SCHIEDAMSCHE COURANT Nog dit jaar 500 bej aarden woningen „Ook Wilton en RDM ie bestaan bedreigd" Gedenkboek vol foto^s en anecdotes uitgereikt CDA volgt Eindelijk tekort wegwerken: Na middernacht deuren stadhuis wagenwijd open! Drie inbraken bij de gemeente V'Öi3 m met in ERTAN ieu^blad Industrie»;: bonden ij NVV en NKV: i; Honderd jaar gym nasium Siem Rosman: Vrijdag afscheid hoofdinspecteurs Parkeernota komt 2 april i Autobedrijf f Woensdag 28 maait 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvot 3 telefoon .irimmistiMtio 268091 redactie 262566 kluvhtendienM 144144 -104de jaargang no. 26330 -6 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Binnen en kele maanden zullen de eerste palen geslagen worden voor vijfhon derd bejaardenwonin gen in de verschillende "gaten" in de stad. Wethouder Riet Taver ne: „Ik heb geen zin in. om het maar eens on parlementair te zeggen, oeverloos geouwehoer. Er moet gebouwd gaan worden en wel zo snel mogelijk. De eerste vijfhonderd bejaarden woningen mogen geen discussiepunt zijn, over de driehonderd die nog zouden kunnen volgen, moet nog gesproken worden". Er wonen op het moment on geveer tienduizend bejaarden in Schiedam, en daar de stad enorm vergrijst, zal dat aan tal snel toenemen. De lande- Schiedam Middenin de nacht, terwij! alle lichten al gedoofd waren, hebben de deuren van het stadhuis op de Grote Markt wagenwijd open gestaan. Bewoners van de binnenstad, die dat erg- vreemd vonden, waar schuwden de politie die echter eerst alleen voorbij kwam rijden en pas na een tweede waarschuwing bin nen een kijkje kwam nemen. Van inbraak is nog niets gebleken, maar en onderzoek is gisteren ingesteld. Rond één uur in do nacht van dinsdag op woensdag ontdekten twee binnenstadsbewoners, dat de deuren open stonden. Binnen namen zij poolshoogte. Omdat hel donker was en er geen bode of andere personen aanwe zig waren, besloten zij de politie te bellen. Intussen maakten zij een lichtje, wat weer de verbazing opwekte van twee passerende politieke Schiedammers, die juist uit een naburig café kwamen. Van hen bleef er een bij de twee binnenstadsbewoners achter. Eerst reed een surveillancewagen voorbij en gebeurde er verder niets. Omdat het drietal het toch nodig vond de komst van agenten af te wachten, om bij een even tueel later onderzoek met zelf als inbrekers te worden beschouwd, werd opnieuw getelefoneerd naar het hoofd bureau, waar volgens de drie een wachtcommandant re ageerde op een toon van: wat is er nou weer? Daarover is het trio zeer ontstemd: „Probeer je te helpen en krijg je een grote mond!" Overigens kwamen daarna wel agenten, die het stadhuis alsnog afsloten. Schiedam Driemaal is de afgelopen dagen bij een gebouw van de ge meente Schiedam ingebro ken. Zowel in twee open bare scholen als in de technische werkplaats vlakbij het stadskantoor werd toegeslagen. Schie dam is sinds het weekend begon trouwens over spoeld door een golf van inbraken. In de werkplaats van de gemeente aan de Huis te Riviereweg werden een an tenne, een portofoon en' een rekenmachine buitge maakt, terwijl volgens de 45-jarige S.A.I., die bij de politie aangifte deed, erge rlijke vernielingen werden aangericht Talrijke fla cons met inkt werden over de inboedel leeggegoten. De schade bedraagt dui zend gulden. In kleuterschool De Tiere lier aan de Dwarsstraat ontdekte een van de jufs, de 24-jarige A.J.H., dat een klein typemachientje weg was. In het weekend moet de kraak zijn gezet. In een ruimte van de Van Beethovenflat in G roe noord werd een en ander aan elektriek gestolen. Vier armaturen, zeven stopcontacten en een onbe kende hoeveelheid schake laars werden door de 111e-. gale bezoeker meegeno men. Namens de gemeente Schiedam heeft de 45-jari- ge heer W.P.J.M.V. bij de politie aangifte gedaan. de2e krant, waarin u a! het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal/42,20 abonnement a 114.33 per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn glro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de kranl gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daama zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam lijke norm wil, dat er rond 1985 voor vijfentwintig pro cent van de bejaarden specia le woningen beschikbaar zijn. De bezettingsgraad is één komma vier. Dus in vijf wo ningen wonen ongeveer 2even bejaarden, meer alleenstaan den dan echtparen dus. Dat betekent dat er zeker 1788 woningen hard nodig zijn. Er zijn nu slechts 967 bejaarden- woningen. Met achthonderd nieuwe woningen komt de ge meente een eind in de rich ting. Morgen gaat wethouder Ta verne praten met Paul van Man sum, de directeur van de Raad van Bejaardenwerk, om de nood zo snel mogelijk te doen slinken. Beiden hopen dat nog dit jaar de eerste pa len in de grond zitten. Waar de woningen komen hangt af van de werkgroep Gaten Vullen, waarin een in bejaardenwoningen gespecia liseerde vereniging heeft plaats genomen. Natuurlijk zullen er niet enkel nieuw bouwwoningen moeten ko men; mevrouw Taverne denkt ook aan benedenwonin gen in de oude wijken die aangepast kunnen worden. Paul van Mansum: „In sep tember 1977 hebben wij de nota huisvesting voor bejaar den in Schiedam uitgebracht en opgestuurd naar de ge meente. Tot nu toe kregen we enkel de reactie van: er wordt aan gewerkt. Een paar weken geleden kregen we be richt over een paar réken- technische verschillen. We hadden ons wat vergist in de berekeningswijze van het aan tal benodigde woningen. De heer Griffioen kwam met an dere cijfers op tafel, maar ge lukkig vond hij ook dat er nu gebouwd moet worden". (Frans Griffioen is de "opper- sociograaf> van de gemeente Schiedam.) Het bejaardenwerk wil geen grote bejaardenflats aan de rand van de stad in nieuw bouwwijken, maar hoopt dat er kleine complexen voor be jaarden worden gebouwd. Volgens Van Mansum is er een grote behoefte aan wonin gen in de oudere stadsdelen: ,Jk hoop dat we de uitnodi ging van de gemeente om eens te komen praten snel ontvangen. Van verschillende kanten hebben wij gehoord van gesprekken, maar zelf weten we nog van niets. Be denk dat we verzocht worden plaats te nemen in een com missie om met ambtenaren van de gemeente over de te bouwen woningen te praten". ,Jk wil niet zeggen dat het slaan van een heipaal mij als muziek in de oren zal klin ken, want dan moet ik wel zeker weten dat het een goe de woning wordt. Maar ik hoop dat er woningen komen die voldoen aan de wensen van Schiedamse bejaarden", aldus Van Mansum. Drs. Griffioen is lange tijd bezig geweest met een zelfde soort nota over bejaarden huisvesting en zegt nu: „We zouden morgen al moeten gaan bouwen. Ik ben wel be reid om in een gespreksgroep plaats te nemen, maar zo'n commissie betekent veelal een eindeloos gezeur. Dan neem ik nog liever plaats in een werkgroep. Volgens mijn be rekeningen zijn er zeshonderd woningen nodig. Urgente ge vallen dus. Maar gezien de toekomst kunnen het er in derdaad wel achthonderd worden". Volgens mevrouw Taverne is er geen sprake van een com missie of werkgroep. Haar collega Chris Zijdeveld wil dat niet Hij wil dat zijn werkgroep Gaten Vullen aan de slag gaat. Daarin zouden deskundigen genoeg zitten. Nadat aan de Raad van Be jaardenwerk tekst en uitleg is gegeven over het hoe en waarom van de andere cij fers in het gemeenteverslag van Griffioen, zal er nog één gesprek plaatsvinden. Of de Raid van Bejaardenwerk bet leuk zal vinden om niet mee te kunnen praten over de te bouwen woningen voor be jaarden is de vraag. Arie Groenevelt: Op de bres voor 35-unge werkweek. Schiedam Niet alleen de Verolme-werf op Rozenburg staat op de nominatie om geheel of gedeeltelijk geslo ten te worden, ook andere RSV-bedrijven, zoals Wilton Fijenoord en de RDM, zijn ïn de gevarenzone. Dit is de boodschap die de Industriebonden NVV en NKV, woensdagmorgen in een pamflet op de RSV-werven verspreidden. Volgens de bonden zijn zesduizend arbeidsplaatsen in gevaar, niet alleen in de nieuwbouw maar ook in de scheepsreparatie en de ma chinebouw. De regering be slist vrijdag. Woensdag avond houden de bonden hun grote bijeenkomst in Palace aan de Zomerhof straat in Rotterdam. De voorzitter van de Indus triebond NW, Ane Groe nevelt, hield gisteravond een voordracht Ln gebouw Irene in Schiedam, waarin hij voornamelijk de 35-un ge werkweek besprak. Hij zei, dat de werkgevers sinds 1850, toen de gemid delde werkweek 84 uur be droeg, altijd geroepen heb ben dat er rampen zouden gebeuren als de werktijd verkort zou worden. Vandaag de dag vragen de werkgevers om nadere stu dies over het onderwerp. Daaraan heeft Groenevelt geen behoefte: „Intussen gaat de uitstoot van dertig duizend a 35.000 mensen per jaar uit de industrie voort. De werktijdverkor ting wd de hoeveelheid werk over de mensen ver delen. Er zijn geen studies voor nodig Die houden de zaak alleen maar op, ter wijl de uitstoot rustig door gaat". De heer Groenevelt zei dat de eis voor een 35-urige werkweek alles te maken had met de situatie in de scheepsbouw. Vakmensen zoals de Gusto-man die nu parkeerwachter is omdat hij niet op zijn niveau el ders bij RSV geplaatst kon worden, kunnen voor de scheepsbouw behouden blijven als het beschikbare werk over meer mensen verdeeld wordt door korter werken. Schiedam In het statige gebouw van uitgeverij In- terbook International aan de Lange Haven werd gis termiddag het eerste exemplaar van het gedenkboek van het stedelijk gymnasium uitgereikt, Rector W. A. Visser nam het jubileumboek in ontvangst uit handen van P. J. T. Edenburg, de voorzitter van de redactie commissie, die het boek even tevoren van mevrouw Burggraaf van Interbook bad ontvangen. Ze deden hun best heet het boek, met als on dertitel „Honderd jaar ste delijk gymnasium Schie dam 1879-1979". Honderdnegenenvijftig pa gina's foto s en tekst ge ven aan hoezeer alle be trokkenen bij het honderd jarige gymnasium hun best hebben gedaan; zowel de leerlingen als de leer krachten. „Ze deden hun best geldt echter ook voor de makers van het boek, onder wie ar chivaris drs. G- van der Feijst en rector Visser. Vooral door de talrijke foto's en de kostelijke anecdotes, die apart van de overige tekst zijn opgenomen, is het in fris groen uitgevoerde jubileum boekje een zeer leesbaar ge heel geworden. „Iets waar je nog vaak naar teruggrijpt, iets wat echt achterblijft als het feest al weer voorbij is", zo prees de rector het boek gistermiddag. In „Zij deden hun best wordt de historie van het gy mnasium van verschillende kanten belicht Burgemeester Arie Lems schrijft het voor woord en daama komen de oudercommissie, de rector, oud-leerlingen en huidige leer lingen aan het woord, alle maal met een ander uitgangs-' punt Door die belichting van verschillende kanten is het boek allesbehalve eenzijdig geworden. Zoals rector Visser ADVERTENTIE zei: „Niet alleen de positieve dingen zijn in het boek ver meld. Ook de negatieve kan ten die ons gymnasium heeft gekend rijn Ln de teksten op genomen. Dat maakt het boek waarschijnlijk een stuk ge loofwaardiger". Het stedelijk gymnasium zelf bestaat honderd jaar. De school echter is veel ouder en ts zelfs de oudste onderwijsin stelling van Schiedam. AJ in 1346 stichtten de stadsbes tuurderen een school, waar men kon worden onderwezen in de kunst van lezen en schrijven, in 1589 werd deze school uitgebreid tot een La tijnse school, en tot 1870 was deze gevestigd aan de oostzij de van het Oude Kerkhof. In 1870 verhuisde de Latijnse school naar de Overschieses- traat, waar ze negen jaar la ter werd omgezet in het gym nasium. Behalve deze wel zeer histori sche terugblik, besteedt „Ze deden hun best ook aan dacht aan de huidige status van de school en de toe komstperspectieven. Angst voor een samenvoeging met de daarbij gelegen scholenge meenschap Schravelant speelt daarbij een belangrijke rol. „Iedereen die dit gymnasium een warm hart toedraagt, moet er van overtuigd zijn dat zo'n wandaad nooit uitge- Mevrouw Surggraal van Interbook over handigt het gedenk boek aan Edenburg, de voorzitter van de redactiecommissie. voerd mag worden", schrijft de praeses van de SGB, P. C. de Boer voor in het boekje. En dat is iets waar met name de voorzitter van de redactie commissie zich gisteren erg over verheugde. „De leerlin gen zijn nog even militant als vroeger als het om een zelf standig gymnasium gaat", zei Edenburg. Schiedam „De binnenstad" kan wel eens een breekpunt gaan worden in de PvdA/CDA-coalitie in Schiedam. De confessionelen zullen, als het aan hun fractievoorzitter Siem Rosman ligt, niet akkoord gaan met plannen in de PvdA om de basis onder het bestemmingsplan van 1974 „weg te vagen". Rosman wil slechts gedeeltelijke veranderinj in het bestemmingsplan aangebracht zien. H huiverig: van al te forse ingrepen in het vijf oude binnenstadsplan, dat vorig jaar op belang rijke punten geen goedkeuring van de Kroon kreeg. Ondanks het samenwerkingsprogramma, dat vrij wel identiek is aan het PvdA-program, voelt het CDA zich niet gebonden aan wat de socialisten met het bestemmingsplan willen. Rosman maakt dat duidelijk in de Schiedamsche Courant van vandaag, in onze wekelijkse rubriek „Voor de raad ermee". Hij reageert daarin op wat PvdA- fractieleider Nikolaj Dïelemans vorige week in deze rubriek schreef. Vlaai-dingen De lang ver wachte parkeernota, die het college van b en w heeft sa mengesteld en die van veel belang is in het kader van de procedure voor het verkeers circulatieplan, zal maandag Z april openbaar worden ge maakt ADVERTENTIE i voor betrouwbare Bovag-occasions' met 12 mnd. garantie. VAN DEVENTEKSTRAAT IJ f, j TEL. 731144 - SCHIEDAM Koopavond «opend 0 Hoofdinspecteur Dick van der Veen Schiedam Twee hoofdin specteurs van de Schiedamse politic nemen vrijdag af scheid van hun collega's en van de Schiedamse bevol king. Van vier tot half zes wordt aan Dick van der Veen en Peter Broeders een receptie aangeboden in bet politiebureau aan de Lange Nieuw straat Iedereen die met Van der Veen of Broe ders te maken heeft gehad is welkom op die receptie vrij dagmiddag. Peter Broeders, die ook nog voorzitter was van de Schie- Q Hoofdinspecteur Peter Broeders damse dierenbescherming, wordt commissaris van de centrale recherche informatie dienst in Den Haag. Dick van der Veen zal het politieappa raat helemaal verlaten. Hij heeft een baan aangeboden gekregen bij de bekende gloeilampenfabriek in het zui den des lands, en zal ach daar met de bewakingsdiénst bezig gaan houden. Zowel Broeders als Van der Veen zijn al met hun werk zaamheden gestopt Beiden hadden nog wat verlofdagen. -$9|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1