CutureJe raad kan er deze zomer zijn Posthoorn: 'Ik heb er geen regelrechte verklaring voor' Schiedamse Gemeenschap is bang voor politieke invloed Jaren was er het wachten op: m achter sollicitatie Drie PvdA- eden overva eir de SG li WOENSDAG 14. FEBRUARI lft79 SC 5 Binnen een paar maanden kan er in Schiedam een culturele raad zijn! Dat mag een verrassing heten. Deze instantie is wat je noemt langverwacht, en er wordt in Schiedam al vele jaren over gedebatteerd, maar op korte termijn wil wethouder Herman Post hoorn knopen doorgehakt hebben. De komst van zo'n culturele raad is natuurlijk van betrekke lijk belang. Verwacht niet dat, als die culturele raad er is, eensklaps overal in de stad straatmuzikanten lopen te fiie- fluiten, dat Schiedam plotse ling één grote kermis is en dat bet ogenblikkelijk stikt van ope rettes in de Plantageom maar «•at voorbeelden van hoog staande cultuur te noemen. Nee, dat met- Wèl betekent een cultu rele raad voor Schiedam dat er in de organisatie veel verbetert. Met een grote zelfstandigheid kan gewerkt worden, het vereni gingsleven in de stad is er daar om bij gebaat, en ook een voor deel is dat met minder moeite dan nu het geval is een aardige activiteit kan worden opgezet, zo af en toe. Veel ambtelijke procedures hoeven dan niet gevolgd te wor den, omdat de culturele raad veel zaken op eigen houtje kan regelen. Snel, kwiek, dynami sch! Maar, binnen een paar maan den is nog niet een-twee-drie. De komst van een culturele raad heeft allereerst gevolgen voor de gemeente Schiedam, want die zal een apart bureau culture le zaken moeten opzetten om aan het beleid van de culturele raad gestalte te geven. Ook zijn er consequenties voor de Schiedamse Gemeenschap, de stichting die al dertig jaar optreedt als overkoepelend or gaan voor de georganiseerde cultuur in Schiedam. Dat houdt in dat de SG de gemeente helpt bij het verdelen van subsidies voor muziek, toneel, zang, vor ming en ontwikkeling, en zo meer. Ook zorgt de SG voor enige regelmaat in het Passage theater, zij het uitsluitend waar het gaat om programmering en beslist niet wat exploitatie en beheer betreft. Een culturele raad zal die taken overneme kan nog veel meer ondemen zoals de complete gang van zaken in Passage, en kan ook besluiten eerder laten uitvoeren dan de Schiedamse Gemeenschap, vanwege de gro tere beslissingsbevoegdheid. Immers, omdat de SG een stich ting is ofwel een particuliere club, gaat al wat zij wenselijk vindt langs de ambtelijke weg naar burgemeester en wethou ders (en daarin is de raadscom missie voor vorming en recrea tie in feite een extra halte). Oh, enerverend gaat het straks! maar dat zal niet direct het geval zijn, en daarom maakt de komst van een culturele raad het bestaan van de SG niet meteen overbodig. Want er kan •wellicht deze zomer al die cultu rele raad zijn, maar een ge meentelijk bureau culturele za ken dat de besluiten moet uit voeren is er nog lang niet, alleen al omdat het vrijmaken van een team ambtenaren voor cultuur samenhangt met een lastige reorganisatie op het stadskan toor. Zolang dat bureau er niet is, zal de SG moeten opt eden als het uitvoerend lichaam, met an dere woorden, als de instelling die in praktijk doet wat de culturele raad in theorie wil net zoals de medewerkers van de SG in het Proveniershuis op dit moment doen wat de stich- tingsraad van de SG wil. Wet houder Posthoorn: „Je houdt dan de bestaande toestand, waarbij het SG-seeretariaat voorlopig wordt toegevoegd aan de culturele raad". Het lijkt één pot nat, temeer omdat er in de Schiedamse plantsoenen geen lampionnetje méér zal hangen, maar het voor deel van de verandering is de snellere gang van zaken in de toekomst Noem het versoepe ling. Ondanks deze vooruitzichten staat de Schiedamse Gemeen schap echter weldra nog een opmerkelijke verandering te wachten: wethouder Posthoorn wil het aantal gemeenteraad sleden, dat in het stichtingsbe stuur van de SG plaats heeft, uitbreiden van twee naar vier. Dat betekent een verdubbeling van het aantal politieke gezich ten in de culturele kring (de wethouder niet meegerekend). Binnen de SG is het voorstel daartoe van Posthoorn met arg waan ontvangen; men vindt 't onnodig, en er is gesproken (door voorzitter Charl Hen driks) van „een kwalijke zaak", omdat er een politieke bedoe ling achter wordt vermoed die op wraaklij kt Leden van de SG hebben im mers enkele maanden geleden geprobeerd om „burgerlid"Ton de Vis uit de stichtingsraad te wippen toen deze voor de PvdA in de gemeenteraad kwam. Daarmee was hij het derde raadslid m de SG geworden, en In het Proveniers huis is het kantoor van het „culturele bolwerk" dat de Schiedamse Gemeen schap »s. Er is sprake van' dat als de. culturele raad eenmaal op volle roeren draait, de werk- en vergader ruimte in de Lindenhof wordt gevonden dat in Posthoorns ogen een mooi cultureel centrum zou kunnen worden. volgens sommigen kan iemand die als burgerlid is gekozen niet ook nog eens gemeenteraadslid zijn. Hoe wordt Posthoorns voorstel uitgelegd? Als er in de SG meer politieke figuren bijko men, is het probleem-De Vos opgelost, want Ton blijft dan is het niet als burgerlid, dan wel als PvdA-raadslid- Gaat het Posthoorn daarom en speelt hij een politiek spel? „Welnee", zegt hij tn bijgaand interview, een beetje gnuivend om die achterdocht die in de SG leeft. „Ik doe niet mee aan het er per se m wülen houden van Ton de Vos." „Het is vrij simpel, echt, ik zie het probleem niet hoor. In de gemeente raad hebben verschillende leden zich geïnteresseerd getoond voor het werk dat de SG doet en in een tijd, waarin bestuursleden toch al niet voor het oprapen liggen, komen die raadsleden mooi van pas. Bij de SG zijn sommigen dan bang dat de politiek overheersend wordt, maar dat zie ik niet zo. Van de zestien mensen in de stichtingsraad kunnen vier raadsleden toch niet over heersen? Daarom ben ik er helemaal niet hang voor dat de relatie met de burgerleden in de Schiedamse Ge meenschap in de knel komt De meer derheid blijft burger" en terwijl Herman Posthoorn zo praat, gaan zijn ogen twinkelen. Drie jaar is hij wethouder nu, en dit jaar is voor hem belang rijk. Drie procedures, die al te lange voorbereiding vergden, wil hij in 1979 afwikkelen. Voor de sportraad moet hij de be voegdheden nog op een nj zet ten en voor de wijkgebouwen wü hij ook een functionele com missie instellen (dat is een soort onderraad met een vnj grote verantwoordelijkheid). De cul turele raad is zijn derde kop zorg, maar Posthoorn kraait er inwendig om: het lijkt op gnui ven, met een goudeerlijke glim lach, lief bijna. En toch? Er is een stukje angst hj de Schiedamse Gemeen schap, dat vergelijkbaar is met boe twee jaar geleden in de museumcommissie grote ogen werden opgezet toen daar bur gers met progressieve inborst pngen aankloppen en ui teindelijk een plaatsje verwier ven m die commissie. Het zijn dezer dagen leden van de Schiedamse Gemeenschap, zoals Posthoorns voorgangster als wethouder, Clara Stroman, die vrezen dat de culturele stich ting tc veel een politiek orgaan wordt als er raadsleden bij ko men. Men vermoedt een politie- dóór Kor Kegel ke aanslag, en men huivert Charl Hendriks, voorzitter van de SG, heeft al te kennen gege ven dat hij voor de eer past als er politiek om de hoek komt kijken. „Tja, een stukje angst," zegt Posthoorn. „Ik heb er geen re gelrechte verklaring voor". Volgende week vergadert de SG erover, woensdagavond acht uur in Irene aan de Nieuwe Haven. Twee maanden geleden kwam Posthoorn met zijn voor stel, dat in de ambtenarij „amendement" wordt genoemd. „Ach, het overviel ze een beetje, denk ik," zegt Herman Post hoorn nu, vrolijk hummend. „Ik had het er niet eerder over gehad, en daarom wilden ze dat ik eerst wat uitgebreider op papier zou zetten waarom ik er meer raadsleden bij zou willen. Wil ik best doen, hoor! Ik heb mijn motivatie volgende keer helemaal op schrift Maar of het nou zo moest.. Ik zit als afge vaardigde van b en w in die stichtingsraad, en als ik nou een ideetje heb, mag ik dat dan daar gewoon aankaarten of moet ik het via een schrijven inbren gen? Het lijkt mij dat ik daar gewoon iets naar voren kan brengen, als lid van de stich- tingsraad. Ik vind niet dat je er extra zwaar over moet doen Wethouder Posthoorn: „tk zal eerst nog wel eens drie keer achter mijn oor krabben... omdat een wethouder erover begon." Geen controle Politieke controle op de Schie damse Gemeenschap? De wet houder schudt krachtig nee. Het is logisch, dat we graag een goede relatie zien tussen de gemeenteraad en een SG. Dat betekent dat je in eerste instan tie kunt verwachten dat de lijn, die de SG uitzet, door de ge meenteraad wordt gedragen. Nou, zeker waar het uitgangs punten betreft de vraag: wel ke groepen in de samenleving benader je? zitten de SG en de gemeente op één lijn. Dat is geloof ik altijd ook wel zo geweest, daar schort niets aan." „En daarnaast, als er goede argumenten komen om er geen raadsleden in de SG bij te zet ten. dan zal ik eerst nog wel eens drie keer achter mijn oor krabben. Ik heb er namelijk geen enkele behoefte aan ie mand iets op tednngen." Komt er uitbreiding van het aantal raadsleden, dan blijft Ton de Vos haast automatisch in de SG, terwijl hij door het dagelijks bestuur van de stich ting al zo goed als weggestuurd was. Heeft dat te maken met Posthoorns voorstel voor meer raadsleden? Zo stoorde SG- voorzitter Hendriks zich nogal aan de opmerking waarvan de wethouder zijn amendement vergezeld liet gaan: „Dan zijn we meteen van het probleero- De Vosa/„" „Ach, als er nou een discussie over ontstaat of een raadslid wel of niet in de SG kan blijven omdat hij als burgerlid in de SG gekozen was, dan denk ik dat je zonder die discussie hele maal uit te spinnen best een verruiming kunt plegen. Meer raadsleden dus. Er zijn grenzen, uiteraard: ik doe met mee aan het er per se in willen houden van Ton de Vos." Behoefte bij CDA Cor van Tilborg heeft een dub belrol. Hij is WD-raadsIid to lid van het dagelijks bestuur van de SG. Hij heeft gezegd nooit gemerkt ie hebben dat er in de politiek behoefte is a2n meer zetels In de SG. Momen teel zitten er, naast Posthoorn als wethouder, twee raadsleden in de SG, te weten Jantje Boon stra van de PvdA en Van Til borg (nou ja, en De Vos dan, maar dat terzijde). Is er in de gemeenteraad echt behoefte aan meer vertegenwoordigers in deSG? „Het is wel zo dat bij de colle geonderhandelingen, die na de verkiezingen altijd worden ge houden, altijd een behoefte ken baar wordt genaakt aan plaat sen m de verschillende commis sies, en de partijen proberen dat dan zo eerlijk mogelijk te verde len. Die behoefte was er deze keer ook duidelijk wat betreft de stichtingsraad van de SG. Het CDA bijvoorbeeld wilde graag." Binnen een paar maanden kan er een culturele raad zijn, zegt Posthoorn zelf. Die raad neemt alle beleidszaken van de SG over. Wat voorzin heeft het dan om nu nog veranderingen in de stichtingsraad aan te brengen? Posthoorn doet even zakelijk. „Voor Ton gold ook hier-en-nu. Vrijwel meteen moest hij weg, met op lange termijn... Maar goed, dat staat er los van. Nou, nogmaals, ik denk dat een poli- 1 tieke inbreng bij de Schiedamse Gemeenschap helemaal geen kwaad kan Waarom géén raad- - sleden erbij? Ik denk aan uit-1 breiding, dus dat gaat met ten 1 koste van het aantal burgerle- den." Op hetzelfde moment, dat de Schiedamsche Cou rant met wethouder Posthoorn sprak, werd elders in de stad bekend dat drie bestuursleden van de. PvdA zich in één brief kandidaat hebben gesteld voor de stichtingsraad van de Schiedamse Ge meenschap. Hans van der Vlist, Yvonne Siljee en Wil Kraan zijn de sollicitanten, en volgens dePv- dA is er geen sprake van een „gooi naar de macht". Andere partijen waren tenslotte ook in de gelegenheid. Wel heeft voorater Wim Oomen ver. klaard, dat de socialisten meer interesse willen tonen voor burgerfuncties in particuliere organisaties. Bij de SG is de brief echter als een bom inge slagen, al zal de gebruikelijke sollicitatieprocedure worden toegepast Het moet gezegd, dat de PvdA en de SG gedurende enige tijd Hans van der Vlist al op gespannen voet staan. Tosn oud-wethouder Clara Stroman uit de PvdA stapte, is een poging gedaan om haar ertoe te bewegen ook de SG te verlaten; voorts was er de vinnige discussie over het SG- lidmaatschap van PvdA-raad- slid Ton de Vos; ook bemoeide de PvdA zich ermee toen Bram Uil als kandidaat voor de stichtingsraad door de SG werd afgewezen, terwijl er ge noeg vacatures waren. En op dit moment is er Posthoorns voorstel om meer politici in de SG op te nemen, een voorstel dat argwanend bekeken wordt. Nu is er ook de brief van de drie PvdA'ers die als blijk van interesse geldt Alsnog heeft onze krant Posthoorn om com mentaar gevraagd, omdat hij wel meer politieke invloed in de SG wenst, maar dan via gemeenteraadsleden en niet zozeer door partijbestuurders. Wil Kraan „Ja, wat moet ik ervan zeggen? Het zijn burgers en die mogen solliciteren. Ja, burgers met een bepaalde kleur, dat wel, maar toch, burgers". Aldus Posthoorn. Aan meer commentaar heeft hij geen be hoefte, want de drievoudige sollicitaties is een zaak van het dagelijks bestuur van de SG dat zich er inmiddels intern over beraadt De drie PvdA-leden houden het op „belangstelling". Toch roept hun gezamenlijke sollici tatie wel enkele vragen op. O Melden Van der Vlist, Kraan en Siljee zich aan om de SG te laten zien dat er nog genoeg (kritische) PvdA'ers zijn die Ton de Vos willen opvolgen, als deze alsnog door de stichting de deur mocht worden gewezen? Wellicht ook doorkruist de bnef opzettelijk Posthoorns beleid om er politieke figuren in de SG bij te krijgen. Het gaat de wethouder immers om meer raadsleden, dus: ge meentebestuurders, en niet di rect om gewone burgers met een politieke kleur. En als zulke burgers er nou óók bij willen komen, kan het de SG inderdaad wel eens te veel worden om er raadsleden bij te halen zoals Posthoorn wü. Zn dat geval dus geen extra raadsleden. Maar zou dan de SG niet genoegen dienen te nemen met de eersten de beste sollicitanten die zich aanmel den voor de stichtingsraad, oftewel, met de drie PvdA'ers op wie de SG weinig aan te merken kan hebben? En zou juist de SG geen politiek be drijven, als de drie dat tóch geweigerd mochten worden? 0 Of ondersteunt debrief juist wat Posthoorn wil? Wordt de SG onder druk gezet om de deur open te zetten voor meer raadsleden, omdat er anders toch wel mensen uit de politiek aankloppen? (Dit is in wezen dezelfde vraagstelling, doch anders uitgelegd). O Vinden de drie de SG in huidige samenstelling te laks en vrezen zij dat in de stichting de komst van een culturele raad op de lange baan wordt geschoven? De discussies over een culturele raad in de SG duren immers al jaren Een bevestiging van ook maar één van deze vragen zou getui gen van zeker raffinement in de PvdA-gelederen. Politiek stuntwerk. Andere partijen zijn er niet opgekomen. De socialisten eigenlijk zelf wel? i Yvonne Siljee

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5