Zijdeveld1, wil eigen pleïij e in museum Kritiekmaar het wordt toch al Schiedamser: :f Bfokje rond^ jHet liefst bij de ingang'9 om mensen binnen te lokken PEUGEOT SERVICE! OMDAT DE T>V PEUGEOT-R1JÖER RECHT HEEFT OP HET BESTE. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 in Sucht kastelen is het tochtig wonen Signalement: naam: Babs ras: Duitse herder geslacht: vrouwelijk leeftijd: 1 jaar kleur: zwart/geel beharing: kort Bij Babs hoort eigenlijk een heel verhaal. Babs heeft namelijk een ver lamde linker voorpoot waardoor ze op 3 poten hinkt. Dit alles is het ge volg geweest van een auto-ongeluk dat Babs vo rig jaar heeft gehad. Door plotseling de straat over te steken liep zij pardoes tegen een aankomende auto aan. Haar spieren werden niet alleen be schadigd, maar ook de ze nuwen in haar Imker voorpoot, wat verlamming tot gevolg had. Haar baas heeft haar een prothese aan laten meten waar zij redelijk mee overweg kan. Het is natuurlijk ontzet tend jammer dat een nog zo jonge hond met deze handicap moet leven. Hieruit blijkt maar weer dat men zijn hond niet los moet laten lopen daar waar veel verkeer is. Hij blijft misschien jaren net jes naast zijn baas lopen en plotseling krijgt hij het op z'n heupen en steekt ondoordacht over. Dan kan er gebeuren wat er met Babs gebeurd Ls. Babs is door haar baas naar het dierentehuis ge bracht omdat zij niet te gen alleen zijn kan. Voor iemend die echter niet veel weg is is het een grandioze hond want zij is erg aanhankelijk. Ze is zindelijk en lief voor kin deren maar ze is wel ang stig als er auto's langs haar voorbij schieten, het- Babs in huis te nemen. Er zitten op dit moment nogal wat beesten die al weer een aardig tijdje in de Hargahoeve vertoeven. Hiertoe behoren een aantal leuke bastaard hondjes en een aantal lie ve poezen. U hoeft echt niet te wachten tot er weer kleine katjes zijn want als U nu komt kij ken zult U beslist wel ge charmeerd zijn door een van de katten die er nu zitten. geen natuurlijk te begrij pen is. Dit moet nog even slijten. In haar kennel haalt ze de gekste caprio len uit om maar aandacht te krijgen. Ze doet beslist niet onder voor de andere honden die er zitten. Als er misschien iemand, on der U is die altijd al graag een hond heeft wil len hebben, die graag thuis is en bovendien veel tijd aan haar kan schen ken dan is het zeker het overwegen waard om ADVERTENTIE Schiedam „Ik ben van mening' dat een mu seum alleen zin heeft, als de museumdirectie blijkt geeft de maatschappelijke ontwikkelingen te volgen. Ik heb een hekel aan elitaire instellin gen waar het publiek zich kan vergapen aan din gen. die ze mooi moeten vinden omdat vele gene raties die al mooi vonden of omdat de deskundi gen het vinden." Horgen is het exact twee jaar geleden, dat Chris Zijdeveld deze woorden sprak in Schie dams stedelijk museum. De wethouder, die naast stadsont wikkeling milieuzaken behar tigt, mocht toen de opening van de expositie Energie Edu catief verrichten en greep die gelegenheid aan om op te merken dat het Schiedamse museum daarmee wederom blijk gaf van die maatschap pelijke beleving. Vorige week zijn die woorden van Zijdeveld weer actueel gev/orden. Trees Moolhuijsen nam er in de museumcommis sie aanstoot aan: zij hoorde die woorden voor het eerst, maar hoorde tegelijk van een correspondentie die Zijdeveld erop na is gaan houden met zijn collega voor cultuur. Her man Posthoorn, Schriftelijk heeft Zijdeveld la ten weten dat er op zijn be leidsterrein (woningbouw en milieu) veel mogelijkheden zijn voor informatieve exposi ties, en aan Posthoorn vraagt hij of deze kan bemiddelen met de museumcommissie. Anders gezegd: Zijdeveld maakt reclame voor zichzelf en vraagt een collega om hem daarmee te helpen. „Hoewel ik enige schroom heb mij op uw beleidsterrein te begeven," schrijft Chris aan Herman, „merk ik op dat dergelijke tentoonstellingen door Kor Keael niet moeten worden wegge drukt in het bovenzaaltje, maar juist wanneer ze in de ingangszaal worden geplaatst een zuigende werking voor de rest van het museum kun nen hebben." Daaruit valt de conclusie te trekken dat Zijdeveld denkt, dat wat hij in het museum wil laten zien voor de bevol king aantrekkelijker is dan wat er doorgaans te zien is. Maar hij schrijft Posthoorn verder: „Ik heb overigens de heer Paalman tijdens de begroting sborrel op deze opvatting ge wezen en meende naast enige afkeer voor het mogelijk af brokkelen van zijn cultuur- stempel toch ook enige poten tiële bereidheid en spannende nieuwsgierigheid naar een dergelijk experiment te proe ven". Maakt de wethouder hier een opzettelijke schrijffout? Be doelt hij cuItuurs-tempel of cultuur-stempel? Die vraag blijft nog onbeantwoord. Geen Kunst! De museum commissie denkt sterk verdeeld over tentoon stellingen zoals Zijdeveld deze bepleit, omdat het kunstan ning element niet of nauwe lijks meespeelt. Een oplossing geeft Cees van der Geer. Vol gens Van der Geer moet je gewoon zorgen, dat bij zo'n tentoonstelling als over warm- te-isolatie (het concrete voor stel van Zijdeveld) de kunst er op passende wijze bijge haald wordt Dan gaan kunst en samenleving hand in hand. Posthoorn heeft daar wel oren naar, En wat Cees van der Geer aandraagt neemt het bezwaar van Paalman weg, want Paalman immers zegt dat zijn museum niet de plaats is voor een tentoonstel ling, waarbij geen kunst om de hoek komt kijken. Van der Geer vindt overigens wel, dat Zijdeveld ervoor zal moeten opdraaien als er geld nodig is om die kunst erbij te halen. Ook daarover zal Pos thoorn contact opnemen met 2ijn collega. Door Siem Rosman, fractie-voorzitter CDA. Laatstgehouden raadsver gadering stelden wij een nieuwe woonruimteveror dening vast. Iedereen blij. Of eigenlijk ook weer niet. 't Is natuurlijk wei mooi als je een beter in strument m handen hebt om de aanwezige woning voorraad zo goed moge lijk te verdelen. Maar de aanleiding voor de veror dening is een nijpend ge brek aan woningen. En dat is niet zo leuk. Grote waardering m de raads vergadering voor wethou der Taverne. Terecht cfacht ik. Met grote voort varendheid pakte zij dit probleem aan. En daar zijn we natuurlijk wel een beetje trots op. Op de voortvarendheid van de wethouder bedoel ik. Want de verordening zel ve, nou ja, dat is een noodzakeljk kwaad. Niemand hoeft te denken dat nu alle woonruimte problemen zijn opgelost Integendeel, zij worden nog steeds groter. Zonder voortvarendheid in de bouwsector is het maken van een goede woonruim- teverordenmg ergens toch het bouwen van een luchtkasteel. En ui een luchtkasteel is het tochtig wonen! Sinds de tweede wereld oorlog staat het probleem van de volkshuisvesting nummer een. Onmisken baar heeft de overheid steeds belangrijker taken naar zich ioe zien komen op dat terrein. Het accent daarbij ligt bij de centra le overheid. Wie ogen en oren de kost geeft, kon dat recentelijk weer eens via beeldbuis en radio waarnemen. Parlement en regering aan het bakke leien over het woning bouwbeleid. De dames en heren kregen het er zo warm van dat ze niet eens merkten dat het bui ten vroor. Dat de bouw stil lag. Waarschijnlijk had men er geen erg in dat men door de weers gesteldheid van dc laatste tijd de idee van een paar duizend woningen extra ui 1979 wel kan vergeten. Mooi op papier, maar ko ning winter haalt er al bij voorbaat een streep door. Enfin, kamerlid Van Dam (P\'dA) had vroeger als staa tssecretaris nog meer leuke ideeen: Van Dam eenheden bouwen voor één en tweepersoonshuis houdens. Medio 1975 ver scheen daarover een nota. Daarin aandacht voor de toenemende vraag naar een bescheiden woonruim te in dc categorie IS—30 jaar en 30—€5 jaar. klaar ook dc vraag naar pas sende huisvesting van 65- plussers is groot. Op lan delijk niveau plannen ma ken is één. Realisatie op het plaatselijk vlak is twee. En we zien de op eenvolgende staatssecreta rissen de gemeenten be zoeken om de diverse wethouders wat op te jut ten. Het kabinet-Den Uyl stuurde minister Gruyters naar Schiedam. Het kabi net-Van Agt het staatsse cretaris Brokx een be zoekje brengen. Het is al meer dan drie geleden dat eerstgenoemde naar Schiedam kwam. Om nu te zeggen, wat zijn we sindsdien lakker opge schoten, noe. dat iind ik met. Gelukkig waren er nog een paar onderne mers die wat projecten zoals 't Nieuw Werck heb ben gebouwd, anders wa ren we helemaal nergens. De gemeenten zijn steeds meer betrokken geraakt bij de zorg voor het wo nen. En niet alleen bij het verdelen van de woning- voorraad. Dat laatste moet ook gebeuren. Zo goed mogelijk. Maar echt nood opheffen kan al/een als voortvarend gewerkt wordt aan uitbreiding en verbetering van het wo ningbestand. Vaak hebben we aangedrongen op het gereed hebben van plan nen voor de binnenstad. Om te bouwen zodra het kan. Ik vrees dat het nog even zal duren. Veel an dere plannen zijn in voor bereiding. Er zal echter snel wat moeten gebeu ren. In plannen of andere luchtkastelen kunnen onze woningzoekenden niet wo nen! Schiedam - De discussie over het museumbeleid is weer verhevigd, vooral dooreen vorige week verschenen notitie met drastische voorstellen zoalsverkoop de hele kunstverzameling van het stedelijk museum. De makers ervan zijn Hans Bakker en Hans Konings, die zich doorgaans doen gelden alsPvdA-bestuursleden maar die zich voor deze gelegenheid opwerpen als student en loodgieter. In hoeverre de notitie gevolgen zal hebben, is nog niet direct tc overzien - maar het Iaat geen twijfel da t Hans Paalman binnen de'gemeente Schiedam momenteel de meest geplaagde directeur is (al is die gro te belangs telling voor het museum natuurlijk mooi meegenomen). de oorzaak van alle discussies raakt nota bene bijna op de achtergrond. En die oorzaak is de kritiek, die allang werd gehoord, dat er in het Schiedamse museum te weinig voorde Schiedammers te zien is. Uiteraard kunnen Paa/mans favoriete takken ran moderne kunst heel geschikt voor de Schiedammers zijn, maar echt op Schiedam gerich t zijn er ie weinigactiviteiten in het museum op de Hoogstraat - zo luidt de kritiek (binnen het wereldje van de kunst, in de politiek en bij bezoekers), •bemuseumdirecteur heeft bij herhaling geprobeerd aan te lonen, dat er genoeg voor elk wat wils is te zien. Genoeg voor wie in een m useum kunst verwacht, genoeg voor Schiedamzoekers en genoeg voor degen en die van het museum enige maatschappelijke interesse willen zien. Da t viel niet te ontkennen. Li toch is er een tendens, een wellicht afgedwongen pVerschiedamming", uitgaande zlthans van het tentoonsteUingsprogramma voor 1979 zoals da t vorige week in grote lijnen ken baar werd. Wie Pa alma ns voorkeuren enigszins kent, vindt er- in het programma tot nog toe -minder van terug dan voorheen. Of het zou moeten zijn, dat er met de Sin terklaastentoonstelling zuiver constructivisme te koop hangt. In vogelvlucht: De komende vier dagen zijn allerlei davecimbels te bezichtigen. Het initiatief is van de vereniging vrienden van het museum te Schiedam. Vanaf 10 maarten tot23 april zijn de Schiedamse Ateliers voor de vierde maal in het museum. Deze nog jonge traditie is het resultaat van voortdurende vragen van Schiedamse kunstenaars om een plaatsje in het museum van hun eigen staden deze keer exposeren er Daan jPadmos met beelden, Inge van Haastert met schilderijen, Peter Lindauer met keramiek en Jaap Zwier met („objecten". Zonder wethouder Herman Posthoorn was zo goed als 'ondenkbaar geweest, dat Bram Uil en Aad Sprong hun stipmanifestatie gingen uitwerken waarbtj heei 1 Schiedam betrokken zal worden. „Voor het leven getekend" is van 28 april tot en met 3 juni te verwachten. De zomertentoonstellmg staat deze keer in het teken van de buitenlandse werknemers. Kunst uit en over Tu rkije, Marokko, Griekenland en zo meer is van 16 juni tot 6 augustus in Schiedam, en verwacht wordt dat daarmee eens wat meer buitenlanders, die in deze stad wonen, in het stedelijk museum komen. Een „bericht uit de samenleving" is de reizende ducumentaire over GCinther Walraff.dievan 11 augustus tot 10 september wordt gehouden. Tegelijkertijd exposeert Joop van Meel, die aan de Schiedamse kunstklassen les geeft, een monsterproductie en zijn er tentoonstellingen van Hetum Gruberen Jam Oosterman. Voor het najaar staan „American guilts", hedendaagse fotografie en schilderijen van Erik de Nie »J. Paalman: „Voor elk wat wils". op het programma, alsmede de Sinterklaastentoonstelling.. En tot slot, van 15 december tot in 1980, is het een ratjetoe. Kersttentoonstellingen van jeneveraffiches, van de historische vereniging Schiedam, van de gipscoüectie, van grafisch Schiedams of niet, kunst heeft vele gezichten. werk van Zaowou-ki en van tekeningen en grafiek van VolkerRuters worden dan door het stedelijk heen gehouden. Verder zijn er nog suggesties, zoals van Ton de Vos voor een expositie geënt op de binnenstad zodra daar gebouwd gaat worden, die nog m overwegingzijn maar die inmiddels wel de indruk wekken dat Paalman niet meer alleen uitmaakt, water in zijn museum komt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3