Sluipv erkeer Kethel gaat naar provii ticie Kwart eeuw vallen en opstaan 'Geen vertraging bouw geïntegreerde school' Het wordt steeds erger99 Meer buitenlanders (139) in Maassluis Zilveren jeugdgemeenteraad Kraak in auto Weer ongeval door gladheid Filmjournaal van Maassluis Koninklijke onderscheiding Veertig jaar trouwe dienst beloond OPENING TRIBUNE ZWALUWEM ZWALUWEN IJSSELMEERVOGELS VRIJDAG 19 JANUARI 1979 SC/VD/WW 3 Schiedam De gemeen teraad is niet achteloos voorbijgegaan aan de be zwaren in de kerkbuurt van Kethel tegen al bet sluipverkeer tussen Schiedam, Delft en Rot terdam. Vooral op aan dringen van PPR-raad- slid Herman Noorde- graaf komt de problema tiek binnenkort op tafel in het overleg tussen de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld en de provincie. Van tevoren krijgt waarschijn lijk de raadscommissie voor ruimtelijke ordening nog de mo gelijkheid om oplossingen aan te dragen. Noordegraaf. die zich doorgaans meer opwerpt als beschermheer van het boeren landschap dan welk ander raad slid ook, heeft de indruk dat Maassluis Het aantal buiten landers is in Maassluis ten op zichte van 1977 toegenomen met 139. Sinds 31 december telt de eerste stad aan de Waterweg in totaal 13% vreemdelingen. De grootste groep vormen de Turken met 662 personen. De vreemdelingendienst kreeg in het afgelopen jaar te maken met 37 illegale vreemdelingen. Van hen werden 27 rechtstreeks uit Nederland verwijderd, tien werden ter uitzetting overgedra gen aan andere korpsen omdat ze elders hun woonplaats had den. De Turken vormden onder de illegalen eveneens de groot ste groep. Voorts werden men sen aangehouden uit Marokko, Hongkong. Maleisië, Portugal, Groot Brittannië, Duitsland en Singapore. In Maassluis hebben zich in het najaar ook twee Vietnamese gezinnen (totaal fien personen) gevestigd Een derde gezin arriveert binnen kort. Overigens is de bevolking van Maassluis in het algemeen toe genomen met 738 zielen. Het totale inwonertal bedroeg op 1 januari van dit jaar 32.249 per sonen. De balans tussen het aantal mannen en vrouwen staat keurig in evenwicht: 16.129 mannen en 16.120 vrouwen. In 1978 werden 623 eboortes aan gegeven en er overleden 162 mensen. Maassluis kreeg 1873 inwoners erbij door vestiging van buiten de stad en er vertrok ken 1596 inwoners naar elders. Er werden 159 huwelijk geslo ten en 29 echtscheidingen, inge schreven. Zijdeveld weinig moeite hoeft te doen om gedeputeerde staten van Zuid-Hollartü te interesse ren voor de Kethelse proble men. „Wij zitten namelijk op één lijn", concludeerde de radicaal. Hij wees erop, toen de raad begin deze week vergaderde, dat in de provinciale staten onlangs een motie is aangeno men, die een verkeerscirculatie plan beoogt voor de provinciale wegen. In de meeste gevallen zijn landwegen eigendom van de provincie, al ligt dat met de Kerkweg in Kethel heel inge wikkeld, en als ernaar gestreefd wordt het sluipverkeer in de polder tussen Schiedam en Delft tegen te gaan, zal de pro vincie daar een open oor naar hebben, meent Noordegraaf. Over de verkeersproblemen in Kethel zei hij: „Ik heb er de notulen van 12 november 1975 van de toenmalige verkeers- commissie nog eens op nagesla gen, en toen vonden we al dat de situatie zorgelijk was. Sinds dien is het alleen maar erger geworden. En toen we het in de commissie voor ruimtelijke ordening op 27 februari 1978 over de zondagssluiting van de Mislukte diefstal Maassluis Dankzij de oplet tendheid van een bedrijfsre- chereheur van Vendet kon de Maassluise politie de 26-jarige P.T. uit 's-Gravenhage aanhou den. De man probeerde dekbed overtrekken, een koffer en een reistas mee te nemen. De dader was heroïnegebruiker. Harreweg hadden, waren de wethouder en ik het er ook roerend over eens dat het ge vaar bestond dat het sluipver keer 2ich van de Harreweg naar andere polderwegen zou ver plaatsen. Dat blijkt nu helaas ook het geval, maar, waar blij ven de maatregelen ertegen?" Zijdeveld, die in den regel graag blijk geeft van een goed geheu gen, zet zich de discussie te herinneren met de toenmalige consul van de Nederlandse ver eniging tot bescherming van voetgangers (NVBV), waarmee hij op Noordegraaf doelde. .Maar", aldus Zijdeveld, „er is toen ook over gesproken dat de maatregelen, die hier en daar genomen kunnen worden, in de praktijk erg moeilijk op nale ving te controleren zijn. En dat geldt nog steeds". Ook Rob Hijmans van D'66 en Piet Poot van het CDA meng den zich in de discussie. De laatste doet dat uit een bepaald Kethels plichtsbesef (hij heeft zelf op de steeds drukker wor dende Polderweg gewoond en verhuisde een paar jaar terug naar dorp Kethel) en zei na drukkelijk, dat de stadsuitleg van Schiedam - ofwel de uitbrei ding in Noord - nog meer pro- ft* MtéëiM o Kethei heeft veel te lijden van sluipverkeer. Zo'n object als het fraaie Jacobabruggetje bijvoorbeeld, op de Joppelaan, is in feite te zwak om ai het verkeer te kunnen verwerken. blemen zal opwerpen op de landelijke wegen: „Straks kun nen we die verkeersstroom niet meer opvangen", vreesde Poot. Hijmans stond sympathiek te genover voorstellen van de werkgroep ruimtelijke ordening in Schiedam-NoorcL Hij sprak zich uit (overigens hebben ande re partijen dat allang gedaan) voor een spoorwegviaduct op de Nieuwe Damlaan om die route voor automobilisten wat sneller te maken - en hij voegde daar aan toe dat het ook tijd wordt voor een tweede uitvalsweg, de route zoals die is voorgesteld ten noorden van het Prinses Bea- trixpark. Hijmans ziet daarin een meer zinnige verbetering van de verkeerssituatie dan be strijding van sluipverkeer in Kethel, wat hij symptoombe strijding vindt. Schiedam Uit de auto van de 34-jarige Rotterdammer G. S. is een radiocassetterecorder gestolen. De wagen stond in de Julianalaan en de autokraak moet rond middernacht gezet zijn, volgens de eigenaar. De vermiste recorder was 600 gul den waard. Schiedam Het nog steeds gladde wegdek heeft wederom voor een ongeval gezorgd. Op de kruising van de Nieuwe Damlaan en Burgemeester Hon- nerlage G re tela an gleed woens dagmiddag de 31-jarige C. M. A. H met de bromfiets onderuit De man moest met een hersen schudding in het Noletzieken- huis worden opgenomen. Maassluis In de burgerzaal van het Maassluise stadhuis in Koningshoek zal woensdag avond de Smalfilmclub Maas sluis het filmjournaal Maas sluis 1978 weer vertonen. Deze film werd voor de eerste maal vertoond tijdens de af scheidsreceptie van burgemees ter M K. van Dijke op vrijdag 29 december. Ook onder hen, die de afscheidsreceptie niet hebben bezocht, blijkt veel be langstelling te bestaan voor het filmjournaal, waarin onder an dere beelden van de verhuizing naar en de opening van het nieuwe stadhuis zijn opgeno men. De vertoning begint om 20 uur en is voor ieder vrij toegankelijk. VI aardingen Namens de bur gemeester van Maassluis heeft burgemeester Wim Kïeboom vanmiddag de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oran- je-Nassau, in goud, uitgereikt aan de A.Z.M, Deden uit Maas sluis. Hij ontving de onderscheiding ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Vander Linden en Veldhuis B.V. te Vlaardingen waar de heer Deden ruim 47 jaar in dienst xs en mede-eige naar van is. De onderscheiding werd hem tijdens de jubileum- receptie van het bedrijf uitge reikt. Maassluis Loco-burgemees- ter Koos Smit heeft vanmorgen de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, uitgereikt aan Arie var» der Leeuwen. Hij ontving de onderscheiding ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstver band bij de B.V. Touw- en siaaldraadfabriek „Holland" - Verto te Maassluis. Sinds 1967 is de heer Van der Leeuwen beheerder van garens en tran sport. Hij woont in de Van Scorelstraat la te Maassluis. Vlaardingse politieke arena gevuld met jeugdraadsleden. Vlaardingen Op 6 oktober 1954 werd door burgemeester mr. J. Heusdens de eerste Vlaardingse jeugdgemeente raad geïnstalleerd. De toenma lige burgemeester hing bij die gelegenheid de eerste voorzit ter, H. van der Drift, de ambts keten om. Nu, 25 jaar later, bestaat de jeugdgemeenteraad nog steeds en deze week is er gepraat over de festiviteiten die bij gelegenheid van dit jubi leum plaats gaan vinden. De besprekingen zijn nog in een pril stadium, maar ideeën wa ren er genoeg: het feest moet groots en landelijk aangepakt worden, uitnodigingen zouden er moeten komen voor de minis ter van binnenlandse zaken. Hans Wiegel en voor de commis saris van de Koningin in Zuid- Holland, Maarten Vrolijk. De oud-leden van de jeugdgemeen teraad moeten uitgenodigd wor den. Andere jeugdgemeentera- den in Nederland, zoals die er zijn in Zwijndrecht, Heerlen en Ams teil and. zouden kunnen ko men, enzovoorts. De commissie 25 jaar jeugdge meenteraad gaat een concept voorstel voor de festiviteiten indienen bij burgemeester en wethouders van Vlaardingen. Daarna kan er gewerkt gaan worden aan de definitieve opzet van het zilveren jubileum. Geschiedenis Bij de installatie van do eerste jeugdgemeenteraad in 1954, volgde Vlaardingen voorzichtig het voorbeeld van enkele ande re gemeenten. In de loop van de 25-jarige geschiedenis is deze situatie duidelijk omgekeerd: Vlaardingen heeft de meeste levensvatbare jeugdgemeente raad van alle raden die ooit in Nederland bestaan hebben. Langzamerhand werd Vlaar dingen een voorbeeld voor an- dere jeugdgemeenteraden. Het Vlaardingse gemeentebestuur heeft in de loop der jaren altijd geijverd voor een redelijk func tionerende jeugdgemeenteraad en zonder deze inspanningen zou de 25 jaar nooit volgemaakt zijn. De werkwijze en de samenstel ling van de jeugdgemeenteraad zijn in de loop der jaren wel aan wijzigingen onderhevig ge weest. Oorspronkelijk waren al leen die partijen vertegenwoor digd, welke ook in de gemeente raad zitting hadden. Tegen woordig kunnen ook andere partijen afgevaardigden in de jeugdgemeenteraad hebben en is er zelfs plaats ingeruimd voor ongebonden leden, die in deze hoedanigheid een half jaar mo gen meedraaien. Ook wat betreft de werkwijze ïs er nogal wat veranderd in de loop van die 25 jaar. Vroeger werd er vrijwel iedere vergade ring door één van de leden een bepaald onderwerp toegelicht, waarna een stelling over dit onderwerp in discussie werd gebracht. Enkele afgehandelde onderwerpen zijn: industrialisa tie van Vlaardingen, het verhu ren van een lokaliteit aan de Sexuele Hervormers Bond, de bestedingsbeperking, het af schaffen van de toga voor een ambtenaar van de burgerlijke stand, enzovoorts. Op den duur bleek deze wer kwijze toch niet zo te bevallen en langzaam maar zeker groei de de jeugdgemeenteraad uit naar een instituut, dat zich steeds meer met de echte ge meentelijke problemen bezig ging houden. In 1970 werd er gekozen voor een structuur. waarbinnen werkgroepen een belangrijke rol gingen spelen. Het eerste onderwerp dat werd aangepakt was „Wonen in Vlaardingen". Dit resulteerde in het rapport „Wonen in de Indi sche buurt", het werken aan dit rapport vestigde de aandacht op de „Welstandscommisie", het volgende onderwerp. Het ge brek aan recreatiemogelijkhe den voor de jeugd was een volgend punt van bespreking. Er werd een zeer nuttige discus sieavond gehouden, die resul teerde in de oprichting van de actiegroep „wij willen het kloos ter in". Mede door het angstaan jagend teruglopen van het le dental bij de jeugdgemeente raad, kwam dit onderwerp niet helemaal uit de verf. Kranten koppen doken op: „Jeugdge meenteraad bijna ter ziele". Door een stand op de, in het kader van het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen gehou den, manifestatie „Vlaardingen Present" en door het herhaalde lijk benaderen van de verschil lende politieke partijen bleek het toch nog mogelijk dc jeugd gemeenteraad van de onder gang te redden. Met de nieuwe groep mensen word eerst de organisatie deugdelijk op poten gezet. Er werd gekozen voor een werkwijze deels in werkgroepen deels fractiogewijs. Aangepakt werden de afsluiting van het Veerplcin en de „mtenmnota Broekpolder". Momenteel stijgt het aantal le den van de jeugdgemeenteraad weer, 9 CDA-leden, 9 PvdA-le- den. 3 lid uit het KEN en de PPR. 2 PSP-leden, 3 SGP-ieden, 4 WD-leden en 1 ongebonden lid maken deel uit van de huidi ge jeugdgemeenteraad. De plannen om dc jeugdge meenteraad een adviesfunctie te geven zijn in een voorberei dend stadium. Binnen de jeugd gemeenteraad is er al over ge praat en een ontwerp-voorstel wordt doorgesproken met de wethouder. Dat de gemeente het nog steeds goed voor heeft met de jeugdgemeenteraad mag blij ken uit de aan deze instelling gewijde passage sn het „Beleid sprogramma 1978-1982" van de gemeente Vlaardingen. „Hel gemeentebestuur dient te bevorderen dat de jeugdge meenteraad functioneert ten ba te van de vorming en mondig heid van de jeugd. Aan de jeugdgemeenteraad dient een adviesfunctie met betrekking tot algemeen jeugdbeleid, bij voorbeeld huisvesting van jon geren, (geen substdiezaken) van het gemeentebestuur te worden toegekend". Voorzitter Arjen van der Velde van het CDA. ADVERTENTIE ^paansepolder bofcolwog100«chiedam t*l.010-754540 carrot&»w| van huis uit Hoek van Holland De aange kondigde ombuigingen in het ministerieel beleid mogen dc bouw van een geïntegreerde school voor basis- en kleuteron derwijs in Hoek van Holland niet in gevaar brengen. De Hoekse deelgemeenteraad aanvaardde dinsdagavond eon motie van de PvdA-fractie waarin het dat standpunt werd verdedigd Via deze motie krijgt het dagelijks bestuur van de deelraad de opdracht er bij het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam op aan te dringen dat de bouw van de school zo snel mogelijk moet beginnen. De minister van onderwijs heeft bepaald dat alle plannen voor scholenbouw een „extra ronde" over zijn ministerie moeten ma ken. In het kader van Bestek '81 wü hij namelijk bekijken of alle bouwplannen, inderdaad ur gent zijn. De daling van het geboortecijfer maakt namelijk een bepaalde leegstand van schoolgebouwen in de toekomst erg waarschijnlijk. De Hoekse deelgemeenteraad is echter van mening dat de bouw van de geïntegreerde (openbare) school aan de Tasmanweg nog steeds noodzakelijk is als ver vanging van de houten scholen aan de Columbusstraat en Van Spilbergenstraat ADVERTENTIE Officieïe ingebruikneming van de tribune voorafgaande aan de wedstrijd om 14.00 uur. Competitiewedstrijd 1e klasse KNVB a.s. zaterdag 20 januari Aanvang 14.30 uur. aan de Zwaluwenlaan. Toegangsprijs 2; jongens en 65-plussers ƒ1; - Wedstrijd-informatie; tel. 741303

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3