Schoonschrift van twee eeuwen geleden Hét ijzer iaat genoeg ruimte bij Berkulin toon beeld En verder Arie de Groot: magie in krijt Vlaardingse BKR-ers exposeren '0£üMM Schriftelijke verhouding G. B. Shaw Waaghalzen Theater-orgelcon cert Privat Eye Ruis Van Santen c.s. Gerard speelt weer Mayafra Emmanuelle Kweekbak SC/VD/\ VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 Een wekelijkse pagina vol intoimattg over muziek, toneel, theater en andere culturele zaken In het Nieuwe Waterweg gebied. Aankon digingen dienen uiterlijk dinsdag ochtend binnen te zijn. Wie bellen wil: 010- 34.32.29. krijttekeningen, verduidelijken daarvan niets en prikkelen tot nieuwsgierigheid. Vanaf de Hoogstraat is er niets van te zien, dus wie een indruk wil opdoen, moet de museale drempel over. Tot 4 maart worden de twee exposities gehouden en tot zo lang zijn er ook nog de tentoon- stellingen van Paul de Vilder („verwond" beton) en Itta Smeets, die met kleurpotlood de grenzen verlegt. treft. Het papier, waarop hij zal gaan krijten, wordt eerst grondig voorbewerkt. Dik pa pier is het, dat eerst gewassen wordt en dan aan perkament doet denken. Dat idee van. een logboek wordt versterkt door de „tekst" waarvan Arie de Groot zich bedient. Die tekst is niet te lezen, het geen ook niet de bedoeling is, maar de tekens hebben iets mysterieus, alsof er grote ge heimen in vervat zijn. De figu ren, die centraal staan in de Ellen Vogel en Paul Steenbergen: „Lieve Leugenaar". Paul Steenbergen en Ellen Vogel spelen de belangrijkste rollen in het stuk „Lieve Leugenaar" van de Engelse schrijver Jerome Kilty. In dit stuk wordt de merkwaar dige verhouding verhaald, die George Bernard Shaw had met mevrouw Stella Pa trick-Campbell. Die verhouding kwam vooral schriftelijk tot uitdrukking: Shaw was tot over de oren verliefd op de actrice maar intussen wel getrouwd met ene Charlot te. Tot aan de dood van de actrice werd een levendige correspondentie gevoerd, waarin de liefde tot uitdrukking kwam. De voorstelling in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal begint zaterdag om 20.15 uur. In het Schiedamse Passage theater draait deze week nog Coma, met Genevive Bujold en Michael Douglas. In Bio is „De dolle dwaze waaghalzen van de scherpe bochten" geprogram meerd. In de matinees op zater dag, zondag en woensdag schit tert Popeye op het witte doek. Hèt theater-orgel van het Pas sagetheater, beroemd tot over de landsgrenzen, wordt zondag om half elf 's-morgens bespeeld door Rerie de Rooy. De hard-rockformatie Privat Eye is donderdagavond in Qui- büs, Schiedam. Vanaf half elf speelt men de sterren van de hemel. Zondag is de Engelse theatergroep Incubus in Qui- bus actief. Sylvia Kristel schitterd weer in haar blootje. Willem Ruis is donderdag 15 februari met zijn show in Vlaardingen. Vanaf 20 uur te zien en te horen in de Stadsge hoorzaal. De cabaretgroep Van Santen, Van Santen en Van Santen speelt zaterdag om 21 uur in het Schiedamse Zoldertheater In de Teerstoof. Zaterdagmid dag-is het Haags Sprookjesto neel aanwezig voor alle Schie damse kinderen. Dat begint om 14.30 uur. Volgende week vrij dag en zaterdag is Miel Cools op bezoek.. Proeve van het sierlijk handschrift van schoolmeester Huibregt van Maaswinkel uit 1780. Stadbeiaardier Gerard de Waardt strooit zaterdag tussen 15 en 16 uur weer vele vrolijke carillonklanken over de stad. In het wekelijkse concert, dat hij geeft op de beiaard van de Grote Kerk zijn werken van Valente, Morley, Vallet en Pleyel opgenomen - zij het in een aardig arrangement - maar ook liederen van Jules de Corte en andere componisten. Het programma begint met een im provisatie op het bekende volk slied „Al die willen te kap'ren varen," Maassluis Op de zolder van het Gemeen temuseum Maassluis aan de Zuiddijk 16 liggen proeven van schoonschrift van twee eeuwen geleden. Ze zijn heel zorgvul dig en sierlijk ontsproten aan de hand van de Vlaardingse schoolmeester Hui bregt van Maaswinkel, die in 1780 daar mee zijn proeve van bekwaamheid afleg de. Het is een kleine tentoonstelling om jaloers op te worden; jaloers vooral op dat vak schoonschrijven, dat naar ik geloof amper meer wordt onderwezen, maar waardoor het handschrift toch maar aanmerkelijk duidelijker was dan veel hedendaags letter- keur van aardige artiesten op. Men begint om 21 uur. Het jazzkwintet Mayafra speelt .zondag vanaf 15 uur in Café Stelling, Molenstraat 45 te Naaldwijk. In Vlietzicht in Maasland wordt woensdag- vanaf 20.30 uur de film Emmanuelle II vertoond. gewriemel. Het is opmerkelijk hoe de oyde Van Maas winkel het toen gangbare en tegenwoordig nog gebruikte schrift beheer ste. Bovendien wist hij zich in verouderde lettervormen vaardig en vooral ook sierlijk uit te drukken. Schoonschrift, Nederlandse De film „Bronenosez Potyom- kin" oftewel Pantserkruiser Potemkin wordt woensdag 14 februrari in De Toverbal in Maassluis gedraaid. Zaterdag 10 februari speelt vanaf 21 uur de groep OC Hooymeijers Bluesband. door Jan Zwart druklettersSp aanse lettervormen en prachtige sierranden wendde hij aan om zijn bladen waarop hij graag bijbelse en andere leerzame spreuken schreef, vooral een verfijnd kunstzinnig aanzien te geven. In het Hoek van Hollandse amateurtheater In de Kweek bak treedt woensdag weer een Vanavond wordt in de Vlaardingse artotheek een overzichtsexpositie geopend, waar alle Vlaardingse kunstenaars die gebruik maken van „de regeling" vertegenwoordigd zullen zijn, op één na: Joop van Es, maar deze heeft elders in de stad gelegenheid zijn werk aan den volke te tonen. De namen van de exposerende kunstenaars: Aad Hofman, Jan van Eeeven, Remi Poppe, Dirk Kats, Jan de Winter en Rob Jans- sens. „Doel van deze expositie is enerzijds het Vlaardingse publiek kennis te laten nemen van deze werken, een soort verantwoording dus, en ander zijds allerlei instellingen en organisaties in de gelegenheid te stellen een keus uit dit werk te maken om te dienen als wandversiering voor werk ruimten", schrijft de organiserende instantie, de culturele raad. Vooral dat laatste is iets wat de ambiguë positie waarin de BKR-kun- stenaar verkeert weer eens duidelijk laat zien. Wandversiering. Het zal vooral het werk zijn van Jan de Winter dat als zodanig op zal vallen, waarmee niks gezegd is over de andere kwaliteiten van zijn werk, maar meer over het troosteloze perspektief van de BKR-er: ik werk voor de wandversiering. Een integer kunstenaar als Jan van Reeven, van wie een paar zeer ge laden zeefdrukken aanwezig zijn, zal "het als wandversiering minder doen. Te uitgesproken. Bij hem hetzelfde groteske dilemma als indertijd bij die musici die in het kader van het Holland Festival met CRM-sub- sidie een stuk uitvoerden dat een anti-CRM strekking bevatte. Het ge zond verstand zegt dat daar iets niet klopt, maar wat moeten die kun stenaars anders? Hun visie verloochenen? De expositie is dagelijks te bezichtigen vanaf 12.00 tot 17.00 uur; op vrijdag bovendien van 19.00 tot 21.00 uur en 's zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondagen is de artotheek gesloten. De tentoonstelling duurt tot 3 maart en de toegang is gratis. „Ulrike", zeefdruk van Jan van Reeven. K Gemeentemuseum Maassluis, Zuiddijk 16. Boekillustraties; expositie samengesteld door de Ned. Kunststichting. Dinsdag t/m zondag 11— IJ uur; donderdagavond 13—21 uur; tot en met 25 februari.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4