SCHIEDAMSCHE COURANT Welstandscommissie krijgt flinke veeg uit de pan ff Raad slikt bezuinigingen 'Roep Goudriaan ter verantwoording" Inspraak- tips nu insturen! Oud-wethouder CHU overleden Raadsleden worden vage adviezen beu Laatste glimpje winter .j Inbrekers hebben veel op kerfstok vink&eb Invalide man dood gestoken SOS aan PvdA: TO. Na aanrijding overleden HDVSFC Den Haag Vrijdag 9 februari 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26297 - 8 PAGINA'S - Br nors vost 3 - telefoon .idniinisti.ilie 26S091 ivd.ietie 262566 kLiehtendiensf 1-HH4 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De gemeente raad heeft gisteravond na een lange zitting- dc gewijzigde meerjarenbegroting praktisch in haar geheel aangenomen. De aanneming van een tweetal Pv- dA-motics over de brandweer en bibliotheek gaven de ge meente daarbij nog iets meer lucht dan gepland. Een amen dement om ook de raadsleden op de nullijn te zetten, afkom stig van het CDA, werd echter verworpen, evenais een enorme hoeveelheid WD-amendemen ten. De raad stemde gisteravond in met een PvdA-motie om te on derzoeken in hoeverre vrijwilli gers bij het zogenaamde midde nalarm ingeschakeld konden worden. Een motie van SG- P/GPV/RFP-er Rien Lensvelt om er echter wel op toe te zien dat de eerste uitruk van de brandweer voldoende bemand was werd door deze terugge trokken, zodat door inschake ling van vrijwillige brandweer- heden misschien bezuinigd kan worden op de totaal begroting. Ongeschonden bleven ook dc voor de sporthal van Holy-Cen- trum uitgetrokken gelden. Wet houder Van der Velden vond de sporthal een te belangrijke voorziening om daar op te be zuinigen. Het zelfde was het geval met een tweede ambte naar natuurzaken. Die komt er, ondanks de tegenstemmen van ondermeer de WD. Enige politieke spanning gister avond werd nog geleverd door een PvdA-amendement, waann voorgesteld werd niet de afde ling voorlichting met één ambte naar uit te breiden, maar de afdeling stadsontwikkeling. De socialisten waren van mening dat in dit geval stadsvernieu wing de prioriteit had. Ook wet houder Goudnaan kon zich d aar achter stellen. Hij vond echter op dit punt zijn college-genoot Wijnstok lijn recht tegenover zich. Deze was van mening dat de ambtenaar toch het beste tot zijn recht zou komen op het buereau inspraak annex voorlichting. De meer derheid van de raad liet zich tenslotte door zijn argumentatie overtuigen, zij het dat het PvdA- amendement op het nippertje werd verworpen. PvdA, de so cialistische wethouders en de SP waren voor. Het nu nog resterende begro tingstekort in 1980 is precies 1 miljoen gulden. In november gaat de raad praten hoe dat tekort weggewerkt moet wor den. Schiedam De eerste reacties voor het proefmodel van de inspraakverordening, die sa men met de burgers gemaakt zal worden, hoeven van de bur gemeester cn wethouder hele maal niet volledig of uitgebreid te zijn. Dat schrijft het college, omdat bij een aantal mensen de indruk was ontstaan dat er na half februari geen mogeli^i- heid meer was om mee te wer ken aan dc opzet van de in spraakverordening. „Dat wilen wij graag rechtzet ten", schrijven burgemeester en wethouders. „In dc eerste fase kunt u (dat is dus tot half februari) een eerste reactie ge ven in de zin van: houdt daar en daar rekening mee." Na 15 februari zal er een infor matieavond gegeven worden, zodat over de binnengekomen „tips" gesproken kan worden. „Het ligt in de bedoeling een informatiepakket samen te stel len en dat aan iedereen, die daarin geïnteresseerd is, toe te zenden. Op grond van de reactie daarop zal er een concept-ver or dening (een proefmodel dus) worden ontworpen." Over dat proefmodel zal weer uitgebreid gediscussieerd wor den met de burgers. De reacties die nu op de post moeten wor den gedaan (naar het college in het stadskantoor) hoeven niet volledig te zijn. Dat was echter met duidelijk gebleken uit de advertentie, die het college in Schiedamse kranten van 25 ja nuari 1979 liet plaatsen. Maassluis Een 55-jarige in woonster van Maassluis, me vrouw Petronella Meivogel- van der Meer, is gisteren om het leven gekomen na een ern stig verkeersongeval in haar woonplaats. Mevrouw Meivo gel werd 's morgens om een uur of tien aangereden door een achteropkomende automobi list, toen zij op de fiets over de Westlandseweg reed in de richting van de Ui ver laan. Doordat ze met haar fiets een onverwachte manoeuvre naar links maakte was een aanrij ding niet meer te voorkomen, ook al omdat de auto op zijn beurt ook werd ingehaald. Een botsing was dus niet meer te voorkomen. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam ver voerd. Daar overleed ze later op de dag aan haar verwondin gen. De auto liep lichte schade op: de bestuurder bleek onge deerd. Brasschaat/Schiedam In het Belgische plaatsje Brasschaat is op de leeftijd van 78 jaar de Schiedamse oud-wethouder Theo van den Berg overleden. Voor de CHU zat hij van 1934 tot 1961 in de Schiedamse gemeenteraad, met een onderbreking van %*ijf jaar tijdens de oorlog. In 1953 werd Van den Berg wethou der van gemeentewerken. Theo van den Berg was in Schiedam tevens de stichter van het Bevcka-vennootschap, voorheen Van den Berg E tern it, aan de West vest. Deze week heeft de begrafe nis in alle stilte plaatsgevonden in Brasschaat. •:?W yy i ÉSfc'v - Schiedam De welstandscommissie moet zo snel mogelijk in het stadskantoor op het matje komen. De raadsleden, die zitting hebben in de commissie voor ruimtelijke ordening, worden het beu om alsmaar adviezen van de welstandscommissie te krijgen waar zij geen kant mee op kunnen. Over verbouwingen, die Schiedammers willen uitvoeren, doet de welstandscommissie vaak zo vaag dat volgens enkele raadsleden „de gemiddelde politi cus" er ook niet meer uitkomt. De Schiedammers zijn de dupe van het muggeziften van de welstandscommissie, zo kwam deze week duidelijk naar voren in het stadhuis waar de raads- Hoek van Holland Indien het veld van Hoek van Holland aan de Lemaireweg morgenmiddag bespeelbaar is, oefent FC Den Haag tegen Hermes DVS. De ontmoeting begint om 14.30 uiür. Chafer het al dan niet door gaan issan men bellen: 01747- 3155. ADVERTENTIE Het laatste glimp je winter is ook lang zaam aan het ver dwijnen. De straten zijn door een onver wachts fel voorjaars zonnetje ontdaan van hun spekgladde ijslaagje, de witte hoeden zijn van de daken afgesmolten. In de Lange Haven drijven echter nog 'grote ijsschotsen. Onze fotograaf Lex de Herder maakte een paar typisch Schiedamse platen. Een paar schotsen die tesamen een bij na abstract schilde rij vormen. Alleen de wijnfles lijkt con creet. Panden aan de Lange Haven die zichzelf haast weer in hun totaliteit kun nen spiegelen. Het water bij de Korte Dam en de Lange Haven ligt nauwe lijks open. of de meeuwen vinden er hun voedsel in. VIaardingen De recherche heeft het onderzoek afgesloten tegen een 19- en een 20-jarige Vlaardinger, die in de nacht van 25 op 26 januari op heterdaad werden betrapt tijdens een inbraak bij een slagerij aan de Van der Duijn van Maasdamlaan. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de beide heren nog heel wat meer op hun kerfstok hadden. In totaal konden 32 misdrijven v/orden opgehelderd. Uit het recherche-onderzoek kwam naar voren, dat de beide Vlaardingers al sinds 9 novem ber 1978 bezig waren met een hele serie inbraken. Men begon bij de scholengemeenschap Be neden Maas aan de Westhaven- kade, waar voor 20 gulden werd weggenomen en voor 50 gulden aan schade werd aangericht. Een dag later was de buit beter toen kon uit sociëteit De Schoof voor tweeduizend gulden wor den meegenomen Bij deze in braak werd voor 1200,- scha de aangericht In de daaropvolgende dagen werden nog enkele bezoeken afgelegd. Achtereenvolgens drong men brnnen in een' Coop- winkel aan de Van Hogendorp- laan, het Holybad 2000,- scha de), sociëteit De Vleet, schoen winkel Van Woensel aan het Liesveld, een huishoudschool aan de Van Hogendorplaan, een garagebedrijf aan de Willem Beukelszoonstraat, de Barbara- school aan de Seringenstraat, de Meidoomschool aan de Mei- doomstraat, een schuur aan de Kemperstraat, nogmaals schoenwinkel Van Woensel, schoenenhandel Kuijper aan het Veerplein 4000,- schade), tweemaal sociëteit De Vleet, tennispark Soenda, korfbalver eniging Oranje Nassau, het Shell sportpark (schade/ 1000,- de openbare bibliotheek aan de Van Hogendorplaan 1200,- buit), het Kolpabad, de rijwiel stalling bij station Oost, de so ciëteiten 't Want en De Stoof, soos De Inval, het club- en buurthuis aan de Goudsesingel (die op twee opeenvolgende da gen bezocht werd), een café in Schiedam en het Maassluisse gebouw van Youth for Christ. Een imposante lijst, waar de heren best een beetje trots op mogen zijn. De nachtelijke werkzaamheden leverden hen, belastingvrij, in totaal 12.500 gulden op. Het schadespoor.dat ze tijdens hun werkzaamheden door de stad trokken moet ge raamd worden op 15.000 gulden. Tijdens het onderzoek kwam vast te staan, dat de beide •heren bij sommige van hun klussen assistentie hadden ge had van enkele kornuiten. In verband daarmee werden nog drie andere VIaardingers van hun bed gelicht commissie voor ruimtelijke or dening vergaderde. Een me ningsverschil tussen „welstand" en de gemeentebestuurders over een verbouwing van huizen op de Dam was de druppel, die de emmer deed overlopen. In de eerstvolgende vergadering in het stadhuis zal kritisch inge gaan worden op het functione ren van de welstandscommissie. De voorzitter hiervan, de Rot terdamse architect B. Kraaij- vanger, zal uitgenodigd worden om zijn handelwijze te verdedi gen. „Dc welstandscommissie doet moeilijk over kippenhokken en dakkapelletjes en dat soort din gen, terwijl de grote zaken uit het oog worden verloren. Over een dóódsimpele aanvraag voor een bouwvergunning worden adviezen aan ons uitgebracht, die werkelijk nergens op slaan", is de kritiek binnen de commissie voor ruimtelijke or dening. Een lijst met slechte voorbeelden zal aan Kraaijvan ger worden toegestuurd. Bij de raadsleden bestaat de indruk dat de welstandscom missie de bevolking eerder te genwerkt dan helpt, door men sen zonder meer weg te sturen als een bouwtekening niet hele maal klopt. „Er zou meer sou plesse moeten zijn", klonk het in het stadhuis. In een wel standscommissie zou al veel be ter gewerkt kunnen worden, als er een architect in zal die ook kijkt naar sociale aspecten en die niet alleen denkt aan het esthetische element want vol gens de boze raadsleden is dat laatste, zeker in de huidige si tuatie, toch een kwestie van smaak. VIaardingen In een vlaag van verstandsverbijstering heeft een 55-jarige Vlaardinger de 71-jarige invalide Arie West- dijk gistermorgen met meerde re messteken om het leven ge bracht. De steekpartij vond plaats in de woning van het slachtoffer aan de Vlaardingse Rotterdamseweg. Direct na het gebeurde stapte de dader in zijn auto waann hij bijna twee uur doelloos heeft rondgereden. Uiteindelijk kwam hij in Schiedam terecht waar hij zich meldde bij de politie. Vervolgens werd hij overgebracht naar het hoofdbu reau in VI aardingen waar hij een volledige bekentenis afleg de. Hij kwam tot zijn gruwelijke daad omdat hij een afkeer had gekregen van de medicijnen die hij op gezette tijden moest inne men. Omdat hij zieh daaraan niet meer hield ontstond bij hem bewustzi j nsvema u wi ng. het geen gisteren leidde tot een aanval van razernij met fatale gevolgen voor de invalide man. Gezien zijn depressieve toe stand is de dader vandaag reeds voor de officier van justitie geleid. De man kwam regelma tig bi j het slachtoffer op bezoek om hem te helpen bij het halen van boodschappen en hem te vervoeren als hij ergens heen wilde. V]aardingen Wethouder Goudriaan moet openlijk ter verant woording worden geroepen, zodat de relatie tussen het gemeente bestuur en de diverse bewonersgroepen, die bij het stadsvernieu wingsbeleid betrokken rijn gezuiverd kan worden. Dit schrijft bet Stedelijk Overleg Stadsvernieuwing aan de fractie en het bestuur van de PvdA. Ook het CDA heeft een schrijven van het SOS ontvangen, waarin nader wordt ingegaan op de malaise rond de Vlaardingse stadsvernieuwing. «et de brief aan de PvdA haakt het SOS in op uitlatingen van haktievoorritter Hans Versluys. Deze liet onlangs weten, dat hij het niet eens was met de opmerkingen van Goudriaan over infiltraties in de bewonersgroepen. Versluys vond dat de bewoners op hun argumenten genomen moesten worden en niet op hun politieke kleur. Hoewel het SOS blij is met die uitspraak is het toch teleurgesteld, dat Goudnaan niet openlijk ter verantwoording is geroepen voor "de sfeer van verdachtmakingen, onzakelijke argumenten en verkeerde voorstelling van zaken". Met die verkeerde voorstelling van zaken wordt ondermeer bedoeld, dat het SOS en de Stichting Weirijn bewust met elkaar worden verward en dat de bewoners alle beslissingen f zouden willen nemen buiten de raad om. Het SOS ontkent dit met klem. Woedend vooral is het SOS over de wijze waarop Goudriaan het stuk over de stadsvernieuwing naast zich neer heeft gelegd. Het SOS schrijft, dat het wat dat betreft weinig meer van Goudnaan te verwachten heeft en riet de komst van de nieuwe nota stadsvernieuwing somber tegemoet. Vraagtekens ook over de vraag waarom Schiedam wèl en Vlaardingen geen mterim-saido-regeling heeft gekregen. "Blijkbaar oordeelt het rijk ook niet K positief over wat hier op het gebied van stadsvernieuwing voor de gewone man wordt gepresteerd" concludrort het SOS, dat in een apart aan het -L A venenden bnef het ontbreken vaa duidelijkheid over de- bevoegdheden van projektgroepen als een veel belangrijkere bron van conflicten aanwijst dan wat fractievooreifter Schriel beweer de: infiltraties van links. De koppeling die Schriel aanbracht tussen de problematiek van de Broekpolder en de spanningen in de projektgroepen, noemt het SOS tenslotte ronduit grof. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad a teer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal 142,20 abonnement a /14,33 por maand, dan geet ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijngïro/banknr.ls de eersle twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: codefwoonplaals: telefoon: ik wil liever eerst een proel van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1