Als ooit de bommen vallen Laarzen aan. zaklan taarn mee. en mm m éwmm langs Rotterdam K' M VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 VD/SC/WW Vlaardingen De PSP-af- deling Vlaardingen stelde in november vorig jaar vra gen aan het college van b en w, vragen die verband hielden met wat de civiele verdediging genoemd wordt. Gevraagd werd of er op het grondgebied van de gemeente Vlaardingen schuilkelders zijn voor de bevolking ter bescherming tegen nucleaire oorlogsvoe ring, waar deze schuilkel ders zich bevinden en voor hoeveel personen er even tueel plaats is in die kelders. Het college stelde een keuri ge brief op, waarin ant woord werd gegeven op de ze en andere vragen van de PSP. Zoals gebruikelijk is, werd dit antwoord behan deld in de commissie voor algemene zaken, die de ci viele verdediging onder haar hoede heeft. Namens de PSP gaf Leo Zeef zijn mening over het antwoord van het college tijdens het vragenhaifuurtje van de commissievergadering: een misleidend antwoord. Een aantal commissieleden was gevoelig voor de argumen ten van de PSP en was ook niet zo gelukkig met het antwoord van het college. Besloten werd dat het colle ge een nieuw antwoord zou formuleren meer in over eenstemming met de reali teit en zonder om de kern van deze kwestie heen te draaien. Aanleiding om eens wat dieper op deze zaak in te gaan, was het volgende fragment uit de brief van de PSP: ,rin welke mate bieden deze schuilkelders bescherming tegen nucleai re en chemische oorlogs voering, of is het college met de PSP van mening dat er via deze schuilkelders valse verwachtingen wor den gewekt ten aanzien van de overleefbaarheid van dergelijke oorlogen en dat er door overheidsgelden uit te trekken voor dit soort doelen aan mentale oorlogs voorbereiding wordt ge daan". Sch uilkelders In de tijd van de Koude Oorlog, in de vijftiger jaren, was er een plan voor het bouwen van een serie „stan- daardschuilplaatsen" in Vlaardingen. Het waren schuilkelders met een capa citeit van 50 tot 100 perso nen, die zouden moeten ko men op een aantal min of meer centraal gelegen plaatsen in Vlaardingen. In die tijd werden er drie van deze standaardschuilplaat sen gebouwd: een schuilkel der voor 50 personen aan de Wagnerstraat, tegenover de Chopinstraat, een dub bele schuilkelder, voor 100 personen in de Fransen- straat en een kelder, half onder en half boven de grond, bij de molen aan de Westlandseweg tussen de Delftseveerweg en de Kor- tedijk. Resumerend kan ge steld worden: er is voor 200 personen ruimte in schuil kelders in Vlaardingen. Het beheer van deze schuil- gelegenheden ligt in handen van de BB-knng A, Zuid Holland. Samen met de heer H. Heshof, technisch medewerker schuilgelegen- heden, maakten we een tochtje langs deze drie Vlaardingse schuilplaatsen. De rondleiding begon op de Wagnerstraat, een schuilge- legenheid voor 50 personen. Heshof: „Ik dacht, laten we maar beginnen bij deze kel der, want die is deze zomer pas helemaal in een vers verfje gezet". Verontschul digend daaraan toevoe gend: „Maar er is een lekka ge in een nieuw ontsnap- pingsluik en met die sneeuw geeft dat erg veel problemen". De problemen waren duidelijk; er stond een laag water op de vloer, de tafeltjes waren door het vocht aangetast, grote druppels aan het plafond, een lamp die uitgevallen was, waarschijnlijk door de condensvorming. Een troosteloos gezicht: je zal er met 50 personen in zitten. De tocht werd voortgezet naar de schuilkelder bij de molen. Het interieur was naar het zeggen van de heer Hulshof precies hetzelfde als dat van de kelder aan de Wagnerstraat, dus het had weinig zin om een sleu tel mee te nemen. Aangeko men bij de kelder bleek de deur geforceerd te zijn. Dus we hadden helemaal geen sleutel nodig. Een muffe dranklucht stroomde ons tegemoet, toen we de kelder binnengingen. Het licht was kapot, maar het was duide lijk te merken dat de indrin gers behoorlijk te keer wa ren gegaan in de kelder. Er was veel vernield. Een troosteloos gezicht: je zal er met 50 personen in zitten. De schuilgelegenheid aan de Fransenstraat hebben we niet bezocht, de verlich ting was ook daar niet hele maal in orde en het inte rieur was toch gelijk aan dat van de andere twee kelders. In een beperkt aantal ge meenten zijn er van dit soortst and aadsch uilplaat sen" gebouwd. Op een be- •sÊ&d, Majoor De ingang van de schuilkelder aan de Wag nerstraat. Verzopen interieur van de schuilkel- der aan de Wagner straat. plaats voor 50 per sonen. 'y- fiSr* i -O,s v s.- vv.y-i Schuilkelder bij de moien: deur geforceerd en interieur vernield. Verbindingscentrale in de noodbestuurspost. pa aid moment is men ge stopt met het bouwen van dit soort kelders om „bud gettaire, esthetische en ste- debouwkundige redenen", (citaat uit de eerste ant woordbrief van de gemeen te). Het was m de loop der jaren trouwens ook duide lijk geworden dat het doel matiger was om schüilgele- genheden tot stand te bren gen door het treffen van speciale voorzieningen by de bouw van voor vredesge- bnuk bestemde ruimten in nieuwbouwprojecten, de zogenaamde combinatie projecten. Maar „combïna- tieprojecten" zijn er ook niet in Vlaardingen. Mis schien dat de parkeergara ges in de binnenstad, die er misschien gaan komen, daarvoor in aanmerking gaan komen. Goede bedoelingen De genoemde standaard schuilplaatsen moesten aanvankelijk bescherming bieden tegen de uitwerking van de in de nabijheid ex ploderende conventionele wapens. In 1965 zijn ze aan gepast aan het gevaar dat radio-actief fallout met zich meebrengt. Dat wil zeggen dat er in de aanwezige ven- tüatie-installaties stoffilters zyn aangebracht en de kel ders van de meest noodza kelijke inventaris zijn voor zien. Citaat uit de eerste concept-antwoordbrief van het Vlaardingse college: „Combinatieprojecten, die voor 2over nodig op dezelf de constructiegrondslag werden gebaseerd, werden bij het begin van uitvoering reeds van stoffilters voor zien. Zowel bij de standaar- schuilplaatsen als bij de combinatieprojecten is re kening gehouden met de mogelijkheid tot het aan brengen van aerosol- en gasf liters in de ventilatie-in- stallatie". Van BB-zijde en door de ambtenaar civiele verdediging van Vlaardin gen, de heer P. Figaroa werd gezegd dat er in Vlaar dingen geen gebouwen zijn die als „combinatieprojec ten" zijn aan te merken. De achtereenvolgende rege ringen hebben de laatste jaren als uitgangspunt voor het beleid ten aanzien van de civiele verdediging, de bescherming van de bevol king m de eigen woning genomen. Dus, als er oorlog uitbreekt, bommen vallen of ander ongerief over onze hoofden wordt uitgestrooid, gewoon thuis blijven of als dat niet mogelijk is, het heil zoeken in naburige onder komens. De commissie „schuilgelegenheid", die in 1967 door de toenmalige regering werd ingesteld, kwam met conclusies, waaraan de regering zich conformeerde. Zij stelden dat bescherming tegen di recte gevolgen van een aan val met kernwapens binnen een zekere kring rond het explosiepunt, practiseh ruet mogelijk is. Voor Vlaardin gen betekent dat: als er een atoombom op het Liesveld valt, heeft bescherming geen zin. Daarnaast conclu deerde de commissie dat bescherming tegen de indi recte effecten van aanval len met kernwapens tot de, mogelijkheden behoort. Voor Vlaardingen: als er een atoombom op Londen, Amsterdam, Brussel of Berlijn valt, zijn er moge lijkheden om zich tegen het fallout te beschermen. Fal lout is de verzamelnaam voor de radio-actieve deel tjes die na verloop van een bepaalde periode neerd- warrelen uit de bekende „paddestoel". Bij de beoordeling of een gebouw al dan niet bescher ming biedt tegen radio-ac tieve straling gebruikt men de zogenaamde afscher mingsfactor (AF), dat is de verhouding tussen de stra- lmgsdosis die men onbe schermd en beschermd on der gelijke omstandigheden ontvangt. AF 30 geeft vol doende bescherming. Voor beeld: als men onbe schermd een dosis van 300 Roentgen (de eenheid voor het meten van radio-actieve straling) zou ontvangen in een ruimte die niet voorzien is van een speciale schuilge legenheid (AF 10), dan wordt de stralingsdosis te ruggebracht tot 30 R. Als men daarentegen diezelfde dosis ontvangt in een spe ciale schuilgelegenheid (AF 30), dan wordt de stralings dosis teruggebracht tot 10 R. De commissie heeft verder medegedeeld dat men in een schuilgelegenheid met AF 30 tegen radio-actieve straling, over het algemeen ook bescherming heeft te gen indirecte effecten van conventionele wapens: scherven, instorting en brand. Voor wat de Chemi sche en Biologische oor logsvoering betreft stelt weer een andere commissie, dat, voor wat deze vormen van oorlogsvoering betreft, de woningen onder de gege ven omstandigheden de be ste bescherming bieden. In Vlaardingen zijn door de BB inventarisaties gehou den, de zogenaamde fallout- enquête, van de bescher ming die de woningen en gebouwen bieden by even tuele calamiteiten. De resul taten van dat grootscheepse onderzoek door het onder de BB ressorterende „Fal lout Enquête Centrum" hebben hun neerslag gevon den in „Fallout Bescher- mings Plan". Dat is een vertrouwelijk stuk, gericht aan de burgemeester van Vlaardingen. Het onder zoek vond plaats in 1977 en is bekostigd door het rijk. Om de resultaten van dat onderzoek op hun juiste waarde te schatten moet men zich een aantal zaken realiseren. Het uitgangs punt voor het onderzoek was de AF 30. Daarnaast gaat men er bij het onder zoek van uit dat de bewo ners ramen en andere „open gaten" opvullen met zandzakken. De interpreta tie van het begrip „buren hulp" kan ook aanleiding geven tot misverstanden. Onder burenhulp verstaat de gemeente Vlaardingen, het verlenen van onderdak aan mensen die zelf geen deugdelijke schuilgelegen heid hebben. Vlaardingen gaat er gemakshalve van uit dat in tijden van nood de mensen daar best toe gene gen zijn. De BB houdt daar echter andere ideeën op na: zij zegt dat je de „buren hulp" niet als vanzelfspre kend moet zien en dus die gelegenheden, die onder Burenhulp vallen eigenlijk niet moet meerekenen. Op het moment van het onderzoek door de BB woonden er in Vlasrdingen 78.950 mensen. Van dit aan tal kunnen 15,154 mensen in hun eigen woning schui len. Het aantal bewoners dat is aangewezen op de onderbouw van hun eigen flats, bedraagt 33.600 men sen. Als men dat na gaat rekenen komt er een tekort aan schuilruimte voor 30.196 mensen te voor schijn. Van dat aantal kun nen er 10.266 een schuil plaats vinden in een aantal grote gebouwen in Vlaar dingen. Dan komt de buren hulp. De onderbouw van de flats schijnen meer plek te bieden dan bezet wordt door de eigen bewoners. Deze overcapaciteit be draagt 46 628 personen. De conclusie van het rap port luidt dan ook: Vlaar dingen mag niet mopperen, want het heeft feitelijk 26.698 meer schuilplaatsen binnen haar grenzen, dan het voor de eigen bewoners nodig heeft. De wijken waann een ondercapaciteit is, dus minder schuilplaat sen dan bewoners, zijn het Centrum en de Oostwijk. In het Centrum zijn 69 schuil plaatsen te weinig en in de Oostwijk zijn dat er 2,762. De andere wijken hebben allemaal overcapaciteit, alt hans volgens het buren hulp- en zandzakkenprinci- pe van de gemeente Vlaar dingen. De BB stelt duide lijk in het rapport dat het bruto-tekort aan schuil ruimte, de genoemde 30.196 niet genegeerd mag wor den. Bedrijven De afdeling bedrijfszelfbe scherming van de BB, liet bij monde van de heer Ver hulst weten dat bij een aan tal grote bedrijven in Vlaar dingen ruimtes zijn, die 8 a 12 jaar geleden zijn aange merkt als eventuele schuil- gelegenheden voor het ei gen personeel. Daarbij ho ren de volgende bedrijven: Unilever Research Labora torium en Windmill-Hol land BV. Bij beide bedrij ven wist men van niets. Windmill liet weten dat men vroeger wel zoiets had ge had, maar dat de situatie nu anders is. Unilever liet weten, dat er in het gebouw geen schuilgelegenheid aanwezig is. De woordvoer der van het bedrijf vertelde dat de gewone kelder even tueel als zodanig dienst zou kunnen doen. „Zelfs de kel der van het nieuwe stadhuis is niet erg geschikt als schuilkelder", zei de heer Verhulst, „omdat er feite lijk veel te veel ramen in zitten". Het gebouw van de GEWB en de Dienst Ge meentewerken hebben daarentegen de beschik king over een speciale schuilkelder met bedden en een keuken. Deze kelder staat in directe verbinding met de noodbestuurspost bij het Holy-ziekenhuis. Conclusies n „De regering Van Ag heeft plannen om extra geld te besteden aan defensie en civiele verdediging in Be stek '81 duidelijk gemaakt. Dit gaat onder meer ten koste van de reële groei van dc uitkeringen uit het ge meentefonds aan de ge meenten, die met ingang van 1979 niet 3,5 procent maar 2,35 procent zal be dragen" citaat uit de brief van de PSP. In de commis sie algemene zaken was de brief aanleiding tot een „eerlijke" discussie. De commissieleden wilden een antwoord dat meer over eenkwam met de realiteit. Het is duidelijk dat dat antwoord een niet al te opti mistisch geluid kan geven, als het tenminste eerlijk is. Als.*. Als er iets dergelijks gaat gebeuren met Vlaardingen, als er bommen vallen, als er fallout is, wat dan? Zand zakken vullen en burenhulp verlenen. En als het huis waarin u woont geen AF 30 heeft, dan naar een of andere onderbouw van een flat gaan. Voor 200 perso nen is er ook nog plaats in een van de drie schuilkel ders: Als u daarheen gaat: laarzen aan, zaklantaarn mee en even langs Rotter dam om de sleutel te halen. Ondertussen is de noodbe stuurspost bij het Holy-zie kenhuis bemand. Deze post wordt onderhouden door de gemeente en ziet er prima uit. Er is een watervoorzie ning uit een eigen bron en een noodagregaat met een voorraad van 200 liter olie. De noodbestuurspost biedt plaats aan het bestuur van de gemeente in geval het stadhuis geen dienst meer kan doen als zodanig. Het is grofweg verdeeld in vier gedeelten: een stafkamer met aparte slaapgelegen heid voor zes personen, een gemeenschappelijke ruimte met een van alle gemakken voorziene keuken en als laatste de districtsverbin- dingspost van de BB, ook met slaapplaatsen voor zes personen. De zaakjes zijn daar prima in orde. Alleen, als de heren bestuurders binnenkomen in geval van fallout, dus radio-actief af val op hun kleren hebben, moeten ze die kleren uit trekken en weggooien in een speciale bak en daarna een douche nemen. Nergens zijn er reservekleren te vin den. De naakte waarheid over civiele verdediging. Laten we hopen dat er nooit} iets zal gebeuren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4