,MSC OOURANT Toch ontslag voor Gustowerknemers Groen van Wijn kade Toch geen vrijaf op Dag van de Arbeid Op naar boomp viatakkenproject" Raad wil stoppen met ontsplitsen duplexwoningen Mensen bouwen voor vogels Stadsvernieuwing zelfs uit de onderwijspot POLITIEK STEEKSPEL IN OPTIMA FORMA Nil Ex-heks in havenkerk SM Vrijdag 9 maart 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104/dt jaargang no. 26317_ 8 PAGINA'S Broers vost 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 klaehlend ivnst 144144 SCHIEDAM EN' KETHEL Vlaardignen De gemeen te-ambtenaren en het on derwijzend personeel krij gen géén vrije dag op 1 mei, de Dag van de Ar beid. Een amendement en een motie in die richting, ingediend door de Partij van de Arbeid, werd gis teravond in de Vlaarding- se gemeenteraad met één stem verworpen. Dat ge beurde na een politiek steekspel, zoals dat zonder twijfel in maanden niet is voorgekomen in de VI aar- dingse raadszaal. Tijdens de discussies over dit onderwerp, die geruime tijd in beslag namen, bleek al snel wie er voor het PvdA-amendement te vinden waren: de complete PvdA-fractie inclusief de wethouders, Remi Poppe (SP), zij het van die zijde met de kritische aanteke ning dat de Indieners ei genlijk niet meer bij de I mei-gcdachte hoorden, als mede Don Rodrigues (D'66). De fracties van de WD, het CDA inclusief de wethouders en SGP/GPV/RPP (Rien Lens- veld: „Principe kost geld: neem maar een vrije dag op 1 mei") voelde hele maal niets voor zo'n vrije dag. Nou deed de bijzondere omstandigheid zich voor, dat twee leden van de raad niet aanwezig waren: burgemeester Kieboom die met vakantie is, en de CDA-er Van Ilaaren, die verhinderd was. Uit de. discussies bleek al snel, dat de stemmen voor res pectievelijk tegen op 11 te gen 16 lagen, waarbij nog niet bekend was hoe Ron Molenaar, het nieuwbe noemde D'6(J-raadsIid, zou stemmen. Die wilde dat dat nog even een verras sing zou blijven. Hans Versluys (PvdA) doorzag de situatie onmid dellijk. Zou Molenaar vóór zijn, dan zou het voorstel worden aangenomen, maar was hij tegen, dan zouden de stemmen staken. In zo'n geval dient een derge lijk amendement een vol gende vergadering weer behandeld te worden, maar omdat dat op z'n vroegst half april kan, zou het niet meer te realiseren zijn om 1 mei 1979 al tot een vrije dag te bestempe len. Om die reden kwam de PvdA met het verzoek aan het college dat zij, in dien de stemmen zouden staken, in ieder geval voor de Dag van de Arbeid van dit jaar een eenmalige be slissing zou nemen, het geen gezien de stemver houdingen binnen b. en w. zonder twijfel „vrij" zou betekenen. Een politiek aardigheidje, waarmee de socialisten tdch hun zin zouden hebben gekregen. Dit voorstel leidde er toe dat er geschorst moest worden. Het college deelde na beraad mee, dat men met dit spelletje niet wil de meedoen: zo'n beslis sing zou men, vooruitlo pend op de tweede behan deling in de raad, niet ne men. Als klap op de vuurpijl kwam, om twintig minu ten na middernacht, het verhinderde raadslid Van Haaren de raadszaal bin nen. Hij was door zijn fractiegenoten opgetrom meld en kwam gezien zijn rommelige haardoos duide lijk rechtstreeks uit zijn bed. Hij kon de voor het CDA ontbrekende stem ge ven: een tegenzet waar de PvdA geen antwoord meer op had. Met 18 tegen 17 werd 1 mei-vrij verwor pen. Leerlingen van de land- en tuinbouw school te Maasland en leden van de plaatse lijke vogelvereniging zijn gisteravond in de weer geweest om hon derd nestkastjes te bouwen voor de vo gels in Maasland. De kastjes zullen waar schijnlijk aan het eind van deze maand op diverse plaatsen in Maasland worden op gehangen ter vervan ging en aanvulling van oudere exempla ren. Gemeente declareert alle onkosten Schiedam Als een echte kruidenier wil de gemeente Schie dam gaan optreden, zegt wethouder Chris Zijdeveld. Elke onkost, die ook maar even denkbaar is, zal zoveel mogelijk gedeclareerd worden in Den Haag. Zelfs uit de onderwijspot willen burgemeester en wethouders putten om de stadsver nieuwing zo krachtig als maar mogelijk is aan te pakken. "Of het nou te maken heeft met voorzieningen voor volks gezondheid, milieu, onderwijs of cultuur, als wij ook maar even een link kunnen leggen met stadsvernieuwing, met ruimtelijke ordening dus, dan zullen wij niet nalaten om dat grote verband met de betrok ken ministeries duidelijk te maken", aldus Zijdeveld. Om die reden heeft het amb tenarenteam, dat zich op het stadskantoor bezighoudt met stadsvernieuwing, de vier ge bieden die als specifiek ver- nieuwingsgebied aangewezen zullen worden enigszins uitge breid met plekjes, die net bui ten de vier wi jkdelen liggen. In Schienoko is er niets aan de hand: de zogenaamde brandersbuurt, die omsloten wordt door Schie, Noordvest- gracht en Korte Haven, wordt compleet als vemieuwingsge- bied aangewezen. Ook in het westen rond de Mariastraat djn er vrijwel geen uitlopers. Maar in bijvoorbeeld het Sin- geikwartier, dat aangeduid wordt als vemieuwingsgebied - inclusief de zijstraten van de Singel waar zich veel eige naars/bewoners bevinden - is er wel een stukje Schiedam dat juist buiten het te ver nieuwen gebied ligt, maar in zekere zin er toch bij hoort Dat is de school achter C ADVERTENTIE A, aan het begin van de Sin gel. Veel kinderen uit Schie- dam-Oost zijn daarop aange wezen en omdat Oost voor stadsherstel in aanmerking komt, zou een verbetering van de onderwijsvoorziening achter C A ook extra ge subsidieerd moeten worden - zo redeneert men bij de ge meente Schiedam. Om die reden vragen ver schillende raadsleden (Her man Noordegraaf van de PPR en Nikolaj Dielemans en Hans van Kleef van de PvdA) zich af, waarom de perso neelsuitbreiding bij de ge meente er alleen zal zijn bij de dienst gemeentewerken en bij openbare werken. "Als stadsvernieuwing tot ge volg heeft, dat er betere ac commodatie moet komen voor allerlei welzijnsvoorzieningen, is er dan geen uitbreiding no dig voor het welzijnsapparaat van de gemeente? Wethouder Posthoorn heeft immers nu al te maken met een groot te kort aan personeel", is de re denatie van N oordegraaf. Om precies duidelijk te ma ken wat er door de stadsver nieuwing allemaal aan extra werk verzet moet worden, zal een actieplan voor ambtena ren worden opgesteld. Bij dat actieplan gaat het om ver schillende taken, die zonder meer verricht moeten worden en het is niet zeker of een volledige indruk er kan zijn op maandag 23 april, als de gemeenteraad moet beslissen over uitbreiding van het amb tenarenkorps. Een wensenpakket begint ech ter inmiddels wel vorm te krijgen, heeft chef stadsver nieuwing Gustaaf Schaap in middels duidelijk weten te maken in een notitie over toe komstige vemieuwingsgebie- den. Over de problematiek rond de stadsvernieuwing staat meer op pagina vijf. Schiedam Zesenzestig- oud-werk nemers van Gusto hebben alsnog ontslag gekregen. De directie van het bedrijf aan de Maasdijk heeft de ontslagaanvraag: voor de oud-werk- „Dit ontslag is tegen de afspraken in die door de vakbonden bij de sluiting nemers bij het gewestelijk arbeids bureau ingediend, en de werknemers van die aanvraag op de hoogte ge steld. Het wachten is nog op de toe stemming van het arbeidsbureau. van Gusto zijn gemaakt", zegt Piet Schuddelaro, de secretaris van de onderne mingsraad van Gusto. „Er was toen overeengekomen dat er geen gedwongen Maassluis „We heb ben zo eindelijk tot uit drukking kunnen bren gen dat we niet alleen nauw verbonden zijn met de stad, maar dat we dat ook in de toe komst willen blijven", vertelde directeur Plet de Haas over de gift van zijn bedrijf scheepswerf H. de Haas aan de gemeente Maassluis. De schenking bestond uit 38 platanen, waar van zijn zoon Govert Wijnand gistermor gen de eerste plantte aan de Govert van Wijnkade. „Aanvankelijk zou mijn vader ze zelf planten, maar omdat ik en dq kade naar dezelfde per soon uit de geschiede nis van Maassluis ge noemd zijn Govert van Wijn dus vond mijn pa het leuk, dat ik het zou doen", aldus de vijftienjarige Govert Wijnand over zijn eer ste plechtige daad. Nadat de eerste boom in Maassluise aarde zijn „thuis" gevonden had, overhandigde Piet de Haas de cheque van tienduizend gulden de waarde van de 38 platanen aan loco- burgemeester Koos Smit, die even daar voor een ridderorde bij de Maassluise zaken man op de borst ge speld had. Piet de Haas is ter gelegenheid van het eeuwfeest namelijk benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. ontslagen zouden vallen. De mensen zouden worden overgeplaatst naar de ver schillende RSV-werven". Nu blijkt dat daar dus niet veel van terecht is ge komen, en wat het ergste is, dit is nog maar het be gin. Er zijn nog achten veertig werknemers niet geplaatst En ook die staan op de tocht". Gusto gaat er van uit dat er wel degelijk de nodige moeite is gedaan om de zesenzestig weer aan het werk te krijgen. „De bemiddelingspogingen die door ons zijn ondernomen hebben alleen niet tot het ge wenste resultaat geleid, omdat de werknemers de aangebo den functie niet hebben kun nen accepteren", beweert Gusto. „Dat spijt ons, maar we zijn nu wel gedwongen om ontslag aan te vragen voor cüe mensen". Zodra de ontslagvergunning binnen is knjgen de werkne mers bericht over de datum waarop het werkverband wordt beëindigd. Per werkne mer zal dat verschillen omdat de opzegtermijn afhankelijk is van het aantal dienstjaren- De ondernemingsraad van Gusto adviseert de werknemers niet met het ontslag akkoord te gaan en in beroep te gaan te gen de beslissing. Dat kan al lereerst bij de centrale bege- leidscomrmssie en uiteindelijk ais daar geen resultaat wordt geboekt bij de beleidscommis sie voor de scheepsbouw. „We kunnen ons beroepen op de afspraken die 1 juni 1978 met die beleidscommissie zijn ge maakt", zegt Schuddelaro. Govert Wijnand plant de eerste boom aan de Govert van Wijnkade Piet de Haas nu ook ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau Vlaardingen Als het aan de gemeenteraad ligt, zullen er in Vlaardingen geen duplexwoningen meer ontsplitst worden. De geluiden in de Vlaardingse gemeenteraad gingen overduide lijk in de richting van het aanwenden van deze woningen voor de één- en tweepersoons huishoudens. Het ontsplitsen zal zich moeten beperken tot die gevallen, waar het Gemeen telijk Bureau Huisvesting of het Gemeentelijk Woningbedrijf toezeggingen heeft gedaan aan bewoners om te ontsplitsen. Wethouder Jelle Wijnstok (CDA) deelde de raad mee dat de belangstelling voor de duplexwoningen groot is, waarbij dan nog aangetekend kan worden, dat de woningen in de Indische Buurt meer in trek zijn dan die in de Bab- berspolder. Naar zijn zeggen had het Gemeentelijk Bureau Huisvesting geen toezeggingen meer lopen voor ontsplitste duplexwoningen. Het aantal toezeggingen voor deze wonin gen bij het Gemeentelijk Wo ningbedrijf was hem onbe kend. De directeur van het Gemeen telijk Woningbedrijf, de heer C. den Bakker, deelde desge vraagd mee, dat er een aantal woningen, die nog ongesplitst zijn, bewoond worden door één gezin. Het is de bedoeling dat deze duplexwoningen als nog ontsplitst worden. Naar zijn zeggen worden er nu geen toezeggingen meer ge daan. Ger van der Zee, die namens het Comité Jongerenhuisves ting Vlaardingen gebruik maakte van het spreekhalfuur in de gemeenteraadsvergade ring, hield ook een pleidooi tegen het ontsplitsen van de duplexwoningen: "Het zijn woningen met een lage huur, die zeer geschikt zijn voor de huisvesting van jongeren". De hele problematiek van het ontsplitsen van duplexwonin gen gaat nu opnieuw behan deld worden door de verschil lende commissies en de stuur groep één- en tweepersoons huishoudens. r Vlaardingen In het ka der van de Nationale Boomplantdag op 21 maart zal de stad Vlaar dingen op die dag ook weer flink wat bomen rij ker worden. In overleg met de afdeling plantsoenen zijn de vol gende plantobjecten aan gewezen: De Piet Hein- straat, he*" speelterrein Messchaertplein en de om geving van het scholen complex in het westelijk gedeelte van Holy-Noord. De plantplaatsen zullen op de boomfeestdag zijn ge markeerd door vlaggen. Om redenen van pedagogi sche en didactische aard is er evenals voorgaande jaren ge kozen voor kleinschalige plan tobjecten in de directe om ge-, ving van scholen. Dit om de betrokkenheid van de kinde ren bij hun eigen woon- en leefomgeving te bevorderen. De bomen zullen dan ook ge plant worden door leerlingken van do Theo Thijssenschool, Prinses Julianaschool, Van Kamponschool, Erasmus- school, Het Anker, De Singel en De Hoeksteen. Hoewel maar 220 kinderen daadwerkelijk aan het plant- festijn zelf deelnamen, wordt het feest door 900 kinderen - merendeels Se klassers - ge vierd als hoogtepunt van door de ambtenaar natuurzaken en door het Staatsbosbeheer out- worpen projecten. Voor 26 scholen is de voorbe reiding op de boomplantdag ai half februari begonnen met de uitreiking van een voor- jaarstakkenproj'-ct voor klas 5. Dit project bestaat uit een leerlingenboekje met knipvel en een handleiding voor de leerkracht. Daarnaast ontvingen 32 scho len van de afdeling plantsoe nen een dia-serie met handlei ding, getiteld „De boom, een levend wezen". De 900 kinderen ontvangen op de boomfeestdag niet al leen de traditionele fruittrac- tie, maar ook een boomschijf je van het Staatsbosbeheer met bijbehorende lesbrief. De 220 planters krijgen ook nog •een sticker als aandenken. Schiedam De Johan Maasba chsti cb tuig haait zondag een ex-„heks", ex-prosütuee naar Schie dam, die na „een leven van prostitutie, striptease, drank, drugs en hekserij" zich helemaal aan het evangelie is gaan wijden, Doreen Innnc heet de dame, en ze spreekt zon dag vanaf drie uur in de Havenkerk. Onderwerp van het ge sprek zal haar spectacu laire ommekeer naar het geloof zijnMevrouw Irene heeft aJ eerder haar levenservaringen te boek gesteld onder de ti tel „From Witchcraft tot ChristHet werkje be leefde in slechts enkele jaren tijds maar liefst 11 herdrukken. Doreen Irvi ne komt niet alleen naar Schiedam De Maas bach Stichting heeft haar uit genodigd voor bijeen komsten in verschillende plaatsen m ons land, een uitnodiging waaraan ze vanaf 9 vandaag tot en met I aprïi gehoor geeft Deze maand zal trouwens de Nederlandse versie van het hoek van me vrouw Irvine verschijnen. tl tnsn|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1