SPORT „Iedere Japanner wil graag aan je jasje trekken" Ook zaalcompetitie voor 1 -pupillen Jé m Doffer van gebroeders Klootwijk de moois VZCo domineert in Speedo- wedstrijd Trainmgsopkomst lijdt niet onder winterstop fMmmgm Peter Lagerwaard na Japanse reis zonder examen: Bij Zwaluwen en Schiedamse Boys: Frans van Thienen breekt record SVV verliest na strafschoppen P5C/ Zes medailles en nersoonlijke records Voor finales WOENSDAG i, jAwbAK.1 iy?y SC/V0/WW5 Schiedam Japan, het land van de „Rijzende Zon". Een land dat zo veel produkten op de wereldmarkt brengt, dat allerlei „slogans" van toepassing zijn om aan te duiden welke deel van de wereld bedoeld wordt. Ja pan, het land van de ge staalde perfectie, de unieke geluidsweergave, de immer „droge" rijst, de altijd op tijd lopende tmrwerkcj, of het land waar wonderscho ne dames op zeer speciale wijze voor een verrukkelij ke massage zorgen. Maar bovenal het land waar judo op z*n best beoefend wordt. En waar alleen Anton Gee- sink furore kon inaken door bij de Olympische Spelen van 1968 in Tokio als eerste Europeaan een Japanner, Kaminage, in het zwaarge wicht via een simpele houd greep van het goud af te houden. Geesink poogde na zijn actieve carrière Nederland op het judo- niveau van de bakermat Japan te brengen. Hetgeen slechts ge deeltelijk lukte, waarna Neer- lands sterkste man zich ging toeleggen op het van show over lopende catch-gebeuren. Om sa men met een andere Japanner. Inoki. in een rondreizend circus zijn lichaam ter beschikking te stellen, zodat „killer" Inoki nie alleen alle lichaamsdelen van d reus op stevigheid kon testen maar tevens voldoende geld over houdt om ook eens ergens anders dan in een Chinees res taurant te kunnen eten. Japan. Het is en blijft het land waar iedere judoka één keer geweest moet zijn om ter zake kundig aan een carrière te kun nen werken, Maar wat is nou de charme van dit verre land. En bovenal, is het nog steeds mogelijk juist daar judo te le ren in optima forma? Peter Lagerwaard, sportschool- houder in Schiedam en gespe cialiseerd in judo, is er kortgele den geweest. Om in elk geval wat bij te leren. Want nog im mer is het gebruikelijk, dat een Nederlandse topjudoka na zijn actieve loopbaan direct een sportschool opricht om zijn werk in het witte pak en de zwarte band uit te kunnen oefe nen. Lagerwaard ging naar Ja pan om hetgeen hij daar zou leren uit te dragen aan zijn leerlingen. %W^>, Peter Lager waard (m) ....interesse kweken.... waard is naast een mislukte poging om zijn vijfde dan exa men te doen („De Japanse Judo Bond gaf geen toestemming omdat ze problemen met Ne derland wilden voorkomen") ook zo veel te Ieren, dat zijn talloze jeugdige leerlingen er van kunnen profiteren. Zeker is dat hij de mentaliteit veel vuldig zal aan roeren. „In Ne derland zit je tegenwoordig met het probleem dat je ze moet smeken om aan een wedstrijd deel te nemen. Zelfs beginners komen al met excuses zodat ze niet mee hoeven te doen. In Japan is zoiets onmogelijk". Geleidelijk Oordeel „Ik ben naar Japan gegaan, enerzijds om inderdaad wat bij te leren, en anderzijds omdat je zoveel over dat land hoort, dat je het ook zelf wel eens mee wilt maken. Als nu iemand het over Japan heeft, kan ik daar over meepraten. Ik ken nu de sfeer, de beleefdheid, ik heb genoeg gezien om een oordeel te kunnen vellen. Ik heb ze gezien, de mensen die tevreden zijn als ze een matje hebben om op te slapen. En die slechts leven van een kommetje rijst. Maar zich volledig toeleggen op hun sport: judo". „Na wat ik gezien heb ben ik er van overtuigd, dat ze bij de komende Olympische Spelen in Moskou nog sterker voor de dag komen dan in voorgaande ja ren. Ik heb daar een knaap van 21 jaar kampioen van alle cata- goriën zien worden. Dat was pure klasse wat hij op de mat legde. Maar na afloop nam hij niet dolgelukkig de felicitaties in ontvangst, maar stapte direct naar zijn vader om hem te bedanken. Dat is de Japanner!. Die is zijn vader er dankbaar voor dat hij de kans heeft gekre gen om zo ver te komen in deze tak van sport". Achterstand Peter Lagerwaard reisde sa men met de Nederlandse selec tie naar Japan. De geselecteer- Vlaardingen/Schiedam - Hoek komen de amateurclubs in ht Waterweggebied de barre winter door? Een minionderzoek bij twee totaal verschillende clubs, Zwaluwen in het topvoetbal en de afdelingsclub Schiedamse Boys, leverde het volgende resultaat op. Eén ding hadden beide ciubs gemeen, de trainingsop komst was optimaal in de maanden december en nu januari. Voor Zwaluwen met zijn trainer Theo de Waard misschien een normale zaak. voor Schiedamse Boys een zeer opvallende pres tatie. Trainer Jan Post, die de wens uitspreekt nog een seizoen te blijven, legt uit waarom. „We trainen slechts één keer per week, op vrijdagavond ander half uur lang en dan wil iede reen wel. Jk probeer zoveel mo- Schiedam De rennersclub Schiedam kreeg voor de home- trainerswedstrijden een groot aantal deelnemers te verwer ken. Frans van Thienen slaagde er in zijn record over 250 meter te verbreken en bracht dat op 12.9 seconden. De uitslagen van de amateurs over een afstand van tweemaal 250 meter: 1. T. Steens 44.2 sec, 2. R. Huisman 45.5 sec. 3. C. Veesaert 45.9 sec. Bij de jeugd van 14 jaar werd Hilda Post winnaar met een totale tijd van 27.3 seconde. Uitslagen jeugd 10 jaar: 1. A. Vorstenbos 31.9 sec, 2. J. post 32.2 sec, 3. J. Malta 34.4 sec. Bij de dames, die als z.g. trim- sters meededen, werd mevrouw F. Post eerste in 30.2 sec. Dat betrof tweemaal 250 meter. Me vrouw Veesaert eindigde als tweede in 31.1 seconde. Bij de heren trimmers was de uitslag als volgt: 1. Huisman 24.3 sec.. 2- J. Vorstenbos 25,9 sec. cn 3. F. van Thienen 26.1 seconde. gelijk met de bal te werken. Ik denk", aldus de afdelingstrai ner, „dat juist door die aanpak van mij de opkomst zo groot is" „Je animeert de jongens met zo'n training cn trouwens, er zijn er een aantal bij, zoals Harry Stiefel, Ben Stip, Cees van der Ark en Leent je van Bokkuni, die ook nog eens voor zichzelf trainen. Ik vind dat een uitstekende mentaliteit, alleen is het jammer dat het nog niet helemaal in de prestaties tot ui drukking is gekomen. We staan in de tweede klasse afde ling bij de onderste drie en dat is voor ons véél te laag. Ik reken met die intensieve training op een goede tweede helft". Ritme Theo de Waard heeft met ge mengde gevoelens de winter stop ervaren. „Zwaluwen", al dus de oud Excelslor-jeugd trai ner, „zat aardig in de lift en nu wordt het ritme er weer helemaal uitgehaald". En met een zekere berusting in zijn stem: „Het is nu eenmaal niet anders. We proberen wel zoveel mogelijk te spelen, maar zelfs dat is door sneeuw en ijzel vaak onmogelijk gemaakt. Maar als je dan weerziet hoe de betaalde clubs zich moeten behelpen, hoeven wij ons - als eersteklas ser zaterdag - zeker niet te schamen. De meeste betaalde clubs wijken uit naar het strand, Feyenoord wil zelfs naar Spanje of Israël. Da ty peert de weer-situatïe. De sporthallen en turnzalen zijn overvol, dus daarin maken we ook weinig kans". den om aan een toernooi deel te nemen. Zonder succes overi gens. Lagerwaard over het ver schil in niveau: „Nederland heeft een behoorlijke achter stand opgelopen. Al moet ik wel zeggen, dat iemand als Peter Adelaar tegen die kleine mannetjes in het nadeel is. Doordat hij zo groot is, heeft hij niet alleen direct al het publiek tegen, maar ook de scheidsrechters. In vergel ij- door Martijn Verwaaijen king met Japan heeft ons land het grote nadeel, dat er te weinig mogelijkheden zijn om dagelijks te trainen. Een school die zich volledig richt op het ontwikkelen van judotalenten heb je hier niet. Wij moeten het veelal hebben van de recrean ten. In Japan malen ze daar niet om. Wij hebben het zelfs meege-* maakt dat we niet konden trai nen omdat er teveel beginnelin gen waren. De Japanners vin den het veel belangrijker dat ze sterk vertegenwoordigd zijn In een toernooi, dan dat iemand voor zijn lol wekelijks even komt judoën,,. „Wat ik vooral constateerde is het verschil in mentaliteit. Daar zie je nog dat de minder gegra dueerde judoka ontzag heeft voor zijn meerdere. Iemand als Aikimoto, een topjudoka in Ja pan, wordt daar volledig in de watten gelegd. Als hij zijn partij gespeeld heeft staat de douche al aan, staan z'n slippers klaar en liggen de handdoeken binnen handbereik. De hoogste gegra dueerde heeft het voor het zeg gen. Zelf maakte ik dat ook mee toen ik daar trainde. Het is ook een vorm van gastvrijheid. Je schaamde je er wel eens voor. Vooral omdat je niets terugkon en mocht doen. Dat accepteren ze niet omdat het nou eenmaal heel normaal is daar Ondanks de opmerkelijke gast vrijheid heeft ook Peter Hager- waard moeten ervaren dat de Japanner er op gebrand is uit te komen tegen een Europeaan. Ook op de training. „Je komt de dojo binnen waarin honder den mensen aan het trainen zijn. Lesgeven kennen ze daar niet. Als Europeaan kun je al tijd wel voldoende tegenstan ders vinden. Elke Jap wil wel even aan je jasje trekken. An dersom zou dat ook het geval zijn. Als ik in mijn sportschool een Japanner te gast heb willen mijn leerlingen ook wel even op de mat tegen hem. Bij de zwaargewichten kon ik me wel redelijk handhaven. Maar die pijlsnelle lichtgewichten heb ben me alle kanten van de dojo laten zien". Tokio Herano Hoogtepunt van zijn bezoek aan Japan was voor Peter Lager- waard de uitnodiging van Tokio Herano, bezitter van de achtste dan en eigenaar van een im mens grote judoschool. Lager waard: „Het eerste wat me op viel. toen ik binnenkwam, was dat vijf zwarte banders de mat aan het poetsen waren. Aikimo to, die ik al eerder noemde, trainde ons zeer gediscipli neerd. En terwijl je alles uit de kast haalt, staan anderen con stant paraat om te helpen. Ik kreeg last van een ribblessure. maar direct snelde iemand toe om me te verzorgen. Een perfec te organisatie zonder dat ze opdringerigzijn". Het doel van de reis van Lager- „Indirect leer ik mijn leerlingen wel wat van hetgeen ik daar heb opgestoken. Alleen moet het ge leidelijk gaan. Door ze veel te vertellen van wat ik daar gezien heb raken ze meer geïnteres seerd in het judo. Dat is een goede zaak. Vooral omdat juist deze tak van sport een sterk opvoedkundige taak heeft Het is niet meer zo. dat pa zijn zoontje naar judoles stuurt om dat het knaapje zich op school met kan verdedigen en dus moei leren vechten. Juist met" Genoeg Voor het eerst is Peter Lager waard in Japan geweest. Waar schijnlijk ook voor het laatst. En niet alleen omdat het finan cieel een zware last is. „Ik ben nu puur en alleen gegaan om te trainen. Ik zou misschien nog wel eens terug willen gaan maar niet voor het judo. Wat me erg tegenviel was dat het vreselijk duur is daar. Een pils je kost vijf gulden, een biefstuk honderd. Ais judoka moet je er heen gaan als je er rustig de tijd voor kunt nemen. Moet je daar een jaar of langer gaan trainen. Ikzelf heb kennis ge maakt met Japan. Ik weet hoe de mensen leven, hoe gastvrij ze zijn, hoe ze dagelijks trainen en hoe ze hun sportbeleven. Dat is voor mij voorlopig wel vol doende..." Schiedam In het rayon Schiedam van het pupillen- voetbal gaat binnenkort ook voor de F-pupilIen (jon gens t/m 7 jaar) de competi tie draaien. Deels met in- doorwedstrijden in de Mar- griethal. Hierin zijn ook de finales gespeeld in de D- en E-afdeiing, onder grote pu blieke belangstelling van ouders en verdere familiele den. Alleen het rayon Schiedam kan bogen op het spelen van zaal- wedstrijden voor pupillen Voorzitter van hot SPV Joh. van der Gaag, hierover: „In tegen stelling tot de veldcompetitie. waarvoor wij ook clubs van buiten Schiedam teams inzet ten, is het zaalvoetbal een plaat selijke aangelegenheid". Een uitzondering is het Rotter damse Sparta. Hiervan voetbalt het „pootgoed" al vele jaren in Schiedam. Het is ook Sparta waarvan de D- en E-pu pillen in de finale de erepalm wisten te bemachtigen. Het D-team na een spannend duel tegen SW dat in een gelijkspel (11) eind igde. Strafschoppen moesten de beslissing brengen. De Rotter- dammertjes deden dat het best. SW werd een eervolle tweede Verdere klassering: 3. HDVS; 4. HBSS; 5. DHS: 6. Excelsior '20; "(AW.!. De gebroeders Klootwijk vertroetelen hun mooiste duif. Hoek van Holland Een duivententoonstellïng van Hoekse vereniging De Zw aluw leverde maar liefst 350 inzendingen op. Niet alleen van „melkers" uit De Hoek, eveneens uit het Westland en zelfs vanuit de ZuidhoIIand- se eilanden was er belangstelling. De „schoonste" duif behoorde uiteindelijk toe aan de gebroeders Klootwijk uit Hoek van Holland met een doffer. Dc overige uitslagen: Klas l (oude doffers): 1. Gebr. Kloot wijk. 2 J. de Munck. 3. Th Phihpse, 4. L. van der Ende. 5. H van der Knaap. 6. P Brede* meijer,7. W. Zeeman, 8. J, Klees, 9. J. van der Sande, 10. Comb. Nederpelt, 11. J. Zwenstra. Klas 2 (oude duiven): 1. L. van Antwerpcn- 2. M. de Zeeuw, 3. J. Zwenstra. 4. J. van der Sande, 5. J. W. Voois, 6. J. van der Sande, 7. J. Klees. 8. P. Brede- meijer, 9. W. Noordam. Klas 3 (jonge doffers): 1. W. de Koning, 2. Joh. van der Merel. 3. L. de Jong. 4. Comb Moriaan. 5 W. de Koning, 6. F. van der Hoek, 7. P Voois, 8. J. Zwenstra, 9 Joh van der Marei. 10. M Voois. 11. A Koning Klas 4 (jonge doffers): 1. L. de Jong, 2 J van der Sande. 3 P. B redemei jer, 4. M. de Zeeuw, 5. J. Zwenstra. 6. L. de Jong. 7. L. van Antwerpen. 8. L. de Jong, 9. Joh. van der Marei Klas 5 (late jongen): 1, L. de Jong. 2. W. de Ko«mg, 3. H. C. Grootenboer, 4. B. Wilderboer, 5. M. de Zeeuw, 6. Comb. D. enP. o Het leiderskwartet van de SPV. v!nr: Jan Sey, Piet van 't Hoff, Jo van der Gaag en Gie! Goedendorp. 7 Sparta d2; 3. Martmit. Ook bij de K-pupillen ging de eerste plaats naar Sparta; 2. HBSS; 3 HDVS: 4. Excelsior '20; 5 DHS; 6. Martmit; 7. SVV; 3. PPSC, Deze dubbele overwin ning bracht Sparta m het bezit van de Bondsspaarbank-wissel- pnjs Vlaardingen/Schiedam Met een deelname van maar liefst 29 zwemmers klasseerde de VZC zich met zes medailles aan de top van deze eerste aflevering in Dordrecht. Aan deze jaarlijkse Speedo-wedstrijden deden zowat alle clubs uit de zwembond voor Rotterdam en omstreken mee. Met enkele uitstekende plaatsen plaatsten de Vlaardigse zwemmers zich voor de finale, die op 5 en G mei in Den Haag wordt gehouden. Op deze wedstrijden was Wou ter Hoekstra weer de grote uit springer met zijn tijd van 1.31 6 op de 100 school, terwijl hij bij de jongens onder de tien jaar op tweede Kerstdag nog een tijd vastlegde van 135.1 MirjanHa- gestein klokte op de 160 vlinder 1 37.7, en dr.! was een verbete ring van maar hefst dertien seconden. De grote breedte van de Vlaardmgse ploeg werd ge demonstreerd door do grote deelname, maar ook omdat twee deelnemers de limiet over schreden. Dat waren Mariene Dause en Conny van der Schot. In het openingsnummer, de 100 vrij voor meisjes geboren in 1970, einuigdr Caroline van Meuren op de derde piaats 1 26.2. haar snelste tijd tot nog toe. Op de 100 school was het Martijn Koopal die aandacht op zich vestigde met zijn i.49.9. De 100 vimder voor meisjes gebo ren m '69 was een aangelegen heid voor Juquehne Claas die zilver voor haar opeiste in 1.44 4. Johan van Hees kwam met een verbetering van 7.5 seconde voor de dag, nu 1.35 en dat hield brons in op de 100 rug voor jongens geboren in '69. Esther de Koning reikte eveneens naar brons op de 100 vrij voor meis jes geboren in '68 in 1.16.8. Wouter Hoekstra werd tweede op de 100 school in 1.31.6 en kan daarmee ook landelijk ho ge ogen gaan gooien. Rita Hoog- crwerf zwom dc 1C0 vrij in 1.09.6 en werd daarmee tweede achter de sterke Anita ÏVeenr k van R. De tweede aflevering wO™it za terdag 10 lobman in het Combi- bad tn Dordrecht voortgezet. Verdeling van de medailles: I. VZC 6. 2. Poseidon ti. 3. De Lanstngh 4, 4 Nautilus 3. 5 ZPB/ Ur.icn 2. 6 PCG 2. 7 Kempvis 2. 8 Menvede fJ. Rotterdam 1. hl S tri jen i Aantal deelnemerVZC 29. De Lanstngh 24. Devel 19, ZPB ti nt co 17. Pose:don 16. Nautilus 14. PG 12, De Geul 9, Stnjtn fi. R 7 IJZC 6. SCOM 6. SVII 6. Zeehond 5, wiKing 4 Wick- s:ag 3, Rijnmond 2 en ACZ 2 VI lordingen De strijd om het officieuze zaal voe tbaJ kampioen schap van Vlaardingen wordt vanavond voort gezet met de voorfina les. De wedstrijden zijn: 20 uur VFC—Sunlight; 20.30 uur YSVTSB; 21 uur VFC—Fortuna; 21.30 uur VSV—Vlaar- dïngen; 22 uur Sunligh- t—Fortuna en 22,30 uur TSBVlaardingen. Plaats van handeling is de sporthal van De Vijf- sluizen. Zaterdagavond worden daar ook de fi nales gehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5