SC Hl EDAIViSCHI E l COURANT Museum op veel meer mensen m il iken' Schiedam krijgt parkeerkaartjes Geen gemeente garantie voor VOP en Oostwijk braakliggend noet beste terreintje ling krijgen Benefietbal groot kassucces Gemeente niet in bestuur opvangcentrum Lezing over de visserij Herinneringen mm pvdA-bestuurders willen van dure exposities af: k Schiedammer vrijgesproken On toereikend' luurdersraad Holy: 1 fiii PLATTEGRONDJES BIJ BEKEURING: l ■- ÉpsB? Opknappen speeltuin kost bijna een ton Dinsdag 20 februari 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26304_ 4 pagina's Broers vost 3 telefmm iidvninisiniltc 268091 - redact w 262566 - klachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Kandidaatkopers van bestaande woningen de stadsvernieuwingsgebieden van Oostwijk en Vettenoordsepolder krijgen voortaan geen gemeentegarantie meer, omdat voorlopig niet met zekerheid is te zeggen welke huizen gehandhaafd zullen worden en welke gesloopt. Schiedam „Peperdure exposities moeten maar weg uit het stedelijk museum. Dit meest kostbare paradepaardje van Schiedam kan dan worden omge- sd in een cultureel centrum, dat door allerlei activiteiten voor een bredere laag in de bevolking aantrekkelijk is. Daarom kan de financieel hachelij ke verbouwing van de Lindenhof tot cultureel centrum achterwege blijven en ontstaat in het voormalige weeshuis wellicht ruimte voor huisves ting." Schiedam De 34-jarige Turk se lasser R.A. uit Schiedam, die in eerste instantie door de Rot terdamse rechtbank wegens handel in heroïne tot twee jaar was veroordeeld, is gisteren in hoger beroep wegens gebrek aan bewijs door het Haagse ter&ch tshot vri jgesp roken. De procureur-geren aal had veertien dagen geleden bewij zen van de opgelegde straf tl"'" Hij achtte verdachte schuldig op grond van getuigen verklaringen en van het bank saldo van de verdachte dat 25.000 gulden bedroeg. De raadsman, mr. J. A. Schue- ring, voerde aan dat de getui genverklaringen onbetrouw baar moesten worden geacht omdat zij op onderdelen met elkaar in tegenspraak waren. Met deze ideeën willen twee bestuursleden van de PvdA- Schiedam een discussie ontkete nen over handhaving van het stedelijk museum in de huidige opzet. Hans Bakker en Hans Vla ar dingen In het Visseri j- m use urn aan de Westha venkade houdt de heer H. A. H. Boel mans-Kranenborg vanavond om 8 uur een lezing over De Visserij rond 1750—1800. De avond wordt belegd door de Historische Vereniging Vlaar- dingen. De heer Boelmans-Kra nenburg is EEG visserijdeskun- dige en bestuurslid van het Vis serijmuseum. De toegang is gra tis. Konings hebben dit initiatief buiten hun partij om genomen, maar zullen de vraag wel in de PvdA-fractïe opwerpen. Van avond vergadert de museum- commissie aan de Hoogstraat 112, maar de notitie van Bakker en Konings staat nog niet op de agenda. „Het bezoekersaantal van 1973 tot 1977 bedroeg gemiddeld 45.462," schrijven de twee Pv dA-bestuurders. „Verminderd met de kosten voor huisvesting en educatief werk kost het mu seum ruim 900.000 gulden. Dat komt derhalve neer op een sub sidie van twintig gulden per bezoeker. Het verdient flinke twijfel of het museum, indien het commercieel zou moeten werken, een lang leven bescho ren zou zijn." De gemeenteraad zou zich vol gens de twee socialisten op nieuw moeten bezinnen op de bestaande beleidsuitgaven. Het museum zou dan, zo schrijven zij, een lage prioriteit gegeven moeten worden omdat er in Schiedam nog zoveel onvervul de wensen zijn. Als voorbeelden noemen Bakker en Konings: stadsvernieuwing, opbouwwerk en wijk- en gezondheidscentra. „Het zal wellicht worden aan gemerkt als een daad van cul tuurbarbarisme," staat in de notitie- De reden ligt echter in het bezoekersaantal, dat beide socialisten aan de lage kant vinden. „Een zeer laag rende ment van de geïnvesteerde mid delen, maar een en ander komt ook nog terecht bij de waar schijnlijk v/at hogere inkomens groepen, die door de voor sprong die zij hebben in het onderwijssysteem meer interes se tonen voor de wat abstractere cultuur. Deze groepen kunnen het zich goed (materieel en im materieel) veroorloven om deze cultuurbeleving elders op te zoo ken. Wij willen geenszins de indruk wekken dat hun cultuur beleving minder waard zou zijn dan die van lagere inkomens groepen, maar de lagere inko mensgroepen zijn nu eenmaal veruit in de meerderheid, zodat gelden die aan hun cultuurbele ving worden besteed een veel voud van rendement opleve ren." De complete kunstcollectie, waaronder de Cobra-verzame ling, zou het museum volgens Bakker en Konings maar moe ten verkopen, hetgeen volgens hen vier miljoen gulden ople vert. Meer plaats moet er vol gens hen zijn voor amateuristi sche kunst en stedelijk gerichte activiteiten, kortom, „veel meer mensen moeten er plezierig on derdak vinden." Gisteravond wilde cultuurwet houder Herman Posthoorn (Pv dA) nog geen reactie kwijt: „Ik heb dat stuk pas een paar uur in mijn bezit." Het museum aan de Hoogstraat: een witte vlek in de ogen van de twee PvdA-bestuur ders. „Vul maar In," zeggen zij, „met leuke re activiteiten voor veel meer mensen, en zon der dure tentoonstel lingen." Luchtfoto: Henk van Westering, Sijthoff Pers. Aanvragen om gemeentegaran tie voor nieuwbouwhuizen in deze gebieden zullen echter wel worden gehonoreerd. Aldus een voorstel van b en waande raad. Al eerder werd over deze mate rie gesproken en wel in de raadscommissie stadsontwikke ling. Daar bleek dat het beleid met betrekking tot de verstrek king van gemeentegaranties moest worden herzien. De com missie van bezwaarschriften had geklaagd dat de waardebe- rekening van bestaande huizen zoals die tot nu toe verliep niet erg bevredigend was. De commissie stadsontwikke ling en b en w vinden echter dat het systeem van waardebe- rekening zoals dat nu plaats vindt onverkort moet worden gehandhaafd. Men gelooft bo vendien dat stabilisatie van de woningmarkt die bepaling op den duur makkelijker zal ma ken. Een uitzondering wordt echter gemaakt voor gebieden in de Oostwijk en Vettenoordse- polder. Daar zal verstrekking van gemeentegaranties worden opgeschort tot meer bekend is over de definitieve herinrich ting van de wijken. Gemeentegarantie is dikwijls noodzakelijk voor een aspirant koper om een hypotheek te kun nen krijgen. VJaardingen De lucht- verversingsinstallatie van zaal iiddelhuyse" blijkt niet te voldoen, althans ontoereikend. De situering van het gebouw is bij een bepaalde wind zo ongun stig dat de muurventilato ren dan niet voldoende werken. Het college van b. en w. stelt voor om nu ook in de tegenoverliggende muur twee ventilatoren aan te brengen. VTaardingen De huurders- uad van de gemeentelijke wo- dngen aan de Bemweg, Bonn- gBrussel weg en Wcnenweg Holy heeft een eerste lijst samengesteld van punten, die korte termijn met de ge meente doorgesproken moeten worden. Men is onder meer van mening, dat er snel iets moet gebeuren aan het terrein naast het parkeerterrein aan de Bonnweg, dat nu al zeven jaar lang braak ligt. Dit terrein deze krant, waarin u at het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad iteervoormi] m.i.v. abonnement per kwartaal 142,20 abonnement a 114,33 per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r* Ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3000VB Rotterdam moet een bestemming krijgen en opgeknapt worden, zo vindt de raad. Ook wil de huurdersraad voor elkaar zien te krijgen, dat iets. gedaan wordt aan de tochtpro- blemen in de diverse flats. An dere wensen zijn openstellen van de achtenl-sur in de flats, zeker gedurende de zomer maanden en het oplossen van problemen die zich soms voor doen bij het terugbrengen in de oude staat van de flat, als bewo ners verhuizen naar een andere woning. Dit blijkt in de praktijk nog al eens knelpunten op te leveren. De huurdersraad van Holy heeft zich overigens voor het eerst officieel tot de huurders van de gemeentewoningen ge wend. In een enquêteformulier wordt gepeild, of de bewoners het functioneren van een derge lijke raad zinvol vinden. Ook wordt door middel van dit for mulier getracht, het aantal le den van de huurdersraad uit te breiden. „Zoals U ziet komen de leden van de huurdersraad uit één flat. Van representatief zijn voor alle bewoners is dan ook geen sprak", aldus de raad in de brief aan de bewoners. „Het voorbestaan van de huur dersraad laten wij afhangen van de response die wij hopen te ontvangen. Met name of er kandidaten voor de huurders raad uit de andere flats komen". Schiedam De gemeente Schiedam werkt hard aan een parkeergelegenhedenkaart voor de binnenstad. Deze kaart zal in de toekomst samen met een bekeuring onder de ruitenwissers van verkeerd geparkeerde auto's worden gestopt, in de hoop dat de overtreders in het vervolg hun auto ergens anders neer zullen zetten. De parkeergelegenhedenkaart is een initiatief van de bewo nersvereniging Schiedam-Cen trum, die hiermee een einde wil maken aan de grote parkeer overlast. "Veel mensen weten niet precies, waar ze hun auto moeten parkeren in de binnen stad", zegt tijdelijk voorzitter Jan Hagendoorn, "en zetten het voertuig, de wanhoop nabij, dan maar neer op een plek waar dat eigenlijk niet mag. Nergens in de stad staat aangegeven, waar voldoende parkeerruimte aan wezig is". De parkeerplattegrondjes kun nen een einde maken aan de onwetendheid van de automobi listen. De serivce, die met de kaartjes, door de gemeente wordt gegeven zal waarschijn lijk nog worden uitgebreid door bij de plattegrondjes ook infor matie over de belangrijkste be zienswaardigheden op te ne- 9 De buiten staander krijgt lo pend in de omge ving van de Ko ningin Wilhelmi- nahaven sterk het idee dat Vlaardin- gen nog een echte vissershaven is. De Vlaardinger weet echter wel beter. De tijd van vlaggetjesdag is voorgoed voorbij. Hoewel deze fo to's, gemaakt door Lex de Herder, an ders doen vermoe den. men. "Zo sla je twee vliegen in één klap", zegt Hagendoorn, en met hem nu ook de gemeente Schiedam. De gemeente gaat zelfs nog iets verder: ook de adressen van restaurants kun nen waarschijnlijk op het kaart je worden opgenomen. In hoeverre dat allemaal moge lijk is wordt op het moment op het stadskantoor onderzocht. Burgemeester en wethouder van Schiedam schrijven aan de bewoners vereniging, dat 'alles j in het werk wordt geMvlu oir. het idee uit te voeren*. Wanneer de kaartjes kunnen worden ver wacht is echter nog niet bekend. Het plan van de parkeerplatte grondjes is het derde plan van de bewoners vereniging, waarop op korte termijn een positieve reactie is gekomen. Eerder liet de VW weten belangstelling te hebben voor stadsplattegrond en en lieten zowel minister-pre sident Andries van Agt, als mi nister Hans Wiegel (zie onze krant van gisteren) weten, geïn teresseerd te zijn in een door de vereniging voorgesteld ver keerscontrolecorps. VI3 ar dingen Het opknappen van het speelterrein aan de Bilitonlaan gaat 94 duizend gulden kosten. Daarvan ligt nog 27.500 gulden ter beschik king, de rest echter, 66.500, zal door de raad vrijgemaakt moe ten worden. De plannen die gemeente en omwoners samen maakten komen neer op een volledige herinrichting van het speelterrein. Zo zullen er biel zen elementen worden aange bracht, be ton bui zen geplaatst cn een houtsnipperpaadje wor den aangelegd. Het oorspronke lijke geraamde krediet van 35 duizend gulden bleek lang niet voldoende. Komende raadsver- gadcring zullen de raadsleden het voorstel bespreken. Schiedam Het Benefietbal is financieel een onvergetelijk succes geworden. De organisatoren die gisteren de „kassala" open deden, kregen een brok in hun keel: maar liefs 9500,- is ten goede gekomen aan het geestelijk gehandicapte kind. Vorig jaar kon de Ziekenomroep Schiedam 4000,- in haar zakken steken. Het enorme bedrag dat nu op tafel uitgespreid kan worden heeft men voor een groot deel te danken aan de Slichting Fonds Voormalige Schiedam se Kinderkolonie, die zeer onver wacht met niet minder dan vijf duizend gulden aan kwam dra gen. Daarnaast is de organisatie Frans van Rijsbergen van Bow ling Musis Sacrum zeer dank baar. Vlaardingen De gemeente zal geen zitting nemen in een op te richten stichting die het noodopvangcentrum zal gaan besturen. Daarmee krijgt het opvangcentrum een bestuursvorm die volle dig gebouwd is op het parti culier initiatief. Eén en an der is in overeenstemming met de wensen van de stuur groep die zich voor de tot standkoming van het noo dopvangcentrum beijverde. In die stuurgroep had onder anderen ook de directeur van de gemeentelijke sociale dienst zitting. Dit afzien van gemeentelijke bemoeienis betekent in feite dat de gemeente het volste vertrouwen heeft in de groep die het noodopvang centrum tot stand bracht. Wel zou de gemeente graag op de hoogte gehouden wor den van de ontwikkelingen zodat steun verleend kan worden wanneer die nodig is. Aldus een schrijven van het college van B en W aan de raad. Het noodopvang centrum ging dit jaar van start. Een van de organisatoren: „Vol gend jaar organiseren we na tuurlijk weer een bal, maar ik denk dat we de toegangsprijs iets zullen laten zakken. We hebben gemerkt dat het voor veel mensen toch een financiële drempel was. En waarschijnlijk zullen we een andere datum kiezen, er waren op dezelfde avond namelijk ook andere car navalsfeesten georganiseerd. De formule blijft gehandhaafd, want de sfeer onder de bezoe kers was opperbest". De grootste schenker, de SFVSK, is voor velen een goede bekende van vroeger. Van 1904 tol 1972 had de stichting een kindertehuis. Groot Dennelust, in Voorthuizen. Elke zes weken gingen daar 45 Schiedamse bleekneusjes naartoe om in de frisse en gezonde lucht te kuren. Omdat het rijk meer eisen ging stellen aan het begroten en be geleiden van het huis, werd het huis in 1972 opgeheven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1