ÜCHIEC \l fl S^HECOlRA f Drie appartementen aan Lange Haven Co i ainers voor ïm vuil verdwijnen Bomen voor Maassluise binnenhaven Niet langer wachten met bouw zuiveringsinstallatie Hl» Geen schade claim na stank- golven CDA-fractie verdeeld over Hoekse Jlesplan Geluidsinstallatie is er Jong Zuid boekt succes na jarenlange actie r- Wat gemeente betreft: en steekt man in buik Banden als schietschijf Gezondheids gebouw in gebruik Scheepswerf De Haas 100 jaar Delfland: snel starten met Groote Lucht Dinsdag 27 februari-1979 - ONAFHANKELIJK PAG BLAD -104de jaargang no* 26309-4 PAGINA'S Brocrsvest 3 tHrfnnn 268091 - redeem* 262566 - ktiwhtrnrhenst 14414-4 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De fancy fair, die de laatste dagen van de vorige week gehouden werd in de VOP, is een grandioos succes gewor den. Het staat vast dat de V O P-bewoners binnen afzienbare tijd weer kunnen be schikken over een geluidsinstallatie. Hoogs twaarschijnlijk blijft er zelfs nog geld over voor een alarm-installatie. Dit laatste is van belang in verband met het verdwijnen van de vorige geluidsinstallatie. Men hoopt door het aanbrengen van een alarm-instal latie dit soort vervelende zaken in de toe komst te voorkomen. Dal de fancy fair zo'n succes is geworden, is te danken aan de medewerking van een heel team van vrijwilligers, die de week voor de start van de fancy fair zich met zeer vee! toewijding hebben ingezet voor het goede doel. Er waren mensen bij die een week vrij moesten nemen van hun werk om de feestelijke happening in de VOP tot een succes te maken. De aanwezigheid van Bas- sie en Adriaan op donderdag én vrijdaga vond is natuurlijk ook een geweldige steun geweest voor de organiserende buurtbewo ners; het populaire duo heeft nou eenmaal een geweldige aantrekkingskracht op jong en oud. De VOP maakt zich nu op voor de feestelij ke eerste-paalslag voor het buurtcentrum op woensdagmiddag. Zes kinderen gaan deze taak op zich nemen en ook dat zal wel weer een feestelijke happening worden. Vlaardingen De gemeente zal geen schadeclaim indie nen bij het Schadefonds Luchtverontreiniging wegens de stankoverlast, die Vlaar dingen en omgeving enige lijd geleden hebben onder vonden van problemen, die ach hadden voorgedaan bij het gasbedrijf Vondelingen- Volgens het college is niet mogelijk aan te dat de stad daar scha de van heeft ondervonden. Dat blijkt uit het antwoord op "vragïèo/ die over dé stan koverlast door Remi Poppe (SP) zijn gesteld. Volgens de gemeente kunnen geen kosten worden geclaimd, die gemaakt zijn omdat de brandweer moest uitrukken tijdens een van de stankgol- ven, wegens een vermeende gaslekkage. Andere direkte schade heeft de gemeente door de narigheden niet on dervonden. Wel vindt de ge meente, dat door dit soort moeilijkheden bij het betref fende bedrijf schade wordt veroorzaakt aan de gezond heid in de betekenis van het lichamelijk en geestelijk wel bevinden. Zoals bekend heeft het colle ge al in januari een brief ge zonden naar het college van Gedeputeerde Staten, die de vergunning voor Vondelingen- )!aat heeft afgegeven. In die tnef werd verzocht, dusdani ge maatregelen te nemen, dat dit soort stankoverlast zich niet meer zou kunnen voor- 'doen. Ruzie in café Schiedam Artsen heb ben operatief moeten in grijpen bij de 32-jarige Schiedammer W. van H. die in de nacht van za terdag op zondag in een bar aan de Vlaardinger- dijk werd neergestoken. De man werd met een „glimmend voorwerp" in zijn buik getroffen. Zijn toestand is inmiddels re delijk, deelde de politie gisteren mee. De vermoedelijke dader is een 19-jarige Vla ar dinger, B. K., die nog steeds voortvluchtig is. Volgens Van H. was deze jonge man duidelijk op ruzie uit en stak hij op een onver- wachts moment met een mes. Een onbekend geble ven man heeft de gewon de Schiedammer daarna naar het ziekenhuis ge bracht Een dag later heeft Van H. bij de poli tie aangifte van de steek partij gedaan. Bij de poli tie wist men toen nog nergens van. Schiedam Op het open terrein aan de Van Dalsumlaan is dit weekend een vrachtwagen met aanhanger onder schot ge nomen. Vernielzuchtige lieden wisten met een flaubertgeweer de wagen volkomen lam te leggen, door de vier koplampen kapot te schieten en de reserveband van een flink gat te voorzien. Daarnaast werden de zeven banden van de aanhan ger aan flinters geschoten. Deze speciale banden kosten achthonderd gulden per stuk. De schade aan de vrachtwagen bedraagt in totaal duizend gulden. De banden komen op 5600 gulden. Schiedam Als de heren Dalema en Nederpelt hun zin krijgen, verrijzen achter de gevel van het pand aan de Lange Haven 95 zo vlug mogelijk drie koopappartementen. Het inge nieursbureau De Raaij en Datema BV van de Lange Haven 89-93 is na vele maanden tot de conclusie gekomen dat het herbouwen van het pand aan de Lange Haven 95 een te moeilijke en bijna onmogelijke taak werd voor het bureau alleen. De veie plannen en ontwer pen, die door De Raaij en Datema gemaakt werden voor het in 1976 door brand ver woeste pand. vielen telkens weer in duigen door de hoge eisen van monumentenzorg. De voorgevel moest namelijk Drie jaar na de brand zijn er plannen in de maak voor het pand te genover de Appelmarkt- brug, aan de Lange Ha ven 95. Schiedam De Gorzen raakt zijn huisvuil contai ners kwijt. Na jarenlang actie gevoerd te hebben tegen de containers, die veel ergernis met zich meebrachten vanwege stank en grote verontreini ging, heeft de bewoners vereniging van Schiedam- Zuid van de gemeente te horen gekregen dat in de hele -wijk het huisvuil weer op de oude manier op gehaald gaat worden. - - Zelfs zal de gemeentereiniging met aangepaste wa gens gaan rijden door de vaak smalle straten van de Gorzen. „Eindelijk! Ik vind dat wel een succes", zei gisteravond Koos van der Keur, voorzitter van de bewonersvereniging. Na 1 april zullen de containers niet meer gebruikt worden. „Het wordt dan wel tijd", zegt Van der Keur. „Al sinds 1974 voeren wij actie tegen die rotdingen, die ontzettend stinken, slecht geleegd kunnen wor den, en mensen die vuil"&wïjt -mllén'zeifs^'opéén' afstandje houden", zei Anton Konings, lid van de bewoners vereniging, vorig jaar toen hij een een mansactie begon door geen reinigingsrecht meer te betalen zolang er geen betere manier van ophalen plaatsvond. „Die actie hebben wij als bewonersvereniging on dersteund, er is correspondentie over gevoerd met de gemeente, en eindelijk is er dan dit resultaat", zei Van der Keur gisteravond. „Wij hebben zelfs op papier gekregen, dat wij bij plannen voor herbe strating geen rekening meer hoeven te houden met de plaats van die containers". Destijds werden de huisvuilcontainers bij wijze van experiment neergezet in een deel van de Gorzen, tussen de Havendijk en de Nieuwe Maasstraat De bewonersvereniging zag er echter al meteen geen heil in, maar kon de toenmalige wethouder Eef Collé niet overtuigen. in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht. Het bureau heeft nu een geschikte adviseurspartner gevonden in onroerend -go ed ma atschappi j De Rentmeester BV. van OGé Onroerend Goed uit Schie dam. Die maatschappij gaat helpen met het ontwikkeien f van de plannen om tot exploi- j tatie van de grond te komen. Om de sfeer te bewaren zul- j len achter de oorspronkelijke gevel drie appartementen ko- men in een stijl, die bij dat j Schiedamse stukje gracht pas- i sen. „Natuurlijk hebben we achter de gevel wel een zeke- re vrijheid", vertelt de heer Datema, .maar er zijn zoveel beperkende bepalingen aan j verbonden dat het een moei- lijke zaak zal worden om er leuke appartementen te kun nen bouwen". De heer Nederpelt van de Onroerend Goed BV: „Wij zijn geen mensen met hoge winstverwachtingen, wij advi seren. Het moet natuurlijk een haalbare zaak blijven, ook voor kopers met geen enorme bedragen achter zich. En bovendien willen we het een echte Schiedamse affaire maken. Geen Rotterdamse be drijven. maar Schiedamse uit voerders. Als het een echt Schiedams geheel blijft, gaat iedereen het zien als een soort hobby. Dan blijf ik ook met plezier naar mijn werk gaan, nietwaar?" Of de gemeente en monumen tenzorg er ook zo tegenaan kijken zal binnenkort blijken, uit het ..ja" of „nee" op de bouwplannen. Maassluis Deze week be trekken de instellingen die deelnemen in de Stichting Gezondheids bouw Maassluis hun nieuwe bestemming in het aan De Vloot 206 verre zen nieuwe gebouw. Met het betrekken van dit gebouw zal de gehele Maassluise gezond heidszorg gecentraliseerd zijn. WiPiigr Maassluis Aan de Govert van Wijnkade en rond de oude binnenhaven van Maas sluis worden bomen geplant. Dit is het cadeau van scheepswerf De Haas aan de gemeente in verband met het 100-jarige bestaan van het be drijf. Op 8 maart, de datum waar op de scheepswerf precies een eeuw bestaat, zal de jong- Reeds honderd jaar is scheepswerf De Haas aan de voet van de Grote Kerk van Maassluis ge vestigd ste zoon van directeur Pieter j de Haas, Govert Wijnand (15) i de eerste plataan voor de deur van het bedrijf aan de j Govert van Wijnkade planten. 1 „Wij hebben er wel over ge- j dacht om open-huis te houden voor de bevolking van Maas- 1 sluis, maar bij nadere over- weging hebben wij daar om S praktische redenen vanaf ge- zien. Vroeger stonden er aan de havens altijd bomen, wij- vonden het dus een goed idee de boomfunctie terug te bren- j gen", aldus Pieter de Haas. Meer over het ontstaan en de j geschiedenis van het bedrijf i op pagina 3. Hoek van Holland Alleen dankzij de steun van de fractie van de Partij van de Arbeid kon deelraadsvoorzitter L. van de r Houwen tijdens de vergade ring van de Hoekse deelge meente raad zijn wijzigings voorstel ten aanzien van het Blesplan over de eindstreep halen. Omdat de minister van volkshuisvesting de zogenoem de lokatiesubsiciie voor Hoek on Holland niet van toepassing verklaarde, dreigde de uitvoe ring van het Bicsplan (121 wo ningen) op de lange baan te worden geschoven. Het dagelijks bestuur van de deelraad meende een oplossing te hebben gevonden door de 55 woningwetwoningen te handha ven, maar ook door het aantal premickoopwoningen te ver minderen van 54 tot 33 en het aantal huizen in de vrije sector op te voeren van 2 naar 27. In het totaalplan betekende dat een vermindering van vier wo ningen met gebruikmaking van dezelfde oppervlakte. Van der Houwen kreeg echter een bijzonder koude douche vanuit zijn eigen CDA-fractie. De heren P. van der Wal en A. Ph. vari der Vliet dienden namelijk een motie in waarin werd gesteld dat door het dage lijks bestuur onvoldoende infor matie was verschaft over de besluitvorming en dat men on voldoende inzicht had over de financiële kant van het nieuwe plan. De twee CDA-afgevaar- digden vroegen dan ook om u its iel van de beslissing. Van der Houwen trachtteduïde- lijk te maken dat zoJn uitstel niet een zaak zou zijn van één maand, maar van mogelijk wel een jaar en dat zou gezien het woningbestand in de Hoek rampzalige gevolgen hebben, zo stelde hij. Verhitte discussies waarin aan beide zijden werd geschermd met getallen en cij fers, leidde ertoe dat de motie werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen. De beide CDA-Ieden en De Groot (Hoekse Belang) stemden voor, de PvdA-fractie hield het dagelijks bestuur op de been. Van der Wel en Van der Vliet wensten de strijd echter nog niet op te geven. In een amende ment op het voorstel van het dagelijks bestuur kwamen zij opnieuw met andere voorstel len, Een aantal parkeerplaatsen, in het Bles plan zou moeten wor den opgeofferd om het totale woningaantal op te voeren. Toen de voorzitter duidelijk maakte dat ook dit tot onaan vaardbaar uitstel zou kunnen leiden, in verband met verande ring van bestemmingsplannen, was het opnieuw de steun van de socialistische fractie die het oorspronkelijke voorstel van het dagelijks bestuur staande hield. Vlaardingen Er moet niet langer gewacht worden met de bouw van de waterzuive ringsinstallatie De Groote Lucht, die tussen Vlaardin gen en Maassluis moet verrij zen. De bouwplannen zijn ernstig vertraagd door de al ternatieve plannen, die de ge meente Rotterdam met be trekking tot de waterzuive ring enige tijd geleden pre senteerde. De bedoeling was, in eerste instantie, dat drie installaties tegelijkertijd gebouwd zouden' worden: in Vlaardingen, IJs- selmonde en in het werkge bied van het Hoogheemraad schap van Sehieland. Dit zou de kosten danig omlaag heb ben gebracht. Door het alter natieve plan van Rotterdam, waar overigens nog altijd geen overeenstemming be staat, is de bouw van de in stallaties ernstig vertraagd. Het Hoogheemraadschap van Delfland, in wiens opdracht De Groote Lucht gebouwd zou moeten worden, acht lan ger uitstel niet verantwoord. Ook de minister van verkeer en waterstaat, die 45 miljoen subsidie verstrekt, heeft op spoed aangedrongen. Met de bouw is in totaal een bedrag van bijna 80 miljoen gulden gemoeid. Dat is meer dan oorspronkelijk werd geraamd, omdat de kostenbesparing door de bouw van drie van dergelijke installaties wegvalt. Uit milieu-overwegingen heeft Delfland overigens afgezien van het oorspronkelijke plan, om bij de waterzuiveraar een installatie te bouwen waarin het zuiveringsslib kan worden verbrand. Dat slib zal nu worden afgevoerd naar de Afval Verwerking Rijnmond, die ook mogelijkheden heeft om voor de verbranding' te zorgen. Deze oplossing is overigens wel duurder dan het in eigen beheer verwer ken van het afval Het is de bedoeling, dat alle rioleringen in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, De Lier en Maasland op de Groote Lucht zullen worden aangesloten. Dat geldt dan niet alleen voor de gemeente lijke rioolstelsels; ook de be drijven en industrieën zullen via de zuiveraar hun afval water moeten lozen. De nieu we installatie krijgt een ca paciteit van 315.000 „vervui lingseenheden", vrij vertaald al het rioolafval, zoals dat door 315.000 mensen wordt veroorzaakt deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blada ZZfm voor mij m.i.n. O abonnement per kwart aalt 42,20 U abonnement a f14,33per maand, dan geel ik wel machtiging tot automatische a I sc h rij ving. Mijn giro/banknr. is da eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: codefwoonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1