„Mensheid speelt va-banque Prof. ir. JJ. Broeze, een roepende in de woestijn armoede voor liet westen DONDERDAG 15 FEBRUARI 197S f:t E z©pg@ii v@©r eeis £©©k©ssi§t S' •,rj i tw PVrv£ - I* V -t** ww „We zijn onder de betovering van energie gekomen" rr*m jf* '-1^. „Wie zou ons, Nederianders,wJIIen hebben, eigenwijze donders die we zijn..." Rijswijk„Wij mensen waren niet rijp voor de gaven, die de natuur ons in de schoot heeft geworpen. De energiebronnen. We snoepen er gulzig van als kleine kinderen. De mensheid is niet bij zinnen, is onder de bekoring gekomen van de mooie dingen, die je met energie kunt doen. Maar we staan onvoldoende stil bij het feit, dat die bronnen opraken. Weinigen denken eraan, hoe het tn de toekomst verder moet..." Prof.ir. J J. Broeze, lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, is uitermate ontevreden over het gebrek aan voorzichtigheid, waarmee zijn mede aardbewoners met energie omspringen. „Overeen poosje is alles op' .zegt hij misprijzend. ,,En er zijn mensen, die zeggen, dat we dan wei wat nieuws zulten hebben „Het is opmerkelijk, hoezeer de moderne, westerse mens is afgedwaald van zijn vroegere gewoonten om voor een toekomst te zorgen. Het begrip „eeuwigheid" zat erop religieuze gronden in Vandaar ook dat de kerkbouw het duidelijkst het streven weergaf om tets „voorgoed" te maken Dat is natuurlijk onmogelijk, m de praktijk zal men op enige eeuwen terechtkomen. De wereldlijke heren volgden deze gedachtengang en lieten parken en kastelen scheppen, die nog na lange tijd de bewondering en verrukking kunnen opwekken Misschien is bij hen het meest duidelijk, dat zij dat deden voor het nageslacht De werken moeten immers voor henzelf vaak onvoltooid zijn gebleven. Het gaat verder damn mijn vermogen is om in finesses na te_ gaan hoe geleidelijk de verandering tot stand is gekomen, die de mens ertoe gebracht heeft zelfs grote zaken op steeds korter termijn ie bekijken, in onze explosieve fase wordt het ontbreken van inzicht wat op langere termijn nodig zou zijn, en het vermogen om dat gestalte te geven, pijnlijk voeïbaar." Aldus professor Broeze in zijn boek. Hij voelt zich sterk gegrepen door de woorden van de Engelsman dr. E.F. Shumacher, die als adviseur van de National Coal Board ooit schreef; „Wij eten ons kapitaal op in plaats van uit ons inkomen te leven." Net als bij een bedrijf, dat deze politiek voert, aldus Broeze, kan een dergelijk beleid alleen tot catastrofes leiden... gevonden. Dat is een manier van Va- anque' spelen, die mij zorgen baart. Natuurlijk is het met uitgesloten, dat we overgaan op een nieuwe bron van energie, kernenergie bijvoorbeeld. De ontwikkeli ngen daaromtrent vind ik met veelbelovend De lange levensduur van de radio-actieve afval, de moeil ij kheden met het opbergen ervan, dat zijr» problemen, die niet zomaar op te lossen zijn Toen steenkool en olie werden 'aangeboord', waren erook problemen, maar die lagen dicht bij huis En die konden in alle rust worden opgelost zonder onmiddellijk zicht op catastrofes De eerste stoommachine was een klein prutsdingetje, maar de eerste kerncentrale moest meteen op ware grootte worden gemaakt. Èn al ben je nog 20 optimistisch over kernenergie, dan moet je nog zuinig zijn met de huidige energiebronnen. Wat we moeten vermijden, is dat er een gat valt. Dan ontbreekt je datgene, wat je nodig hebt om verder te kunnen, Kernenergie 15 met iets, dat je uit mets kan maken Het is geen extraatje van Moeder Natuur." Prof ir Broeze (72) is zich, met name sinds zijn pensionering, steeds meer g2an realiseren, „in wat voor gekke periode in het menselijk bestaan we leven". Een tijdsgewricht, waarin kwistig de voordelen van olie, aardgas en steenkool worden benut voor het creeeren van een welvaart, die onder meer (buitensporig) gebruik van auto's en vliegtuigen binnen ieders bereik brengen Dat inzicht heeft hij pasop latere leeftijd gekregen .Ook ik was in mijn jonge jaren geobsedeerd door de mogelijkheden Hield me alleen bezig met de technische problematiek. Ik was een motorman, betrokken bij de industrie," zegt hij. proefstation De jonge Broeze ging. na het doorlopen van de middelbare school, op 16-jange leeftijd studeren aan de Technische Hogeschool in Delft. Werktuigbouwkunde, omdat hij bezeten was van alles wat motor heette Een student met een wat schoolse instelling Hard leren, weinig kroegfeesten, want gebrek aan geld toonde zich een uitstekende stimulans Zijn eerste baantje was de leiding v2n het tekenkamertje van de kleine fabriek Hollandia in Kinderdijk, waar motoren voor de binnenvaart werden geproduceerd. Directeur/eigenaarwas Willem Smit jrtelg van esn familie, waarmee Broeze nog vaker te maken zou krijgen. Na een jaar Kinderdijk wilde de 22-jarige jongeman op avontuur. Met een vriend bezocht hij zijn vroegere leermeester ir. G.D. Boerlage, die een functie had bij de BPM. dochter van de Koninklijke Shellgroep „We wilden naarlndië", vertelt hij Maar zover is het nooit gekomen In die tijd bepaalde het iouvernement namelijk, dat alleen ni jonge Hollanders naar het overzeese -ebiedsdeel konden komen om daar iun dienstplicht te vervullen. Broeze, zo besloot zijn baas, was nuttiger in Den Haag. waar hij onde-» leiding van Boerlage kon werken in het proefstation voor motorbrandstoffen in Delft „Nooit spijt van gehad, 'k Ben er 26 jaar gebleven. Het werk was reuze interssant en het proefstation, waar we aanvankelijk met achtman bezig waren, groeide in de crisistijd tegen de verdrukking in. In 1940 hadden we honderd man in dienst." I n '38 h ad Broeze de Jeicfi ng van de inmmiddeis overleden Boerlage overgenomen. Energie was een vraagstuk, waar hij zich dagelijks mee bezig hield. Maar dan wel wat betreft de technische problematiek; onderzoekingen naar het verbrandingsproces van de dieselmotor en in de oorlog, toen de ingenieurs hun research tijdig in Engeland hadden weten te krijgen, onderzoek naar substituut brandstoffen voor motoren. „We probeerden, voorzover de Duitse beheerder het toeliet, werk te vinden voor de Nederlandse industrie. We lieten auto's, binnenvaartschepenen vissersboten op de meest gekke dingen functioneren," aldus prof. ir. Broeze Na de oorlog werd het researchwerk in Engeland voortgezet. De ploeg van Broeze werd aan het werk gezet met onderzoek naar apparaten voor de produktie en de verwerking van produkten voorhet olieconcern. Toen hij in 1955 opstapte om president-directeur te worden van Smit-Slikkerveer (familie van Smit-Kinderdijk, maar gespecialiseerd in de produktie van electnsche machines), werkten in het laboratorium 200 mensen. „Ik heb dat president-directeurschap aangenomen in het vermoeden.dat er een fusie met andere Smit- bedrijven op komst was. Toen dat niet doorging, ben ik in 1961 weggegaan. betovering Een afscheid van het bedrijfsleven. Broeze werd gewoon hoogleraar in de werktu i gbouw en energievoorziening in Delft. Het moment ook, waarop hij de praktijk van een theoretischer kant ging bekijken, „In die tijd begon ik te voelen, dat er iets scheef zat. De maatschappij dreef onder betovering van de verlokkingen der energie in een precaire richting Dat gevoelen groeide. De professorgïng denken aan een manier om er kond van te doen. Een boek. Als ik een been breek en tot thuiszitten wordt en, schrijf ik een boek, zei hij tot zijn echtgenote. Hij brak beide benen, tn vervulde2ijn belofte door het schrijven van „Energie, stormcentrum van onze cultuur", dat in een oplage van 1000 stuks bij Kluwerwerd uitgegeven En zo grif over de toonbank ging, dat besloten werd tot een nog steeds in de handel zijnde bij'druk. Het boekje (91 pagina's, pocketformaat) kwam uit tijdens de oliecrisis. Eigenlijk hinkt het op twee gedachten. De wens van Broeze om er een zinnig, nuchter verhaal van te maken, gestoeld op zakelijke, technische informatie. En de wens om zijn denkbeelden aan de wereld uit te dragen. Dat laatste gaat de kant op van profetie en preekstoelgedrag. De auteur schuwt dat middel, al is hij er wel van overtuigd, dat het wellicht de enige wijze is, waarop mensen tot het door hem gewenste inzicht van energiebezuiniging komen. „Al komt het in mijn boek niet tot uiting, ik voel me soms meer zendeling dan ingenieur. De zaak kan niet aleen nuchter worden benaderd. Wat laat je aan je kinderen achter, denik ik vaak. Als het fout loopt, zal deze generatie tot het ei nde der tijden worden vervloekt!!" dreiging Er gaat weinig dreiging uit van de vriendelijke oude man. zoals hij deze woorden uitspreekt, zittend in zijn sobere studeerkamer aan de Delftweg. Berusting eerder, omdat hij ook nog dagelijks de vruchten plukt van een wei vaart, die gebaseerd is op brandstofverbruik. Ook hij rijdt in een auto, ook hij maakt gebruik van vliegtuigen als hij ziin zoon in Australië bezoekt. „Misschien zie ik alles te zwaar. Vrienden kloppen je bij je woorden op de schouder en zeggen, dat je een dagje ouder wordt Maar mijn mening houdt stand. Hel energievraagstuk vraagt een mondiaal beleid en daarvan is geen sprake. Alom wordt economische groei gepredikt en die gaat samen met energieverbruik. Onze landen genieten van de welvaart en willen niet tot inkeer komen. De ontwikkelingslanden staan verlangend om de kring heen en willen meedoen. Wij trekken ze over de streep leder land, hoe klein ook, moet zo nodig zijn eigen Ijchtvaartmaatschappiitje. zijn moderne bewapening, tn wij zoeken markten, de boel moet draaiende gehouden worden. De Club van Rome heeft een sein gegeven, maar wordt dan aangevallen op haar onderzoekstechniek. Ik ben blij,dat ik de toekomst niet meer hoef mee te maken. Ongelukken 2ulien niet vermeden kunnen worden." Prof. Broezezalnietontkennen.dat ook anderen zich 2orgen maken over de energievoorziening. De actie „Zuinig met energie" van het ministerie van economische zaken is niet ongemerkt aan hem voorbijgegaan. Maar dergelijke maatregelen zijn hem niet voldoende. Een heropvoeding komt meer in de richting, maar zover is het nog niet, „Hoe kun je iemand in de2e wereld duidelijk maken, dat het zuiniger moet. ledereen wil toch luxueuzer leven, ledereen wil een auto, iedereen wil verre reizen maken, dat is de realiteit." Zijn woorden zijn zo somber, dat we voorzichtig het thema 'zonne-energie' in de strijd werpen. De 'toekomstdroom, waarmee op kleine schaal al proeven worden genomen. Broeze lacht; „Zonne-energie, jaja. In Nederland zeker, kijk maar naar buiten. Misschien is het je niet opgevallen, dat wij daar weinig van bezitten. Dat zou een massale volksverhuizing teweeg brengen en welk deel van de aarde wil ons. Nederlanders, hebben, eigenwijze donders, die we zijn." Hetisjammer.dat de spreker niet langer tot het actieve deel van de samenleving behoort. Anders was er wellicht hoop. Niet voor niets heeft hij van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs de Speurwerkmedaille in ontvangst mogen nemen. Hij is een rationeel man, die problemen beschouwt als een karwei waar nuchter aan gewerkt moet worden. Die heeft geholpen aan de totstandkoming van de huidige materiële welvaart. Maar die net nu welletjes vindt en van zijn rust wil genieten. Waarschuwingen laten noren is zijn enige middel om een bijdrage te leveren aan een verandering ten gunste van het energieverbruik. Een roepende inde woestijn? Daarvoor zijn zijn woorden toch te waardevol Geleidelijke verlegging van de grens welvaarts- Grens gesteld door natuur terugval na te hoog energieverbruik, de waarschuwende grafiek van Broeze Dat de wereld een race tegen de tijd zou moeten aangaan om niet zonder energie te komen zitten, werd prof.ir. J.J. Broeze tijdens zijn hoogleraarschap gaandeweg duidelijk. Hij besloot een boekte schrijven, waarin hij met name onze afhankelijkheid van olie beschreef. „Tegen het einde van de jaren zestig was het duidelijk, dat het beeld van de samenhang tussen energieverbruiker» welvaart in overwegende mate een kwestie was, die afhing van de verdere gang van de olieproduktie. Op welk niveau zou die volgehouden kunnen worden? £n het leek er erg op, dat het tempo van het leeghalen van de ondergrondse voorraad verontrustend hoog begon te worden met een procentueel nog steeds constante groei. Dit bracht mii ertoe op mijn afscheidscollege in 1971 een waarschuwende grafiek te tonen: ofwel wij vlakken net petroleumverbruïk tijdig af, zodat vervangende bronnen kunnen worder ingeschakeld ofwel we schieten de mogelijkheden voorbij, waarop een terugval moet plaatsvinden, omdat er een manco aan energie gaat ontstaan. Door dit manco zal het, met al Ie sociale narigheden die eruit volgen, bovendien uiterst moeilijk worden de ontwikkeling van nieuwe mogelijkheden voort te zetten. Een zeer sombere tijd van armoede voor het Westen wordt het gevolg, waaruit op dit moment geen oplossing te zien is. Sommige, zeer verlichte geesten zien in dit laatste het enige heil der mensheid, wanneer namelijk een werkelijk diepe inkeer tot een geheel andere mentaliteit zonder begeerten zou plaatsvinden. Dit lijkt me wat al te drastisch." Nu zegt Broeze erover: „Olie is nog steeds het meest belangrijk. Je ziet. wat er nu gebeurt met die ontwikkelingen in Iran. Een politieke zaak, waarbij de Arabieren (gelijk hebben ze) gebruik maken van net spanningsveld tussen de machten Amerika en Rusland. De kwestie Iran kun je zelfs bekijken als een stokerij van Rusland, daar acht ik de Russen niks te beroerd voor. Maar zelfs als in Iran alleen de afweer van orthodoxe Mohammedanen tegen de westerse verwerpelijkheden speelt... Een feit blijft, dat al les in het geweer komt om via energiemiddelen m acht te krijgen of te houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4