenstemming worden gebracht met een ge rechtvaardigde besteding van die gelden. Ér is niets op tegen dat m ons land politieke vlucht elingen worden opgenomen - integendeel, ons land staat be kend om rijn royale wijze van het verlenen van asiel - on geacht van welk land, maar het hek ts van de dam wanneer deze politieke vluchtelingen hun aversies tegen het land, dat rij hebben verlaten, op kosten van anderen op overheidsbolwer- ken (schuttingen behoren daar, toe) uitdragen en daarmee eer politieke overtuiging aan ande ren door middel van zogenaam de kunst opdringen. Bovendien ts dat een vorm van politieke uitdragerij, die in de communistische landen klas siek werd bij het verheerlijken van Lenm, Stalin en Arbeid. Dat een minderheid van ons volk daar wellicht welwillend tegen over staat, is geen reden om ons voor dit karretje te laten span nen. Wanneer deze weg wordt ingeslagen kan het gebeuren, dat onze gemeente straks wordt versierd met elkaar in grootte, kleur en zeggingskrachtmeten- de levensgrote sportprenten op muren en gebouwen, die slechts polariserend kunnen werken en mei bevorderlijk zullen zijn voor het weirijn van Nederland en de verdraagzaamheid. Im mers, wat de Chileense vluchte lingen wordt toegestaan en ge schonken, kan niet worden ge weigerd aan andere politieke stromingen en/of vluchtelingen in Nederland. Overigens, wanneer de gemeen te Schiedam geen raad weet met het overheidsgeld, dan ben ik gaarne bereid enige nuttige ob jecten voor subsidie op te geven, om als voorbeeld giro 999 (boot vluchtelingen) maar eens te noe men. Jonk vrouwe H. J. A- Beelaerts van Blokland. Schiedam Hoek van Holland - Op initiatief van de deel raadscommissie van so ciale zaken en volksge zondheid zal in de tweede en derde week van janua ri in Hoek van Holland een enquête worden ge houden onder de 60-plus- sers in Hoek van Holland. Het wordt een steek proefsgewijs vraagge sprek dat ruim 300 Hoe- kenaren van 60 jaar en ouder zal omvatten, de te enquêteren mensen zijn door de computer gese lecteerd en kunnen repre sentatief genoemd wor den voor deze bevolkings groep. Het enquêteformulier is tamelijk uitgebreid, er zijn vragen over woonsi tuatie, mobiliteit, dienst encentrum, alphahulp, werksituatie, cursussen, algemene gegevens, wen sen en behoeften en ande re zaken. Het héle ge sprek, dat door 25 spe ciaal geïnstrueerde da mes gevoerd zal worden, neemt ongeveer twintig minuten in beslag. De uitkomst van de en quête kan een indicatie geven voor het toekom stig beleid van de com missie en de deelraad ten aanzien van de 60-plus- sers. Commissievoorzit ter J van Belkom hoopt dat alle 300 mensen be reid zijn mee te werken. „We hopen dat de oude ren dit kunnen en willen zien als een vorm van inspraak, een manier om mee te denken in het be leid. Bovendien is het niet ondenkbaar dat de uit komst van de enquête op bepaalde terreinen al op korte termijn tot maatre gelen zal kunnen leiden Schiedam De Prinses Julia nas ch ooi sluit rich ook aan bij de reeks instellingen en institu ten, die ter ere van het nieuwe jaar een instuif houden- D® nieuw] aarsmstuif van de Julia- naschool aan de Oostsingel 9 ih Schiedam zal 19 januari op een andere manier gevierd worden. Geen chocolademelk en oliebol len, maar kaas, wijn en muziek in de gymnastiekzaal aan de OostsingeL Ouders, bestuurde- den en belangstellenden rijn vanaf acht uur 's avonds wel kom om met de medewerkers en oudercommissie van de school op een gezond 1979 te toosten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4