Ik zit wel in 'n rechtse partij, maar nrn hart zit links van het midden" Minder bezoekers bij gemeentearchief a Archiefstukken slijten sneller Geschiedenis van Schiedam in onderwijs Boek archivaris schiet niet op f SGP-raadslid Rien Lensvelt: 99 Vier auto's van de weg Versier je oude schoen Snoeicursus in „Tliurlede" Plotseling oversteken: kind aangereden Imker bij KMTP Concert op carillon n tm TE KOOP I DONDERDAG 8 MAART 1979 VD/SC/WW3 Hij is een man met flair, draagt geruite jasjes waar een stem mig streepje verwacht kon worden, praat makkelijk en heeft met veel meer mensen con tact dan alleen degenen uit zijn eigen kring. Rien Lens velt (41) vindt dat je óók als SGP-er in deze tijd moet leven, spreken en handelen naar het nu. „Ik zit dan wel in een rechtse partij, maar mijn hart zit links van het mid den!" En: „Oude baas jes van tachtig als SGP-raadslid, dat komt nog wel voor, maar ei genlijk kan het niet meer". Een groot gedeelte van dit gesprek ging over onderwerpen als abor tus, kernbewapening, homofilie („Je moet niet te gauw met je oordeel klaar staan") en de landelijke poli tiek („Die Van Agt heeft Den Uyl natuur-, lijk wel tot het uiterste getreiterd'1); Hij denkt verrassend genuan ceerd. Verrassend voor een buitenstaander, die alles wat rechts van het CDA zit algauw als zwarte kousen mentali teit ziet. Lensvelt is wel degelijk een sociaal be wogen man. („Sociaal, maar niet socialis tisch"). „Als raadslid krijg je vaak te maken met problemen die ei genlijk buiten het raadswerk zelf liggen. Je bent ais raads lid een soort ombudsman. Het is wel gebeurd dat er hier drie mensen tegelijk met huisvestingsproblemen voor de deur stonden. Dan moet je helpen en niet alleen men- sen uit ge eigen achterban. Problemen met oversteek- plaatsen hier in de buurt. De rotte raamkozijnen waar we hier jaren mee gezeten heb ben zonder dat er ook maar iets aan gedaan werd, ze wa ren alleen met een streep menie aangegeven. Zo heb ben we hier jaren gezeten, overal die merüestrepen. Of de bejaarden die men ergens achter in Holy probeerde weg te stoppen, verstoken van openbaar vervoer en met nota bene alleen een begraaf- z.jgse*- \4 plaats voor de deur. Ik heb toen gezegd: geen bejaarden meer in Holy. Waarom niet op hel Liesveld? Óf tegen overwaar Goudriaan woont? Kijk. voor dat soort dingen zit je ook in de raad. Er zijn raadsleden die daar niets van willen weten, die zitten er al leen voor de politiek. Henk v.d. Meer bijvoorbeeld (Lens- veits fractiegenoot, GPV-er) bemoeit zich daar minder mee. En die bejaarden zijn voor mensen als Pcppe en Rodrigues politiek niet inter essant. Maar ik vind dat je als SGP zonder onderscheid iedereen moet helpen, er is een grote zwijgende meerder heid van mensen die tussen wal en schip raken". Bloedgroepen In het CDA kennen ze de zo- genaamde bloedgroepen, heb ben jullie als SGP/GPV/RPF daar ook, .last" van? „Hoe bedoel je dat?" Ik leg het uit. Vertel dat hij tenopzichte van zijn fractie genoot van het GPV op mij veel meer de indruk maakt van „een man uit het volk", terwijl Henk v.d. Meer in mijn ogen meer beantwoordt aan het beeld van de „stijve gereformeerde". Er volgt een heel expose dat hij tenslotte aldus samenvat: ..De SGP is veel gemoedelij ker en verdraagzamer dan het GPV. Omdat wij een in terkerkelijke groepering zijn heerst bij ons niet zo het idee van: wij zijn dé kerk. Het GPV is veel strakker, al leen vrijgemaakten (artikel 31) kunnen partijlid worden, en wie de kerk uitgaat, gaat ook de partij uit. Wij bijvoor beeld (Lensvelt en zijn vrouw bezoeken de kerk van de ge reformeerde gemeente Sions- kerk) kunnen geen üd wor- den van het GPV". „Soms denk ik wel eens: het verschil tussen Henk en mij is ook een maatschappelijke kwestie. Net zoals je dat in het CDA hebt. Daar bestaat de AR voor een groot gedeel te uit mensen uit de arbei dende klasse en is daarom ook meer socialistisch ge richt. CHU en KVP zijn meer liberaal vanwege het soort banen dat de mensen daar hebben". Later in het gesprek blijkt dat Rien Lensvelt een voor stander is van de totstandko ming van een reformatorisch appèl, een bundeling van alle reformatorische partijen. Maar ook binnen de SGP is lang niet iedereen daar rijp voor. Hij vindt het ook bij zonder jammer dat het GPV niet gezamenlijk met SGP de Europese verkiezing*' A is gegaan. Nu immer- de kans groot dat de r* ato- rische kiezers ap geen enkele wijze in het Europese parle ment vertegenwoordigd zul len zijn. Alleen maar getui gen Hoe denkt hij over dit colle ge en het beleid dat het voert? „In feite is het natuurlijk zo dat wij er helemaal niet meer aan te pas komen. Je kunt honderd amendememten indienen, heb ik tegen de WD gezegd, er wordt er niet één aangenomen. Kwalijk is het vooral dat alles, ook hele redelijke voorstellen, gewoon alles, van tafel wordt ge veegd omdat het college niets van de oppositie aan wil ne men. Wat kun je dan tijdens de begrotingsdebatten anders doen dan je maar wat beper ken tot af en toe een getuige nis. Rerni en ik hebben dat dan ook gedaan". „We! vind ik dat dit college kwalitatief beter is dan het vorige. Een man als Wijnstok is vergeleken met zijn voor ganger Bovenberg vee! tole ranter, hij luistert beter naar andere meningen en tolereert die ook. Goudriaan heeft dat niet Ik heb de indruk dat bij hem de inspraak bladzij den uit zijn woordenboek ge scheurd zijn. Nee. dat is toch geen bestuur (over de archi- tektenherrie rond de Muwi), eerst zeggen: hier heb je vijf axchitekten die voor de ge meente aanvaardbaar zijn en als de bewoners er daar dan één van kiezen vervolgens in een besloten vergadering uit leggen waarom die architekt nu net niet aanvaardbaar is met argumenten die een commissie niet zo snel kan overzien. En nu blijkt dan opeens weer dat die architekt wel mag". „Waar blijf je met je in spraak? vraag ik me vaak af. Als je kijkt naar de binnen stad bijvoorbeeld, dan valt er nog veel te praten over de parkeergelegenheden, maar de voorkeurslocaties liggen al vast, over de andere acht wordt niet meer gesproken. De proef af sluitingen, die ge ven toch een enorme terug loop van het winkelend pu bliek voor zowel het Liesveld als de Van Hogendorplaan? Denk je dat de mensen het er straks voor over hebben een paar gulden te betalen voor een parkeergarage? Nee, dit college wil politieke stokpaardjes berijden ten koste van de werkgelegen heid" Een magere C „Wat mij bar tegen valt van dit college is dat het hele maal horizontaal gericht is Ondanks het feit dat het CDA in het College zit is er niets terug te vinden van een relatie Schepper/Schepsel. Ik vind dat heel kwalijk, als de C van CDA nu voor Cen trum stond, ja dan was het anders, maar nu vraag ik me af: wat betekent die C eigen- Rien Lensvelt: ,,Er is een grote zwijgende meerderheid die tussen wal en schip raakt". hjk? Het CDA heeft voor achtennegentig procent het PvdA-program overgenomen. Hockx (CDA) komt dan wel met zó'n ellenlang verhaal over onderwijs dat je ook in een paar woorden kunt zeg gen, maar dat is alles. Het is elke keer weer hetzelfde ver haal. Niet bij brood alleen, is hun leuze, maar ze vergeten dat er in de Schrift nog iets achter staat. Een komma en dan... „maar bij alle woord dat de mond Gods uitgaat". Maar kun je dan niet vanuit een christelijke overtuiging politiek bedrijven zonder dat je bij een christelijke partij bent aangesloten „Kijk, laat ik het zo zeggen: er zijn christenen die politiek bedrijven, maar dat hoeft nog geen christelijke politiek te zijn. Men heeft het over de revolutionaire Jezus, maar vergeet dat diezelfde Jezus gezegd heeft: „Mijn konink rijk is niet van deze wereld". De C van het CDA is erg mager. Bij de laatste begro- tlngsdebatten stemde het CDA vóór subsidie aan Rood Vlaardingen, nou, dat heeft wel eens anders gelegen. Hoe: kan dat nu? Hoe kunnen anti-revolutionairen na voor revolutionaire films zijn? Nee, ik heb die films niet ge zien, maar er wel recensies over gelezen. Het CDA heeft niet eens een stemmotivering gegeven!" Voor Lensvelt echter is het belangrijkste nog wel het nieuwe ontwerp voor een abortusregeling dat het CDA met de WD heeft gefabri ceerd. Hij heeft daar geen goed woord voor over. Inenten, ja of nee En dan is er tenslotte het on derwerp waarvan hij eerst zegt: Moet dat nou? Er is al zoveel over gezegd!" Maar na enig aandringen en het argu ment dat er misschien juist nu, nu de gemoederen enigs zins bedaard zijn. over ge sproken zou moeten worden, wil hij toch wei iets kwijt. De polio-affaire. „Het is ontzettend moeilijk. Binnen de SGP zijn er zowel voor- als tegenstanders van inenting, beide groeperingen komen voor. Als partij zijn wij in elk geval tegen inen- tingsdwang (klemtoon op dwóng). Maar persoonlijk ben ik van mening dat de Bijbel toch geen medische encyclopedie is- Al of niet in enten kun je niet zomaar af leiden uit de Bijbel. Wel staat er ergens in Exodus iets over een plat dak ge schreven; God gebiedt dan om dat dak een hek te ma ken. Uit voorzorg!" „Nee. dat is iets wat ik niet in de krant wil hebben, ik wil het je wel vertellen, maar het mag er niet in. Of wij onze kinderen hebben laten inenten. Het is iets persoon lijks. ieder moet dat voor zichzelf uitmaken. We kun nen als politicus geen voor beeld gaan stellen". Kees v.d. Windt, een PvdA- raadslid, vond eigenlijk dat mensen die hun kinderen niet in laten enten op andere gedachten moesten worden gebracht door hun eigen ge loofsgenoten. .Ja maar, iemand die nu eenmaal die overtuiging heeft laat zich ook door een predi kant niet beïnvloeden. Die wendt zich eerder van zo'n man af." Deze principes ko men niet alleen uit het geloof voort, maar berusten vaak op traditie. CS Vlaardingen Tijdens een gerichte controle heeft de Vlaardingse politie dinsdag vier personenauto's van de weg gehaald in verband met dusdanige technische gebre ken. dat ze een gevaar voor de overige weggebruikers Op leverden. Tegen de bestuur ders werd proces verbaal op gemaakt. Twee eigenaren deden onmid dellijke afstand van hun voer tuig, zoda! die wagens naar de sloper zullen worden ver voerd Schiedam Versier je oude schoen. Met die gedachte heeft schoenwinkel Van Dalen aan de Broersvesl een wed strijd uitgeschreven waaraan kinderen van alle leeftijden mee mogen doen. Voorwaar den zijn er aan de wedstrijd, die wordt georganiseerd in verband met het tienjarig be staan van de vestiging aan de Broersvest. niet verbonden. Alles mag letterlijk met de oude schoen worden gedaan, of het nou om knippen, plak ken of schilderen gaat. De versierde schoenen kun nen tot 13 april worden inge leverd hij schoenwinkel Van Dalen. Alle ingeleverde schoe nen zullen in de etalage wor den tentoongesteld. De prijs- winnaars krijgen bericht en nemen zaterdag 21 april hun prijs in ontvangst- Inleveren van de schoenen kan elke dag tussen vier en vijf uur. Schiedam - De koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde organiseert in Schiedam een cursus voor het snoeien van heesters en bo men. Het praktijkgedeelte van de cursus wordt zaterdag 10 en op zaterdag 24 maart ge geven op het volkstuincom plex „ThurJede". Het theorie gedeelte is al achter de rug. Toch kunnen nog mensen aan de cursus deelnemen. Beide zaterdagen is de aanvangstijd tien uur. De cursus wordt ge geven door twee leraren van de Rotterdamse vakschool voor bloemisten en hoveniers. Het gemeentearchief aan de Korte Hav^n. Schiedam Het gemeentear chief van de gemeente Schie dam heft in 1S78 minder be zoekers gehad dan het jaar daarvoor. Het aantal bezoe ken is ondanks die daling van het bezoekersaantal wel geste gen. De mensen die het ar- chiefpand aan de Korte Ha ven wisten te vinden kwam vaker terug dan voorheen het geval was. Tweeëndertig men sen kwamen er nunder in het jaar 1978 en daarmee kwam het aantal bezoekers van het archief (dat aantal wordt nauwkeurig bijgehouden door de archivist Aart van dei- Voogd van der Straaten) op 416. Het aantal bezoeken steeg van 1216 tot 1309. De meeste mensen die hét ar chief bezochten kwamen voor het uitzoeken van de families tamboom. Tweede op de lijst staan de bibliotheek en de to pografische atlas van het ar chief. twee zaken waarvoor de belangstelling duidelijk is gegroeid. Zeven publicaties verschenen er in 1978 die op de stad Schiedam betrekking hadden. dne van die publicaties wa ren wetenschappelijke studies. Schiedam en de Oost-Indië vaart, Schiedam in de Franse tijd en Schiedam in de mid deleeuwen waren onderwer- pen waarvoor de geleerde he ren het gemeentelijk archief raadpleegden. Ook aan de an dere werkjes over Schiedam heeft het archief enige vorm van medewerking verleend: het boekje over de Schiedam- se fotograaf Jan van Diggelen van Cees van der Geer, het boekje Kethel in oude «inzich ten van Jaap de Raat. en het verhaal over het vijftigjarige Noletziekenhuis zijn in 1978 met medewerking van het ar chief verschenen. Archivaris drs. G. van dar Feijst had het in 1978 te druk om veef te kunnen doen aan zijrs tweede boek over de geschiedenis van Schiedam. Schiedam Erg hard schiet archivaris drs. G. van der Feijst niet op met zijn tweede boek over de geschiedenis van Schiedam. Daarvoor had de archivaris het het afgelo pen jaar te druk met het schrijven van artikelen voor twee gedenkboeken, met klei ne onderzoeken en „diverse ambtelijke verplichtingen". Het tweede deel van de ge schiedschrijving van Schie dam zal de periode 1795 tot 1850 behandelen (het eerste deel beschreef de geschiede nis van de stad tot 1795). De twee gedenkboeken waar aan Van der Feijst zijn mede werking heeft verleend, en waardoor hij weinig tijd heeft overgehouden voor het wer ken aan zijn eigen boek, zijn het gedenkboek voor het No-k letziekenhuis, en het gedenk-* boek van het Stedelijk Gym nasium, dal verschijnt bij de Schiedamse uitgeverij Inter- book International, en op 27 maart officieel zal worden aangeboden. Schiedam De oude boeken en papieren van het gemeen te-archief slijten steeds snel ler. Dat komt door het toene mende gebruik van deze ar chiefstukken, schrijft drs. G. van der Feijst in het jaarver slag van het gemeentearchief over 1978. Over een paar jaar zullen de archiefstukken, ais alles in hetzelfde tempo door gaat, weer gerestaureerd moe ten worden. In 1978 hebben er geen res tauraties plaatsgevonden. Vijf entwintig jaar lang heeft het archief telkens de slechtste exemplaren onder handen la ten nemen, met als gevolg dat de planken nu vol staan met boeken en stukken in goede staat Een paar exemplaren zijn iets minder, maar die zul len dit jaar een beurt krijgen. Na 1979 verwacht het archief dc slijtage van de oude stuk ken te kunnen voorkomen. Het is de bedoeling dat er nog dit jaar met microfilming wordt gestart. Bezoekers van het archief krijgen dan niet langer het origineel voor ogen, maar zullen het met af beeldingen moeten doen. Slechts bij hoge uitzonderin gen wordt dan nog met de originelen gewerkt. De ergste slijtage is daarmee afgelopen. Restauraties zijn dan alleen nog nodig m bijzondere geval len zoals bij optredende schimmel. Schiedam Speciaal voor scholieren gaan de Schiedamse serviceelubs een boekje uitgeven over de stadsgeschiedenis. Samenspraak tus sen de Lions, Rotary en de Tafelronde is er al volop geweest, en aanvankelijk lag het in de bedoeling om het boekje te laten verschij nen voor het nieuwe schoolseizoen. Dat zal niet lukken. „Het project kwam door de zeer verschillende kwaliteit der bijdragen nog niet tot realisering", deelt het gemeentearchief mee. - Voor het boekje voor het basisonderwijs had een medewerkster van het archief, Henrietta de Roo van Alderwerelt. vorig jaar a! enkele hoofdstukken geschreven. '<lr> het ogenblik wordt eraan gewerkt om de verschillende bin nengekomen stukken zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen. Vlaardingen Een zesjarig jongetje is dinsdag aangere den op de Westlandseweg. omdat een naderende automo bilist hem onmogelijk meer kon ontwijken. Het kind was plotseling de straat overgesto ken, zonder op naderend ver keer te letten. Ondanks krachtig remmen van de be stuurder van de auto, een 27- jarige Vtaardinger, was een botsing niet meer te voorko men. Het kind werd met een ambu lance naar het Holy-zieken- huis vervoerd. Daar werd een hersenschudding geconsta teerd. Maassluis Honing en bijen staan centraal tijdens de bij eenkomst, die de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde volgende week woensdag, 14 maart, houdt in gebouw De Ark. Rembrandt- laan 2 in Maassluis. Op die avond is overigens iedere be langstellende welkom. Het thema „honing" zal behandeld worden door een imker, de heer Van den Bosch, die daarvoor is uitgenodigd. Aan het einde van de avond zal een verloting worden ge houden, waarbij ook potten honing van eigen fabrikaat te winnen zijn. Maassluis Gerard de Waardt speelt zaterdag tussen 15 en 16 uur weer op het ca rillon van de Grote Kerk in Maassluis. Hij vertolkt wer ken van Sweelinek, Lerinckx, Timmermans, Leen 't Hart en een improvisatie. li ADVERTENTIE. STALEN KRUISER 8.50 mtr,.: vaarklaar, aparte slaapcabine (2 vaste bedden). toilet wooncabïne geheel af gewerkt .met meubelplaat" en schroten plafond (4 rSlaap- plaatsèn), stahopgte, motor 40 pk Peugeot Diesel. (Op dé- kant te bezichtigen). Tel. 010-269105.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3