I Paul ran over -t Stort: Kritiek IJzerdraad Bed op overloop e Solide ge bouwde stenen of houten SC 4 VOV 0 De geëmotioneerde Paul van Buuren: „Ik strijd niet alleen voor mezelf, maar in het be lang van alle ondertekenaars". 'De bijl staat i Bij het gezin Van der Meijden in de Esserstraat slapen ouders en twee van hun kinderen in dezelfde kamer. achter de deur' Maassluis - „Aan de heren, die zo nodig Het Stort (Kapelpolder) willen renoveren", luidt de aanhef van een door Paul van Buuren op gestelde en door 240 gezinnen in de Maas- sluïse wijk ondertekende petitie, die verder luidt: „Ondergetekende bewoners van Het Stort (Kapelpolder) wensen geen renovatie, in welke vorm dan ook. Er is door ons voor tienduizenden guldens zelf gerenoveerd, meestal met goedvinden van de woningstich ting. Velen van ons hebben dit zwart op wit in de vorm van vergunningen". Het aan de direkteur van het gemeentelijk woningbe drijf, Jan Barendregt, over handigde verzoekschrift vervolgt: „Wel wensen wij dat het onderhoud - ver plicht voor een huisbaas - beter wordt uitgevoerd en dat er niet met noodver band en ijzerdraad gewerkt wordt", Paul van Buuren besloot met bovenstaande tekst langs de 277 huizen van de Ka pel polder te gaan en medestanders te laten on dertekenen, omdat de be woner van het Maekayplein eindelijk zekerheid wenst over de gemeentelijke plan nen tot renovatie van zijn wijk. Plannen, waarover al meer dan twee jaar ge praat wordt Plannen, die ook steeds weer gewijzigd worden. „We zijn het zat nog langer aan het lijntje gehouden te worden hier in 't Stort. We willen zeker heid; wel of geen renova tie. Zo niet dan hebben we eindelijk rust Indien wel, dan kunnen ze bij de ge meente op acties rekenen", legt Paul van Buuren uit. „We zijn zo'n twee-en-een- half jaar terug naar de Ko ningshof gelokt om te pra ten over de verbetering van onze woonomgeving, woonerven en beplanting dus. Je kon wat tekeningen bekijken, maar de kans om vragen te stellen, heb ik niet gekregen. Nee, er moest ineens gepraat wor den over renovatie van de wijk. Ik wist niet wat ik hoorde". Hij vervolgt: „We zijn al jaren bezig onze woningen zelf op te knap pen. Menigeen heeft zijn spaarcenten besteed om een douche aan te leggen, een schuurtje achter het huis te bouwen, de keuken grondig op te knappen, een nieuw plafond te timmeren. Als ze gaan renoveren en op de plaats waar je bij voorbeeld de douche hebt, een kast willen, dan wordt die douche mooi wegge haald". Gemeenteraadslid L. de Zeeuw (WD) heeft ook kritiek op de hearing van twee-en-een-half jaar gele den in de Koningshof. „Lang niet alle bewoners uit 't Stort waren daar aanwezig, wat ook als oor zaak had, dat niet vooraf bekend was, dat er over renovatie gesproken zou worden. Wel is er toen. uit de aanwezigen, een bewo nerscommissie gevormd, en dat die commissie niet alle bewoners van de wijk ver tegenwoordigd is wel geble ken. Na twee jaar is het niet gelukt een goed con tact tot stand te brengen tussen bewoners en com missie. Op verzoek van de Raad voor de Volkshuis vesting worden daarom - sedert de laatste zes maan den - afschriften gestuurd van de vergaderingen tus sen bewonerscommissie en het dagelijks bestuur van het woningbedrijf aan be- Gemeente raadslid Leen de Zeeuw (WD): „Elke bewoner moet het voor het zeg gen hebben of er bij hem wel of niet gerenoveerd moet worden, en wat er ge renoveerd moet wor den". woners van *t Stort", aldus L. de Zeeuw, die zitting heeft in de Raad voor de Volkshuisvesting. Paul van Buuren gaat ver der met zijn verhaal: „We willen met een gerust hart Door Jan Schrijver verder gaan de huisjes zelf op te knappen. Trouwens, een aantal mensen gaat ook, met de bijl van de re novatie boven hun hoofd, onversaagd verder". Jos van der Zee - lid van de bewonerscommissie - on derstreept het laatste. „Bij ons in de Esserstraat bij voorbeeld zijn de laatste zes maanden niet minder dan zes huizen van een badkamer en een grotere keuken voorzien". „Hoe lang willen de heren van de gemeente nog doorgaan ons in angst te laten. Houdt de gemeente er dan geen rekening mee, dat ne gentig procent van de be woners tegen renovatie is vraagt de 58-jarige Van Buuren zich af. „Met mijn pirvé-enquête, heb ik wethouder Hummelen wil len bewijzen, dat die ne gentig procent de waarheid is. Bij 240 van de 255 hui zen, waren de bewoners te gen renovatie in welke vorm dan ook. Duidelijker kan het toch niet", vindt hij. „Ik weet in ieder geval, dat bijna het gehele Stort achter mij staat. Ik strijd dan ook niet alleen voor mezelf, maar in het belang van alle ondertekenaars". De petitie werd op de laat ste vergadering van de be wonerscommissie en de di rectie van het Gemeentelijk Woningbedrijf aan de di recteur, Jan Barendregt, overhandigd. Paul van Buuren heeft echter angst dat het door hem opgestel de geschrift in de doofpot gestopt wordt. „Om er ze ker van te zijn, dat wet houder Hummelen het ook te lezen krijgt, zullen we het nog persoonlijk bij hem gaan brengen". Volgens Van Buuren is er wel sprake van achterstal lig onderhoud aan de hui zen. „Als er iets kapot is en je belt de woningstich ting, dan staan ze zo voor de deur om de schade op te nemen. Alles wordt ge repareerd, maar je moet niet vragen hoe. Met ijzer- draad of noodverband wordt alles onder de mom van „Ach, er moet hier binnenkort toch gereno veerd worden" in elkaar gezet. Een vrouw in de Talmastraat bijvoorbeeld, kwam er achter toen ze het behang aftrok, dat er een losstaande muur was. Met twee latjes tegen het plafond is dat toen „gere pareerd". Bij sommige hui zen is er ook achterstallig onderhoud aan fundamen ten of muren, die vocht doorlaten. En natuurlijk moet de gemeente daar wat aan doen. Maar niet onder de mantel van reno vatie, zodat via huurverho gingen de subsidie van het Rijk indirect in de gemeen tekas terecht komt", aldus Paul van Buuren, „Inderdaad", zegt raadslid L. de Zeeuw, „Het is moei lijk te onderscheiden wat renovatie is, en wat tot het achterstallig onderhoud hoort. En ik begrijp, dat de bewoners de kosten van achterstallig onderhoud niet via een huurverhoging terug willen zien. Er is daar zeker sprake van een achterstand in onderhoud, al ontkent de heer Baren dregt het in een brief en noemt hij het een gevolg van „het knagen van de tand des tijds". Ik vind daarmee echter niet ver klaard, dat er geen achter stallig onderhoud is. Er zijn werkelijk reparaties verricht van tijdelijke aard. Onderhandelingen over re novatie zijn steeds op de lange baan geschoven- mede in verband met het renovatie-project Weverska- de". L. de Zeeuw vervolgt: „Ik kan me goed voorstel len, dat daardoor onrust is ontstaan bij de bewoners. Om die onzekerheid weg te nemen - moeten er nu za- W.-0.V.f V •V Eert voorbeeld van de fraaie interieuren, die de mate van zelfwerkzaamheid konden scheppen. ken gedaan worden. Het plan is, dat tekeningen met suggesties voor renovatie door leden van de bewo nerscommissie bij de bewo ners gebracht worden. De bewoners moeten dan zelf kiezen, wat ze willen reno veren in hun huis. Ik vind. dat de bewoners ook zelf moeten uitmaken of ze wil len renoveren. Een huurdif- ferentiatie moet dan moge lijk maken, dat de mate van renovatie overeenkomt met de huursverhoging". Een voorbeeld van de hul zen waar behoorlijk wat aan op te knappen valt, is het huis van het gezin Van der Meijden in de Esser straat Op de kleine boven verdieping slaapt het echt paar samen met twee van hun kinderen op één ka mer, terwijl twee zonen in een klein kamertje respec tievelijk op de overloop hun bed hebben staan. „Wij schietn niet zoveel op met de renovatie plannen", zegt Lenie van der Meij den, „Op de overloop wil len ze bijvoorbeeld een douche bouwen. Dat kost me dan echter een slaap plaats. En wat heb ik nou aan een open keuken. We knappen liever zelf op". De plannen ten aanzien van de renovatie zijn de laatste twee jaar gewijzigd. „Werd in eerste instantie over in- gr r-— inwoners door een grote terieurveranderingen ge sproken, nu wordt er ge praat over fundamentele verbeteringen. Door steeds te veranderen probeert de gemeente de bewonerscom missie om de vinger te winden. We hebben ook en quêtes van de gemeente thuisgekregen, waarin we mochten omcirkelen, wat we wilden renoveren, niet of we wilden renoveren", lucht Paul van Buuren zijn hart. „En hoe het ook af loopt", vervolgt hij geëmo tioneerd, „Ik heb tijdens mijn enquête gemerkt, dat sommige bewoners echt met geweld uit hun huis gehaald zullen moeten wor den, als ze gedwongen wor den tot renovatie. De bijl staat achter de deur, reken maar". schuren wor den in De Kapelpolder afgewisseld met bouwval lige keten. 0 Lenie van der Meijden: „Wat heb ik eraan als de gemeente hier een douche laat bouwen. Dat kost me toch een slaap plaats".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4