11 OUT 1ei Lge winter zegen voor ijs&ei Iers f BANKWERKER FREZER Geschiedenis Topper voor Vlaardingse heren 00STER0M VÉGÉ VOORDEELMARKTEN ERVAREN VERKOPER JONGEMAN Heren Unitas vechten tegen degradatie BANKWERKERS SCHEEPSBOUWERS SCHEEPSBESCHIETERS PIJPFITTERS Snelheden van 100 kilometer per uur h¥ f/ /i^ Selectie UVG-teams thuis WIDIA (NEDERLAND) BV Scheepsbouwmij „De Hoop" b,v. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 VD/SC/WW B Reeuwijk Een beetje ■int}, lira te en ijs na- i-^urlijk. Het zijn de eni ge (weliswaar noodzake lijke) ingrediënten van liet ijszeilen. Wind heb ben we hier genoeg, dat wel. Maar ruimte en ijs zijn vandaag de dag wel licht de meest zeldzame Ook in deze wintersport hebben de Nederlanders de eerste band gehad. In de zeventiende eeuw, toen de winters nog iets weg hadden van ijstijden en begaanbare wegen een zeldzaamheid waren, leverdeal dat ijs een hoop moeilijkhe den op, temeer daar het grootste deel van het vervoer over het water ging. Op een schilderij uit 1605 staat reeds een zeiljacht afgebeeld, die over het ijs „vliegt "door middel van enkele ijzers die on der de boot zijn gem onteerd. Het verhaal gaat, da t een bakker uit Alkmaar zijn klanten uit de omtrek bezocht door met een ijszeiiboot over de geheel dichtgevroren 1Voordhollandse meren te zeilen. Vast staat dat reeds vroeg in de zeventiende eeuw in Noord-Hol land het ijszeilen een bekend verschijnsel was. Nederlandse houtkopers brachten deze sport over naar de Skandinavi- schc en Baltische landen en ook in Noord-Amerika ging men ijszeilen. „Wrong", zeggen de Amerikanen. „Wij hebben het ijszeilen uitgevonden." Dat dit niet waar kan zijn, bewijst alleen al het feit dat Noord-Amerika pas in de tweede helft van dezeven tiende ecu w ech t werd gekoloniseerd. Maar desondanks werd Nederland in de loop der tijden op ijszeilgebied voorbijgestreefd door landen uit het oostblok en door de Duitse GrimdlichkeitToch heeft Nederland tegenwoordig nog 350 van de 2000 ijszeilers in Europa binnen de grenzen. verschijnselen in Neder land. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het IJsselmeer, de randme ren en de pïassengebïe- den, zo gauw het kwik maar even onder het vriespunt zakt, door het handjevol ijszeilers in Nederland met arguso gen in de gaten worden gehouden. De telefoon staat dan rood gloeiend. „Ligt het Veluwemeer al dicht? Hoe staat het met de Loosdrechtse plassen? Bij ons in Reeuwijk zijn ze al aan het schaatsen." Die nuchtere stoere Hollandse mannen veranderen opeens in drukke baasjes die nog van alles moeten regelen om vooral gereed te zijn voor de wedstrijden van het week einde. Bij deze sport moet je de kans grijpen als het maar enigszins mogelijk is, want mor gen kan het misschien al gaan dooien. Wedstrijden worden in een vloek en een zucht georgani seerd. Van het nog te houden Nederlands kampioenschap is bijvoorbeeld nog steeds niet be kend waar en wanneer het ge- houden zal worden. De meeste kans maken Monnikendam en Elbux'g- In Beeuwijk is ook een ijszeil- vereniging actief. De gebroe ders Vlasveld voeren in de IJs- zeilclub Reeuwijk de boven toon. Vijf zijn het er. Gerard, Piet Dirk, Rinus, Wim en Job. Geheel terend op die paar dagen in het jaar dat ze met een sneltreinvaart over de ijsvlakte kunnen schieten, zijn de heren toch een groot deel van hun vrije tijd bezig met het maken en repareren van de „boten". De gehele ijs2eiluitrusting maakt de familie zelf. De één heeft een timmerbedrijf, de an der is schilder, terwijl de derde metaalbewerker is van beroep. Dit heeft voor de gebroeders Vlasveld het voordeel dat zij vrij goedkoop vijf complete uitrus tingen in bezit hebben. Dat ze alles zelf doen is wel nodig ook, want met de regelmaat van de klok gaat er wel wat stuk door de grote snelheden die met het ijszeilen worden bereikt. Wij bezochten Job Vlasveld terwijl hij in zijn timmerwerkplaats in Reeuwijk bezig was met het maken van de dwarsplanken, waaronder de schaatsijzers worden gemonteerd. Job Vlasveld: „Een ijszeiluitrus ting ziet er als volgt uit: In de romp, zit de ijszeiler die de voorste schaats met een soort stuurinrichting naar links of naar rechts kan bewegen. Om de weerstand zo klein mogelijk te maken én om de giek niet op je kop te krijgen, moet de zeiler zo ver mogelijk onderuit liggen. Onder de bestuurder zit ten, haaks op de romp, de lo- persbalken. Deze zijn gemaakt van aan elkaar gelijmde lagen esse- en vurehout". „Ook de masten worden zelf gemaakt. Dit omdat zij vrij vaak breken. Als je ze moet kopen, kosten ze kapitalen." De schui ten waar de gebroeders Vlas veld mee zeilen rijn van het type DN, tegenwoordig de populair ste ijszeilklasse. door Frits Overeijnder Vlasveld: „Dit type is in de Verenigde Staten ontstaan. Een krant daar, Dretroit News, schreef een prijsvraag uit, wie het beste model kon ontwerpen. Vandaar de naam DN voor een dergelijk type ijszeiiboot. Daar- Eén van de gebroeders Vlasveld, weer en wind trotserend, in een DN. Bij ideale weers- en Ijsomstandigheden kan een dergelijk type een snelheid van bijna honderd kilometer per uur halen. naast bestaan er ook andere types. In de Oostbloklanden zijn er bijvoorbeeld schuiten met vliegtuigvleugels als zeilen. En hard dat ze daarmee gaan! Een DN kan majcimumsnelheden bereiken van rond de negentig kilometer per uur. Dit wel bij een constante wind". Vroeger nam Nederland een vooraanstaande plaats in in de internationale ijszeiltop. Zo'n jaar of vijf geleden begon de Nederlandse invloed echter te tanen: „Canada, Rusland, Polen en de beide Duitslanden hebben - die rol van ons overgenomen. Het hoogste wat de Nederlan- ders tegenwoordig bereiken tij dens de wereldkampioenschap-' pen is een twintigste plaats". De Reeuwijkse ijszeilers zoeken' zoveel mogelijk de rustige plek-' jes op. Job Vlasveld: „In het algemeen gaan we naar de Gra- venbroekse plas. Die is lekker rustig, want veiligheid staat bij het ijszeilen voorop. Logisch met dergelijke snelheden". Broleco:zeven punien voorsprong Vlaardingen/Sehïedam Het volleybalteam van Broleco staat voor de belangrijkste ontmoeting uit de competitie. De Vlaar dingse heren, die op het ogenblik zeven punten voorsprong hebben op Kalinko, ontmoeten morgenmiddag om 16.30 uur in de sporthal aan de Gaslaan in Den Haag datzelfde Kalinki. Bij winst is bet team van trai ner/speler Paul de Haan zo goed als zeker van promotie naar de tweede divisie. Vanavond acteren de Vlaar dingse dames om 20.30 uur in de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan in Vlaardingen tegen het uit Wassenaar afkomstige WW. De dames van Broleco moeten in staat zijn, gezien het herstel van vórige week, deze tegenstander zonder punten naar huis te sturen. De dames van het Maasluisse MVC treden morgenmiddag om 14.00 uur in het strijdperk tegen Van Sante- n/Leyl and 3. Vlaardingen Dit jaar wordt de Vlaardingse Hengelaars Bond met teams de plaatselijke vertegenwoordiger bij de hen gelsport kampioenschappen van de Nederlandse Vereniging voor Sportvissers. Om te ko men tot een samenstelling van deze teams voor de categorieën Maat vis en alle maten vis, houdt de wedstrijdconunissie van de VHB een drietal selec tiewedstrijden. De eerste hier van Is zaterdag 17 februari in het water van de Oude Rijn. De loting voor de visplaatsec vindt maandag 13 februari plaats in café De Kroon, Hoog straat, Vlaardingen, aanvang 21 uur. Vlaardingen/Schiedam Voor de handbalver enigingen in het Waterweggebied is er zondag slechts een beperkt programma af te werken. In de derde divisie heren staat de wedstrijd Hermes 2Unitas in het teken van degradatie. Hennes heeft in de laatste drie wedstrijden vijf punten behaald en is daardoor aardig in de buurt van de Maassluise ploeg gekomen. Omdat de beide UVG-teams landelijk spelen, komen alleen die beide standaard teams van de Schiedamse vereniging in actie. Dat vindt plaats in de Margriethal, waar de dames van Vires, dat na de degradatie van vorig jaar ook dit seizoen wel weer een stapje terug moet doen, ontvangen. Het zal de Schiedamse heren, die in de middenmoot staan, daarom niet al teveel moeite moeten kosten om de punten te veroveren. De herenwedstrijd UVG—Idem/Helias 2 wordt een duel van twee aan elkaar gewaagde ploegen. De Haagse ploeg heeft rich de laatste tijd hersteld van de zwakke competitiestart en zich opgewerkt tot de middenmoot. Het zal daarom een open strijd worden. Widia (Nederland) Widta (Nederland) is een onderdeel van een internationaal concern, dat hardmetaai en hardmetalen gereedschappen produceert. Het hoofdkantoor is in Maassluis. Produktieeenheden bevinden zich in Maassluis en Hardenberg. heeft ca. 200 medewerkers in dienst. Laatste kans voor Unitas. bleem zijn. De heren van DWS aanvaarden de reis naar UD in Utrecht met de wetenschap dat wmst een zeer zware opgave is. Keucheniusstraat3 Postbus 23, 3140 AA Maassluis 01899-12044. Op zeer korte termiin kunnen wij plaatser een Voor deze funkiies denken wij aan L T.S.'ers met een Bemetel-opteiding, die circa 20 jaar 2tjn. Voor het maken van een afspraak of inlichtingen kunt u kontakt opnemen met de afd. Personeelszaken. Hollandiaan In Vlaardingen komen de beide Hollandiaan-teams in actie. Voor de dames staat de belang rijke wedstrijd tegen Northa, mede-kandidaat voor degrada tie, op het programma. Door het verlies van Hollandiaan afgelopen zondag tegen Quin- tus 2, is winst in deze wedstrijd erg belangrijk. Bij verlies heb ben de Vlaardingse dames het niet in eigen hand en zijn zij afhankelijk van de beide con currenten Quint us en Northa. De heren van Hollandiaan heb ben met Roda, dat in de West wij khal op bezoek komt, nog een appeltje te schillen. In de uitwedstrijd moest Hollandiaan tegen deze ploeg zijn eerste nederlaag tot nu toe incasseren, dus de Vlaardingse heren zullen duidelijk revanche-gedachten koesteren. Toch moet Roda voor Hollandiaan geen pro- Schiekade 36,3125 KJ Schiedam Tel.: 377844 vraagt: Sollicitaties aan bovengenoemd adres. een jong dynamisch bedrijf met toekomstmogelijkheden vraagt voor haar filiaal HOF VAN SPALAND14 SCHIEDAM-KETHEL voor de afdeling aardappelen, groenten en fruit, die verantwoordelijk za! zijn voor de gehele gang van zaken in deze afdeling. Tevens kunnen wij plaatsen een VOOR DE AFDELING LEVENSMIDDELEN (ervaring niet vereist) Leeftijd 16 t/m 19 jaar. Soil, natel, afspr. dhr. Simons, tel.: 010- 70.00,40 of na 19.00 uur 010-50.80.64. 4 typistes Ned. en/of mod. talen 2 secretaresses 1 boekhoudk. medewerker M.B.A. 6 prod, medewerkers dag-ploegendienst 2 A. verpleegkundigen 3 B. verpleegkundigen 3 ziekenverzorgenden Maandag beginnen Vrijdag geld U bent af tijd welkom 31.11 HD Schiedam Hoogstraat T 09a Telefoon OJ0/26I47J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 6