pijpen praten weer. m A k DISPOSITIE Dooper- uit schroot herrezen a® WOENSDAG 14 MAART 1979 sc i-VDivr door Paul Houkes Vlaardingen Veertien jaar na baar totale ontluistering kan het Smits-orgel van de Rooms-Katholieke Joannes de Dooperkerk weer worden b©- speelcL De pijpen, de windla den en de andere onderdelen, die al die tijd ergens op een, wanordelijke hoop achterin de pastorie opgeslagen heb ben gelegen, zijn zij bet met veel moeite weer op hun plaats gezet. Aan bet eind van dese maand, op 34 maart, zal dirigent/organist Jos van Elderen plaats ne men achter de speeltafel, om de eerste officiële tonen aan het kostbare instrument te ontlokken. Dat moment zal bijzonder plezierig ziin voor iedereen, die zich bij de kerk betrok ken voelt Maar vooral voor het bestuur van de Stichting „Het Oude Joannes de Doo- per-orgel", dat er jaren aan gewerkt heeft om dit voor el kaar te krijgen. En dat was zeker niet gemakkelijk. Niet alleen vanwege het feit, dat de restauratie van het orgel heel wat geld zon moeten gaan kosten, maar vooral door de zeer slechte toestand, waarin het uit elkaar geno men orgel verkeerde. Want zachtzinnig is men ten tijde van de afbraak zeker niet ge weest De geschiedenis van het orgel faat terug tot ongeveer 1884.' oen moet het, zo heeft men met wat moeite kunnen re construeren, ongeveer ge bouwd zijn door de orgelbou wer Smits uit De Reek. Hele maal zeker is dat jaartal niet, want het bedrijf van Smits bestaat al jaren niet meer. al voor de eerste wereldoorlog werd deze orgelbouwerij op geheven. Archieven zijn na tuurlijk nergens meer te vin den. Dat jaartal, dat overi gens best nog wat kan afwij ken van het definitieve bouw jaar, heeft men afgeleid van het feit, dat er tijdens de res tauratie om een van de pijpen een stuk krant werd gevon den. Een krant waarop de da tum van 1884 vermeld stond. Het orgel, zoals dat toen werd gebouwd en in gebruik geno men, had een uitgesproken romantisch karakter. Dat is niet zo vreemd: Smits was een duidelijk Frans georiën teerd orgelbouwer, zodat die Franse invloeden ook in zijn orgels terug te vinden zijn. Dat is voor de kenner al thans ook te horen aan or gels in Nieuwerveen en Box tel, die ook door Smits ge bouwd werden. Dat orgel moet door de jaren heen met veel plezier gebruikt zijn bij de katholieke kerk diensten. Hoewel dat ook niet al te vaak zal zijn geweest, want vooral in vroeger jaren werd het orgel in de katholie ke kerk eigenlijk alleen tij dens één van de missen op zondag gebruikt: de hoogmis. In 1964 kwam aan die periode een einde: toen werd de kerk. die in een slechte toestand verkeerde, voor een flink deel afgebroken, om plaats te ma ken voor een nieuw, modem kerkgebouw. Alleen het voor front en de toren aan het ein de van de Hoogstraat bleven bewaard, vanwege het karak teristieke beeld, dat dit door de jaren heen aan dit stukje Vlaardingen had gegeven. Geen geld De voorzitter van de Stich ting, A. Peters: „Van die af braak is het orgel toen ook het slachtoffer geworden. Het is helemaal uit elkaar ge haald en eigens in de pasto rie opgeslagen, met het plan om het ooit weer eens te gaan gebruiken. Op dat mo ment was er namelijz geen geld, om het weer te herstel len. De nieuwbouw van de Joannes de Dooperkerk, die werd opgetrokken achter de oude gevel en torenpartij, had op dat moment al genoeg geld gekost". En da( betekende min of meer het einde van het oude Smits-orgel. Nu, veertien jaar later, '-egt orgelbouwer en - restaurateur P. C, Bik uit Lei- de:* ervan: IfHet is toen niet uit elkaar gehaald, maar een voudig gesloopt. Een ander woord kan ik er niet voor be denken". In de jaren na die fatale da tum werden er diverse pogin gen gedaan, om toch nog iets van net orgel te kunnen ma ken. Dat lukte echter niet Pe ters: „Er was nog veel-te veel geld gemoeid met de nieuwe kerk en pastorie. Maar uitein delijk meenden we toch, dat er eens serieus iets moest gaan gebeuren. Vooral ook, omdat net elektronische orgel dat in de nieuwe kerk werd •gebruikt de laatste tijd steeds meer aan vervanging toe was. Grote animator voor de we deropbouw van het oude or gel was een van de pastores, broeder Piet En zo zijn we Liefhebbers van orfetaniieSt en kenners van orgels lijn altijd bijzon der geïnteresseerd In de dispositie, die een orgel beeft. Bij het Smits orgel zal dat na de restauratie op enkele onderdelen ca exact lelijk zijl als in de «rade toestand. Die dispositie ziet er als volgt uit: Bovenklavier: Bourdon 16 vt, Violen 16 vt disc.. Principaal 6 vt, Hol- pijp 8 vt, Piestaat 4 v, Ftdte Comlqne 4 vt. Quint 2 2/3 vt, Octaaf 2 vt (vernieuwd). Plein Jeu 3 vt. Trompet 8 vt, Clairon 8 vt Onderklavier Salleionaal 8 vt. Bourdon 8 vt, Piestant 4 vt tnienw), Flüte Douce 4 vt, Woudfluit 2 vt (nieuw), Nasart 2 2/3 vt (nieuw), Bassen 8 vt, Tremolo. Pedaal: Bombarde 16 vt, Subbas 16 vt. Montee S vt. Octaaf 4 vt. O OrgelbOLfWer/restaurateur P. C. Bik: „Het was in een trieste, desolate toestand..." De restaurateur bij de achter zijde van de speeltafel. Nage noeg alles is door hem en zijn assistent zelf met de hand ge maakt. De links en rechts eens voorzich tig gaan peilen, of er mensen waren die er aan mee wilden doen". Dat bleek inderdaad het ge val: er kwamen zoveel positie ve reacties, dat een groepje mensen het aandurfde om een stichting op te richten, die tot doel kreeg de wederopbouw van het orgel te realiseren. Dat dat een hoop geld zou kosten was duidelijk: met het gehele karwei was ruim 90.000 gulden gemoeid. Bin nen redelijk korte tijd had men echter al een derde van dit bedrag binnen, zodat men met goede verwachtingen een restaurateur in de arm kon nemen. Die restaurateur werd orgel bouwer P. C. Bik uit Leiden: een klein bedrijf dat al zeer vele jaren Jn de orgels" rit en dat in Nederland als ui terst deskundig geldt op dit terrein. In 1977 kwam de heer Bik enkele dagen naar Vlaardingen, om de situatie van het orgel in ogenschouw te nemen. Ondeskundig „Het was een desolate, vrese lijk trieste toestand", vertelt Bik nu. „Dat orgel was bij zonder ondeskundig gesloopt Men had wel geprobeerd, om die pijpen en andere onderde len netjes op te slaan, maar dat was jammerlijk mislukt. Men had die pijpen zo neer gelegd en neergezet, dat ze volkomen gingen doorbuigen en ook op andere manieren ste^ len. Nadat Bik eens wat in ventarisatiewerkzaamheden had gedaan bleek, dat nog vrijwel alle pijpen en andere onderdelen aanwezig waren. De windladen en bijbehoren de zaken konden na een in grijpende opknapbeurt nog vrij redelijk gebruikt worden, terwijl dat ook voor bijna alle pijpen het geval was. Slechts eén register was dermate ver nield, dat daar niets meer mee te beginnen was. Hoewel de restaurateur met sommige van de andere pijpen ook grote moeite heeft gehad. De restanten van het eens zo trotse orgel zijn allemaal naar het atelier van Bik in Leiden gebracht Daar werd het ei- gel eiste al rijn tijd en aan dacht op. Legpuzzel pen. in de hoop er nog iets van te kunnen maken". Dat bleek echter mee te val- in januari vorig jaar mee be gon. Sinds die tijd heeft hij niet aan andere opdrachten kunnen werken: het Smits-or- Het in het atelier weer opbou wen van het orgel was nog wel het meest omvangrijke karwei Het probleem, dat er feen enkele documentatie van et orgel meer was, deed zich hierbij extra voelen. Restaura teur Bik: „Er was helemaal niets: geen beschrijving en zelfs geen foto, hoe dat ding in elkaar gezeten had. Het was daarom gewoon één gro te legpuzzel, om alles weer op zijn plaats te krijgen. Temeer omdat dit orgel destijds vrij onlogisch in elkaar was gezet Om een voorbeeldje te geven: de pijpen ritten in een orgel normaal gesproken keurig op een rijtje, in aflopende groot te naast elkaar. Bij dit orgel was dat niet het geval. Het De pijpen worden op hun juiste plaats bovenop de windladen geplaatst Daarna kan het intoneren beginnen. zat min of meer door elkaar: met de grootste en dus zwaar ste Pijpen in het midden, en de kleinere aan weerszijden aflopend. Als je dat niet weet, zie er dan maar achter te ko men hoe het ooit in elkaar heeft gezeten. Het was verder duidelijk te zien, dat de orgel bouwer destijds te weinig ruimte had gehad om het or gel op een normale manier op_ te bouwen. Ook om die reden' zat het onlogisch in elkaar: sommige pijpen van een be paald register waren heel er gens anders opgebouwd dan je normaal gesproken zou verwachten. Kom er maar eens uit J'. Niet alleen de orgelpijpen zelf en de wijze, waarop ae weer ongebouwd moesten worden, nebben veel tijd in beslag genomen. Ook de bij komende zaken, zoals de speeltafel en het complete mechaniek moesten volkomen vernieuwd worden. Van de oude speeltafel was helemaal niets meer te gebruiken; ook de klavieren en het pedaal niet Het enige, dat aan de speeltafel nog van het oude orgel terug te vinden is, riJn de fraaie knoppen, die op de registers tangen zitten. Met de hand Zo'n speeltafel wordt com pleet met de hand gemaakt. Een karwei, waar Bik en Jan Rijsdam, die de gehele restau ratie samen hebben, verricht, zeven weken aan hebben gewerkt „Je kunt zo'n speel tafel wel kant en klaar uit Duitsland laten komen, zodat je 'm zo kunt plaatsen, maar dat is onze eer te na. Ik ben orgelbouwer en geen toeleve ringsbedrijf. Nee, wat we ^plf kunnen maken, dat dóen we ook zelf. En dat is praktisch alles, aan dit orgel. Natuurlijk kun je hier en daar wel ge bruik maken van machines, maar het is toch bijna alle maal handwerk. Dat zelf bou wen is niets duurder voor je opdrachtgever, hoor. Zo goed koop zijn die Duitse fabrieken niet'. Bij het bouwen van zo'n speeltafel dient een orgelbou wer terdege rekening te hou den met de plaatseQjke om standigheden. Ieder orgel is weer anders en dat geldt ze ker ook voor de toegepaste materialen. Bik wijst als voor beeld de koperen stangetjes aan, die achterin de speeltafel de verbinding vormen tussen de toetsen op het klavier en de rest van het mechaniek. „Kijk, die hebben we bewust van koper genomen. Tegen woordig wordt daar veel alu minium voor gebruikt Maar we ritten hier erg dicht bij Pemïs: als daar in de loop der jaren zwavel op komt, dan kun je over een jaar of tien lachen. Dat rijn dingen waar je echt rekening mee moet houden". Uiteindelijk was de restaura tie zo ver gevorderd, dat het orgel in het atelier compleet overeind stond. Toen konden de afzonderlijke onderdelen weer maar dan met méér deskundigheid dan de eerste keer uit elkaar worden ge nomen, om overgebracht te worden naar Vlaardingen. En daar wordt op dit moment hard gewerkt, om het orgel op tij a op rijn plaats te heb ben. Immers: op 30 maart moet het in vol bedrijf zijn. Zorgvuldig Het belangrijkste karwei op dit moment is het zogenaam de intoneren van het orgel. Dat gigantische werk dient met uiterste zorgvuldigheid te worden uitgevoerd. Simpel pesteld houdt het intoneren m, dat alle pijpen keurig „spreken", om m orgeltermen te blijven, en vooral dat ze dat allemaal op dezelfde ma nier doen, en met hetzelfde volume. Aan dat Intoneren hebben Bik en Rijsdam nog een hele klos, die nog wel de nodige dagen In beslag zal nemen. De restaurateur is, achteraf bezien, overigens wel over tuigd geraakt van het feit, dat het oude Smits-orgel nog al tijd een voortreffelijk instru ment is. „En niet dat alleen: het fijnste is, dat dit oude or gel zo voortreffelijk combi neert met de akoestiek van deze kerk. Kijk eens, je kunt niet zomaar een oud orgel in een splinternieuwe, moderne kerk plaatsen. In de meeste gevallen krijg je dan hele rare effecten. Zo'n orgel is gebouwd op een kerk zoals je aie vroeger had en dat is heel wat anders dan tegenwoordig. Maar in dit geval is dat ge lukkig geen probleem ge weest: daar hebben we veel geluk mee gehad. En wat het karakter van het orgel be treft, zoals dat straks weer zal zijn: we hebben geluid stechnisch gezien precies het zelfde orgel teruggekregen. En dat was precies de bedoe ling". Niet echt Natuurlijk is van een orgel bouwer en restaurateur niet anders te verwachten, dat hij aan een echt pijporgel verre weg de voorkeur geeft en dat het met elektronische orgels toch altijd behelpen blijft. Hoewel Bik zonder meer toe geeft dat met de duurdere klassieke elektronische orgels vaak uitstekende imitaties van het echte pijporgel te be reiken zijn. „Maar het blijft toch, ja, niet echt Het blijft een imitatie. Dat kón ook niet anders. Vee lal worden de tonen opgewekt door één, soms wat meer toongeneratoren. Door middel van alle mogelijke filtersyste men krijg je de uiteindelijke tonen en stemmen. Dat geluid wordt vervolgens weergegeven door een of meerdere luid sprekers, die echter héél an ders reageren dan een pijp, waar de wind doorheen gaat Het is de laatste tijd ook dui delijk te merken, dat de ten dens om ook in kerken van elektronische orgels gebruik te maken weer aan het afne men is. De echte liefhebbers willen toch niet anders: die willen het echte, eerlijke, pure orgelgeluid horen". Nog even, en dan is het pure feluid weer te horen in de oannes de Dooperkerk. Niet alleen restaurateur Bik en rijn assistent Rijsdam zijn daar erg gelukkig mee: dat geldt zeker ook voor de stich ting, die het initiatief voor de opknapbeurt nam. Voorzitter Peters: „Wij vinden het gewel dig dat het zo goed gelukt is. Ook financieel gezien is het trouwens uitstekend gegaan: we zijn er bijna helemaal uit". Het gerestaureerde Smits-or gel wordt zoals gezegd, op 30 maart officieel in gebruik ge nomen. Dat zal gebeuren tij dens een overdrachtsconcert, dat gegeven wordt door orga nist Jos van Elderen en het gemengd Sint Ceciliakoor. Vanaf 19.30 uur zijn alle pa rochianen en andere Vlaardin gers, die dat gebeuren willen meemaken, welkom. Stichtingsvoorzitter Peters: „We gaan overigens wel pro beren, om in de toekomst *o nu en dan concerten te geven op het orgel. Dat zou schitte rend zijn. als dat zou lukken. Al soa het voorlopig maar twee keer per jaar zun: we willen de slem van dit orgel aan alle Vlaardingers laten boren. Dat is het zonder meerwaard".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4