Wie, wat, waar, wanneer @i hoe - dan heb je inspraak! Posthoorn heeft al een flink stapel inspraak 4 mmjjs&ssfc. «/OENSDAG 7 MAAKT 1979 /SC/ 5 VD /WW 4 een bezwaarschrift te gen^ een besluit van de gemeenteraad a! een goede inspraak garan deert. Oh, doet Pos thoorn het daarom? Want niet alfeen voor de binnenstad werd er onder Bolmers niet ge- doorKorKegel let op kritiek van bui tenaf, ook voor Woud- hoek-Noord onder Zij develd was er geen in spraakprocedure op een rommelige hoorzit ting en wat luttele vra- genkwartiertjes na. Dus diende Schweers - en nog een heleboel ande ren - ook tegen het be stemmingsplan voor Woudhoek bezwaren in bij gedeputeerde staten. Het zegt dit van in spraak: ,,De gemeente raad is het natuurlijk, die het inspraakorgaan van de gemeente hoort te zijn. Als dat disfunc tioneert, dan komen er actiegroepen en in spraakbewegingen, clubs die het zorgen voor inspraak dan wel moeten overnemen". Deze formulering is van Ria Wieringa, een ta melijk nieuw gezicht in de werkgroep ruimtelij ke ordening, en door tastend waar het om inspraak gaat. Een ander lid van dq werkgroep, Piet van Leeuwen. „Als andere groepen het overne men, is dat in feite de uitholling van een poli tieke partij. Laatst had ik het er met Chris over, op de wethouder setage, en toen zei hij: ja, maar dan schort ér toch iets aan? Nou, daarin ben ik het dan met hem eens!" Volgens Rta Wieringa betekent het voor een deel, dat de politieke partijen hun relatie met werkgroep ruimtelijke or- de achterban hebben dening in Schiedam- venoren. Noord, die vorige week «Het 'S in feite mal met vergaderde in de op- dje inspraakverorde- bouwkeet van Jos van ze9* Bfn der Lugt, op het Jacques Schweers. „Met elke Urlusplein. andere verordening is Ben Schweers is lid 20 dat mensen of van die werkgroep en instellingen iets opge legd wordt, maar met deze verordening legt de gemeente zichzelf iets op. Ze dwingen nu zichzelf tot inspraak: het gemeentebestuur legt zichzelf aan ban den". Op zich is dat niet erg. „Alleen van de manier, waarop die inspraak gegeven gaat worden, kan de gemeente iets afknabbelen", zegt Rïa Wieringa. „Daarom is het zaak, dat vee! men sen nu reageren. Het is een van de belangrijk ste kwesties voor Schiedam in de komen de tijd. Als je het nu iaat glippen en niet meewerkt aan een goe de inspraakverordening, ben je straks alle macht als actiegroep kwijt als er een slechte verordening komt. Nü wordt die inspraak ge regeld. En die moet zo geregeld worden, dat iedere bu rger van Schiedam terecht kan bij tenminste één in spraakcommissie' Schiedam Knibbel, knabbel, knuisje, wie beslist er over ons huisje? In het kantoor tje van Jos van der Lugt, de opbouwwerker van Schiedam-Noord, hangt een affiche met die tekst. Inspraak: een sprookje? „Voorlopig nog wel", vreest Ben Schweers, ondanks het gegeven dat wethouder Herman Posthoorn volgende week start met de eer ste ronde op weg naar goede inspraak. Alleen al dat Posthoorn het doet, maakt Ben Schweers huiverig: „Goed, een wethouder, die zich bezig houdt met financiële en eco nomische toestanden waar niemand wat van snapt, kan je moeilijk inspraak geven. De wethouder, die het fei telijk zou moeten doen, lust het niet. En daar om komt hij bij een wethouder terecht, die misschien best wil, want Posthoorn is zo gek nog niet, maar die op het moment nog een te zwak ambtena renapparaat achter zich heeft staan". Waarom Chris Zijdeveld eerder aan inspraak zou moeten werken dan Posthoorn, 2egt Schweers er meteen bij: „Er zijn onderzoe ken gedaan, om te kij ken waarvoor burgers het eerst in actie ko men. In negentien pro cent van de gevallen blijkt dat te zijn bij ruimtelijke ordening, zo in de trant van: de mensen worden pas wakker, als de bulldo zer voor hun neus staat. Nou, als je dat voor ogen houdt, is het wel vreemd dat de wet houder voor ruimtelijkq ordening er niet bij is". Het is gezegd in de weet wel iets van in spraak. Iets is zacht uitgedrukt: Schweers ïs een van de Schiedam mers, die al vanaf het begin van de jaren ze ventig proberen om plannen van de ge meente bij te schaven voor deze door de raad vastgesteld worden. Door een gebrek aan goede inspraakprocedu res komt die kritiek vaak niet over. En hoe terecht die kritiek toch kan zijn, bleek vorig jaar, toen het omvang rijke bezwaarschrift van Ben Schweers en ene Dolf Oosterhoff over de Schiedamse binnenstad haast letterlijk werd be kroond: de Kroon be sliste immers dat het Schiedamse gemeente bestuur zijn huiswerk voor de binnenstad goeddeels moet over maken. Wat zegt dat van ge brek aan inspraak? Tenslotte vindt wethou der Zijdeveld, dat het kunnen indienen van Een voorstel hoe de in spraak ert moet zien heeft de werkgroep nog niet kant en klaar, al brandt de discussie volgende week goed los. Schweers vergelijkt de verordening met een krantenbericht; „Er moet in staan wie, wat, waar, wanneer en hoe". Ria Wieringa: „Begin niet met inspraak in een bouwplan, als je de aannemers al ge sproken hebt en je be paalde afspraken hebt om je aan te houden". Het streven naar een inspraakverordening is prijzenswaardig, vindt de werkgroep ruimtelij ke ordening, „al wordt het in Schiedam na tuurlijk wel tijd, dat de gemeente er aandacht aan besteed"; maar de werkgroep hoopt dat het niet tekenend is dat nog niemand weet hoe het er volgende week aan toe zal gaan: of wethouder Pos thoorn al iets in zijn hoofd heeft, of per deelnemende instantie het woord gevoerd gaat worden, of er praat groepen worden ge vormd om in een grote groep een babylonische spraakverwarring te voorkomen... Met inspraak alleen ben je er nog niet, merkt Ben Schweers op. Bij de gemeenteraad moet er bereidheid zijn om de oren ervoor open te zet ten. j „In dezelfde tijd dat j over Woudhoek-Noord j werd gezegd dat er I 5000 woningen moeten I komen omdat het be- j stemmingsplan anders j officieel niet haalbaar i zou zijn, werd in Viaar- dingen over de Broek- j polder gezegd dat er j bos moet komen, in i Schiedam dachten som- migen: is dat dan wel financieel te doen? Kan zoiets hier toch liever ook niet? In de raad is er weinig over gepraat. Alleen werd gezegd, dat het financieel niet kon. Maar in hoeverre heeft zo'n raad daar nou kijk op? Hoever mag dan die beslissing sbevoegdheid gaan? Schiedam Wa i'.z inspraak? Als je* diq vraag aan tien verschillende mensen stelt krijg je waarschijnlijk lien van elkaar verschillende antwoorden. In elk van die antwoorden zït wel iets van mee-beslissen, meepraten en meedenken. Hoe dal allemaal moet worden gerealiseerd? Het antwoord op die vraag zal nog een stuk vager zijn. Eigenlijk is er geen goed antwoord te geven, In elke situatie zal de medezeggenschap anders moeten worden gerealiseerd. Wat is inspraak? Een onzinnige vraag. De gemeente Schiedam stelt hem echter. Niet letterlijk, ma ar ze roept wel de bevolking op mee te werken aan een inspraakverordening. In die verordening moet de inspraak dan wettelijk geregeld worden, zodat iedereen weet waar hij of zij aan toe is, Hoe dat moet? Het gemeentebestuur weet het niet. Dat kun je wel opmaken uit de problemen die er in het verleden hebben gespeeld. Eén van de meest recente voorbeelden is dq herinrichting van twee lanen in West; de Van Ostadelaan en de Van Ruysdaeliaan. Maanden heeft het overleg tussen gemeenteen bewoners daar voortgesleept. Twee keren ging het fout en moest door politieke druk een oplossing worden geforceerd. Uiteindelijk is er overeenstemming bereikt; beide partijen zijn tevreden. Alleen is de manier waarop, in de ogen van beide partijen, geen juiste geweest. Een inspraakverordening dus. Grote advertenties in de plaatselijke pers moesten de bevolking duidelijk maken wat er te gebeuren stond. Dat is ten dele gelukt. Tientallen reacties zijn bij wethouder Herman Posthoorn (de wethouder die in de dagelijkse praktijk het meest met inspraak te maken heeft, Chris Zijdeveld, heeft al blijk gegeven niet zo gelukkig te zijn met inspraak, vandaar) terecht gekomen. Minder duidelijk werd uit de gemeentelijke advertentie, dat het om een eerste reactie ging, „waarin alleen maar wat suggesties en aandachtspuntjes hoeven te worden geformuleerd". Vandaar dat de reacties van de bevolking nogal sterk van elkaar verschillen. De één achtte een twaalf pagina's tellend plan noodzakelijk, en een ander kon zijn eerste suggesties op één kantje kwijt. Opvallend is dat de Schiedamse bewonersverenigingen allemaal hebben gereageerd. Opvallend, maar niet vreemd. Juist die bewonersverenigingen hebben veel met inspraak te maken. Schiedam verandert langzaam maar zeker in èén woonerf, en telkens gaat er aan zo'n verandering een inspraakprocedure vooraf. Dat er regelmatig iets mis v/as met die inspraak heeft de korte r Edward Krabbendam, bestuurslid van de bewonersvereniging Schiedam-Oost, stuurde twaalf kantjes. Herman Posthoorn, de wethouder die zich met de inspraak bezighoudt, heeft al een „lekker stapeltje" om mee te werken. herbestratïngsgeschiede- nis in Schiedam wel geleerd. In Oost ging het zelfs zó mis dat de bewonersvereniging het vertrouwen in de inspraakprocedure opzegde. Oost Oost is nu èèn van de mee denkers over de nieuwe in spraakverordening. Edward Krabbendam, bestuurslid van de bewonersvereniging, stel de begin 1978 al een alter natief plan op voor inspraak. In januari van dit jaar paste hij het plan aan, plakte er een postzegel op en verzond het geheet naar het stads kantoor. „Het bfokkend02en-plan", noemt Edward zijn sugges ties voor inspraak, en het gaat daarbij om de verbete ring van de woonomgeving, in tegenstelling tot de te maken inspraakverordening, die inspraak op alle gebied zal moeten regelen. t— „Daar wil' ik een verkeersdrempeltje". De bewoners in de Gorzen zijn de eersten die spelendenvijs hun straat in mogen richten. Op het gemeentelijke experi ment zal worden omgezet in een vaste procedure, is nog maar de vraag. Belangrijkste gedachten bin nen het blokkendozen-plan zijn: verschillende werkgroe pen, die ieder hun deel van de straat mogen inrichten, en blokkendozen, waarmee de werkgroepen die inrich ting uitproberen. Met behulp van de blokkendoos kan de straat op school worden na gemaakt en kunnen bloem bakken en asverspringingen worden neergelegd, daar waar de bewoners dat zelf willen. De werkgroep moet dan wél weten hoeveel geld er voor de herinrichting be schikbaar is. zodat er bij het spelen met de blokkendoos meteen een rekensommetje kan worden gemaakt: „Is het financieel haalbaar of niet?" „Niet alleen de invloed van de bewoners moet worden aangegeven" voegt Edward aan de plannen toe. maar ook de grenzen die aan de gemeente kunnen worden gesteld, moeten eindelijk eens getrokken worden". De bewonersvereniging Oost werkt in afwachting van de discussie over de inspraak verordening toch weer mee aan de nerbestratingsprojec ten in de wijk. ..Dat wil met zeggen dat we opeens weer vertrouwen hebben in de in spraak die de gemeente de bevolking biedt, we vinden alleen dat we de mensen bij de herbestrating niet in dq kou mogen laten staan", verduidelijkt Edward. „We zijn er immers voor de be woners" Zuid Het plan van de bewoners vereniging in Oost lijkt veel op wat er op het moment in de Gorzen gebeurt. De ge meente experimenteert daar met maquettes waarmee de bewoners 2elf de straat kun nen inrichten. Een ideetje van gemeenteambtenaar Han de Kluyver, die in tegenstel ling tot zijn chef, Ko Don kers, niet uitgaat van teke ningen, die door bewoners vaak worden gezien als kant-en-klare plannen. Zuid zowel als andere bewoners verenigingen hebben zich al erg positief over dit plan uit gelaten. Koos van der Keur, de voorzitter van Zuid: „Dat werken met maquettes be valt de bewoners erg goed. Na een half uurtje schuiven hebben ze de straat soms af ingericht". Enthousiasme alom dus over het plan-De Kluyver. Toch gaat het nog maar om een experiment, en kan nog best worden terug gevallen op de oude manier (het is een publiek geheim dat Donkers, de chef van De Kluyver, niet zo van diens aanpak is gecharmeerd). West Ook de bewonersvereniging Schiedam-West heeft bij het opstellen van haar reactie de herbestrating als uit gangspunt genomen. De er- varinqen opgedaan in dq Van Ostadelaan en Van Ruy sdaeliaan waren een goed aanknopingspunt daarvoor: „Er moet eerst een uitge breide informatieprocedure worden gestart, waarin een werkgroep zich kan oriënte ren. Daarna moeten rand voorwaarden worden bespro ken en moet de gemeente die voorwaarden hard ma ken. Als men het daar niet over eens kan worden, moe ten er beroepsmogelijkheden zijn voor de betrokkenen", vertelt Jan van Donkelaar namens de bewonersvereni- gtng. Vooral die uitgebreide informatie is volgens West belangrijk. De bewoners van de Van Ostadelaan en Van Ruysdaeliaan kwamen pas tijdens de inspraakprocedure bepaalde dingen te weten. ,,De gemeente ging uit van een woonerf. Dat is ons pas heet laat duidelijk gewor den", vertelt Van Donkelaar nu. Centrum „De initatieven moeten zo veel mogelijk door de direct betrokkenen worden geno men", stelt de bewonesvere- mgmg Schiedam-Centrum als uitgangspunt in haar re actie. Samen met de over heid kan dan worden beke ken in hoeverre de plannen te realiseren zijn. De vereni ging heeft die manier zelf al in de praktijk gebracht, tien tallen plannetjes werden door de bestuurderen uitge dacht en in een brief aan de gemeente, de provincie of zelfs de regering ge stuurd. Niet altijd met even vee! succes, omdat vooral de gemeente Schiedam lang wacnt met een antwoord, maar toch (Van Agt en Wie gel schreven de vereniging al een brief) ook met zonder resultaat. Als de plannen van de kant van de overheid komen, moet volgens de bewoners vereniging eerst worden ge vraagd of de betrokkenen wel veranderingen willen. Als dat zo is, moet ook weer samen aan een oplossing worden gewerkt. „Een goede onderlinge verstandhouding is daarbij erg belangrijk' stelt waarnemend-voorzitter Jan Hagendoorn. PPR De Politieke Partij Radicalen heeft een reactie m- ge stuurd waarin wordt uitge gaan van een medebesTis- singsverordenmg in plaats van een inspraakverordening. De beslisisngsbevoegdheid moet worden gedelegeerd, vinden de radicalen in Schiedam. Bij het opstellen van een inspraakverordening moet worden uitgegaan van minimale voorwaarden. En daarbij neemt de PPR de gemeente Spijkenisse als voorbeeld, waar een verorde ning op de bewonerspartici patie is vastgesteld in okto- ber 1977. Door die verorde- nina kunnen deelplanraden in net leven worden geroe pen m Spijkenisse. Maar ook de inspraakveror dening heeft de radicalen enkele opmerkingen ontlokt. „Het gaat om minimale voorwaarden waaraan een procedure in ieder geval moet voldoen", schrijft de PPR, Het ding moet niet als model gaan functioneren waardoor inspraak „automa tisch" is geregeld. „Het ter rein van de inspraak is im mers nog steeds m ontwik keling". en dan moet je bin nen zo'n verordening de mogelijkheid tot het toepas sen van nieuwe dingen niet uitsluiten. 'M 4f mam Zo gaal de Poortugaalsestraat er ongeveer uitzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5