S CHIEDAMSCHE COURANT Broekpolder splijt PvdA 'Knokken voor Wilton- Fijenoord!' iftiS Bestuur tegen fractie-compromis Politie-auto gesloopt: schade betalen Motie-Verlinde: „Regering, help!" fa* pigllp Alternatief voor overdekt parkeren is mogelijk Met vijf- urige werkdag kunnen meer vrouwen werken Grote fouten bij kostenraming wijkcentrum 3 WD-voordeel Schiedam houdt het hart vast jn Laatste subsidie voor Stuurgroep Stoep groeit bewoners boven het hoofd Asfaltering Holysingel Middenstand wil contact met gemeente verbreken VANAF ZATERDAG 24 MAART IS ALLES NIEUW BIJ VOLVO S RECHTERHAND AAN DE SCHIE VOLVO Dinsdag 20 maart 1979, ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26324— 4 PAGINA'S Broersvosl 3 Idrfoon administratie 268091 n<dactu> 262566 - klacht en dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardtogen De toekomstige bestemming van de Broekpolder dreigt de Partij van de Arbeid in Vlaar- dingen in tweeën te splitsen. Het bestnnr van de plaatselijke afdeling heeft zich in grote meerderheid uitgesproken tegen de PvdA-fractie, die accoord was gegaan met een compromis over bebossing én woning bouw. Voor een dergelijk compromis voelt het bestuur helemaal niets: dit orgaan meent dat alleen totale be- bossing van de Broekpolder juist is. De perikelen rond de Broek polder hebben de gemoederen in Vlaardingen al geruime tijd bezig gehouden. In haar vergadering van volgende week dinsdag, 27 maart, zal de ledenvergadering van de PvdA zich over de kwestie buigen, om zich uit te spre ken over de vraag hoe de de finitieve opstelling van de partij op dit punt dient te zijn. Gezien het feit, dat frac tie en bestuur er een totaal andere mening op na houden zal het een moeilijke kwestie worden, die heel wat discus sie zal losmaken op de betref fende vergadering. In de laatste uitgave van Achterban, het afdelingsblad van de PvdA, zet de fractie uiteen, om welke redenen men gekozen heeft voor het compromis, dat woningbouw na 1982 niet uitsluit, indien blijkt dat dan niet voldoende nieuwbouwwoningen in de binnenstad van de gemeente tot stand zijn gekomen. De fractie is van mening, dat het blijven vasthouden aan de eis van volledige bebossing van de polder er toe zou leiden, dat de eerstkomende jaren niets aan de bebossing ge daan zou kunnen worden. De fractie vindt dat de bestem ming van de polder zover mo gelijk naar de toekomst moet worden verschoven. „Het voordeel van tijdswinst is dat de laatste jaren steeds duide lijker het besef doordringt, dat woningbouwproblemen niet opgelost moeten worden door polders vol te bouwen", aldus de fractie. Men is ver der van mening, dat overeen stemming met Rijnmond en de provincie over de Broek polder zonder twijfel de me dewerking van hogere overhe den zal bevorderen met be trekking tot de problemen rond de binnenstad en Holy- Centrum. Het afdelingsbestuur van de PvdA heeft haar uiteindelijke standpunt ook in Achterban bekend gemaakt. Het bestnnr wijst bet compromis defini tief af. Volgens het bestuur is het niet mogelijk in de polder in de toekomst een aantal wa ningen te bouwen, dat gelijk is aan het verschil tussen de norm van 4000 woningen en het elders in de stad gereali seerde aantal. Zodra in de Broekpolder gebouwd zou moeten worden dient er uit financieel en planologisch oogpunt een complete woon wijk te worden gerealiseerd, inclusief winkelvoorzieningen en wegen. Verder meent het bestuur, dat de stadsvemieuwingsprocedu- res door het compromis on der grote druk zouden komen te staan, hetgeen funest zou kunnen zijn voorde inspraak. De tijdswinst, die de fractie verwacht docr het voorgestel de compromis, acht het be stuur zeer betrekkelijk. „Zo lang een bestemmingsplan uit gaande van totale bebossing niet door GS is afgewezen blijft het speculeren van de fractie, dat alternatieven voor het compromis moeten leiden tot 5 jaar stilstand in de Broekpolder. Deze voorstel ling van zaken acht het be stuur dan ook onjuist" Hoe verdeeld de partij over de Broekpolder Is blijkt ook het feit, dat towel fractie al* Het eosxpro- ls dfóre- sen door de raadsleden Ge rard Boender, CorneUtse ea Henk Krabben, terwijl voor- sitter John Bamhnlfrm en penningmeester Ba* van de Raaf binnen bet bestuur een In het afdelingsblad van de Vlaardingse WD wordt een vraag gememoreerd die ge steld werd op een van de laatste De vragensteller wilde toen wetenof bet voorkomt dat de WD-fractie over bepaalde zaken verdeeld stemt Het antwoord: „Jazeker, ieder fractielid is volkomen vrij naar eigen beste inzicht te stemmen." Waarachter de re dactie van het afdelingsblad de onderstreepte opmerking plaatst- „Wat een voordeel vooreen WD-er!" Den Haag Een 33-jarige sloper uit Monster heeft zich voor de Haagse rechtbank moeten verantwoorden voor de vernielingen die hij heeft aangericht aan een politie-auto toen hij werd aangehouden. Voorts zou hij in Schiplui den een accu uit een auto hebben gesloopt en meegenomen. De officier van justitie bij de Haagse recht bank vond het maar een vreemd optreden van verdachte. De sloper had voor duizend gulden schade aan de politie-auto toegebracht De officier van justitie vorderde betaling van die schade en eiste daarnaast een boete van vijfhonderd gulden voor de diefstal van de accu. Hij eiste bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van twee jaar. De rechter oordeelde conform de eis. ^imiiiininiiiJiiriiiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiRiiiiiuiijiümiimitiiiininimiimiiiiiiiiiiinuiinnmiiuiinnniiiiniminiiKTfiiimiuiuniiUinniiiiniiE - -SasKSvTxfi." Schiedam De gemeenteraad tob Schiedam noemt het ramp®a%, als de regering en het BSV-concera gemaakte afspraken over behoud van werkgelegenheid in de scheepsbouw niet na komen. 0e stoep ligt op de juiste hoogte- De tuinen echter lang niet meer... Vlaardingen Het overdekt parkeren zoals geprojecteerd In de ontwerp-nieuwboow- plannen voor het huidige kaalslaggefeied aan de Vlaax^ diagse Van Leyden Gael- stnutt is geenszins noodzake lijk, Er zijn, in weerwil van wat architect KI under be weerde, wel degelijk andere dan overdekte parkeennof©- Ujkheden denkbaar zonder 'dit daarbij de groenvoorsto- hardingen De staatsse cretaris voor volkshuisvesting eQ ruimtelijke ordening heeft medegedeeld, dat de Stuur- Sroep Huisvesting één- en tweepersoonshuishoudens over een rijksbijdrage kan verwachten van 20-000 gulden, vermeerderd met één gulden Per inwoner. De stuurgroep jfent dan wel vóór 1 april naar begroting in te dienen. Na 1979 zal geen bijdrage •Beer door het rijk worden verleend, zo heeft de staltuc- crcUri* medegedeeld. ningen of de bebouwing- snonn van het wijkje in ge vaar komt Deze conclusie kan getrokken worden uit een aantal "cor recties" op het plan KJunder- Witstok, dat de bewoners- greep "Kaalslag" vanavond de commissieleden stadsont wikkeling aan zal bieden Het parkeeraltematief is ont wikkeld docr de consulent stadsvernieuwing in samen werking met de bewoners- groep. Door het laten verval len van in het totaal ongeveer twintig woningen wordt in het alternatieve plan extra par keerruimte gecreëerd. Het verdwijnen van vijf woningen daarvan is echter nauwelijks net betreuren waard, omda». rij volgens het plan van Klun- der en Witstok praktisch geen zon ontvangen. De andere vijftien zouden de door het schrappen van de parkeergarages verloren gega- ne bergruimte moeten com penseren. Door haaks te par keren langs de Spooraingel wordt voorts nog eens extra parkeerruimte geschapen. In het totaal geeft het alter- natieve plan 85 extra parkeer plaatsen; de norm voor de be- bouvvmgsdichtheid kan daar bij gehandhaafd worden, e- venais de groenvoomeningtn. Vlaardingen De bewo ners van de Elzendreef, wier achtertuinen grenzen aan de Olmendreef, kun nen voortaan zeer duide lijk zien hoeveel hun tui nen in de loop der jaren gezakt zijn. Zoals bekend is de gemeente bezig met de reconstructie van de Olmendreef en in het ka der daarvan heeft men ook een nieuw trottoir aangebracht op de officië le aanleghoogte van Holy- Noord: ongeveer twee me ter beneden NAP. Het gevolg is echter dat de bewoners van de Elzen- dreef nu pijnlijk nauwkeu rig geconfronteerd zijn met ae verzakking, waar aan hun achtertuinen on derhevig zijn geweest Het niveauverschil bedraagt ongeveer veertig centime ter, met als vervelende bij komstigheid dat hun hek jes nu fungeren als steun voorde nieuwe stoep. Een van de bewoners: „Ik heb gemeentewerken opge beld en daar vertelden ze dat het de plicht van de bewoner/eigenaar is om de tuinen op de officiële aan leghoogte te houden; dat staat in hef erfpachtcon tract Maar hoe kun je nu aan je tuin zien dat hij veertig centimeter te laag ligt? Ik vind dat ze ons best van te voren even op de hoogte hadden Jrunnen brengen van dat niveau verschil Als ik nu het hekje van de achtertuin opendoe, rolt de stoep zo naar binnen!" „Een calamiteit van regio nale omvang, die onder meer sluiting van Wilton. Fijenoord tot gevolg zou kunnen hebben. Daar moeten wij hard, keihard tegen knokken. Want Wil ton is de laatste kurk. waarop Schiedam drijft!" betoogde ©steravond PvdA-woordvoerder Arie Verlinde, die speciaal over de problematiek rond de scheepsbouw een interpel latie had aangevraagd. Zijn motie kreeg van alle fracties steun. Als resultaat daarvan zullen burgemeester en wethouders van Schiedam „alle invloed" bij de Tweede Kamer aan wenden om de werkgelegen, heid in de scheepsbouw en bij de toeleveringsbedrijven zo goed als nog mogelijk is veilig te stellen. Rotterdam, Rijnmond en het provinciale bestuur zullen daarbij worden ingeschakeld; al vaker hebben de vier instanties rich geza menlijk tot regering en parle ment gericht met noodkreten over de economische situatie in dit gebied. JHet uur der waarheid is ge slagen, niet alleen voor de RSV maar voor de scheeps bouw in het hele Waterweg gebied," aldus Verlinde in een sociaal bewogen betoog. Wethouder voor financiën en economie Relnier Scheeres beaamde meteen dat Schie dam alles in het werk moet stellen, nadat de stad al klap pen te verduren kreeg door sluiting van scheepswerven Gusto, De Jong en Nieuwe Waterweg, maar ook waar schuwde de wethouder voor al te hoge verwachtingen van het roepen vanuit Schiedam om steunmaatregelen. „Al knokken wij nog zo hard,' onze feitelijke invloed blijft klein. Een perspectief ont breekt nu eenmaal: het ge- zondmaken van de scheeps bouw kan al niet meer," Op korte termijn ziet Schee res nog geen gevaar voor Wil- ton-Fijenoord. „In tegenstel ling tot de rest van de natte poot van Rijn-Schelde-Vcrol- me, 2oals de VDSM, Piet Smit en de RDM, zit Wilton nog flink in de orders- Wél ben ik met Verlinde eens," al dus Scheeres, „dat het op lan gere termijn gebeurd kan zijn. De marine bouw van Wil ton kan misschien wel naar de droge poot van RSV over gaan, maar ook dan is zelfs daar niet behoud van werkge legenheid verzekerd." Ineke Haas-Berger: Ineke Haas-Berger sprak over toekomstig werk- en ar- beidsbeeld Schiedam „Wij vrouwen zijn geen vergaarbak van ar beidskrachten. In de vorige eeuw moesten minnen, vrou wen en kinderen werken, maar na moeten vrouwen weer het recht krijgen op werk. Als we terug gaan naar een vijfnrige werkdag voor vrouwen en mannen, worden vrijheid en gelijkheid eerlijker over mensen ver deeld." Dit zei Ineker Haas-Berger, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA gisteravond in een bovenzaaltje van de Am- stclbron aan de Broersvest. Zij werd uitgenodigd door de Rooie Vrouwen van de PvdA uit Schiedam. Ongeveer vijf tig vrouwen en drie mannen (waarvan twee van de pers, dus uit hoofde van hun func tie) luisterden aandachtig naar het relaas van het Ka merlid. Dat er bij die verdeling nog heel wat problemen komen kijken, spreekt vanzelf. Hoe kan een onderwijzer of een verpleegster rijn en haar taak delen? En hoe zal dat moeten met Ineke zelf? Dat waren vragen, die bij de dames op kwamen. „Ik heb mij er zelf altijd over verbaasd dat een onderwijzer alle vakken moet geven. Handvaardigheid, gymnastiek en zingen kunnen toch ook door andere mensen geleid worden?" vertelde zij. „En wat mijzelf betreft: als andere mensen dezelfde bevoegdhe den kregen als ik nu heb, zouden ze een groot deel van mijn taak kunnen overnemen. Dan moet het kiessysteem veranderd worden en moeten er meer secretariaten ge bouwd in ingericht worden. Aan mij zal dat niet liggen." De regering heeft van de Tweede Kamer de opdracht gehad om een kostenraming van die vijfurige werkdag te maken. Daarbij moet reke ning gehouden worden met gezinnen, waarvan de vrouw niet kan werken en bijvoor beeld alleenstaanden die be slist niet met minder rond kruinen komen. Met belastin gregelingen zouden gezinnen meer ontlast en erg grote in komens meer belast kunnen worden. De Rooie Vrouwen praten volgende keer verder over de achtergronden en problemen daarvan. Vlaardingen Het gedeelte van de Holysingel tussen de Frederik Hendrik laan en de Dilleubargsiogel wordt mor gen over een rijbaan afgeslo ten wegen* asfaltering*werk zaamheden. Het gaat om het baanvak tassen de ChnrchiU- singel en de DillenburgsingeL Tijdens de asfaltexing zal te vens de kruising Anna Pau* lownalaan/Halysingel/FTede- rik Hendriksingel worden ge in de toekomst zal de Anna Panlownalaan voor snelverkeer worden af gesloten. De halte van bus 56 aan de Holysingel zal tijdens de werkzaamheden tijdelijk staan op de Dillenburgsingel. De werkzaamheden zullen onge veer vier maanden duren. Meer informatie over de werkzaamheden kan men krijgen bij Gemeentewerken, Hoflaan 27, tel. 34.00,44 toe stel 119 of 190. Schiedam Er zijn grote fouten gemaakt bij de kos tenraming voor het nieuw te bouwen wijkcentrum in Schiedam-Noord. Iedereen was het daar gisteravond in de vergadering van de gemeenteraad over eens. Door die fouten heeft de gemeente een extra krediet van meer dan één miljoen gulden uit moeten trekken. „En dat is inderdaad verre van plezierig", vond wethou der Herman Posthoorn, „maar wij hebben er van ge leerd; de methode die bij de kostenraming is toegepast is geen juiste geweest, en in de toekomst zal die dan ook niet meer worden gebruikt", voeg de de wethouder daar aan toe. Het -wijkcentrum voor Schie- dam-Noord werd gisteravond zo belangrijk gevonden dat niemand zich, ondanks de ge maakte fouten, tegen het uit keren van een extra krediet wilde verzetten. Enige punt van discussie betrof het potje waar het extra geld voor het wijkcentrum vandaan zou moeten komen. PvdA-woord voerder Henk Engelsman: „In geen geval mag het uittrek ken van extra geld voor het wijkcentrum ten koste gaan van andere prioriteiten in de gemeente Schiedam. De p03t saldireserve is in dit geval de aangewezen plaats om het geld vandaan te halen". Wethouder Relnier Scheeres wilde nog geen definitieve uit spraak doen over de plaats waar het extra krediet moet worden gehaald. „Verschillen de potjes komen daarvoor in aanmerking" zei hij. Wel wil de de wethouder een voor zichtige voorkeur uitspreken voor de post saldireserve, het gemeentelijke appeltje voor dc dorst. „Maar dan moet het pas in 1980, als het wijkcen trum klaar is, worden opge voerd" voegde Scheeres daar onmiddelijk aan toe. Ia Maassluis Maassluis Het overlegor gaan tassen de gemeente Maassluis en de O FM (Onder nemers Federatie Maassluis), waarin de Maaasluise mid denstand zich verenifd heeft, dreigt opgeheven te worden, omdat de winkeliers niet te vreden zijn over de manier van overleg. Eén van de kri tiekpunten is, dat de verga- de ringen door de gemeente onregelmatig en op voor de winkeliers moeilijke tijdstip pen - overdag - vastgesteld worden. Aangezien een groot deel van de problematiek van de mid denstanders op de portefeuille van wethouder Han Humme- len betrekking heeft, wordt rijn aanwezigheid tijdens de vergadering gewenst. Verder eist de OFM daadwer kelijk overleg in plaats van het enkel uitwisselen van mededelingen tijdens de bij eenkomsten. Ook leeft onvre de over het feit, dat de ge meente die de vermenigvuldi ging van de notulen op rich genomen had, deze notulen lange tijd opgehouden heeft en ze ook op een tiental plaatsen - zonder mededeling CDA-woordvoerder Siem Ros- man vertolkte in de discussie daarover-wijzigde, gisteravond over de al diverse malen uitgestelde bouw van het wijkcentrum, de algemene gevoelens loen hij de hoop uitsprak dat de vertraging, die werd veroorzaakt door het uittrekken van een extra krediet, meteen de laatste ver traging zou rijn. De Ondernemers Federatie heeft daarom de leiders van de raadsfracties bijeengeroe pen om hen advies te vragen. Als ook rij geen oplossing zien, zal de O FM het - op verzoek van de gemeente in het leven geroepen - overleg orgaan opheffen. ADVERTENTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1