SCKIËDAMSCHE COURANT 'Agrarische bestemming' de 3l Broekpolder 'Dakconcert'brengt te weinig geld in "t zakje Dertig mille voor Burundi voor tón ,Te veel bui tten landers in de straat" Brand in rokerij Zuid heeft nu duizend leden Woningbouw in aparte convenant Schiedam zakt naar de 75.000 Weer boven water 4 ml Oost wil geen gettovorming 99 Even brood halen., auto neemt duik Dominees afwezig: comité teleurgesteld mi c*| Maandag 26 maart 1979 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26328 - a PAGfNAS - Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kLiehtendiehst 1441-14 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bewoners van de Morsestraat, de Bell straat en de Fu 11 ons t raat in Schiedam-oost hebben een actie ondernomen tegen de komst van nog meer buitenlanders in hun straat Meer dan veertig handtekeningen zijn al opge haald en zullen worden aangeboden aan het col lege van burgemeester en wethouders. Bij de ini tiatiefnemers van de actie speelt de angst dat hun straat net zo „verbuitenlandst" als de Stati onsstraat, die voor veruit het grootste deel door buitenlanders wordt bewoond. De actievoerders spreken van gettovorming. Het aandeel van de buitenlanders in de Morses traat bedraagt nu dertig procent. Dat is vijfen twintig procent meer dan de landelijk geldende norm van vijf procent buitenlanders per straat. En de vrees dat de percentage steeds hoger wordt is levensgroot aanwezig bij de actievoer ders. De protesten van de actiegroep richten zich tegen het gemeentebeleid, dat er op zou zijn gericht de buitenlanders bij elkaar onder te brengen. De bewoners, die de actie hebben gestart, bewe ren dan ook niet uit racistische motieven te han- delen, maar willen een betere spreiding van het aantal buitenlanders over Schiedam bereiken. Hoe de haring in een paar uur tijds tot bokking werd. Vlaardingen Een kleine, maar moeilijk bestrijd- bare brand bracht zaterdagavond de Vlaardingsè brand weer in het ge weer, toen om ne gen uur 's avonds de melding kwam dat hrand gecon stateerd was in het haringbedrijf van- .de firma Kwakkelstein aan de Koningin Wil- helminahaven Zuid-zijde. Pas om half twaalf kon het sein brand meester gegeven worden. Over schade kon de po litie dit weekeinde nog niets meedede- len. De brand ontstond in de schoorsteen van de rokerij. De vermoedelijke oor zaak is geweest dat iets in de schoorsteen is gaan broeien, waarna het vuur zich uitbreidde. Door de lastige lo catie van de vuur haard vorderde het bluswerk slechts langzaam. De brandweer wist echter te voorko men dat het vuur naar andere ver trekken oversloeg. Vermoedelijk zal ook de schade wel meevallen. De in de rokerij uitge stalde haringen tenslotte toonden na afloop een amusante gedaan tewisseling: in een paar uur tijds wa ren het pittig ge rookte bokkingen geworden. Schiedam De bewoners vereniging Sehiedam-Zuid heeft het magische aantal van duizend leden bereikt. Vrijdagavond kwamen de bestuursleden tijdens hun ledenwerfactie tot de ont dekking dat duizend men sen nu Ud waren van de vereniging. Pas over een paar weken zal deze heuge lijke gebeurtenis door de Gorzenaren worden ge vierd. Bestuurslid Anton Komngs: Zoiets moet je niet ha!s-over-de-kop orga niseren. Het moet leuk worden, net als vorige keer, toen wij het zeven honderdste en zevenhon- derdvijftigste hd inhaalden. Het aantal leden ligt vol gens Komngs in werkelijk heid nog hoger. Komngs: „Het zijn veelal gezinnen die bd zijn van de bewo nersvereniging. Als je er dan van uit gaat dat het gemiddelde gezin uit drie mensen bestaat, dan krijg je een beter beeld van het aantal mensen dat bij de vereniging is aangesloten. Over het feestprogramma voor het inhalen van het duizendste lid is nog wei nig bekend. Vast staat wel dat er een drumband aan le pas zal komen. Vlaardingen De Broekpolder krijgt de bestemming „bos" en honderd hectare van de polder krijgt een zogenaamde conserverende bestemming, wat neerkomt op agrarisch ge bruik zonder bebouwing. Dat is het resultaat van het laatste PvdA-overleg tussen de delegaties van Vlaardingen, Rijn mond en de provincie. Hiermee hebben de witte plekken uit het vorige compromis een officiële naam gekregen. Achteraf was namelijk gebleken dat een bestemmingsplan met witte plekken een juridisch onhaalbare constructie was. Met dit nieuwe compromis is echter allerminst'de dreiging van wo ningbouw in de Broekpolder weggenomen. In een aparte convenant, een soort bestuurlijke overeen komst tussen Vlaardingen en Rijnmond, zal namelijk wor den opgenomen, dat het be stemmingsplan in 1582 gewij zigd zal worden, als Vlaardin gen de zo langzamerhand be ruchte 4000 woningen elders in de stad niet zal halen vóór 1986. In dat geval zal de hon derd hectare alsnog aangewe zen worden als woningbouw gebied. Het is nog onbekend of het bestemmingsplan ook gewijzigd zal worden als Vlaardingen de 4000 wonin- Schiedam Nog 180 inwoners staat Schie dam af van de langverwachte 75.000-grens. Dat is het inwonersaantal waarop de ge meente zich hoopt te handhaven, want vol gens gemeentebestuurders zou het voor de stad fatale gevolgen hebben als het aantal Schiedammers nog tot ver onder de 75.000 zakt Door woningbouw in de binnenstad en in Woudhoek hoopt wethouder Chris Zijde veld rond deze „magische grens" te kunnen blijven schommelen. Pas in de verdere toe komst is dan weer een lichte stijging te ver wachten, een toename die dan vooral het ef fect zal zijn van de woningbouw die over een aantal jaren in Spaland nog te verwach ten is. In de maand februari daalde het aantal in woners met 36 en in januari vertrokken 40 personen meer dan er bijkwamen. Zo ging Schiedam de maartmaand in met een aantal hoofden van 75.180. In de twee eerste maanden van het jaar vertrokken 498 mensen uit de stad, terwijl 428 Nederlanders zich „Schiedammer" kon den gaan noemen. Er kwamen 108 baby's bij, en 114 mensen overleden. Vlaardingen De eigenaar moet zaterdagochtend vreemd op hebben gekeken toen hij terug kwam van de bakker nergens zijn auto meer kon bespeuren. Achteraf bleek dat zijn voertuig te water was ge raakt en bijna onmiddellijk gezonken. De bezitter van de auto, de heer E. uit Vlaardin gen, had zijn voertuig voordat hij boodschappen ging doen geparkeerd achter de Hoog straat, niet ver van de Korte- dijk. De auto is vermoedelijk gaan rijden, de weg overge stoken en in het water terecht gekomen. Twintig meter ver derop zonk bij subiet Zater dag zijn enkele duikers in de weer geweest om te zien wat er nog kon worden gedaan, maar optakeling werd uitge steld tot vandaag. ADVERTENTIE SOENDALAAN30 TEL 010-349644? O En daar was-io dan, in de kabels. Even later kon het vaartuigje zij het pas na twee pogingen weer keurig op de juiste manier in het water gelegd worden. Vlaardingen Het kostte heel wat meer moeite dan men verwacht had, maar uit eindelijk lukte het toch, vrij dagmiddag: een motor-ple zierboot je, dat al enige tijd op de bodem van de Vlaar dingsè Oude Haven lag, werd met vereende krachten weer boven water gehaald. Daar moest dan wel een fikse rij dende kraan en een rïuik- ploeg aan te pas komen. Op zich is het bovenhalen van zo'n gezonken vaartuig niet zo'n omvangrijk karwei: als de duiker eenmaal de ka bel bevestigd heeft kan het in een wip gebeurd zijn. Dit bootje echter bleek goed vast te zitten in de bodem van de haven. De kraan ondervond bij het optrekken zoveel weer stand, dat een van de grote stalen stempels, de steunpoten vooraan zo'n hefvoertuig, zich langzaam doch zeer zeker in de kade wroette. Er moesten enkele stevige balken aan te pas komen om dat probleem optelossen. Toen er eenmaal gehesen werd, kwam niet één maar twee van die vaartuigen bo ven water. Aan dat plezier jachtje bleek namelijk nog een roeiboot vast te zitten, die ook op de havenbodem lag.. Ook die moeilijkheid kon ech ter opgelost worden. En zo kwam-ie dan uiteinde lijk toch boven de waterspie gel. Er waren vervolgens nog twee pogingen voor nodig, om het vaartuig weer keurig in het water te vlijen: bij de eer ste poging dreigde het ding weer even hard naar zijn oor spronkelijke positie terug te glijden... gen wel blijkt te halen, zodat er alsnog overgegaan kan worden tot bebossing van de resterende honderd hectare. Het vorige compromis, een bestemmingsplan met „witte plekken", waaraan ongeveer dezelfde voorwaarden waren verbonden als aan de nu voor een agrarische bestemming gereserveerde honderd hecta re, kon de goedkeuring krij gen van het grootste deel van de Vlaardingsè PvdA-gemeen- teraadsfractie. Gerard Boen der, Henk Krabben en Toon Comelisse waren tegenstan ders van het op partijniveau gesloten compromis. Het afde lingsbestuur voelde in meer derheid helemaal niets voor het compromis. Ook hier was er echter geen eenstemmig heid, voorzitter John Rans- huyzen en penningmeester Bas van de Raaf konden zieh vinden in het fractiestand punt. De meerderheid van het bestuur was van mening dat het „witte plekken"-plan juri disch niet haalbaar was en heeft daar, naar het zich nu laat aanzien, gelijk in gekre gen. Maar aangezien zij in hun reactie op het oorspron kelijke plan, zich feitelijk ver zetten tegen elke constructie waarin sprake is van een re servering van stukken van de Broekpolder voor woning bouw op termijn, zullen zij ook in dit nieuwe compromis weinig aantrekkelijks kunnen vinden. Het hete hangijzer blijven die 4000 woningen, die Vlaardin gen. voor 1986 gerealiseerd moet hebben. Ook binnen deze constructie komen de stadsvemiouwingsprocedures onder grote tijdsdruk te staan. Naar de mening van de meerderheid van het be stuur kan dat niet anders dan gevolgen hebben voor de in spraak. Daarnaast wordt er in het nieuwe compromis niet ge sproken over de situatie als Vlaardingen de 4000 wonin gen wél haalt. Blijft de con venant in 1982 geldig en blijkt in het nieuwe streek plan van 1986 dat de woning bouw in de rest van het Rijnmondgebied achter is ge bleven bij de verwachtingen van het huidige streekplan, dan kan de honderd hectare alsnog ingeleverd worden. Rijnmond, wil wel: bij een dichtheid van zestig, redelijk voor een woonwijk, kunnen er 6(KM) woningen komen op betrekkelijk goedkope grond. Dinsdagavond gaat de leden vergadering van de PvdA zich buigen over de Broekpol- der-problemen. Kelderbrandje In flat Maassluis In een flat aan de Brederolaan ontstond zon- dagmidag omstreeks half vijf een klein kelderbrandje. Daar had vermoedelijk baldadige jeugd wat opgeslagen oude rommel als kranten en derge lijke aangestoken. De brand weer, eenmaal ter plekke, kon de brand met een paar em mers water de baas. Over eventuele schade is nog niets bekend. Slechts 450 mensen woon den het concert voor het dak van de Grote Kerk bij. Te weinig, vindt het comité Schiedam Zingt, om zoiets nog eens te organiseren. tw. Schiedam Het comité Schiedam Zingt is diep teleur gesteld in de twee hervormde predikanten D. J. Spaling en S- Tijmstra. Beide dominees hebben verstek laten gaan op het „dakconcert", dat het co mité zaterdagavond hield voor de restauratie van het dak van de Grote Kerk; de moti vatie, dat de predikanten een „vrij weekend" hadden, zit de bestuursleden van Schiedam Zingt niet lekker. Na het concert, dat door 450 bezoekers werd bijgewoond, zei Jan van Lieshout, hd van het comité: „Ruim een half jaar hebben wij keihaid gewerkt om dit concert voor het kerkdak mogelijk te ma ken. De voorbereidingen heb ben lang geduurd, en het is de laatste weken echt wei een zenuwentoestand geweest. Dan doet hel pijn, als je van zo'n predikant te horen krijgt dat hij niet komt omdat hij een weekend vrij heeft. Zo krijg je van de mensen bin nen de kerk nog minder me dewerking dan daarbuiten". Het dokconcert heeft 2500 gulden opgeleverd voor de restauratie van het kerkdak. Daarvoor is minimaal een be drag van een half miljoen gulden nodig. „Wij hadden op oen veel grotere opbrengst ge rekend", aldus Van Lieshout, „maar het aantal belangstel lenden was zeer gering. Met de kaartverkoop kunnen wij net alle onkosten betalen. De opbrengst is te danken aan een geweldig enthousiasme bij de cohecte tijdens de avond". Het concert zelf werd ruim gewaardeerd. Al moesten de Urker Vissers het vooral van volume hebben, de Scheve- mngse Vissersvrouwen en de Creed Singers uit Schiedam brachten meer populaire be werkingen van kerkkoorzang. Dat er zoveel medewerkenden van buiten Schiedam kwa men, heeft trouwens in de Schiedamse Gemeenschap voor irritatie gezorgd. Piet Smit, namens de afdeling zang hd van de SG-stichting- sraad, vindt zelfs dat de naam Schiedam Zingt gewij zigd moet worden. Hij woon de demonstratief het dakcon cert niet bij. Schiedam De Burundi-ker- mïs, de actie die scholenge meenschap Spiermgshoek voor het ontwikkelingsland Burundi heeft gevoerd, is een groot succes geworden. 30 duizend gulden werd vrijdag avond en zaterdag de gehele dag opgehaald. En dat is maar liefst 10 duizend meer dan de twintigduizend waarop de organisatoren hadden ge hoopt. Belangrijke bijdragen aan het hoge bedrag werden geleverd door het rad-van avontuur, de antiekveiling en de rommel markt Bijzonder veel Schiedammers hebben de weg naar de scho lengemeenschap aan de Laan van Spieringshock weten te vinden. Mede door het schitte rende weer was het dan ook erg druk m Spiermgshoek, waar de belangstellenden zich bij maar liefst negenendertig attracties konden vermaken. De organisatoren van het eve nement die vooral vrijdagmid dag bergen werk hebben moeten verrichten om alles op tijd op te kunnen zetten, toonden zich bijzonder ver heugd met de opbrengst. Za terdagochtend zag Ruud Poels, één van de organisato ren het al aankomen dat de twintigduizend zou worden overschreden: de opbrengst (met aftrek van de kosten) werd keurig netjes bijgehou den aan de wand van de aula van de scholengemeenschap, zodat een ieder de financiële stand van zaken kon volgen. Valse sleutel: auto leeggehaald Schiedam Een radiocasset terecorder, een benzinemeter, ampèremeter, oliedrukmeter en wat de inbreker nog meer kon vinden werden m de nacht van vrijdag op zaterdag uit een auto aan de Schie damse Klaas Katerstraat ont vreemd. De dief heeft het au toportier waarschijnlijk met een valse sleutel kunnen ope nen. Eigenaar van de auto is de 50-jarige A. v. H. uit Schiedam. Een overzicht over de totale waarde van het ge- stolene ontbreekt nog. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdamsch -^«.Nieuwsblad otobr voor mij m.l.v. 0 abonnement per kwartaal (42,20 abonnement a (14,33 por maand. d3n geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijnglro/banknr. is de eerste twee weken ontva ng ik de krant gratis code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder poslzegel naar entwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1