Josef heeft van fouten veel geleerd: Benoeming schoolhoofd geen politieke zaak" „We laten het er niet bij zitten" Wethouder Gré van Eek: Verbolgen bezoekers dienstencentrum Maasland Na renovatie ruzie goede samen werking ■"«*1LVRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 VD/SCrWW 3 •gta Schiedam-West, tl sAnthony Muisstraat Bewoners van de Sint Jozef woningen Schiedam-West, lussen de Huismansstraat en de kiezen dezer dagen in hun eigen De Bever voor nieuwe raammodellen kader van de komende renovatie. De inspraak die de bewoners bij de waarschijnlijk in augustus te starten renovatie hebben, wordt door de verschil lende partijen als „zeer goed" omschreven. En dat, terwijl er door dezelfde bewoners vanaf 1975 toch twee jaar zeer fel actie is gevoerd tegen de door de woningbouwcoüperatie Sint Jozef voorgestelde renovatie. Het scheelde toen zeifs maar een haartje of de Burgemeester Van Haarenlaan zou door de actievoerders in het spitsuur zijn afgezet. Hoe de inspraakmogelijkheden veranderden van „zeer slecht" tot „bijna optimaal" vertellen drie van de betrokkenen in onderstaand artikel. Het zijn de voorzitter van de woningeoörperatie Sint Jozef, Van Ewijk; de voorzitter van de bewonerscommissie (voorheen actiegroep) Douwe Zeeman; en degene, 'die het secretariaat voor haar rekening heeft geno men, mevrouw Van Kasteren. Van Ewijk: ..Sint Jozef liet in augustus 1975 voor het eerst aan de bewoners weten dat er een grote renovatie op touw stond. .fTezairien met die mededeling '"viel oen enquctefoimulicr in de ibrieyenbusscn van de betreffen de Sint Jozef woningen, waarin -ren uitspraak vóór of tegen renovatie werd gevraagd. Uit de enquête bleek dat de meerder heid van de bewoners voor re novatie was". Zeeman: ..Maar "toen beseften de bewoners niet waarvoor ze hadden gekozen. ,Ze wisten niet eens wal renova- -Jje inhield. Pas op de eerste vergadering werden de ogen geopend. Het ging om een totale 'renovatie waarbij de woningen zouden moeten worden verla ten Op die eerste vergadering werd door geschrokken bewoners de basis gelegd voor wat later zou uitgroeien tot de actiegroep Sint Joseph, wel genoemd naar de woningbouwvereniging maar met een afwijkende spelling. ..Gespeld op de Joodse manier omdat we het optreden van de woningcoöperatie een joden streek vonden", vertellen de ac- tievoerders nu, Die eerste verga dering is op de bewoners erg overdonderend overgekomen. ..Jc kroeg een ontzettend dik pakket toegeschoven waar alles, in een onbegrijpelijke taal. was beschreven". We kregen dan ook cle indruk dat we over een voorgekookt besluit mochten praten, dat alles al was beslist. Van echte inspraak was geen sprake". Van Kasteren: Vooral cle gemeente dramde ontzettend door; die dikke nota's waar de gemeente mee aankwam, vol met technische kennis veroor zaakten een grote schrikreactie. Niemand leest zulke dikke boekwerken". Van Ewijk: ..Toen was gebleken dat onze plannetjes voor reno- Fractievoorzitter Mees Duimelaar (PvdA): „Niet gelukkig met procedure.,,". Maassluis Er is volg-ens mevrouw Gré van Eek, de Maassluise wethouder van onderwijs, geen sprake van dat de benoeming van een nieuw schoolhoofd voor de Prins Bemhardschool in de politieke sfeer is getrokken. Veronderstellingen van ouders en leerkrachten van de school in die richting, ontkent de wethouder ten zeerste. „Er is helemaal niets politieks aan: er waren meer kandidaten voor die functie; het college heeft de raad een voorstel gedaan en de raad heeft een beslissing genomen. Er is niets gebeurd, dat niet volgens de regels 20U zijn". Zoals we in onze krant van woensdag meldden, zijn diverse ouders, leerkrachten en de ou dercommissie bijzonder boos op het college van b. en w. en de gemeenteraad. Bij de benoe ming van een nieuw hoofd voor de openbare lagere Prins Bem hardschool aan de Mgr. W. M. Bekkerslaan 50, kregen zij een ruime mate van inspraak, het geen er uiteindelijk toe leidde, dat men unaniem het huidige adjunct-hoofd Ton Reedijk aan wees ais het toekomstige school hoofd. De gemeenteraad legde echter de resultaten van die inspraak naast zich neer en besloot anders: met ingang van het nieuwe schooljaar is de heer M. Manuputy benoemd in de vacature. Nieuwe procedure Mevrouw Van Eek: „De Ge meentewet schrijft voor. dat hoofden van scholen worden benoemd door de gemeenteraad en door niemand anders. Dat is een gegeven waar je mee werken moet. Wij vinden echter, dat oudercommissie en leer krachten wel degelijk de moge lijkheid moeten hebben, om mee te praten. Onder mijn ver antwoordelijkheid is daarvoor een nieuwe procedure gestart en volgens die procedure zijn er een aantal adviserende in stanties, waaronder ook de ou- dercommissie en het onderwij sterm. Kijk, als alle adviezen die je krijgt gelijkluidend zijn, zoals in dit geval, dan is dat leuk. maar feit blijft tóch, dat de gemeenteraad uiteindelijk de beslissing noemt. De mogelijk heid blijft er dus altijd, dat het anders uitpakt. Overigens, wij hebben ruim voor de gemeente raad een afvaardiging van. de oudercommissie meegedeeld, dat de heer Manuputy voor het college op de eerste plaats stond en als nummer twee meneer Reedijk. Men zou zich er niet tegen verzetten, zo werd door die afvaardiging medegedeeld". Mevrouw L. Huis-Wagenaar, se cretaresse van de oudercom missie: „Dat laatste klopt: dat was een afvaardiging van drie mensen en één daarvan was ik zelf. Inderdaad werd dat toen medegedeeld. Later bleek ech ter, dat de rest van de ouder commissie beslist niet accoord wilde gaan met deze volgorde. Daar hebben we ons bij neerge legd en dat is het college ook verteld". Niet gelukkig O O Wat die nieuwe inspraakproce dure betreft: die loopt nog niet helemaal zoals het zou moeten, daar zijn vele betrokkenen het wel over eens. Mees Duimelaar, fractievoorzitter van de PvdA in de Maassluise gemeenteraad: ..Wat ons betreft is duidelijk, dat het college niet duidelijk genoeg heeft verteld aan de oudercom missie en de leerkrachten, waar om haar eerste keuze niet Ree dijk was. Voor zover wij weten is men er niet diep genoeg op ingegaan. In de besloten raads vergadering hebben wij gepro beerd, om die procedure aan te vallen en getracht om de 2aak nog even uit te stellen, om te kijken of er een. betere oplossing te vinden zou zijn. Ook de PPR en één lid van de WD was de mening toegedaan, dat dat moest gebeuren. Maar uiteinde lijk is de raad toch accoord gegaan met het pré-advies van het college". Wethouder Gré van Eek: „Het was eenvoudig onmogelijk, om de zaak nog langer uit te stellen. We zijn aan een wettelijke ter mijn gebonden". Duimelaar: „Natuurlijk ben ik niet gelukkig met de uitslag en de emoties er omheen. Als ik die Manuputy was, zou ik een benoeming, die op dergelijke wijze tot stand was gekomen, ook niet accepteren". Onrust Ook Ton Reedijk, het plaatsver vangend hoofd van de school, die uiteindelijk niet benoemd werd, is natuurlijk teleurge steld. „Kijk es. als je naar zo'n functie solliciteert, dan betekent dat dat je zo'n baan graag wilt hebben. Maar wat ik op dit moment véél belangrijker vind: ik ben zo bang dat de onrust op school hierdoor weer terug keert en dat zou helemaal niet goed zijn. Het feit dat ik niet benoemd ben. mag geen aanlei ding zijn. dat we weer toestan den krijgen als in hel verleden. De school is daar niet mee gediend. Alle problemen uit het verleden hebben we uit de we reld geholpen, door met 2ijn allen keihard te werken voor die school. Momenteel zijn we zover, dat de school weer uit het slop is geraakt. Ik zou niet graag zien dat daar weer veran dering in komt". Ook Ton Reedijk is er van overtuigd, dat er geen politiek spelletje is gespeeld. Zijn ver meende activiteit binnen de Pv dA, die door een van de ouders als verklaring werd gegeven voor het feit dat hij niet be noemd is. spreekt hij stellig tegen. „Ik bén helemaal niet actief in die partij: in het afgelo pen seizoen ben ik bij twee vergaderingen geweest. Dat kun je nauwelijks actief noemen. Ik ben er dus van overtuigd dat dat geen rol kan hebben ge speeld". Welke consequenties deze af wijzing voor het adjunct-hoofd zal hebben is op dit moment nog niet bekend. Zeker is het niet, dat hij als adjunct aan de school verbonden zal blijven. „Ik heb acht jaar op deze school gewerkt: het is niet goed als een bepaalde leerkracht al te lange tijd blijft hangen", zo meent hij. va tie niet zomaar kónden wor den doorgevoerd werd er een projectteam ingesteld, waarin zoveel mogelijk partijen waren vertegenwoordigd. De techni sche mensen bleken alleen te veel vertegenwoordigers in het team te hebben. Alleen de ge meente leverde al vijf man. Het waren echt Chinese vergaderin gen en daarmee kom je natuur lijk niet zo snel tot zaken". Naast het projectteam was in die tijd ook een actiegroep ac tief. samengesteld uit de meest actieve bewoners. Ze waren vierkant legen de renovatie plannen en ondernamen alles om een uitvoering te boycotten. Vergaderingen weden ver stoord, harde acties werden overwogen, raadsleden werden ingeschakeld en de plaatselijke pers werd uitvoerig op de hoog- te gehouden. Het harde werken van de actie groep leverde succes op. Zeven ennegentig procent van de be woners schaarde zich achter de actiegroep, en St. Jozef besloot in augustus 1977 de renovatiebe sprekingen stop te zetten. De actiegroep organiseerde prompt een overwinningsfeest. Na het feest nam het werken weer een aanvang. „Het bestuur van St. Jozef had gezegd: Kom nu zelf maar met plannen: je hebt daar voor vier maanden de tijd. Zee man: „We hebben toen een plan A opgesteld wat inhield dat alleen de buitenkant van de huizen zou worden gereno veerd. De bewoners hoefden hun huizert dan niet voor de werkzaamheden te verlaten. We hebben met alle bewoners per soonlijk gepraat en hen ge vraagd of ze het plan zouden kunnen accepteren als de huur daardoor met 40 gulden zou kunnen worden verhoogd. Slechts negen mensen van in totaal 213 keerden zich ertegen. de rest ging met plan A ac coord". Van Kasteren: ..We 2ijn toen met dc cijfers en met plan A naar Sint Jozef toegestapt, waar op dat moment Van Ewijk voor zitter was geworden. Na bestu dering van de plannen ging het bestuur van de woningbouwver eniging akkoord, en werd er een nieuwe projectteam gevormd". Van Ewijk: „We wilden met dat nieuwe projectteam af van die Chinese vergaderingen. Daar om werd een kleine kerngroep gevormd waarin vijf man waren vertegenwoordigd: twee van Sint Jozef, twee van het actieco mité en éen van de SSSW, de Samenwerkende Schiedamse woningcoöperaties waar Sint Jozef in is vertegenwoordigd. Daarnaast was er een intensief overleg met de gemeente en kon de projectgroep in voorkomen de gevallen met betrokkenen worden uitgebreid". De kleine kerngroep bleek erg goed, en vooral erg snel te kunnen wer ken. De renovatieplannen wer den dit keer niet vanuit de woningcoöperatic gestart, maar Maasland Binnen het dienstencentrum Maasland is een ernstig: conflict ontstaan. Aanleiding daartoe is het ontslag: van leider Lex Krabbenbos. Dat is hem aangezegd door het bestuur, de stichting Dienst verlening Bejaarden Maasland. Tien van de twaalf leden zijn van mening, dat Krabbenbos op moet stappen. De bij het centrum wonende bejaarden zijl daar echter tegen. In tegen stelling tot het stichtingsbestuur de bewoners van mening, dat Krabbenbos zijn taak naar behoren verricht. Een nagenoeg door alle bewoners onder schreven bezwaar tegen het ontslag heeft het bestuur opzij geschoven. 1 S-ex Krabbenbos moet het veld ruimen. De bewoners zijn het er echter niet mee Het conflict zorgt in het dienst encentrum maar ook verder in Maasland voor veel beroering. „We-, hebben het met schroom gedaan", zo zegt stichtingsvoor zitter I. Waamenburg over het ontslag. „We zien in de heer Krabbenbos toch niet de leider zoals we die voor het centrum zouden willen" Op 28 december is het ontslag officieel medege deeld, maandag werd het defini tief. „Omdat er tijdens die bijeen komst geen nieuwe gezichtspun ten naar voren kwamen", zo verduidelijkt de heer Waarden burg. Overigens heeft de heer Waardenburg pas per 3 januari de voorzittersfunktie van de heer B. Weijs overgenomen, maar maakte voor die tijd al wel deel uit van het bestuur. Lex Krabbenbos werd ander half jaar geleden leider van het Maaslandse dienstencentrum. Daaraan werd een proeftijd ver bonden, ook al omdat hij nog niet de vereiste papieren had. J uist-afgelopen week kreeg hij die in zijn bezit „Na driekwart jaar waren er al problemen met het functione ren van het centrum. Achteraf gezien", aldus de heer Waarden burg, „hadden we toen al moe ten zeggen dat het niet is wat we bedoelen. Na zo'n herkan sing wordt zo'n ontslag moeilij ker, omdat er dan een aantal banden nauwer zijn geworden". Voorzitter Waard en burg bena drukt, dat het probleem voorna melijk op het organisatorische vlak ligt. „Met de mensen waren er verder geen problemen. De heer Krabbenbos had zelfs nog een beter contact met de oudere mensen dan zijn voorganger de heer Huijer". Het bestuur stond nu dan toch voor de beslissing over een definitieve aanstelling. „We voelden ons toch niet geluk kig met de gang van zaken. Rond zo'n leider", aldus de heer Waardenburg, „speelt nu een maal het meeste gebeuren van zo'n centrum af". Volgens bewoonster/bestuur slid mevrouw Van der Sar zijn zestig van de zesenzestig bewo ners tegen het ontslag. Het ver baast ook haar dat het bestuur deze peiling naast zich legt „Hebben wij dan helemaal niets te vertellen", zo vraagt zij zich af. „We hoeven toch niet behan deld te worden als een stel. onmondige kinderen. We zijn trouwens nooit ergens in ge kend en mochten nooit meebe slissen. De bewoners laten hejt er nu echter niet bij zitten Wethouder Gré van Eek; „Geen politieke zaak kwamen al in eerste instantie van de bewoners zelf. Later konden die plannen worden aangepast aan technische eisen. „Dat bleek het grootste voor deel: uitgaan van de bewoners, en vanaf het eerste begin aJ alles samen bespreken. Daardoor werd er niemand overdonderd en was er geen sprake van voorgekookte plannen", vertelt Van Ewijk. Alles wordt nu, nadat er in de projectgroep over is gepraat, teruggespeeld aan de bewoners, die zelf moeten kiezen bij de renovatie. „Het is toch onmoge lijk dat wij met een paar men sen kiezen voor 213 bewoners", verduidelijkt mevrouw Van Kasteren. „En toch leeft die gedachte soms nog wei bij ae bevolking. Van Ewijk: „Het be stuur van Sint Jozef is bijzonder tevreden over de aanpak zoals die nu is gevolgd. Het is gewoon gebleken dat er met alle begrip voor elkaar, zonder ruzie, kan worden overlegd, als je maar meteen aan het begin orn de tafel gaal zitten Je moet het ABC samen, bij het eerste pun tje van de A beginnen, en niet de bevolking pas halverwege de A bij het overleg betrekken. Als je samen begint ontstaat er begrip en respect voor elkaar, en dat is nodig als je zaken als renovatie tot oen goed eind wil brengen. Ook in de toekomst, als erovvr renovatie in dc omge ving van dc Van Haarenlaan- moet gaan worden gepraat, wil. ten we deze aanpak blijven vol gen. We kunnen dan niet het huidige projectteam naar die buurt trekken en uitleggen hoe we het hebben gedaan. Want alleen als je het aanpakt zoals tussen de Van Huismansstraat en Anthony Muisstraat is ge beurd heb je kans op succes. Voorma, ige actiegroep en Sint Jozef 2itten nu broerder lijk bi|een Aan de hand van een plakboek met kranteknip sels over de roerige tijd worden oude anecdotes opgehaald ..het was toch een machtig leuke tijd V.in r, mevrouw Van Kasteren. Douwe Zeeman en Van Ewijk

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3