1»€HIED AMSCHE GCUftANT Delfland: geen bezwaar tegen Foppen meer PPR kaatst de bal terug naar CDA Stoplichten gaan langer knipperen Weer I °P Renovatie mogelijk augustus vau start Alternatief voor openbaar vervoer Scliiedam-Noord Wervelende show van Neerlands Hoop Over spanningen binnen de Vlaar dings e projectgroepen Energiebesparing voor auto - mobilisten: i krachten Eerst tram dan sneltram Eremedaille voor commandant Kloppenburg Vrijdag 26 januari 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -103de jaargang no. 26287_ a PAGINA'S Broersvcf! 3 - telefoon administratie 268091 reductie 262566 - kldrhts'ddu'ns! 14-1144 SCHIEDAM EN KETHEL VIaardingen „Als het CDA de spanningen in de projeet- froepen snel opgelost wil hebben, laat het dan zelf eens naast in plaats van tegenóver de bewoners gaan staan". Zo eindigt het bericht dat het PPR-Aktiecentrum Vlaardingen uit heeft gegeven naar aanleiding van de persconferentie die de fraktievoorzitter van het CDA in de Vlaardingse gemeen teraad, de heer J. Schriel, aan het begin van deze week gaf. Tijdens deze bijeenkomst heeft de heer Schriel gezegd dat er ten gevolge van de voorwaarden die verbonden zijn aan het bebossen van de Broekpolder, namelijk 4000 woningen in Vlaardingen vddr 1986, extra druk is komen te staan op de verschillende re novatieprojecten in de stad. Hij vroeg de bewoners groe pen om samen met de ge meente te zoeken naar oplos singen voor de gerezen pro blemen, omdat elke vertra ging rampzalige gevolgen kan hebben ten aanzien van de bebossing van de Broekpol der. Op vragen van journalis ten antwoordde de heer Schriel toen, dat hij speiaal de projectgroepen Oostwijk en MUWI-1 bedoelde, want daar, naar zijn zeggen, werk ten „elementen" die niet de belangen van de bevolking, maar hun eigen maatschappij visie voorop zetten. En hij noemde toen leden van de SP. PPR en de CPN. Welnu, dat noemen van de PPR is in het verkeerde keel gat geschoten. De PPR herin nert het CDA eraan dat ze door de bewoners gekozen zijn om hun belangen te ver dedigen. Alleen waar verschil lende belangen botsen is het aan de raad om een afweging te maken. Het CDA moet zich dan wel bedenken, volgens de PPR, dat het volgens het ei gen programma voorrang geeft aan de zwaks ten in de samenleving. In het persbericht stelt de PPR dat het werk dat hun voorzitter, Hans van Rossum, in de Oostwijk doer, als be woners van de Maasstraat, de steun heeft van de hele PPR- Vlaardingen. „Het werken voor de belangen van de be volking komt overeen met onze maatschappijvisie, niet omdat we onze maatschappij visie aan de bewoners trillen opdringen". Maasland Het Hoog heemraadschap van Delfland zal zich niet verzetten tegren het on der water zetten (inun deren) van de Foppen- polder in Maasland als de provincie hiertoe be sluit. Het dagelijks be stuur van het schap heeft dit bekend ge maakt. Na hernieuwd beraad over een mogelijke inundatie is de conclusie getrokken dat er uit waterstaatkundig oogpunt in principe geen bezwaar is tegen de vor ming van een Foppen- meer. Het hoogheemraad schap wijst erop dat al tien jaar de plannen be staan en dat deze nu weer actueel zijn geworden. De plannen houden in dat on geveer 70 van de 120 ha polder onder water gezet gaan worden. Delfland meent dat de inun datie zowel een voordeel als een nadeel heeft. Voordeel is dat de oppervlakte van het stelsel van watergangen in Delfland dat dienst doet als tijdelijke berging (boezem) van overtollig water ongeveer tien procent groter wordt. Delfland noemt het een be langrijk nadeel dat de vor ming van een grote waterplas de waterdruk op de boezem kade langs de Aalkeet-Buiten polder aan. de oostkant bedui dend groter zal worden. De huidige kaden kunnen die grotere druk volgens het hoogheemraadschap niet weerstaan en zullen dus ver zwaard moeten worden. Delf land kondigt aan dat er dan financiële bijdragen voor dat werk moeten komen. Vorige maand heeft de ge meenteraad van Maasland de inundatie eensgezind van de hand gewezen. Ook alle land en tuinbouworganisaties heb ben zich eind november uitge sproken tegen het toekomstige Foppenmeer, dat een recrea- i tieve bestemming zou moeten krijgen. 1 Gedeputeerde Staten, het da- gelijks bestuur van de provin cie, verzochten Maasland half j augustus de nu nog agrari- 1 sche bestemming van de pol der te herzien. Het plan tot inundatie is jaren geleden 1 door de ingezetenen zelf geop- 1 perd. Zij voorzagen een forse verhoging van de polderlas- ten, omdat de acht kilometer 1 lange dijk om de polder ver zwaard zou moeten worden. De polderlasten zijn echter sindsdien over een veel groter gebied uitgesmeerd. De inge zetenen voelen daarom nu ook niets meer voor het Fop- penmeer. §lllimill!IIIIJtlIII|||l!linif|ii![|i SCHIEDAM In de loop van de volgende week zullen auto mobilisten vaker een knipperend stoplicht tegenkomen op hun route. Chris Zijdeveld, wethouder van openbare werken en stadsontwikkeling (waaronder verkeer en vervoer) vertelde j dat de ceel knipper verlenging en besparing van benzine en koppelingsplaten betekent ,JBet is een besparing van energie, al moet ik wel eerlijk zeggen dat dit geen motief is geweest «n de „geel-knipper-periode" te verlengen en uit te breiden. Maar het overschakelen van de stoplichten naar knipperlich ten heeft sinds 1975 geen enkel ongeluk ten gevolge gehad." De verkeerslichteninstallaties bij de Laan van Bol 'Es en de Nieuwe Damlaan knipperen nu dagelijks van 19 tot 7 uur, een groot aantal straten in de buurt van de Burgemeester van Haarenlaan doet dit van 21 tot 7 uur. De ChurchiHweg en de Rotterdamsedijk hebben van 23 tot 7 uur knipperende lichten, op Plein '40-'45 en het Nieuwlandplein gebeurt het van 1 tot 6 uur. Er zijn ook een paar installaties die zo nu en dan door de politie met de hand op „geelknipper" worden gezet: bij de Burgemeester Knappert!aan-Nieuwe Haven, Nieuwe Haven- Oranjestraat, Oranjestraat-Lange Nieuwstraat en op het Koe- marktplein. In de toekomst zou het eventueel ook met andere stoplichten geregeld kunnen worden. „De rood-licht-dicipline neemt steeds 1 meer af, hoor ik van de politie. En stoplichten zijn niet goed- koop. Als we zien dat het verkeer zichzelf op natuurlijke wijze kan regelen, is dat erg gunstig. Er is voorgesteld om op zaterdag- en zondagmorgen de installaties tot 8 uur te laten knipperen en in verband met de koopavond de stoplichten minimaal tot 22 uur normaal te laten draaien," aldus Zijde- veld. Naast de energiebesparing voor autogebruikers, scheelt het knipperen de bewoners een hoop geluidshinder en de ge- 1 meente vijfduizend gulden. In de begroting is daar al rekening mee gehouden. Als blijk van waarde ring voor veertig jaar trouwe dienst heeft commandant D. Klop penburg van de Maas- sluise Vrijwillige Brandweer gistera vond tijdens zijn af scheid de eremedaille van de gemeente Maassluis, in goud, ontvangen. Deze hoge onderscheiding werd hem door loco-burge meester Koos Smit uitgereikt. Na het officiële ge beuren volgde een drukbezochte af- scheids- en welkoms receptie. Gelijkertijd werd ook afscheid ge- nomen van ondercom mandant F.W. Of- freins en werden hun opvolgers welkom ge heten. Dat zijn de he ren P. van 't Wout als commandant en M. Lievaart als onder- commandant. Hun voorgangers is met in gang van 1 januari functioneel leeftijd sontslag verleend. Projectteam St. Jozef: Schiedam Ongeveer vijftig bewoners van de St. Jo zefwoningen ir. Schiedam-West tussen de Huysmans- straat en Anthony Muysstraat zijn gisteren naar de in formatieavond in gebouw Arcade gekomen om te ver nemen hoe de plannen voor renovatie er voor staan. Een tegenvallend aantal dat volgens de organisatoren I voornamelijk te wijten was aan het slechte weer. De mensen die wel de tocht naar de Lange Haven hadden ondernomen, kregen van on der andere de voorzitter van de stichting St. Jozef, de heer Eewijk en de voorzitter van de bewonerscommissie Douwe Zeeman een nauwgezet over zicht van de stand van zaken. De nieuwe plannen voor reno vatie van de woningen betref fen voornamelijk de buiten kant van de panden. Hierdoor De Stichting Dierenbescherming Nieuwe Waterweg heeft in open water achter de waterzuivering aan de Molenweide in Maasland zeven zwanen, zes meerkoeten en vijf eenden teruggezet. De dieren hebben tien dagen vertoefd in het vlaardingse dierenasiel. In die tien dagen zijn de winterslachtoffertjes van hun ernstige ondervoeding en bevriezingen afgeholpen. Hoewel de dieren afkomstig zijn uit Vlaardingen, Maassluis en Maasland verwacht mevrouw Marjolein Vogelij van de dierenbescherming, dat zij in Maasland zullen blijven. Zij heeft ergoede hoop op, dat de dieren de rest van de winter oed doo: g< doorkomen. De dieren die zich achter de waterzuivering ophouden, worden regelmatig door de dierenbescherming bijgevoederd. Maar de bereidheid tot hulp van de bevolking houdt niet over. "Van de winkeliers in levensmiddelen, die we langs zijn geweest, hebben we vrijwel niets gekregen", aldus mevrouw Vogelij. Sinds gisteren staat er verder bij het politiebureau een groot vat, waarin men voedsel voor de vogels kan deponeren. HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiJitiiitiimiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiü Schiedam Voordat er een sneltram komt tussen Rotterdam en Schiedam-Noord, zal de bestaande gewo ne tramverbinding vanaf de Koemarkt worden doorge trokken naar Woudhoek en Spaland. Die tussenoplos sing staat Schiedam, Rotterdam en Rijnmond voor ogen. naar De twee gemeentebesturen en Rijnmondgecommitteerde drs Jan Laan blijven echter ho pen, dat minister van verkeer en waterstaat ir Danny Tuijn- man die overgangsfase onno dig vindt en meteen ja zegt tegen aanleg van een snel tramtracé. Wat het besluit van de minis ter ook moge zijn, volgens de Schiedamse wethouder voor stadsontwikkeling ir Chris Vlaardingen Jn een bij' na uitverkochte Vlaarding se Stadsgehoorzaal traden gisteravond Bram Vermeu len, Freek de Jonge en Jan de Hont op. Op het pro gramma stond „Offsmboet IPPI Dpef" wat gedeco deerd neerkomt op „Neer- lands Hoop Code". In een, wat met een cliché genoemd wordtwervelen de show, kregen de toe schouwers een gerecht voorgeschoteld, samenges teld uit min of meer be kende ingrediënten, dat heerlijk smaaktemaar zwaar op de maag lag. pat laatste overigens niet in negatieve zin. Het is be kend van Bram en Freek, hun humor balanceert op net slappe koord van de ineengevlochten maatschap pelijke verschijnselen. ,Jk ben leuk, omdat u dom bent en dankzij uw dom heid kan ik leuk zijn." Je zit er voor je plezier naar te kijken en eigenlijk toch ook weer niet De num mers waren afwisselend ■beklemmend en bevrijdend en dat in een wankel even wicht De razendsnelle tong van Freek de Jonge, de prima muziek en zang van Jan de Hont en Bram Vermeulen waren goed voor een avond „amusement" van de hoogste kwaliteit. Vandaag treden ze nog een keer op met dit programma, maar gevreesd moet worden dat het al uitverkocht is. Zijdeveld moet in 1981 al be gonnen kunnen worden met de aanleg van een railverbm- ding. Vorig jaar nog had hij de indruk, dat niet vóór 1984 met de werkzaamheden zou kunnen worden gestart. „Vol verwachting klopt mjjn hart", zei Zijdeveld gisteren optimis tisch. Het eindsysteem moet een sneltram 2ijn, zegt Laan in een brief aan Tuijnman. Het voorlopige alternatief is door de drie besturen uitgedokterd op verzoek van de directeur- generaal van verkeer op het ministerie, ir H. A. de Groot, die een maand geleden de in druk wekte dat een sneltram naar Schiedam-Noord een aanvaardbaar project is, maar gezien de kosten (315 miljoen gulden) op dit moment niet haalbaar. Vanaf de Coolhaven in Rot terdam kan nu het beste een sneltramverbinding naar het Marconiplein komen, aJdus Laan, en tegelijkertijd zou aan verlenging van de gewo ne tramlijn moeten worden gewerkt in Schiedam. Op het Marconiplein is in dat geval een zo comfortabel mogelijk overstapstation van tram naar sneltram onontbeerlijk. De tussenoplossing (eerst ge woon tram, later sneltram) wordt een project van 200 miljoen gulden. De route van af de Koemarkt loopt via de Broers vest, 's-Gravelandseweg, Burgemeester Van Haaren laan, Nieuwe Damlaan en Churchillweg naar Woudhoek- Zuid Een verlenging Vlaardingen blijft open, een tak naar de toekomstige nieuwbouwwijken Woudhoek- Noord en SpaJ and-Centrum en vervolgens naar een te bouwen station Kethel is meer zeker. kunnen de bewoners tijdens de renovatie gewoon in hun huizen blijven. Alleen bij die huizen waar '/an een duidelij ke achterstand sprake is (geen douche bijvoorbeeld- )bestaat er een mogelijkheid tot renovatie in het huis. Hierdoor zijn de plannen we zenlijk anders dan de plannen die drie jaar geleden door de woningbouwvereniging St Jo zef waren opgesteld. In die plannen werd er vanuit ge gaan dat de bewoners de panden tijdens de renovatie moesten verlaten. Omdat de noodzaak door de bewoners met werd ingezien zijn toen acties ondernomen met als gevolg dat de plannen door de woningbouwvereniging zijn stopgezet. De nieuwe plannen, die door een projectteam zijn opgesteld waarin alle betrokkenen zit ting hebben, bleken duidelijk beter in de smaak te vallen. Gisteren kwamen nog slechts de hoofdlijnen aan bod. De tails zullen m besprekingen per huizenblok worden inge vuld. In maart hoopt men dan de plannen rond te heb ben en in augustus is het de bedoeling om met de werk zaamheden te beginnen deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch ^Nieuwsblad ILdBI TTvoormij m.i.v. r~! abonnement perkwartaal *42,20 abonnement a f14.33 per ma and, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. Is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen sfuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3QOOVB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1