SCHIEDAMSCHE COURANT 'Gemeente gaal te ver Flat bij Zwaluwlaan is nog 'n zorgenkind Zó gaat het goed met Sierbestrating! Nieuwe wijk? Leegloop valt mee Oortjes" niet open 254 branden geblust P^ILjnU.v.. ERTAN 75.258 inwoners van Schiedam Provincie moet ingrijpen, vindt Stichting Samenlevingsopbouw Waar ben ik? Laat verschenen jaarverslag '77 Autobedrijf Woensdag 14 februari 1979, ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26300-.6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administrate 2S8031 - redm'tle 262566 klafhtemiienst HAH-t SCHIEDAJV1 EN KETHEL De IJssel- mondesestraat gaat er weer beter uitzien. De Volkshuis vesting is met de langver wachte reno vatie al een flink eind op weg. en bin nenkort knapt de gemeente de rest van de straat op. Maandag kun nen alie be trokkenen weer meepra ten over hoe dat moet. Gemeente krijgt 'n pluim voor inspraak in Gorzen Schiedam De bewoners- verenigingen in Schiedam zijn vol lof over de manier, waarop de gemeente mo menteel de verbetering van enkele straten In de Gorzen aan het voorbereiden is. In uitgebreid overleg met de bewoners van de straten en met hulp van bewonersver eniging Schiedam-Zuid wordt over de herbestrating gesproken. Aanstaande maandag is er weer zo'n bijeenkomst voor bewoners van IJsselmondes- estraat Numansdorpse- straat, Poortugaalsestraat, Lekstraat en Havendijk. Het avondje overleg vindt plaats in het schoolgebouw aan de Zwa rtewa alsestra at De manier waarop dat ge beurt {met overzichtelijke en leesbare boekwerkjes over wat in een straat zoal moge lijk is) spreekt bijzonder aan, en vooral in Schiedam-Oost wil men deze vorm van in spraak als voorbeeld gaan stellen, als men over enkele maanden weer plannen voor herbestrating gaat maken voor dit deel van de stad. De bewonersvereniging Schie dam-Oost zal hierover con tact opnemen met Co Don kers en Han de Kluyver, twee ambtenaren van gemeente werken die voor goede in spraak zorg moeten dragen bij plannen voor verbetering van de woonomgeving- In de Gorzen is al een eerste avond geweest, waarop ze ventien bewoners van Dssel- mondesestraat en omgeving aanwezig waren, alsmede Herman Elshof en Hanny Rennen van bewonersvereni ging Schiedam-Zuid. Aan de hand van een maquette en tekeningen werden ideeën aangedragen, en maandag gaat men de voorlopige resul taten daarvan doornemen. Ook andere wensen of klach ten, die er in dit deel van de Gorzen zijn. kunnen ter sprake komen. Alle omwo nenden hebben deze week een lichtgroen boekje ont vangen met als titel; „Wat we de eerste keer deden....!1' Op die manier wil de gemeente iedereen op de hoogte hou den. Het is de eerste keer dat de gemeente Schiedam op deze manier gelegenheid geeft tot meedenken en waarbij de betrokkenen zelfs geacti veerd worden om dat te doen. In dit deel van de Gorzen wordt al lang gewacht op verbetering van de omge ving: eindelijk, na jarenlang wachten, is de renovatie van blok L tussen de IJsselmon- desestraat en de Lekstraat flink op gang gekomen, en alleen dat al betekent een hoogst noodzakelijke op knapbeurt Daar komt straks een nieuwe bestrating bij. Han de Kluyver: „Maandag gaan we de maquette met de bewoners invullen. Door het plaatsen en ook het verplaat sen van bomen, auto's en zo meer kunnen de bewoners zelf hun straat inrichten". Het komt erop neer dat elke bewoner, die interesse toont, een speelgoedauto in de ma quette neerzet op die plaats waar hij in de toekomst het liefst zou willen parkeren. Van de bewoners wordt ge vraagd wel met elkaar reke ning te houden. WOVDHOEK- MIDDEN Schiedam Het kon niet uitblijven! De gemeente Schiedam is nu zelf in de war geraakt van al die plaatsaanduidingen zoals Woudhoek-Noord, Woud- hoek-Zuid» Kethel-Qost, Spaland-Oost, Groenoord- Midden, Groenoord-Zuid, Nieuwland-West en noem maarop. Zolang je de plattegrond erbij houdt, zijn al die begrippen nog wel te han teren - maar gisteren kwam de gemeentevoor- lichting met iets nieuws. Woudhoek-Midden. Deze wijk is gedacht tussen Woudhoek-Zuid en Woud- hoek-Noord, althans, dat lijkt nogal logisch, maar in gemeentelijke kringen is het beslist een nieuw begrip. Waar lazen we Woudhoek- Midden? In een bericht over gedeputeerde staten, die enkele besluiten van de Schiedamse gemeente raad hebben goedge keurd. Een van die beslui ten hield in, dat een kre diet wordt verleend van 529 mille opdat de techni sche bedrijven aan het werk kunnen voor leidin gen in het Industriegebied en in Woudhoek-Midden, in dat laatste geval ten behoeve van de 304 wonin gen die daar moeten ko men. Maar die 304 huizen maken als deelplan 1-A deel uit van het bestem mingsplan voor Woudhoe- k..-Noord. Schiedam Schiedam is in 1978 741 inwoners kwijt geraakt Het na tuurlijke verloop van de bevolking, het verschil tussen geboorte en over lijden, heeft op die terug loop totaal geen invloed gehad; er stierven even veel Schiedammers al er Ier wereld kwamen: en dal waren erin 78 precies 762. De terugloop is dan ook alleen door de migratie veroorzaakt verhuizen naar een andere ge- roeenten deden 3503 mensen. Hun plaatsen werden ingeno men door 2762 mensen; 741 minder dus. Anders dan aan het begin van 1978 werd verwacht is de daling van de bevolking niet zo fors geweest dat de 75.000 grens werd gepasseerd. Op 31 decem ber bleef men bij 75,285 steken. Opvallend bij de jaarcijfers van de afdeling burgerzaken van de gemeente is het verschil tussen de Schiedamse mannen en vrouwen. Het natuurlijke ver- '°op „in mannen" deed hun aandeel in de populatie met 26 verminderen. Bij de vrouwen was dat precies tegenoverge steld. Ze tellen, wat de natuurlij ke aanwas betreft 26 meer dan 3» december 1977 het geval was. Schiedam „Het college van burgemester en wethouders gaat te ver; het heeft er in een raadsbe sluit de subsidieverordening gewijzigd, en heeft daardoor teveel invloed op de benoeming van gesubsidieerd personeel. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten nu ingrijpen en het raadsbe sluit van de gemeente Schiedam ongedaan maken." Dat schrijft de stichting samenlevingsopbouw Scliie- dam-Noord in een brief aan de provincie. De wijziging in de subsidiever- ordening houdt in dat het colle ge voortaan controle kan uitoe fenen op aanstelling en ontslag van het personeel, dat van de subsidie wordt betaald. In de gemeenteraad werden door CPN-raadslid Eef Collé en door PPR-raadslid Herman Noorde- graaf al vragen gesteld over deze controle. Met name Collé vond de wijziging In de richting van Berufsverbote gaan. Als iemand niet bij het college in de smaak valt, en dat kan om politieke redenen zijn, kan hij door het college worden gewei gerd, zo vreesde Collé. Hij haal de daarbij het voorbeeld aan van Armand van Puyvelde, de kandidaat voor een opbouw- Schiedam Overal in de stad moeten plattegrondjes van Schiedam worden opge hangen. Die mening houdt de VW er op na. De overzich tskaarten kunnen het best ge combineerd worden met re clameborden en prullenbak ken, om meer vliegen in één klap te slaan. Gebiedsplattegrondjes kun nen vooral mensen van buiten de stad van nut zijn", beaamt de Schiedamse Gemeenschap, waarbij de VW is onderge bracht „Dan kunnen de men sen tenminste snel zien: hier ben ik. Nu vragen zij zich misschien meer af: hoe kom ik hier ooit uit?" werkersfunctie in Zuid, die lid is van de CPN en bij diverse groeperingen allerminst in de smaak valt Het college kan door het radsbesluit de benoe ming van bijvoorbeeld een Van Puyvelde tegen houden. En dat gaat zowel voor Collé en Noord- egraaf als de SSSN net iets te ver.. Wethouder Reinier Scheeres (fi nanciën en economische zaken) voerde tijdens de discussie in de gemeenteraad aan dat een dergelijke controle een normale zaak was. Tot één januari 1979 gebeurde dit altijd door de mi nisteries die de subsidie gaven, en de enige verandering is dat het nu door de gemeente gaat gebeuren voerde Scheeres aan. De SSSN trok deze uitspraak na en komt nu tot de conclusie dat dat in hun geval, niet klopt. „Nimmer heeft één ministerie zich bemoeid met ontslag, schorsing en aanstelling", schrijft de stichting in de brief aan gedeputeerde staten. En het is onjuist als het college dat nu wel gaat doen, Ook de manier waarop de subsidieveordening tot stand is gekomen is bij de SSSN in het verkeerde keelgat geschoten. De verordening is evenals de eerder in de brief genoemde wijziging „tot stand gekomen zonder enige vorm van inspraak van betrokken or ganisaties. En dat is in strijd met de rijksbijdrage-regeling, die ook voorschriften bevat over het tot stand komen van een subsidie-verordening", schrijft de SSSN. Schiedam'Vlaardingen De „oortjes" bij de Bene- luxtunnel zullen niet wor den opengesteld voor het verkeer. Dat heeft het Openbaar Lichaam Rijn mond de gemeente Vlaar- dingen nogmaals medege deeld. Het Vlaardingse col lege heeft in december vo rig jaar nog eens een briefje aan Rijnmond gestuurd met het verzoek te bevorde ren dat de „oren" worden opengesteld voor het ver keer. Rijnmond schrijft in zijn antwoord, dat ook voor hem de openstelling een langgekoesterde wens is, maar dat Rijkswaterstaat er helemaal niets voor voelt In de eerste plaats zou de openstelling verkeerstech nisch onaanvaardbaar zijn, omdat er nogal wat invoe gend verkeer zou ontstaan juist op de plaatsen, waar de driebaansweg overgaat in een tweebaansweg. Ver der heeft de openstelling ook nogal wat financiële consequenties. Schiedam De mannen van de Schiedamse brandweer hebben in 1977 maar liefst 254 branden bedwongen. Elf keer kon daarbij worden gesproken van een middelbrand en vier maai moest er door de brandweerlieden groot alarm worden ge geven. Dat blijkt uit het nu pas verschenen jaarverslag 1977 van de Schiedamse brandweer. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het J3£ttercJamsch ^fjaiSuwsblad abonnement per kwartaal 42,20 abonnement a f14.33 per maand. dan geel ik wei machtiging tot automatische afschrijving. Mljnglro/banknr.is da eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: teleioon: e ik wil liever eerst een proef van 74 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon In open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3G00VB Rotterdam De bouw van 128 flatwoningen in de woningwetsector vordert gestaag. Huren van 500gulden hoog voor woningwet Schiedam Financieel is de bouw van 128 woningwetwo ningen bij het Hof van Spa- land nog steeds niet rond. Zowel de gemeente Schiedam als de opdrachtgever van de bouw, vereniging Volkshuis vesting, zijn nog druk aan het rekenen. Maandagavond neemt de gemeenteraad een besluit over een garantie van een dikke tien miljoen; en deze week nog hoopt de Volkshuisvesting de huurprijs vast te kunnen stellen. Gistermiddag nog zei men In het kantoor van de SSSW (Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpora ties) aan de Laan van Bolnes, waar ook de Volkshuisvesting haar kantoor heeft, dat de huur waarschijnlijk nog wel deze week bekend zal wor den. Naar verwachting komt de huur tussen de 450 en 500 gulden per maand te liggen; dat is vrij veel voor woning wetwoningen, maar toen met de bouw van de flat aan de Zwaluwlaan werd begonnen was al bekend dat de prijs aan de hogekant uit zou val len. Dat heeft te maken met de grondkosten, die aanzien lijk stegen in al die jaren dat er over het bestemmingsplan winkelcentrum Kethel werd gesproken. Zoals bekend werd „winkelcentrum Kethel" later, toen er eindelijk ge bouwd werd. omgedoopt in Hof van Spaland. Het winkel centrum is al in gebruik sinds de zomer, de flat met 123 wo ningen zal pas tegen het eind van dit seizoen gereedkomen. Bij de gemeente is (gistera vond nog, toen de raadscom missie voor financiën en eco nomie vergaderde) de finan ciële afwikkeling nog een pro bleemkind- Vorig jaar bemid delde de gemeente tussen de Volkshuisvesting en het rijk, waarbij een geldlening van tien miljoen werd doorgege ven aan de Schiedamse wo ningbouwvereniging. Voorwaarde van deze ministe riële beschikking was dat de rijkslening zou worden inge trokken, zodra er een andere oplossing is. En die is er mu het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) uit Heerlen zal een bijna even grote le ning verstrekken en in vijf termijnen beschikbaar stellen. Maar daarvoor moet de ge meenteraad wel een garantie verlenen, waarmee Schiedam dus in feite dezelfde rol speelt als destijds bij de be middeling tussen de Volks huisvesting en het rijk- De bluswerkzaamheden die in die 254 gevallen werden verricht bedragen nog niet eens de helft van het aantal keren dat de rode wagens hebben moeten uitruk ken. Het verlenen van hulp le verde 193 ritten op; vals alarm bracht de brandweer 52 keer in actie en aan onderzoeksritten werd 35 keer gedaan. Op 7 juni kreeg men te maken met de langste brand van het jaar. In totaal 33 uur zijn 44 brandweerlieden bezig geweest het vuur in een pakhuis aan de Westerkade onder controle te krijgen. Acht voertuigen moes ten bij de actie worden ingezet, en de totale schade bedroeg 430.000 gulden. De grootste schade, door vuur aangericht, viel eerder in 1977. Op 12 april deed zich een uitslaande brand voor in een fabriekshal van scheepswerf Wilton-Fijenoord. Er ontstond daar een schade van ongeveer zesenhalve ton. Zesendertig man personeel wer den ingezet alsmede zes voertui gen. Toch was dat aantal nog niet genoeg: ook de bedrijfs brandweer van Wilton heeft rich ingespannen om het vuur de baas te worden. Maar niet alleen branden lever den de Schiedamse vuur bestrij ders veel werk. Ruim zesender tig procent van alk acties had hulpverlening ten Joel, zonder dat er vlammen aan te pas kwamen. Opmerkelijkst is waarschijnlijk een hulpverle- ningsactie op 12 april geweest (het was me toen het dagje wel). Bij de Verenigde Glasfabrieken was een oven open gescheurd, en daardoor stroomde ongeveer 65 ton vloeibaar glas zo de straat op, met alle nare gevolgen van dien. Met 13 waterstralen en twee waterkanonnen snelde de brandweer te hulp. Na zo'n tweeënhalf uur was ook dat zaakje geklaard. Schade; negen ton. Minder lastig had de brandweer het bij een actie om een meisje dat met haar hand in een sha- gautomaat beklemd was ge raakt te bevrijden- De lade waarin haar hand zat bekneld wilde niet meer voor- of achter uit, maar na zo'n twintig minu ten voorzichtige actie kon het meisje weer opgelucht adem halen; haar hand was „vrij". Over publieke belangstel ling heeft de brandweer, ook in Schiedam, nooit te klagen. f advertenties j voor betrouwbare k.BovagrOccasions -: j met,12 rcrnd. girantle. VAN DEVENTERSTRAAT 1 TEL;J3U« 1 SCHIEDAM 5 - Koopavond geopend 1 f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1