Je vergroeit misschien teveel met een bedrijf' 9 5 Perceel vlietland aan Westgaag niet beschermd Adviesgroep liimr a a npa s s ing Himradviescommissie Maassluis' comité opent rekening VRIJDAG 2 MAART 1979 pirekteur Steenbergen 40 jaar bij De Kuypei «ar» Museum- ccmmissie Fancy fair Vrou wenbond CBS actief in Maassluis Bejaarde glijdt uit Auto gestolen Diefstal uit auto SC/VDAVW3 Schiedam „Veertig jaar, ja, af en toe vraag ik m&eif af of het niet te lang is. Je vergroeit met bet bedrijf. Je staat ermee op en je gaat ermee paar bed. Ik betrap mezelf er soms op dat ik een oplossing zit te zoeken voor een intern probleem als ik met mijn kleinkinderen aan het spelen ben". De heer S. Steenbergen. Gisteren vierde hij zijn veertigjarig jubileum bij Johs. de Kuyper Zoon B.V., waar hij directeur van is. Bij de Ver koopmaatschappij van Nederland, De Kuyper-Ne- derland B.V., bekleedt hij dezelfde functie. Daar naast is hij waarnemend voorzitter van de Alge mene Vereniging van Distillateurs en Likeursto kers en bestuurslid van de Vereniging de Vere nigde Distillateurs. Van het Productschap voor Gedistilleerde Dranken is hij tevens waarnemend voorzitter. De fabrieken van Be Kuyper staan aan de Buitenhavenweg 93 in Schiedam, Vlak naast de ingang staat het gebcuw, van waaruit de heer Steen bergen ztjn zaken regelt Aan het begin van de trapleuning zitten twee uit rood hout ge- snede leeuwen te glimmen. Met het opgaan van de ronde trap naar boven lijkt de tijd te hebben stilgestaan. Het kantoor van de heer Steen bergen is eenvoudig en ouder wets ingericht. Twee leren fauteuils en een degelijk hoog houten bureau. Daarop een glazen kubus met portretten ran de familie. Gezin „Mijn gezinsleden zijn altijd erg belangrijk voor me ge weest In erg drukke tijden hebben ze misschien wel te lijden gehad van te weinig aandacht, maar ik probeer zo veel mogelijk thuis te zijn. Vier kinderen heb ik. Drie dochters, een zoon en vijf kleinkinderen. Een harmo nieus gezin is een baas voor je hele verdere leven. Ach, te genwoordig vinden ze zoiets een ouderwetse gedachte. Eens per jaar gaan we met z'n allen op vakantie. Dit jaar naarRenesse". Over drie jaar gaat Steenber gen met pensioen. Het valt duidelijk zwaar. Hij sent het bedrijf van haver tot gort Sent de vette en de Tere jaren, de opbouw na de oorlog. jn de oorlog hadden we op een gegeven moment niets meer. Toch moesten we ver der. Er waren geen flessen, meer, de grondstoffen waren op en natuurlijk was er bijna geen geld meer. Toen de be vrijding kwam, konden we beginnen met de heropbouw. Jonge mensen die de oorlog niet mee hebben gemaakt, kunnen zich dat niet voorstel len. Je werkte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zater- ook. Je leerde snel en ef ficiënt werken. Dat doe ik nu nog. omdat het prettig is. In de jaren daarna had ik een geweldige secretaresse'1. De personeelsleden, die nu op de fabrieken werken, kent hij niet meer allemaal. Na zijn hartinfarct in 1961 moest hij een aantal zaken opzij leggen en het wat rustiger aan gaan doen. Dat was niet gemakke lijk. Tennissen mocht niet meer van de dokter. Het bor reltje werd Steenbergen te- .vens verboden. „Op recepties of gezellige avondjes neem ik een glaasje wijn in plaats van een bor reltje. Dan staat men weieens vreemd te kijken. Omdat je natuurlijk altijd tussen de gedistilleerde dranken zit. Wat ik zelf lekker vindt? Een pimpeltjen. Die hebben wij tot een hoge kwaliteit kunnen opvoeren. En onze cherry brandy. Daar voor halen we de bessen uit Dalmatië, in Joegoslavië, als sinds 1948. Elk jaar weer ma ken we ons zorgen over de oogst Als die oogst namelijk mislukt kunnen we niet de zelfde smaak aan de drank geven. In Italië verbouwen ze ook bessen van dezelfde „fa milie", maar vreemd genoeg is de smaak niet zo goed. Over hele wereld De fabrieken van De Kuyper zitten over de gehele wereld. In Canada werd in 3932 de eerste buitenlandse distilleer derij van de familie neerge zet De in voer bel as ting werd zó hoog, dat exporteren naar Canada te duur werd. Toen werd Nederland zelf ook af zetgebied. Voor 1932 was alle drank bestemd voor de ex port, en dat terwijl De Kuy per al in 1911 in Schiedam zat „Het is een ingewikkeld verhaal. De heer H. K. M. de Kuyper is oorspronkelijk de directeur. Zijn zoon P.M.N. de Kuyper is één van de vijf medefirmanten. R. C. MN. de Kuyper is één van de drie di recteuren hier in Schiedam. Hij is weer een zoon van P.AtN. de Kuyper. Sinds ze ven jaar zijn wij een B.V. en in handen van R.C.M. de Kuyper. We zitten niet alleen in Cana da met onze fabrieken. Daar hebben we wél zestig procent van de afzet in gedistilleerde dranken. In West-Afrika heet jenever schnapps, en wordt erg veel gedronken. Na de oorlog lag de jenever er in Groot-Brittannië volkomen uit De smaak kwam niet meer terug, en dat terwijl de jenever rond 1700 de hoofd- De heer S. Steenbergen voor een van de oude ketels: „Het alcoholprobleem. Daarzit ik dagelijks mee". drank was in Engeland. Na de oorlog in 1918 kwam gin in de plaats van jenever. In Engeland hebben we nog wel steeds dezelfde agent Sinds 1814 werken we al met het agentschap Matthew Clark and Sons!'. Steenbergen is niet te stuiten als hij over het bedrijf begint Over moutwijn, de alcohol die vroeger spiritus werd ge noemd, smaken, reukstoffen, de dure Bulgaarse rozenolie, het echte 24-karaats bladgoud in Danziger Gold wasser. Ook als hij door de fabriek loopt en de bakken met de dranken laat zien, de oude originele ketels loont en ver telt dat men bezig is met een eigen museum en nieuwe ont vangstruimte, groeit zijn en thousiasme per minuut .Als ik mijn relaties vertel, dat wij nog de oude recepten en pure natuurproducten gebruiken, nemen we ze met een korrel tje zout Maar het is echt waar. Natuurlijk probeer je telkens weer de recepten nog zuiverder te maken". In de hallen, waar onder de- grond de drank in grote gla zen bakken „tot rust liggen te komen" staan enorme bakken en kruiken met kaneel, noot muskaat en andere kruiden. In een hoek staan in houten kistjes grote mandflessen op geslagen. „Die gebruiken we bijna niet meer, want café houders schenken nu ook uit gewone flessen". Problemen Directeur zijn van zo'n groot bedrijf moet af en toe toch zwaar op je maag gaan lig gen. De verantwoordelijkheid ligt bij de hoogste man. „Natuurlijk, die verantwoor delijkheid, die problemen, daar kan je soms niet van slapen. Maar zou ik die moei lijkheden niet hebben, dan zou ik in elkaar zakken. Fi guurlijk. u door Janet van Hulsstede De eerste twee dagen van de vakantie slaap ik aan één stuk door. Dan heeft mijn ge zin geen gezellig iemand aan mij. Vóór mijn hartinfarct wist ik me met het tennissen wel te ontspannen. Nu loop ik elke dag een uur met mijn hond. Door de regelmatige kadans van het lopen, lijken de problemen eenvoudiger op te lossen of volkomen te ver dwijnen". „Nee, ik heb geen idee wat ik moet gaan doen als ik met pensioen ben. Voor hobbies heb ik geen tnd gehad. Ja. le- zen, en cryptogrammen oplos sen, maar een echte hobby heb ik niet Je kan maar be ter tegen het leven aankijken, dan erop terugkijken. Ik zou best wel weer jong willen zijn. Daarom kan ik me ook wel voorstellen dat het perso neel van tegenwoordig niet zoveel hart voor de zaak heeft als vroeger. In de crisis tijd vocht je voor een baan tje. Ik werd hier als corres pondent aangenomen omdat ik naast alle talen ook steno en typen had geleerd. Dat is me later wel van pas geko men. Nu hebben zowel man nen als vrouwen meer dingen naast het werk. Er is ook geld voor hobbies". Alcoholprobleem „Het alcoholprobleem. Daar zit ik dagelijks mee. In de verschillende verenigingen waar ik inzit, pleit ik voor onderzoeken naar de oorza ken en eventueel zelfs oplos singen. Drank moet gewoon lekker blijven. Nu zit ik soms met het schuldgevoel dat ik mijn brood verdien met de verslaving van een ander. Ja, ik weet wel dat er nog genoeg mensen zijn die het voor hun plezier drinken. Doordat ik mij jaren met de reclame heb beziggehouden, hoop ik eens nog een reclame te maken, waarin ik die ideeën kwijt kan. Ata ar Ne- derlanders vinden je snel hui chelachtig. Net als dat tan- denborsteltje in een snoep- of suikerreclame op de televi sie". „Ik heb nog drie jaar om plannen rond te krijgen. Dan moet ik met pensioen. Ja, ik blijf wel m de commissies en verenigingen actief'. Uw Mening Maasland Het perceel vlietland aan de Westgaag tussen het fietspad op de voormalige trambaan en bet kruispunt met de Mo lenweg, is gécn beschermd natuurgebied. Dit in tegen stelling tot nagenoeg alle andere perceeltjes Vliet land in Maasland. Op het betreffende perceel vliet land rust de bestemming agrarische doeleinden zon- der bebouwing. Het plan van de heer A. Verboon, eigenaar van het perceel en het aangrenzende aan nemingsbedrijf, om er een stukje weiland aan te leg gen zou dan ook moeten r worden toegestaan. 1 Vooralsnog wordt die ver gunning nog aangehouden. -Er zijn namelijk nogal wat bezwaren gerezen, nadat ei- genaar Ver boon alvast aan .het ophogen was geslagen. Volgens het gemeentebe stuur heeft zij die werk zaamheden stopgezet, in af wachting van een zgn. aan- legvergunmng. Tevens wordt het bestemmingsplan nog nader onderzocht als de gemeente geen .bezwaren meer heeft zal ?ok Delfland vrijwel zeker instemmen. De bezwaren ..tegen het dempen van een stuk vlietland, komen voor namelijk van omwonenden natuurliefhebbers. Zelfs ajn er twijfels over de agrarische bestemming, omdat de ophoging uit een '"grote hoeveelheid puin zou "'bestaan. .-Volgens enkele vogellief- „uëbbers komen er op dit „Deze puinhoop wordt weer een stukje grasland", aldus de eige naar. stukje natuurgebied aan de Westgaag diverse soorten vogels voor. Zij betreuren het dan ook ten zeerste, dat daarop een aanslag wordt gepleegd. De heer Verboon is echter een an dere mening toegedaan. „Het is van weinig waarde voor vogels. Ze zaten er niet en nestelen daar nooit De ophef over het perceel vlietland is volgens de heer Verboon het sop de kool niet waard. „Voorheen is het ook grasland geweest. Er is nu 1200 1500 vier kante meter opgehoogd, meer met grond dan puin. Daar gaat straks gewoon goede grond over en dan zaaien we het in". Het aanzien van het vliet land bhjft volgens de heer Verboon onaangetast. „Over een paar maanden is het gewoon groen. Het is eigenlijk alleen een veran dering van landsoort". Het is volgens de eigenaar ze ker met de bedoeling dat opgehoogde terrein te ge bruiken v oor uitbreiding van zijn bedrijf. „Het wordt een stukje grasland voor een pony of paard", aldus de heer Ver boon. Het aanzien wil hij te zijner tijd nog wel iets wijzigen door wat begroei ing te plaatsen. „Dan wordt het gebiedje nog wat natuurlijker". Deze open brief is naar aan leiding van de kranteartikelen en de openbare vergadering van de museumcommissie van 20 februari, die ondergeteken de bijwoonde. Ik vind, dat de commissie niet goed functioneert. Een museumcammissie bestaat uit een aantal leden, voor wie het museum als zodanig zeer ter harte moet gaan en die trach ten een goed beleid en een positeve lijn in het museum te brengen en te houden. Ik ben namelijk geschrokken hoe de commissie omsprong met het museum ten aanzien van de brief van de heer C. Zijdeveld, waarop onvoldoen de museumbeschermend werd gereageerd. Het voorstel van de heer Zijdeveld was een re gelrechte inbreuk op het Schiedamse museum. Immers, een tentoonstelling over warmte-isolatie hoort niet in een museum maar in bijvoor beeld het Bouwcentrum in Rotterdam thuis. Daar kun nen de Sehiedamse burgers, die deze dure warmte-isolatie kunnen betalen, informatie krijgen. Eruge tegenreactie bleef tot mijn grote verbazing uit; één commissielid stemde tegen, de rest stemde grotendeels in. Als je alleen maar denkt wat een goede naam het museum in de loop der jaren m Ne derland, dankzij onder andere de bekende Cobra-coliectie. heeft, zou dat stimulerend moeten werken om exposities te maken die de moeite waard zijn. Nu heb ik met verbazing aan gehoord. dat het aankoopbud get van de museumstaf is be vroren; mijns inziens wordt nu de museumstaf, de des kundigen bij uitstek, buiten spel gezet. Het is de taak van de museumcommissie hier sterk tegen te ageren. Als u als commissielid geen hart voor het museum hebt en alleen maar in de commis sie zit om van het museum een buurthuis, bloemenwinkel (dahliatentoonstelling) of bouwbedrijf te "maken, ts het juister deze commissie te ver laten en zoals anderen het museum van buiten af uit zijn waarde te halen en uw plaats af te staan aan ie mand, die wel binding met het museum heeft Zou dat met geloofwaardiger en eerlij- kei- zijn? P. Lindauer, Schiedam. iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuninnüiiniTnnmiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiiiu Vlaardingen Dit jaar be staat de Vrouwenbond NW- afdeling Vlaardingcn dertig jaar. Het ligt In de bedoeling dit jubileum te vieren met een solidariteitsactie voor de vrouwen in Zuid-Amerika. Het CLAT, de Zuidameri kaan se vakbond voor boeren, arbeiders en werklozen, heeft een begin gemaakt met de scholing voor vrouwen. Vak bondsvrouwen geven cursus sen in de wijken en er zijn allerlei andere initiatieven ge nomen, die nog wachten op uitvoering. Aan al deze vor mingsactiviteiten zijn veel kosten verbonden, die de vrouwen niet op kunnen brengen. Daarom organiseert de Vrouwenbond een fancy fair. Op 17 maart wordt deze fancy fair gehouden in Ont moetingscentrum West, Floris de Vijfdelaan 2. De start is om tien uur ui de morgen en de sluiting om vier uur 's middags. De opemng zal ver- richt worden door Elske ter Veld van het F NV-Vrouwen secretariaat, die de positie van de vrouw in Zuid-Ameri ka zal toelichten. Verder zul len er vrouwen zijn uit Zuid- Amerika aanwezig zijn, wor- den er dia's vertoond, zijn er stands, kraampjes en andere attracties en wordt er een rommelmarkt gehouden. Voor verkoop of verloting op deze fancy fair hebben de da mes goederen nodig; boeken of platen ook andere spulle tjes. Adressen voor inlevering van goederen: Riet Steehou wer, Merellaan 82, Vla ar din gen, telefoon 710458 en Aad Ranshuysen, Thomas Kem- pisstraat 142, Vlaardingen te lefoon 346431. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniuiuumiminiiniiiiiiii Maassluis In verband met de per 1 juli te verwachten huuraanpassmg, hebben bur gemeester en wethouders, e- venals verleden jaar, besloten tot instelling van een advies groep. Deze adviesgroep moet voor woningen die ouder zijn dan vijf jaar een puntenwaar dering gaan toekennen voor hun ligging en omgeving. Zo wel de instellingen die wonin gen verhuren als de organisa ties die geacht worden de huurders te kunnen vertegen woordigen zijn verzocht zich in de adviesgroep te laten af vaardigen. Tot de laatstge noemde organisaties behoren de wijkverenigingen, de va korganisaties en de Maasslui- se Vrouwenraad. Namens de verhuurders zal onder meer de Raad voor de Volkshuis vesting in de adviesgroep worden vertegenwoordigd. De heer C. A. E. de Jonge, mede werker van de hoofdafdeling stadsontwikkeling van het ge- meentesecratarie, zal opnieuw optreden ais voorzitter van de adviesgroep. De tijden waarop bij het secretariaat van de Huuradviescom- missie in het ressort Schiedam inlichtingen kunnen worden in gewonnen zijn gewijzigd. Voor mondelinge inlichtingen op het secretariaat, Baan 16-20 In Rotterdam, kunnen belanghebben den van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.00 uur terecht bij de afdeling informatie. Voor wat betreft de te lefonische inlichtingen kan men er uitsluitend terecht op werk dagen van 14.00 tot 16.00 uur. Maassluis In de periode van maandag 5 maart tot vrijdag 25 mei wordt in Maassluis de tweejaarlijkse arbeidskrachten telling voor het Centraal Bureau voor de Siatistiek gehouden. Het doel van dit steekproefonderzoek in Europees verband is statis tische gegevens te verzamelen over werken, werkloosheid en niet-werken, beroepsopleidin gen, over de positie van de werkende gehuwde vrouw, van de gepensioneerden en dergelijke. In Maassluis 2ullen ongeveer 185 adressen worden geenquêteerd. De enqueteiïrs zijn verplicht door middel van een speciaal voor dit on derzoek geldend legitimatiebe wijs zich voor te stellen. De bewoners van de te onderzoe ken adressen worden vooraf schriftelijk door hen geïnfor meerd. In kader van het jaar van het Kind Maassluis Bij de Spaar bank Rotterdam in Maassluis is donderdag 22 februari een rekening geopend voor een fonds in het kader van het Internationale Jaar van het Kind 1979. Het fonds, onder beheer van het Comité UJK. '79 Maassluis, zal worden aangewend voor een project, dat gericht is op hel kind in een ontwikkelingsland, over het te kiezen project zal met de Maassluise bevolking overleg worden gepleegd. Het Maassluise comité tracht op verschillende manieren aandacht voor het kind te vragen door acties op scho len, bij het verenigingsleven.' andere instellingen en de overige bewoners. Er zullen verspreid over het jaar diver se evenementen plaatsvinden. Hoogtepunt daarvan zal zijn een grote manifestatie in het Ontmoetingscentrum Koning shof m de week van 6 tot en met 13 oktober. De grote lij nen van deze manifestatie zijn vastgesteld en zullen in samenwerking met verenigin gen en organisaties worden uitgewerkt. Het ligt in de be doeling over enkele weken een programma-overzicht be kend te maken. Het comité I.J.K. 79 Maas sluis is ontstaan uit een geza menlijk initiatief van de Maassluise Vrouwenraad, de Culturele Raad Maassluis en het Jeugd- en Jongeren Over legorgaan Maassluis. Een aan tal verenigingen en particulie ren heeft zich eveneens bij het comité aangesloten. Ook andere verenigingen, en enke le landelijke organisaties, die op het terrein van het kind werkzaam zijn, zal om mede werking worden gevraagd. Schiedam Op de Horvathweg, vlakbij station Schiedam/Rot terdam-West, is de 73-jange Haarlemmer W.W. ten val geko men. Hij gleed uit over een restantje sneeuw. In het gemeente ziekenhuis is hij met een zware hersenschudding opgenomen. Maassluis Vanaf de par keerplaats bij de Burgemees ter Zaneveldstraat in Maas sluis is een pastelbeige Opel Kadett-personenauto gestolen. De wagen heeft als kenteken 45-MH-74, waarde rond 10.000 gulden. Schiedam In een 's nachts nogal verlaten stukje Schie dam, in de Calandstraat, is uit een personenwagen de complete muziekinstallatie van de 20-jarige Rotterdam mer N.K. gestolen. De jongen was vlakbij aan het werk en ontdekte pas tegen de och tend, dat zijn auto was open gebroken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3