9We hebben precies zestig dagen gehakt en gevoederd9 v^-rond^ t -f Blokje Paul de Heer van de vogelwerkgroep: Natuurvrienden vol plannen Naar de tuinen van koningin Fabiola J WOENSDAG 14 MAART 1979 VD/WW4_SC5 Dankzij de hulp van de vogelvrienden ziet deze rei ger er weer gezond uit. Schiedam „Nee, het is heel vreemd, maar on danks het harde werken en de kou hebben we geen enkele dag gehad waarop we tegen elkaar zeiden „verdorie, ik baar*. Niet dat het nou iede re keer weer zo leuk was", vertelt Paul de Heer. Hij is lid van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging van Vogels in het Wa terweggebied. In december van het afgelopen jaar vertelde hij al over het voederen van vogels in de winter. Dat was op vrijdag 19 december. Op 31 december, oudejaarsavond viel de strenge vorst in met alle gevolgen van dien. Hoe dat voederen al die dagen door vijf enthousiaste lui gedaan werd, is een verhaal apart. Aart ren. Gerrit van der Hoek, Rene Pop, Ben van As en na tuurlijk Paul de Heer zelf hebben precies zestig da gen achtereen de vogels van voedsel voorzien. De vogelwerkgroep hakte, sneed, verzamelde, strooi de en voerde in die twee barre maanden niet min der dan achttienhonderd kilo vlees en vis. Daarvan kwamen 225 kilo vis van de vishandel 't Hoogertje uit Vlaardingen. De eigenaar van de vis winkel was zo vriendelijk om dit „gratis en voor niets" af te staan. Van de Rotterdamse Dierenbe scherming kwam tweehon derd kilo vis en driehon- dervijftig kilo vlees. De werkgroep was bij het Schieaamse abattoir kind aan huis geworden: twaalfhonderd küo „schit terend" vleesafval kwam. daarvandaan. „Met name met 't Hooger tje en het abattoir hadden we zeer goede contacten", vertelt Paul. „Het vlees en de vis moesten natuurlijk door Janet van Huisstede nog wel worden gehakt, maar daarmee hebben we toch zeker vijftig reigers in leven gehouden. In de eerste week is er één ge storven. Een nog jong en zwak beestje. In periodes van zware ij zei, als de dode eenden en meerkoe ten niet meer bereikbaar waren, konden we aan dacht schenken aan de acht buizerds die boven onze hoofden rondcirkel den". Graan en appels „Van de molen De Vrij heid in Schiedam en van de Rotterdamse Dierenbe scherming kregen we graanprodukten. Voor zangvogels en de kleinere vogels en eenden die daar behoefte aan hadden. Uit Schiedam en Vlaardingen hebben we so-wie-so mini maal anderhalve ton aan als maïs, en ander afval weg mogen halen. Van Rotter dam kregen we nog vijf honderd kilo appels en vierhonderd kilo vel". „Ik heb dingen gezien, die ik niet voor mogelijk had gehouden", vertelt Paul enthousiast .Jïier in mijn eigen tuin heb ik ook wat voedsel neergegooid. In het begin kwamen er wat mussen op af, maar zo half februari zaten er wel dertig kepies, dertig groen- lingen en leeuwenken. In de eendekooi in de Broek polder waar wij dus het vlees sneden en de reigers voerden, vlogen op zekere dag twee rmgpootbuizerds en zes gewone buizerds rond. Die hadden in het begin geen honger, want ze leefden van de dode dieren die overal lagen. Later werden die lijkjes ingesneeuwd en moesten die vogels het ook wel hebben van ons gesneden voedsel". „Vorig jaar, en toen was het toch niet zo erg koud, stierven er binnen twee weken zeven reigers aan uitputting- en door de honger. Dit jaar hebben we in twee maanden maar één slachtoffer ge had. Dat komt natuurlijk ook omdat we er snel bij waren. Op 2 januari zijn we meteen gaan voederen. Maar omdat de vissersbo ten tussen kerst en nieuw jaar niet waren uitgeva ren, vanwege de feestda gen, zaten we al snel met een tekort aan vis. Ger van der Hoek heeft in S0L Schiedam de vis met een riek uit het water staan scheppen. Hij woont daar bij de oude molen aan de Schiedamsedijk in de Bab- berspolder. Ger heeft enorm veel werk verricht v —if***.'/},,. L v, Vooral de reigers hebben het tijdens deze strenge winter het erg moeilijk gehad. Op 24 augustus 1975 zag As- tor voor het eerst het levens licht. Hij is dus nu zo'n 3 1/2 jaar oud en momenteel is zijn onderdak het dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 m Schiedam. Er kan gerust gezegd worden dat Astor een forse jongen is. Zijn baas moet dan ook wel stevig op ^jn benen staan bij het uitla ten anders gaat hij belist over de straat. Astor komt bij een al wat ou dere dame vandaan en deze kon hem belist niet meer de baas. Toen Astor naar het dierentehuis werd gebracht was hij niet al te vet. Zijn ge acht neemt nu alweer wat toe maar het zal nog wel oven duren voordat Astor aan ajn juiste gewicht is. Hij beeft nog twee andere Iicha- Signalement: naam: Astor ras: Duitse dog geslacht: mannelijk leeftijd: 3 1/2 jaar kleur: geel beharing: kort melijke problemen. Oo zijn rug heelt hij namelijk een stukje verharde huid waar schijnlijk gevolg van een oud litteken. Daarnaast krullen zijn oogleden wat naar bin nen zodat de oogharen de oogbol raken. Hierdoor raken de ogen wat geïrriteerd. Voor beide mankementen wordt hij met zalf behandeld. Er moet misschien echter aan een ope ratie gedacht worden om hem definitief van deze problemen af te helpen. Dit alles is Astor echter be slist waard want waar in ie. der geval niets op aan te merken valt is het karakter van deze Duitse dog. Zinde lijk zijn, alleen kunnen zijn en goed met kinderen op kunnen schieten zijn alleen maar voordelen. Of hij ook tegen autorijden kan is even een vraagteken. Het moet echter met een al te kleine auto rijn war.t Astor is flink uit de kluiten gewassen. Als er iemand is die belangstel ling voor deze hond heeft kan men verder inlichtingen win nen aan het dierentehuis Har- gahoven, telefoonnummer 714151. "V in Schiedam. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat heeft hij klaargestaan en gewerkt Aart en ik gingen samen elke dag voeren". „In die eendekooi hadden we gelukkig een kacheL Elke dag waren we daar zo'n tweeëneenhalf uur be zig. Zestig dagen lang. Op de zaterdagen hadden we grotere ploegen, want mensen die de hele week moesten werken, hadden die dag vrij. Op 2 maart zijn we gestopt Toen was de ergste tijd voorbij". Eendekooi In die eendekooi in de Broekpolder staat geen schitterend gebouw met hak- en snijmachines. Een kooikershuisje, wat schuurtjes, een kippehok. In één van die schuurtjes, „op een klein rot-stukkie volgens Paul, stonden de vijr medewerkers dageliik de vis en het vlees te hak ken. „De stukken vis vlogen soms om je oren en je kleding was niet meer schoon te krijgen. Vooral die lever snijden is een vreselijk werk. Het bloed spoot eruit en de smurrie zat centimeters dik op je laarzen. We hebben ook nog een paar dagen ri- viervis staan hakken. Maar je hebt wel lol on der elkaar. Je wil die vo gels in leven houden, dus 5e zeurt verder niet Ik heb het de andere le den van de vogelwerk groep alleen kwalijk geno men dat ze nooit ziin we zen helpen. Als ie dan op een vergadering komt vra gen ze onnozel of die vo gels eigenlijk wel gevoe derd worden en als je dan zegt dat hij het doet, zeg gen ze ijskoud dat het dan wel in orde is. Maai* hel pen, ho maar". Bij het hakken en snijden rijn twee hakmessen ver speeld. maar gelukkig geen banden of vingers. „We hadden van tevoren afgesproken dat we met een naar het ziekenhuis zouden rijden als één van ons een vinger of zo zou afslaan. Ik het het zelf één zaterdagmorgen bijna zelf gedaan. Ik schrok me dood, We waren wat grap pen aan het maken en on derhand aan het doorhak ken, met botte bijlen. Toen sloeg ik op m'n vin gertop. Gelukkig had ik werkhandschoenen aan. Met de Schiedamsse politie ging de vogelwerk groep naar de Maasvlakte om vogels te redden. Déiér was wel het topje vanaf'. Over de vogelopvang in Schiedam heeft Paul geen kwaad woord te zeggen- Daar was het door de po litie en het asiel de Harga hoeve met Han Klaassen meer dan keurig j In Vlaardingen gen werd er helemaal geen hulp geboden door de instanties die zich juist met dit soort moeilijkhe den moeten bezighouden. Wel van vishandel 't Hoo gertje. Maasvlakte „We werden op een gege ven dag door de Rotter damse politie opgebeld over het feit dat er op de Maasvlakte zoveel dode vogels lagen. Daar ziin we toen in een Schieaamse politiewagen naartoe gere den. Koud dat het was. Tot overmaat van ramp kwamen we nog vast te zitten met de wagen in de sneeuw. Veel levende vogels heb ben we er inderaaad niet vandaan kunnen halen. Ook veel oliestookslachtof- fers. Die olie bevriest niet zo snel en gaat dan in de wakken op het water lig gen. De vogels die daar vis onder vandaan willen halen krijgen die olie aan de veren en bij het schoonmaken komt het aan die ingewanden te zit ten. Zo verteert een vogel van binnen volkomen weg. Dat spul vreet alles aan". Alsof de ellende niet ge noeg was, werd het schuurtje bij de eendekooi vernield. Een levende meeuw en torenvalk die daar werden verzorgd en bijgevoed werden gestolen. Evenals een dode alk die op tafel lag. De olietank die buiten stond en diende voor de verwarming van de oliekachei werd leegge gooid. Daarentegen brach ten anonieme bezoekers zakken met vïskoppen voor de deur. Een langswandelende en nieuwsgierige man die bij een eendekooi kwam kij ken, gaf spontaan vijfen twintig gulden voor het werk. Dat konden de lie den goed gebruiken, want juist die dag viel éen van de hakmessen uit elkaar. „Het was een verrukkelijk gezicht om die reigers van die vis te zien op knappen. Zo vermagerd als ze waren, In het begin maakten we de fout door het voedsel op een paar grote hopen te 1 eggen- Dat was vechten geblazen. Later hebben we dat be ter verdeeld, want met dat pikken in eikaars bast en dat slaan met die vlen- zouden er gewonden vallen. gels zoi kunnen „Met de eerste dooi, begin maart", klommen ze ge zond en wel aJ op de nes ten. Reigers gaan in febru ari al met het „nieuwe ge zin" beginnen, weet je". Naast het voeren van de reigers rijn Paul en de an deren veel naar zeldzame vogels gaan kijken. Voor het eerst Ln negentien jaar verscheen in Zuid-Holland een geelsnavelduiker uit Groenland, in de vaart bij de Vlaardingse Vlietlanden konden de kenners een roodkeelduiker naar eten zien zoeken. Het pestvogel- tje bracht een bezoek aan het eveneens koude Neder land en een dag of vier na de dooi streken een stuk of achthonderd gan zen neer in de Broekpol der. „Aan sommige vogels was niets meer te redden die beesten ritten langzaam dood te vriezen. Als los maken van het ijs niet meer lukte, hakten we de kop eraf. Dat is vreselijk die eerste keren. Ik raakte helemaal in paniek toen dat beest met de vleugels ging klapperen en zo. Maar later besefte ik dat dat automatische spierbe wegingen zijn na de dood". Of er een erg sterk ras is gefokt deze winter weet Paul niet zeker. „De nieu we reigertjes hebben wel genoeg voedsel gelukkig. In 1963 waren de vaarten tot op de bodem bevroren. Dat is nu niet zo, dus er kan weer genoeg gegeten worden". „Ja, ik kom bij, nu. Ik leid weer een rustig be staan. En lekker warm in huis, hè?", lacht Paul. Schiedam Nu het voorjaar aanbreekt, ontwikkelt de ko ninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde weer de nodige activiteiten voor leden en andere belang stellenden. Eén daarvan is een cursus voor het verzor gen van kamerplanten, bloembakken en snijbloemen. De lessen hiervan worden ge geven m het gebouw van het regionale opleidingscentrum voor cultuurtechnische objec ten. een afdeling van bedrijfs- gomeenschap Sehiemond. Dat gebeurt op zaterdagen 31 maart en 7 en 14 april, tel kens van tien tot twaalf uur. Voor leden van de afdeling Schiedam van de KMTP zijn daaraan geen kosten verbon den. Overige belangstellenden betalen zeveneneenhalve gut. den, te voldoen op de eerste cursusdag. Op 5 mei organiseert de afde ling een busreis naar Belgie voor een bezoek aan de tui nen voor koningen Fabiola in Laken. De trip kost voor le den dertig gulden, inclusief koffie en diner. Niet-leden be talen vijf gulden meer. In schrijven voor deze bustocht kan door middel van storting op gironummer 568872 ten name van penningmeester KMTP, afdeling Schiedam, ui terlijk op zondag 1 april. In samenwerking met de Schiedamse wijk- en buurtve renigingen houdt de KMTP de komende zomer weer een stedelijke wedstnjd voor bal kon- en gevclversiermgen. Na dere gegevens zijn daarover nog ruet voor handen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5