Denken Schiedammers echt lat dit een sexboot is?" Dokter Pet wijkt niet voor snelweg m Gemeente dekt tekort 100 jaar gymnasium 59 Twee centrale bibliotheken in Schiedam Kapiteins- vrouw Kamphuisen: SE? Dielemans heeft griep Huis in Tuinlaan eindelijk te koop Werkgroep adviseert Aantal raadsleden weet het nog niet WOENSDAG 14 MAART 1979 sc: Schiedam In het centrum van Schiedam doen de wildste geruchten de ronde over de twee grote sche pen die in de Nieuwe Haven liggen. Dé Fluvius en de Avanti. Het zou den sex-schepen zijn, er zouden vreemde praktijken op uitgeoefend worden en ga zo maar door. Niets van dat alles is waar. Wie de loop plank van de Fluvius oploopt wordt ontvangen door een hardwerkende heer J. M. Kamphuisen, zijn vrouw, wat matrozen en spelende kinderen en wie een bezoek brengt aan de Avanti wordt door een trotse heer Dodewaard over het hele schip rondgeleid. Zijn vrouw, dochters en andere familieleden hebben de han den vol aan het schoonmaken van de verbouwde boot. De heer Kamphuizen en me vrouw Dodewaard zijn broer en zus. Je zou kunnen spre ken van een familie-reünie in deSchiedamse haven. De Fluvius zal drie maanden in de Nieuwe Haven blijven liggen. In november en de cember lag ze al aan de kade en de hle maand maart wordt de": boot nog eens nagezien en klaargemaakt voor de zomer- plezier-reisjes. Op 2 april zal de-Fluvius naar Arnhem ver trekken waarvandaan er met Nederlandse vakantiegangers tiendaagse reisjes naar Duits land georganiseerd worden. Reisbureau Feenstra en een Duits reisbureau regelen dat voor mevrouw en meneer Kamphuisen. „In januari en februari heb ben we in Keulen gelegen. Daar dienden we als hotel schip", vertelt mevrouw Kamphuisen. In de buurt van onze ligplaats was een meu belbeurs georganiseerd en de buitenlandse zakenlieden die daar elke dag moeten zijn, slapen en ontbijten dan op ons schip. Ja, dat is wel hard wérken, maar het is nou een maal je baan. We hebben dan wel meisjes in dienst om te bedienen. In de drukke zo mertijd hebben we tien meis jes en wat matrozen aan boord. Mijn twee dochtertjes reizen dan ook mee". Eén dochtertje en een zoontje spelen in de ruime kamer op de Fluvius. In de zomer is het de eetzaal, maar in koude weken worden de stoelen en tafels vervangen door een bankstel voor de familie. Nu zitten haar andere dochtertjes op een internaat in Dord recht ,J>aar hebben ze het uitstekend naar hun zin, door Janet van Huisstede hoor," vertelt mevrouw Kamphuisen, De Fluvius, nu weer netjes in de verf en de lak, is een ver bouwde sleepboot. In 1969 be sloten de huidige eigenaars het schip te kopen en voor pleziertochtjes te bestemmen. Naast de eetzaal, het dek en andere gezellige ruimten, be vat het schip niet minder dan 82 slaapplaatsen. „Als er mensen zijn die graag een bruiloft of receptie aan boord van dit schip willen vieren, organiseren we dat. En als mensen dan willen blijven slapen, kan dat ook." Avanti Die bruiloften en partijen, re cepties en speciale clubavon den vinden ook plaats op de Avanti, het schip van de fa milie Dodewaard. Op de Avanti kunnen echter 145 mensen blijven slapen. Zeven jaar geleden kocht de familie het schip van Yacht Holidays' Limited. Het schip heette toen nog de Lady Anne. In de eet zaal hangt een grote, glim mende scheepsbel met daarin iveerd: „Lady Anne, De Avanti heeft de afgelopen winter in het dok gelegen om dat er een nieuw voorschip aangebouwd moest worden. Daardoor kon de eetzaal uit gebouwd worden, en werd er plaats gemaakt voor een klein dansvloertje. Op 3 maart werd daar al het eerste car naval op gevierd. Ook de Avanti vertrekt 's zomers vanuit Arnhem richting Duits land. Tussendoor worden er gezelli ge, kleine uitstapjes door Ne derland gemaakt het laatste weekend van maart bijvoor beeld zal de Avanti de Zeeuwse wateren gaan beva ren. Vrijdagavond wordt er vanaf de Leuvehaven in Rot- •De Fluvius in de Nieuwe Haven. terdam vertrokken en zondag middag zullen de trossen weer op de Schiedam se kade belanden. Yacht Holiday Bijde wat oudere Schiedam mers zal bij het horen van de naam Yacht Holiday een flauw lichtje gaan branden. Yacht koos jaren geleden Schiedam als uitgangspunt voor de zomerse tochtjes door Nederland. Engelsen, die best trek hadden in een rustige trip over de rivertjes van datj kleine kikkerland, vertrokken' vanuit Huil naar Hoek van Holland, reisden met de trein naar de Jeneverstad en kon den zaterdagmiddag hun kof fers uitpakken op een blin kend schip. De Lady Elisa beth, de Lady Anne en ande re grote schepen pasten in het stadsbeeld van Schiedam. Aan de kade bij de Nieuwe Haven had Yacht ook een pakhuis. In het begin van de zeventiger jaren hield de oude heer op met het reizen en trekken en kocht een rustig gelegen huis aan de wal. In Maassluis heeft Yacht een nog veel bekendere klank. Na de oorlog kwam de uitge kookte kapitein op het idee de schepen die In de oorlog dienst hadden gedaan om de kust te beveiligen, om te bouwen tot passagiers boten. Het dorp Maassluis beviel Yacht best als uitgangspunt voor vakantietripjes. Hij zocht er een kleine scheeps werf, wat vriendelijke vaklie den die de plannen wel zagen zitten, een pakhuis en een aanlegplaats. Met de Maassluise gemeente werd een afspraak gemaakt: Yacht mocht daar best liggen, maar op zondag werd er in Maassluis niet gewerkt, dus op die dag mocht de goede man niet uitvaren. Dat was geen probleem, want de En gelse gasten kwamen toch op zaterdagmiddag. Zaterdag avond kon Yacht dus weke lijks uitvaren. Jarenlang liep dat uitstekend. Zaterdagmiddag kwamen de toeristen, die op hun gemak in dat kleine visserdorp rond keken en inkopen konden doen. Ook Yacht kocht de ge hele proviand in bij de Maas sluise middenstand, waar die kleine zakenlieden een beste boterham verdienden. Maas sluis floreerde en groeide dankzij de Holiday's familie. Echter, toen Yacht op zekere avond wilde vertrekken, prut telde de motor een zielig ge luidje en wilde niet verder. De reparatie zou zondagmor gen pas klaar kunnen zijn. En dat was ook zo. Toen Yacht zijn goede humeur weer teruggevonden had en de motor wilde starten, was de brugwachter echter ner gens te vinden. Ja, in do kerk, evenals de burgemees ter. Van wegvaren wilden zi. niet horen. De afspraak wa nu eenmaal dat er op zondaf niet werd gewerkt De kapi tein sprong uit zijn vel en be woog hemel en aarde om zijr. passagiers toch maar het be loofde te kunnen waarmaken. De trieste geschiedenis wil dat Yacht de volgende mor gen met zijn hele hebben er houwen uit Maassluis is weg gevaren, zijn pakhuis heeft verkocht, en nooit meer Is te ruggekomen. Door die zondag niet werken heeft de Maas sluise middenstand een zware klap gehad. De bijdrage voor de ru briek „Voor de raad er mee" kon deze week niet op tijd af rijn. PvdA-fractieleider Niko la j Dielemans, die aan de beurt was, ligt met een flinke griep op bed en voelde zich niet zeer geïnspireerd tot een vruchtbare beschouwing' over een Schiedamse ac tualiteit. „Het is mij niet helder in het hoofd", zei hij gisterochtend met een volle neus. Bij snel herstel houdt hij de mo gelijkheid van volgende week open, en anders is het gewoon de beurt aan C DA-fractievoorzitter Siem Rosman. Schiedam Dokter Pet uit de Tuinlaan mag eindelijk, na achttien jaar, zijn huis kopen. Bur- g-emeester en wethouders van Schiedam vinden het niet langer nodig het pand in eigendom van de gemeente te houden, en daarom doet het col lege de gemeenteraad het voorstel om eindelijk op het verzoek van G. Pet in te gaan. In de jaren zestig was er nog het plan om de Makkerstraat te verbre den, voor een grote door- baak van de Westfranke- landsedijk naar de Bak kershaven, Ook het pand van dokter Pet had daar voor moeten wijken. Het pand aan de Lange haven word! volgens de werkgroep te klein, nieuwbouw voor in de plaats komen. Op het stadserf? Er moet Schiedam Twee centrale bibliotheken, één voor Schie dam ten noorden van de spoorlijn, en één voor het ge bied ten zuiden van het spoor. Dat is één van de op merkelijkste conclusies van het bibliotheekplan voor Schiedam, dat is opgesteld door de speciaal daarvoor in het leven geroepen werk groep. Schiedam wordt, volgens de werkgroep, geacht uit twee delen te bestaan. Het gedeelte ten noorden van de spoorlijn Schiedam-Vlaardingen. waar ongeveer 20.600 mensen wo nen en men voor 1986/1990 rekening houdt met 30.000 in woners; en het gedeelte ten zuiden van de spoorlijn, waar op het moment 55.400 mensen wonen (47.500 in 1986/1990). In beide gebieden moet vol gens de werkgroep een vesti ging worden gerealiseerd. In het zuiden komt de grootste van de twee, de eigenlijke hoofdvestiging. Noord krijgt een eigen sub-centrale, die als dé bibliotheekvoorziening voor dat gebied moet worden gezien. Naast de twee grotere vesti gingen zijn volgens het rap- port van de werkgroep ook nog twee filialen nodig. Eén in de Nieuwland en een deel van West, en één in de Gor zen waar een ander deel van het westen ook gebruik van kan maken. Aanbod De twee centrale bibliotheken zullen meer moeten brengen dan alleen de meest gevraag de boeken, en worden door de werkgroep omschreven als aanbod-bibliotheken: ook boe ken waar minder grote vraag -naar is, moeten in het aanbod van deze beide centrales voor komen. De twee filialen moe ten meer worden gezien als op-directe-vraag-geriehte-bibli- otheken, die altijd op de cen trale bibliotheek kunnen te rugvallen, als boeken niet in hun voorraad voorkomen. Nieuwbouw is volgens de werkgroep noodzakelijk in ten minste twee, en misschien zelfs drie van de vier geval len. Noord krijgt, zoals be kend bibliotheekruimte in het nieuw te bouwen wijkcen trum, en ook de centrale in het zuidelijke stadsdeel moet uitzien naar nieuwbouw. Het huidige pand aan de lange haven is veel te klein om aan de toekomstige functie te kunnen voldoen. In het rap port wordt heel voorzichtig de suggestie van nieuwbouw op het stadserf aangedragen, waardoor ook Oost goed wordt voorzien. Het huidige bibliotheekfiliaal in de Gorzen (Leliestraat) moet volgens het rapport worden verlaten. Het oude kantoor van de gemeentelijke technische bedrijven is één van de suggesties die in het rapport voor de Gorzen wor den aangedragen. Nieuwland-West komt, zoals ook al bekend was in het wijkgebouw aan het Wibaut- plein, dat daarvoor een uit breiding zal ondergaan. Het gebouw aan de Parkweg wordt verlaten. Gastarbeiders Om de in Schiedam aanwezi ge gastarbeiders van meer lectuur te voorzien stelt de werkgroep voor een speciale collectie buitenlandse romans op te bouwen in de Centrale Bibliotheek, en wisselcollecties in de sociale centra te plaat sen. De lectuurverstrekkïng aan verpleeg- en bejaardeninrich tingen, waar eveneens met wisselcollecties wordt gewerkt moet worden geïntensiveerd, en er moet een onderzoek worden ingesteld naar de mo gelijkheden van een huis-aan- huis lectuurverstrekking- sdienst voor aan huis gebon den personen, aldus het rap port. De huisarts klopte in maart 1961 voor het eerst bij de ge meente aan. Hij huurt en be woont het pand aan de Tuin laan 38 en heeft daar ook zijn praktijk, redenen genoeg voor hem om het pand te wil len kopen. Maar de gemeente weigerde. In het begin van de jaren zes tig bestond namelijk nog het plan om een grote autoweg aan te leggen, in de onmid dellijk omgeving van de wo ning van dokter Pet, die on getwijfeld voor die weg had moeten wijken. In de plannen van de gemeente was een tra cé opgenomen, dat een betere verbinding tussen Vlaardingen en Rotterdam voor autover keer mogelijk moest maken. Dat tracé liep via de West- frankelandsedijk, langs de houthandel van Van de Wete ring aan de Houthaven, via de Westerkade naar de Nieu we Haven en vandaar, via een brugverbinding, langs het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat in de richting van de Makkerstraat (bij de Tuinlaan dus). Vervolgens zou er een tweede brug moeten komen om de weg verder door te trekken naar de Bak kershaven en het Nieuwsticht tot aan de Nieuw-Mathenes- serstraat. Het was een van de vele ver keersplannen uit die jaren („De tijd van grote asfaltlin- ten," zoals wethouder Chris Zijdeveld dat vorig jaar nog uitdrukte). Toen de door braak, die een forse inbreuk zou hebben betekend op het karakter van enkele stukjes Schiedam, niet haalbaar bleek, ontstond de neiging om een Zuidelijke Randweg aan te leggen, een verbinding van Vlaardingen naar Rotterdam via de Havendijk en de Maas dijk - maar ook daarvan zeg gen tegenwoordige gemeente bestuurders, dat de gewijzigde inzichten hen geleerd hebben dat de noodzaak van die weg niet meer aanwezig is. Omdat ook de doorbraak bij de Makkerstraat/Tuinlaan niet meer hoeft, is er volgens bur gemeester en wethouders niet langer de behoefte om het pand van dokter Pet in ge- meentebezit te houden. „Er kan nu tot afstoting worden overgegaan," staat in het voorstel aan de gemeenteraad, naar aanleiding van het nieu we verzoek van de huisarts om het pand te kopen. „De vaak hoge kosten van onder houd cn verbetering van der gelijke oude panden zijn mede een reden hiertoe over te gaan." Voor de gemeente betekent de verkoop een voordeeltje, dat nog niet in de begroting kon worden opgenomen. De grond wordt aan Pet in erf pacht uitgegeven met een looptijd van 75 jaar. Schiedam De gemeente draagt een steentje bij aan de viering van het honderdja rig bestaan van het stedelijk gymnasium. De commissie, die speciaal voor dit twintig ste lustrum van de school in het leven is geroepen, heeft een aantal festiviteiten ont wikkeld die in de eerste week van april plaatsvinden en de kosten daarvan worden geraamd op 50.000 gulden. Burgemeester en wethouders zijn bereid een deel van dat bedrag te vergoeden en aan de gemeenteraad wordt voor gesteld om de feestelijkheden met een onderwijskundig as pect voor rekening te nemen. Daarbij wordt gedacht aan 4.000 gulden, die de lustrum commissie juist tekort komt. Van de halve ton. die voor de feestweek nodig is. komt na melijk al zo'n 46.000 gulden, terug doordat de oudercom missie van de school een bij drage geeft en de deelnemers voor tal van festiviteiten zelf moeten meebetalen. Het kan echter zijn, dat de totale uitgaaf van de gemeen te komt te staan op maximaal 12.445 gulden. Dat heeft te maken met de financiële ge lijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs: als de gemeente nu een garantie geeft aan het gymnasium, kan het zijn dat een doorbeta- lingsplicht ontstaat van ruim acht mille aan het bijzonder j onderwijs. Alleen als de Eer ste Kamer een wetsontwerp» daarover, dat al door de Tweede Kamer is aangeno- men, bekrachtigt, dan ont- 'v staat die plicht. Die extra uit-1; gave zou wet bestreden kun-£ nen worden uit de gemeente-^ lijke post „onvoorzien", maar% die financiële consequentie heeft wel tot gevolg gehad j de halve raadscommissie voor vorming en recreatie" nog geen mening wilde geven. De andere helft van de com- missie durfde het risico wel aan en is dan ook vóór de bijdrage aan het stedelijk gy mnasium. De gemeenteraad - beslist er maandag over. r—-•

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3