Schiedam op reis voor goede huizen Een stuurgroep In vergadering, of: ijdeveld voor de klas i|p fóitiSfllgiÉi isSA m m Doel van excursies is nog niet bekend De wethouder of de stuurgroep: tAls een kip zolang zou broeden, was het beest allang gestorven Mogelijkheden ^k:A v: WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 SC 4 5 Weet u ergens leuke woninkjes te staan, geschikt voor alleen staanden of paren, en zou u die huizen nog wel eens van nabij willen bekijken? Dan is het jam mer, dat u geen lid bent van de Schi°damse stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Want wie daarvan wel lid is, kan zulke ideetjes (vóór maan dag!) kwijt bij Ab Noordzij in het stadskantoor. Deze topamb tenaar is belast met het secre tariaat van de stuurgroep en zal alle voorstellen, die vanuit deze praatclub worden gedaan, door speten naar wethouder Chris Zijdeveld die op zijn beurt een reisprogramma vaststelt. Dg data zijn al geprikt: op vrijda gen 27 april en 18 mei gaat da stuurgroep met de bus die pro jecten bezoeken, waarvan met de hand op het hart verklaard kan worden, dat zii het naar ver wachting in Schiedam aardig zul len doen. Eén doelwit is al min of meer bekend: in Hilversum is- een „centraal wonen"-project uit gevoerd, waar mensen, die op hun eentje wonen of met iemand samen, zich erg thuis schijnen te voelen. En in Tilburg schijnt ook wel wat bruikbaars te staan. De stuurgroep is niet vies van het idee om dergelijks bouwplannen in Schiedam na te maken. Het idee is niet nieuw. Drie jaar- geleden toog de complete raads commissie voor ruimtelijke orde ning ook onder Zijdeveld naar Hoorn en Zutphen om daar juist gerealiseerde woonwijken te bezichtigen. Het resultaat was dat het Hoornse plan De Grote Waal werd uitverkoren voor na bootsing in Woudhoek-Noord, en kennelijk moet maar even verge ten worden dat het komt door de talrijke protesten daartegen, dat de eerste paal voor dit her halingsproject m Woudhoek nog niet geslagen kon worden. Die kritiek is te verwachten op een werkwijze, waarbij je een plan pikt dat daar toevallig mooi staat, maar hier best eens uit de toon zou kunnen vallen. Toch gaat de stuurgroep op reis. Een dagje uit spreekt de leden ervan we! aan, al moet gezegd worden dat de directeur van de samen werkende woningbouwverenigin gen in Schiedam, Gerard Prins, een week geleden wel enkele kanttekeningen plaatste bij zuike tochtjes op de bonnefooi. Dat zijn opmerkingen eerst minder goed uit de verf kwamen, was omdat de wethouder een boze bui had en van de negen kwar tier vergaderen er acht zelf aan het woord was. ..Ja, straks staat er in die krant dat Zijdeveld weer eens eigen wijs bezig geweest is en dat hij de stuurgroep had moeten ho ren. maar u moet bedenken dat wij niet riant in de tijd zitten en dat ik u bestraffend toespreek om u daarvan trachten te door dringen", zei de wethouder. Hoe Zijdeveld als een heuse schoolmeester van de oude stempel de stuurgroep met stou te ktnders toesprak, staat m bij gaand artikel een indruk van een huis-, tuin- en keuken verga dering. Schiedam „Ik ben uiterst teleurgesteld in de response vanuit deze stuurgroep. Het is echt wel de bedoeling, dat er ook iets van uw kant komt, hoor! Als u een idee bebt, kom er dan mee! Vori ge keer heb ik daar echt bij u aan zitten trekken, maar het resultaat is enkel dat onze secretaris nu alleen maar wat wit papier heeft met een rood rouwrandje" Zijdeveld doelt daarmee op briefpapier van de Jonge So cialisten. Het is drie uur in de middag. In een kamer hoog in het Schiedamse stads kantoor zitten vertegenwoordi gers van de gemeente en be langengroepen. die samen de stuurgroep voor huisvesting van kleine huishoudens vor men. Een club, die al ruim twee jaar bestaat en die met de burgemeester als voorzitter niet uit de voeten kon. „Ik wil mij ervoor hoeden, dat het onder mij net zo gaat", zegt Zijdeveld, het nieuwe hoofd. De stuurgroep hoort hem aan: „Vorige keer deed u zo enthousiast. Bent u nou zo verlegen dat u geen van allen iets durft in te brengen, of bent u voorheen gewend ge weest om secundair te reage ren op wat anderen produce ren? Dat zou ik toch niet meer doen? U zou zelf ook gaan spuien. Vorige keer, in december, heb ik u zelfs indi vidueel benaderd en ik slaak te haast juichkreten toen er enthousiasme bij u bleek. Maar u valt mij grof tegen. door Kor Kegel Ik heb er een kater van over gehouden, U wilt mij toch niet vertellen, dat zes weken tussen twee vergaderingen ïn te kort is om u voor te berei den? Dat ik één uwer onlangs op de landijsbaan zag. daar moet ik toch niet uit afleiden dat de stuurgroep maar ijs vrij heeft genomen?" Als wethouder voor stadsont wikkeling en milieuzaken ir. Chr. Zijdeveld zo praat, heeft hij veel weg van een klein kind dat even tevoren gehuild heeft: 2eer zachtjes spreekt hij, op treurige toon, en wer kelijk. zelfs met roodachtige wangetjes! "Ja, inderdaad, het rijn ern stige woorden, ik voel mij be droefd, maar ik maak van mijn hart geen moordkuil. Ik had van de leden van de stuurgroep stuk voor stuk re acties verwacht, suggesties waar wij eens zouden kunnen gaan kijken, maar ik heb slechts één idee gehoord. Ik zal de Jonge Socialisten dan ook niet in het beklaagden bankje zetten. Maar ook de anderen moeten beseffen dat wij niet ruim in de tijd zitten. In principe hebben wij vorige keer het leven van de stuur groep enigszins gered en heb ben wij besloten om eik ideeën te ontwikkelen, en die ook aan te dragen. Maar als een kip zolang zou broeden, was het beest allang gestor ven". Samengevat: Zijdeveld wil weten waar de excursie naar tóe zou gaan en waar ge schikte woningen bekeken kunnen worden, hij weet het nu nog niet, en pinkt bijkans een traan weg omdat er geen voorstellen uit de bus rolden. Daarom heeft hij de leden van de stuurgroep een ulti matum gesteld: vóór maan dag dienen zij bouwprojecten aan te dragen, zoals deze el- Bijna 4400 Schiedammers hebben een dak boven hun hoofd, dat hun niet bevalt. De vjethouder verwacht, dat met de bouw van nieuwe woningen dit jaar nog begonnen wordt op verschillende plaatsende binnenstad. Woudhoek-Noord. ders in het land staan en misschien voor Schiedam aantrekkelijk zijn. Vóér maandag moet het huiswerk gemaakt zijn. „U moet toch wel wat erva ring daarmee hebben", zei Zijdeveld in december, toen hij voor de eerste maal de stuurgroep voorzat Voor hem was het een uitvoerige kennis making met de leden ervan, die allen een bepaalde instel ling vertegenwoordigen, waar onder Man-Vrouw-Maatschap pij, actiecomité De Laan, stichting De Lindenhof (het project voor begeleide kamer bewoning dat zijn kantoor aan de Lange Haven heeft), de ANJV en de SSSW, alsme de het gemeentelijk bureau huisvesting en de woning- dienst. Sinds kort zitten ook de Jonge Socialisten in de stuurgroep, en het KJS ofweJ het Komité Jongerehhuisves- tmg Schiedam heeft een ver zoek tot deelname ingediend tot nog toe zonder succes. „Er moet bij u toch wel enige kennis 2itten", zei de wethou der dus. „Maar ik merk er niks van", is vrij vertaald zijn conclusie. „Het is geen wonder, dat er niet zomaar een idee los komt", is daarentegen de in druk van Gerard Prins, direc teur van de stichting samen werkende Schiedam se wo ningcorporaties. de SSSW. En geen wonder noemt Prins het, omdat je weinig aan een idee hebt als je nog niet eens weet waar er in Schiedam voor al leenstaanden en tweeper soonshuishoudens gebouwd kan gaan worden. „Ik ben zo bang", zegt Prins, „dat wij ergens in. Nederland projecten gaan opzoeken, he lemaal enthousiast terugko men, en dan hier merken dat wij niets met die projecten kunnen doen omdat zij hier niet passen. Kijk, het is geen kunst om bij het ministerie net zo'n lijstje met projecten op te vragen dat u zelf ook zou kunnen krijgen, maar ik wil dat kunnen toetsen aan de mogelijkheden van Schie dam. Maak daarom liever eerst een inventarisatie van bouwlocaties cn van moge lijkheden tot verbouwen, die er in Schiedam zijn. Met dat voor ogen is het veel zinni ger om met projecten op de proppen te komen, want dan weet je wat meer. Ik zie er een duidelijke relatie in, tus- J; V' A\ ft'-H jV i - - sen mogelijkheden in Schie dam en projecten die je el ders zoekt". Ten dele wordt dat beaamd door Frans Griffioen, die de reken knobbel van de Schie- damse ambtenarij vormt waar het gaat om aantallen inwo ners en hun behoeften. „Het is niet zomaar het idee alleen, want daar heb je inderdaad niks aan. Een project zoals centraal wonen, dat je ergens anders 2ict, stop je met zo- maar in een gat dat wij in Schiedam hier en daar heb ben. Je hebt te maken met een omgeving, waarop het project afgestemd zal zijn. Het is dan ook niet de bedoe ling om dat hele project in Schiedam over te nemen, maar laat het dan als inspira tiebron gelden!" Zijdeveld: „Ja, dan kan je vergelijken. Je kunt best vol staan met elementen van dat project, die hier wel passen". Buskruit De wethouder tikt dan weer met zijn hneaal op de vingers van zijn leerling: „Ik ben diep bedroefd, meneer Prins, dat u Goede huisvesting is onmogelijk, a/s er niet meer gebouwd wordt, 't Nieuw Werck, vanuit de lucht gefotografeerd door Sijthoff Pers-fotograaf Henk Speksnijder, is een eerste gerealiseerd project, met overigens tamelijk prijzige woningen. Over twee maanden zal wethouder Zijdeveld een lijst klaar hebben, waarop staat wat er verder in Schiedam kan worden bebouwd, en wat er dan kan komen. dat vorige keer niet hebt ge zegd. Dat had u toen moeten doen. Nogmaals, ideeen van elders kunnen inspirerend werken. En je ieert ervan. Je kunt dan zien hoe anderen te gen muren zijn opgelopen en daar kan je zelf dan voor wa ken. Dat werkt vruchtbaar en verkortend, want je loopt minder kans om bij het be denken van een plannetje de zelfde fouten te maken die el ders al gemaakt werden. Als je een springstof zoekt, doe je er toch ook beter aan om m een encyclopedie te kijken dan zelf te gaan zitten rom melen? Want in die encyclo pedie kan. je meteen zien, dat het buskruit al uitgevonden is". Dat is Zijdeveldiaanse humor. „Als je weet dat er goede en slechte voorbeelden van iets zijn, moet je die eerst gaan bekijken. En stel je voor, dat er in Tokio echt zoiets unieks staat en het gaat om een paar duizend woningen, dan ben ik zelfs bereid om hele maal naar Tokio te gaan om er te kijken. Overigens, met dat buskruit dat door de Chi nezen is gevonden doel ik niet op een tochtje, dat wij naar Peking zouden moeten maken" Aiialy&c—Pi'ins Dat is nou Zijdeveld. Eerst autoritair c- betweterig, dan op zijn spt mekt' manier gek- ^hcrend, cn na die hele lan ge c'i '.eg toch toeschietelijk maar niemand voelt dat als een behadglijk schouderk lopje. Voorbeeld- uiteindelijk krijgt Prms gelijk. Maar m de stuurgroep zit menigeen zich te verbijten omdat Zijdeveld dat gelijk geven zolang uit stelt. „Ik zie cr wel veel heil in om voor bouwplannen op langere termijn de analyse-Prins zichtbaar te maken", besluit de wethouder. „Op korte ter mijn moeten wij snel aan wat projecten komen, waarmee wij snel uit de voeten kun nen. Zoals meneer Bakker van de Jonge Socialisten dat zegt: dan winnen wij daarmee tenslotte eens wat vertrouwen van de bevolking. Voor de verdere toekomst zuilen wij dan gaan kiezen uit gebou wen en locaties, die er in Schiedam zijn. En meneer Prms, het zal u verheugen dat ik durf te voorspellen, dat een inventarisatie daarvan er al in maart of april kan zijn!" Kortom, over een goeie maand staat precies op een rijtje waar in Schiedam wat en hoeveel gebouwd kan wor den. Een aardig resultaat, al heb je er nog niet direct wo ningen mee en al moet je er een middag voor terug naar de schoolbanken. <^iiiiiiiiiiief![|]]][i i nriiiiiHnjiMMtiiiijiiniiMMiiJii JtiiJiiitiuiiiiiiiitiiiJJiEiMntriiiiiitiiiiifiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitfiiniiiiiiiJiiziiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiinitiiiiiiiMinuiuiiiiiEtiizifiiriifHiiiiiJiEEMiHiJtijiiiiitiiiitiJiiJ (iiiiiiiiiiiiiin iiifiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiii iniiiitijfiiitriiiniiiiiiiiii 11^ Chris Zijdeveld: Ideeën voor kleine woningbouw moet Schiedam maar elders opdoen. i Dat inspireert". Na een paar maanden al heeft Chris Zijdeveld ontevre den zitten doen over het functioneren van de stuur groep voor huisvesting van eén- en tweepersoonshuis houdens. Kort is hij nog maar voorzitter, maar hij gedraagt zich al diep teleurgesteld. Waarom Zijdeveld voorzitter werd en niet Riet Taverne, dia in het Schiedamse colle ge tenslotte over huisvesting gaat? Vorige week werd het nog eens verduidelijkt: „De stuurgroep was een hete aar dappel, die in het college van de één naar de ander werd doorgegeven". Dat is al geen compliment voor de stuurgroep. Daar komt na amper vergaderen Viet weeklagen van de wet houder bij, cn dat laat rulmto voor veronderstellingen. 1. Door flink te benadrukken dat de stuurgroep weinig klaarspeelt, is er eerder een argument om de club op te heffen en dat ligt wel In de lijn van staatssecretaris Brokx. 2. Er zijn In Schiedam 4.400 woningzoekenden, het ge meentebestuur ziet weinig vlotte huisvestingsmogelijkhe den, en nu de stuurgroep ook weinig bekokstooft, reageert Zijdeveld al dia onmacht op enkelen af. 3. Er zijn nergens projecten voor kleine huishoudens te vinden, die in Schiedam als voorbeeld kunnen dienen. 4. Zijdeveld foetert gewoon zo langdradig om extra ge wicht te geven aan de woor den van zijn socioloog Frans Griffioen, die in december liet weten niet meer als enig© denkwerk te willen verzetten. „Zo ging het twee jaar» en dat ben ik zat", zei Griffioen. 5. Zijdeveld wil van de stuur groep voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens af, omdat er ook geen stuur groep is voor huisvesting van complete gezinnen. Anders .gezegd: moet een alleen staande genoegen nemen met een woninkje van één kamer, af hooguit twee? Met recente uitspraken heeft de wethouder in elk geval de eerste en de vijfde mogelijk heid ontkend. „Ik ben niet op de ondergang van de stuur groep uit", zei hij. En over het voorbeeld van de Slach- thuisbuurt, waar zeven flatwo ningen tot negen „minimale" wooneenheden worden omge bouwd, zegt hij: „Zolang je nog meemaakt dat mensen weggedrukt zitten op een miserabel zolderkamertje, waar zij 's nachts niet vanaf mogen en dan een pot ais wc moeten gebruiken, is zelfs een éénkamerwonlng een verbetering, al kan dat wel licht een tussenoplossing we zen". Kleine woningen blijven dus wenselijk, en om mee te den ken is or de stuurgroep. Maar dat meedenken gebeurt onvoldoende: „In het verle den zijn enkele voorstellen gedaan, waar nu op terugge komen wordt. De Undenhof en de school op het Oude Kerkhof kunnen wij wel ver geten, en toch begint de stuurgroep er weer over. Dat heeft geen zin. Er ls een be sluit van b en w, dat de Un denhof een cultureel centrum wordt, en het schoolgebouw is financieel niet haalbaar voor huisvesting. Je kunt de Bofs-silo wel opnoemen, maar dat is toch ook niet zinvol. Maar als de leden van de stuurgroep dan toch zo nodig wederom over de Undenhof en die school willen praten, maak ik er geen woorden over vuil, hoor. Dan staan ze volgende keer allebei weer op de agenda en dan zijn wij alle goeie voornemens weer vergeten. !k was in december echt de mening toegedaan, dat wij met een schone lei zouden beginnen, maar ja". Bouwprojecten zijn er volop. Maar, zegt Zijdeveld, „Inder daad moeten er vanuit de stuurgroep meer ideeën ko men, daar is die stuurgroep voor". Dientengevolge klopt de vier de veronderstelling. Maar daar staat tegenover, als de wethouder de stuurgroep blijft voorzitten zoals hij tweemaal deed, dat de stuurgroep hot dan wel eens zat kan worden om naar al dat redeneren van de wethouder te luiste ren. En dan gebeurt er ook niets. KK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5