Automatische T elefonisehe 1 Invoering automatische telefonische doorkoppeling 1 NFO 1 NFO 1 NFO 1 NFO i NEG* iijfiillff KORPS RIJKSI OLITIE DISTRICT 's-GRPNENHKGE iSfSSi ISltflÉft VRIJDAG 19 JANUARI 1979 Rijkspoiiti e binnenkort sneller en ib eter bereikbaar door Frans Bos 'v: Den Haag J)it bureau is thans gesloten. Voordringen de politie-assistentie is er echter hulp in uw directe omgeving. Bel daarvoor 070- 536969". Honderden, duizen den. keren, hebben inwoners ^an het district Den Haag van de rijkspolitie een vrien delijke stem dit via een ant woordapparaat horen zeg gen. Een ergernis die begin februari tot het verleden be hoort. Het district krijgt dan als eerste rijkspolitiedistrict in Nederland de beschikking over het systeem van de auto matische telefonische door koppeling, in het korps be kend als ATD. „Een experi ment", zegt kolonel P. Paul, de districtscommandant, „maar met een definitief ka rakter. Het kan namelijk niet mislukken. Wij fungeren als proefgebied voor heel Neder land". ..District- Den Haag is als proefgebied gekozen, omdat wij erom gevraagd hebben", aldus luitenant H. van Gan gel en, „Wij zijn er ons van bewust dat de bereikbaar heid van de politie vanuit veel plaatsen in ons district niet ideaal is. Bovendien is er de psychologische barriè re van het moeten bellen naar Den Haag. Heel veel mensen denken nog steeds dat dit betekent dat de poli tie-assistentie ook uit Den Haag moet komen en dat is natuurlijk niet waar. Er is altijd een politieauto in de buurt". 24 uur De ATD houdt in dat de rijkspolitie 24 uur per dag direct telefonisch bereikbaar zal zijn. Het antwoordappa raat wordt afgeschaft. Van acht tot zes uur komen de alarmmeldingen binnen op de groepsbureaus. 's Avonds en 's nachts, van zes uur tot de volgende ochtend acht uur worden de telefoongesprek ken automatisch doorgescha keld naar de meldkamer van de rijkspolitie, die met het districtsbureau half januari van Den Haag naar Leider dorp verhuist Het systeem is ontwikkeld door de PTT. Niet minder dan tachtig telefoonlijnen zijn geïnstalleerd in de nieu we meldkamer, niet alleen voor de verbindingen met de groeps- en postbureaus, maar ook voor die met brandweerkorpsen en het ambulancevervoer. Van de in totaal 53 gemeen ten in het rijkspolitiedistrict worden er 26 direct op de meldkamer aangesloten. Meer dan driekwart van de 460.000 inwoners kunnen daardoor met het draaien van vier of vijf cijfers met de politie in contact komen. Juist dat nu heeft stevige JhMs3 ,:1> v "V kntiek uitgelokt van ver schillende burgemeesters die van de gang van zaken regelmatig op de hoogte ge houden worden van de kleinere gemeenten die niet rechtstreeks worden aange sloten. J>at is begrijpelijk", legt ko lonel Paul uit. „Het is een financieel probleem. Het is inderdaad zo, dat inwoners van bij voorbeeld Maasland het netnummer van De Lier en het abonneenummer moe ten draaien. Het nadeel is dat de inwoners van Maasland en al die plaatsen die niet rechtstreeks aangesloten worden, eraan zullen moeten wennen, dat ze voortaan naar een ander dorp moeten bel len voor politie-assistentie. Maar altijd naar het zelfde of dichtstbijzijnde telefoon district, dus voor het tarief van een stadsgesprek, of in een telefooncel voor een kwartje" „Duur" De burgemeester van de klei nere gemeenten, de heren J. van den Brink van Maasland en Jac. van der Linden van Bleiswijk voorop, willen dat ook hun gemeenten recht streekse verbindingen krij gen, en beide hebben dit meermalen bij officiële gele- genheden laten blijken. „Te duur", zegt kolonel Paul, „Het is niet haalbaar. Ik kan het aan de minister vragen, maar die zit met z'n Bestek '81. Ik heb tenslotte ook een adviserende taak". De invoering van het systeem kost het rijk 250.000 gulden aan eenmalige aanlegkosten en zo'n 15.000 gulden per jaar aan huur van de telefoonlij nen. Een simpel rekensom metje leert dat voor het rechtstreeks aansluiten van ongeveer honderdduizend in woners beide bedragen ver dubbeld zouden worden. Het systeem kost per „aangeslo ten" inwoner nu ongeveer 14 cent per jaar, inclusief rente, afschrijving en lijnenhuur. Als alle gemeenten aangeslo ten zouden worden, komt dat het rijk op ongeveer 22 cent per in woner per jaar te staan. En dat kan er in deze tijd van overheidsbezuinigingen niet af. Toch is er voor Van den Brink c.s. nog hoop, dat in de toekomst wellicht meer of andere gemeenten aangeslo ten gaan worden. Kolonel Paul: „Op dit moment expe rimenteren de districten Dordrecht en Breda met een systeem van registratie van meldingen. Centraal en per computer. Wellicht gaat Den Haag in 1981 ook dat systeem toepassen. We kunnen dan de surveillance doelmatiger op zetten. In een gemeente of streek of buurt waar veel meldingen vandaan komen, kunnen we dan intensiever surveilleren". Hij vervolgt: „Het betekenl ook dat als bijvoorbeeld uit Maasland, om een theore tisch geval te noemen, veel meldingen blijken te komen, we de telefonische doorkop peling kunnen aanpassen of wellicht uitbreiden. De veilig heid van de inwoners blijft voorop staan. Het blijft zo,- dat de aanrijtijd voor politie- assistentie maximaal een mi nuut of tien blijft Door de ATD zal de melding evenwel sneller doorkomen, dus komt de hulp sneller". Kantoorlijn Om de aanspreekbaarheid van de plaatselijke politie veilig te stellen wordt tegelij kertijd met de invoering van de ATD ook een scheiding tussen alarm- en kantoor- nummer ingevoerd. De kan toorlijn biedt het publiek de mogelijkheid in de uren dat automatisch doorgekoppeld wordt van zes uur tot de volgende ochtend acht uur— toch telefonisch contact te leggen met het plaatselijke politiebureau over zaken die niet spoedeisend zijn. Dat is vooral van belang voor de bureaus die na zes uur 's - avonds geopend zijn. Voor de centrale afhandeling van meldingen worden deze bu reaus na zes uur toch via het alarmnummer automatisch doorgekoppeld. Om deze vooral voor niet- aangesloten gemeenten in grijpende wijziging bij het publiek goed bekend te ma ken, is een uitgebreide publi citeitscampagne op touw ge zet. Huis-aan-huis zullen fol ders met de (nieuwe) tele foonnummers worden ver- Spreid en krantenredacties worden „bestookt" met pers berichten. „De PTT zorgt voor de verspreiding, die heel zorgvuldig moet gebeuren", aldus luitenant Van Gange- len, „Het is heel specialistisch werk en er mag werkelijk niets bij misgaan. De folders bijvoorbeeld moeten exact bij de juiste woningen te rechtkomen. De PTT en de Rijksvoorlichtingsdienst hebben de campagne uitge werkt". „Om het voorbeeld van Maasland weer te nemen: Bij die mensen moet het num mer van De Lier goed bekend worden, maar mensen die aan dezelfde weg in de ge meente Schipluiden wonen, zullen de folder met het num mer van het bureau van Schi pluiden in de bus moeten krijgen. Een ingewikkelde zaak, die we daarom uitbe- Districtscommandant kolo nel P. Paul: Een experi ment met een definitief ka rakter". Zo gaat het voortaan. De hulpkreet bereikt snel de meldkamer en vandaar gaat de melding naar de wagens. steed hebben", zegt Van Gan- gelen. Om vergissingen te voorko men zijn er m de nieuwe meldkamer panelen aange bracht, die laten 2ien van welk alarmnummer een mel ding afkomstig is. Van Gan- gelen: „Als het publiek een melding doorgeeft en door de haast en de spanning vergeet te zeggen in welke gemeente politiehulp vereist is, geeft het paneel dat aan. Onze mensen in de meldkamer we ten dat als er een melding van de groep De Lier komt dat er iets aan de hand is op de Gaagweg, dat het dan in Maasland is. Vergissingen zijn vrijwel uitgesloten". De hele 2aak is uitvoerig doorgesproken met de groe pen. „Uit de discussienota's zijn zinnige voorstellen geko men van de mensen in het veld", verklaart kolonel Paul, „De uitvoering van het poli tiewerk bkjft bij de plaatse lijke groepen. Zij blijven het directe contact met het pu- bliek houden. Daarom ach- ten wij het belangrijk dat, ze hebben kunnen meepraten. Met de gang van zaken tot nu toe zijn we dan ook geluk kig", aldus de kolonel Brandweer De rijkspolitie in het dis trict Den Haag streeft naar de installatie van open telefoonlijnen, de zogenoemde ïnductorlij- nen, tussen de regionale brandweeralarmcentra les en de centrale meld kamer. In het district zijn vier brandweerre gio's. De alarmcentrales van de brandweerregio's Alphen aan den Rijn en Leiden beschikken al over open telefoonlijnen met de politie. Overleg is er gaande met de re gio's Delft (inclusief West!and, de B-driehoek en Nootdorp en Pijnac- ker) en Gouda (inclusief de Krim pen erw aard) voor de aanleg van zul ke lijnen. Met de alarmcentrales van de brandweer wor den afspraken gemaakt over de samenwerking, alarmering en weder zijdse hulpverlening. Meldkamer De meldkamer van de rijkspolitie krijgt in de nieuwe behuizing aan de Van der Valk Bouw- manweg in Leiderdorp aanzienlijk meer ruimte dan in het oude pand aan de Haagse Konin ginnegracht. De totale vloeroppervlakte be draagt 110 m2, waarvan ruim de helft door de meldkamer zelf wordt ingenomen. Er komt bovendien een commandoruimte, een telexcentrale en een ap- paratenkamer. Het meldkamercomplex, in clusief keukentje en kleedruimten, is onder gebracht ïn een afgeslo ten en met infrarood en tv-cam era's beveiligd gedeelte van het dis trictsbureau. Op de nieuwe meldtafel van bijna vijfeneenhai- <ve meter komen alle ver bindingen samen. Het personeel krijgt een werkinstructie, die eerst wordt doorgesproken met alle groepscom mandanten. Het perso neel bes tand is op een organieke sterkte ge bracht van zestien man. Er zijn drie burgeramb tenaren bij en binnen kort worden drie politie mensen aan het meldka- merpersoneel toege voegd. Nieuw is de installatie van een terminal voor het opsporings- en ken tekenregister. De com puters maken het moge lijk binnen enkele se conden gegevens voor de surveillance-eenhe den beschikbaar te heb ben- Bovendien worden de mob ilo foon verbindin- gen van de politie verbe terd. Het district Den Haag krijgt dan vier steunzenders in plaats van twee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4