Alcoholgigant in aanbouw Officiële opening in september tólIJDAG 23 FEBRUARI 1979 gr 1 SC/VD/WWÖ Overzicht van de vesti-J ging: "1. kantoorgebouw, 2. ingang en administratie;" 3. alcohoifabriek met distil-™ leerkolommen; 4. energiegebouw; 5. distilleerderij; 6. bottelarij; 7. opslag volgoed; 6, opslag leeggoed; 9, expeditie met de zes laadperrons; 10. wijnopslag. foto's: Stef Breuke! "'i t Zoetermeer De grootste industrievestiging in Zoetermeer, de vestiging van de Gedistilleerd- en Wijn Groep bv In het industriegebied Zoeterhage, heeft zijn uiterlijke vormen bijna gereed. De definitieve contouren van het hele bedrijf, een dochter van Heineken, worden langzaam maar zeker zichtbaar en ook aan de binnenzijde vulien de ruimten zich met ketels, schappen, wijnvoorraden en delen van productielijnen. Als alles meezit wordt het complex op 21 september officieel geopend. Enkele van de tientallen distilleerketels in de distilleerderij. Hierin wordt het uiteindelijk produkt gemaakt door bepaalde ingrediënten toe te voegen aan de2ojuist gedistilleerde alcohol. Eigenlijk Is dé vestiging „een staat binnen een staat" en dat kan iedereen aan den lijve ondervinden als hij of zij een bezoek aan de vestiging brengt. Al direkt bij de ingang wordt de doorgang versperd door slagbomen en door ge üniformeerde kerels wordt men verzocht uit te stappen en binnen een formulier in te vullen. De persoon met wie de afspraak is gemaakt, wordt opgebeld en pas als deze bevestigend antwoordt, krijgt men toestemming door te rij den. Bij het verlaten van het terrein moet men overigens niet vreemd opkijken als één van deze geüuniformeerde men sen vraagt even een kijkje te mogen nemen in de achterbak. In feite is hij zelfs gerechtigd de hele auto te onderzoeken en in die bevoegdheid herken nen we dan ook het beroep van de functionaris: douanier. De man staat namelijk aan de grens van een soort belasting vrije zóne, waar het de alcoho-' laccijns betreft. Omdat er bin nen het complex enorme hoe veelheden alcohol circuleren, waarvoor uiteindelijk de con sument de accijns moet beta len, heeft Heineken een spe ciale vergunning (vrijstelling) gekregen van de dienst invoer rechten en Accijns. Maar dat betekent wel de verplichting van een grimmige bewaking, die ook lot uiting komt in de hoge hekken rondom het com plex. De vestiging is heel overzich telijk ingedeeld en dat zullen de toekomstige bezoekers tot hun grote gemak ook duidelijk ondervinden. Gezien de erva ringen in Amsterdam en Zoe- terwoude, verwacht men ook in Zoetermeer een regelmatig bezoek van groepen geïnte resseerden. Speciaal daar voor is een rondgang ontwor pen, die vrij kort is, maar (veelal vanaf de eerste ver dieping) een ruim uitzicht' biedt op alle afdelingen. Ook ten behoeve van deze bezoe kers is er een klein distilleer derij-museum, dat In de hal van het kantoorgebouw wordt ingericht. door Peter van den Hout Het hoogste punt van bevesti ging wordt gevormd door de alcohoifabriek, waarin distil leer kol om men tot 23 meter hoog. Hierin wordt alcohol ge distilleerd met een concentra tie van 96 procent. Deze grond stof (halffabrikaat) wordt via buizen getransporteerd naar de distilleerderij. Hier begint opnieuw een distil leerproces, maar nu met toevoeging van ingrediënten en bijvoorbeeld gedistilleerd water om het juis te alcoholpercentage te ver krijgen. De produkten die in Zoeter meer gemaakt gaan worden zijn Jagermeister, Coebergh, Hoppe, Hulstkamp en Meder. Eventueel zou er ook een pro- duktielijn voor Bokma kunnen worden opgezet. In de normale situatie blijft het echter be perkt tot deze vijf lijnen, die duidelijk zichtbaar worden in de bottelarij. De gevulde fles sen gaan van daar naar de zogenaamde „volgoed" afde ling, waar ze wachten op ver voer naar de consument. Het laatste deel van de weg door de fabriek ligt in de expeditie- ruimte, waar de goederen ver- zendklaar worden gemaakt om via een van de zes laadladders op een vrachtwagen geladen te worden. Het gehele proces kan niet alleen goed gadegeslagen worden door bezoekers, maar ook door de bedrijfsleiding, die gevestigd is op het punt waar al deze vier afdelingen tezamen komen. Vrijwel geheel los van de distil leerderij staat de wijnopslag. Deze kan beschouwd worden als een soort tussenstation, waar de wijnen (ondermeer van de huizen Bouchard Père et Fjls en Louis Sipp uit de Elzas) op verder vervoer wach ten. Hier wordt de temperatuur constant op 16 graden gehou den. In totaal komen er in de vestiging zo'n 210 mensen te werken. Hiervan is het meren deel afkomstig uit oude en bestaande vestiging (150 man). Voor dertig man be-, staan nog vacatures, die ech ter ondanks de forse adver tenties nauwelijks vervuld worden vanuit Zoetermeer. Het kantoorgebouw in aanbouw. In de ontvangsthal wordt een klein distilleermuseum ingericht. De bottelarij in aanbouw. Rechts wordt gewerkt aan een van de vijf produktielijnen, •vaar de drank in de flessen wordt „verpakt". De toegang tot het complex en daarmee tot de belastingvrije zóne voor wat betreft de accijns. De doorgang tussen het energiegebouw en de distilleerderij. Op de achtergrond de graan-alcoholfabriek in aanbouw. Via de buizen (bovenlangs) wordt de 96 procent alcohol naar de distilleerderij gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 9