„Het structmi rplan is een botte bijl" ££rsb€ Achtman adviseren over één dakl^apel KOP NOCH STAART I Welstandscommissie moet te veel priegelen Woordvoerder actiegroep bedrijfsleven Den Draak: nONDERDAG 29 MAART 1979 SCAT3/WW3. Vlaardingen „De overheid heeft voor zijn burgers te zorgen, óók voor dc onderne mers. Het is mede de taak van de overheid óók de belangen van de ondernemer te bescher men". De heer J. M. den Draak is de woord voerder van de pas op gerichte actiegroep Be drijfsleven tegen Af sluitingen. Zoals be kend is de midden stand, of bedrijfsleven zoals Den Draak het liever noemt, onlangs wakker geworden en massaal te hoop gelo pen tegen de gemeente lijke plannen de bin nenstad en een aantal andere gebieden daar buiten autovrij te ma ken. Het voelt zich nu in zijn toekomst be dreigt en door de plan nen met de rug tegen de muur gezet. Kernpunt van de kri tiek op de plannen zoals die cr nu liggen is „dat dit plan het paard achter de wagen spant". „Het is," zoals Den Draak het noemt" een plan met de botte bijl, zonder enige we-, tenschappelijke funde ring. Het is ongenuan ceerd en getuigt van een volkomen wille keur. Dat is het kardi nale punt, niet omdat we als bedrijfsleven niet mee zouden willen werken aan een betere verkeersregeling van het centrum, maar om dat er een wetenschap pelijke basis ont breekt". De angst van het bedrijfsle ven dat, als straks het ver keersplan gerealiseerd zat zjjn, omzet en werkgelegen heid een knauw zullen krijgen lijkt ook niet irreëel. De angst wordt voor een belangrijk deel gevoed door de uitkom door Jan Hendrik Bakker sten van een rapport dat pro fessor J. Buit maakte over de binnenstad van Groningen, Daar werd de binnenstad eni ge jaren geleden al voor het autoverkeer afgesloten. In op dracht van het Groningse ge meentebestuur deed professor Buit een onderzoek naar de voorlopige effecten die die af sluiting gehad heeft. Het rap port wordt zowel door vóór~ als tegenstanders van afslui ting als argumentatiemateriaal aangegrepen. Den Draak: „Onze angst wordt in feite ge steund door het rapport van Buit Daaruit blijkt dat het bezoek aan de Groningse bin nenstad is afgenomen: er is een stagnatie m de omzet en werkgelegenheid geconsta teerd- Alles bij elkaar heelt 25% van het bedrijfsleven in het centrum een lagere omzet gehad of geen relatieve stij ging. De werkgelegenheid is met 6.5% teruggelopen. Gere lateerd aan Vlaardingen zal dat betekenen dat als gevolg van de verkeersplannen de to tale werkgelegenheid in Vlaardingen met 1% terug loopt. Dat is nogal wat!" Smalend Er is zo langzamerhand een sfeer omstaan waarin vooral van gemeentewege wat sma- lend wordt gedaan over de angsten van de ondernemers. Het gaat die jongens toch al leen maar om de winst, hoor je vaak zeggen. Den Draak: „Die filosofie be valt me niet helemaal. Eén van de collegeleden heeft wel eens gezegd: als jullie winst maken kom je het toch ook niet bij ons brengen? De te neur van het gesprek tussen gemeente en ons zal dan ook eigenlijk worden de vraag: overheid, waar sta je? We hoeven niet tegenover elkaar te staan, bedoel ik." "Wat Den Draak daar mee be doelt wordt duidelijk als hij een kleme beschouwing ten Woordvoerder van de actiegroep „Bedrijfsleven tegen afsluitingen", de heer J. M. Den Draak tegen de achter grond van de oude havenbrug. Als het structuurplan zoals het er nu ligt doorgevoerd zal worden wordt ook dit gebied autovrij. beste geeft over de functie van winkels: een goede win kelvoorziening komt de leef baarheid van het centrum ten goede. „Winkelen heeft voor de consument een recreatieve waarde. Daarom ook dat het geen oplossing is de grootwin kelbedrijven uit het centrum te verwijderen en naar de rand van de stad te verplaat sen. Dat zou een verschraling van de centrumfunctie tot ge volg hebben. Afgezien van de economische belangen van de middenstand moet je de di versiteit van het aanbod ook zien vanuit de consument. Ja, dat is waar, op het ogenblik is de loopafstand (van auto naar dc winkels) in het cen trum al vnj groot. Maar je kunt nog altijd op redelijk af stand parkeren. Voor iemand die bij een reisbureau moet zijn is dat stukje lopen zo erg nog niet. Het zijn misschien een paar folders die hij mee terug neemt Maar iemand die in een zaak voor elektrische apparaten moet zijn, voor hem ligt het anders. Hij zou straks met een paar boxen het hele centrum af moeten sjouwen." Onwettig? Vraag aan Den Draak: waar om komt de middenstand pas nu, nu het eigenlijk al te laat is, het structuurplan ligt er immers al, zo massaal in be weging? Den Draak draait er niet om heen en schuift de schuld ook niet zondermeer op de gemeente af. Zijns in ziens heeft de late reactie van de middenstand vooral te ma ken gehad met het onbekend, nieuwe karakter van de in spraak, „Die vorm van inspraak lag eigenlijk zo buiten het beeld dat wij tot dan toe gewend waren, dat wij de waarde er van niet onderkend hebben." Waar hij echter de nadruk op legt is niet de onwennigheid van de middenstand met het nieuwe verschijnsel inspraak, maar de enigszins versluieren de taal die gebezigd werd. Gesproken werd over „raam- voorstellen", „proefafsluitin- gen" en „praatplan". Die ter men wekte bij de onderne mers de indruk dat alles zeer voorlopig was. De middenstand werd dan ook hardhandig uit haar waan gewekt door een zeer harde uitspraak die een van de ambtenaren, betrokken bij de realisering van het ver keersplan, deed tijdens de eerste inspraakavond voor het verkeerscirculatieplan. Proe- fafsluitingen bestaan wettelijk niet, was de mhoud van zijn opmerking. Je sluit af of je sluit niet af. „Wat Blom (de desbetreffende ambtenaar) toen als integer ambtenaar heeft gezegd was onthullend! Proef afsluitingen zijn wettelijk onbestaanbaar. Het vignet waaronder de actiegroep haar strijd zal voeren. En dat terwijl we in de notu len van b. en w, herhaaldelijk de term „proef" tegen komen. Daarop was de besluitvor ming gebaseerd." Den Draak en 2ijn actiegroep hebben, naar het zich laat aanzien, wat dat aangaat nog een flink ijzer in het vuur. Er zal uitge zocht moeten warden in hoe verre het bedrijfsleven, maar ook de gemeenteraad niet „misleid" is door die termino logie. Maar er is toch ook gezegd dat verkeersmaatregelen altijd weer teruggedraaid kunnen worden? Den Draak: „Het ne men van dergelijke verkeers maatregelen betekent dat die genomen worden voor de duur van ten minste vijf jaar, In wezen is het dus een kie zen voor definitieve afsluiting. En het is nu interessant je af te vragen of deze informatie de raad onthouden is, Is het besluit van de raad wel een wettig besluit geweest, ja of nee? We hebben daar mensen voor die daj. op het ogenblik voor ons aan het uitzoeken zijn". Alternatief Den Draak wijst cr nadrukke lijk op dat ook hij vindt dat er grote problemen zijn met het verkeer m de binnenstad. Aan een verbetering van die situatie wil het bedrijfsleven dan ook graag meewerken. maar het plan zoals het er nu ligt, is, zoals hij aan het be gin van dit artikel al 201, „on genuanceerd". „Onze organisaties zijn bereid mee te werken aan het beper ken van het verkeer in de binnenstad, voor zover daar mee geen afbreuk wordt ge daan aan de doelstellingen betreffende de bereikbaarheid van het centrum, versterking van de streek verzorgende functie en de vergroting van de attractiviteit. Een goede parkeeraccommodatie is, zoals dc (struct»tur-> nota terecht stelt, daarvoor een eerste ver eiste," staat er m het be zwaarschrift, dat de Vlaar- dingse ondernemers vorige zo mer indienden, te lezen. Een parkeergarage onder het Veerpletn zou dan ook een prima situering zijn, volgens de ondernemers. De loopaf stand naar het centrum is in dat geval immers zo kort mo gelijk gehouden. Doet de ge meente dat met, dan wordt er volgens De Draak gehandeld in strijd met de eigen doel stellingen: namelijk de streek- verzorgende functie van het stadscentrum. Die strijdigheid met eigen doelstellingen blijkt verder Volgens Den Draak heel dui delijk uit de plannen rond de afsluiting van de Van Hogen- dorplaan. Het structuurplan wü een gedeelte van die weg afsluiten. Den Draak: „De Van Hogendorplaan is mo menteel een racebaan, daar moet wat aan gebeuren. Zon dermeer. Maar een radicale afsluiting heeft een extra be lasting van cle achterliggende straten tot gevolg. Dat is toch in strijd met de doelstellingen van het structuurplan? Het is toch ook mogelijk het verkeer door middel van stoplichten te regelen. Een aparte baan voor fietsers en openbaar ver voer bijvoorbeeld?" Duidelijk is dat de onderne mers in de toekomst meer van zich zuJlen laten horen dan tot nu toe het geval was. Ze zijn „wakker". En al zijn het van oudsher individualis ten ieder voor zichzelf volgens Den Draak is de on derlinge solidariteit emorm. Winkeieigenaars die naar ver wachting minder van de af sluitingen te lijden zullen heb ben sluiten nu dc rijen met hun collega's die wel gedu peerd zouden kunnen worden. Er bestaat ook best aanlei ding tot ongerustheid. Den Draak tenslotte: „Uit onderzoek is gebleken dat op vrijdagen, koopavön- den een zaterdagen veertig procent van het publiek dat het centrum bezoekt van bui ten de stad komt. Nou, het afremmen van een dusdanig belangrijke koopstroom, daar mag je best voor \Tezen." Schiedam Elk ;jaar weer krijgen meer dan honderd Schiedammers te maken met de wel standscommissie. Zodra iemand een dakkapelle tje wil aanbrengen „omdat het toch wel krap is op zolder" of een schuurtje wil bou wen in de tuin „omdat de fiets anders we gmoest" moet het bouw plan worden voorge legd aan de welstands commissie. Driebonder- vïerendertig keer is dat gebeurd in 1978. Slechts achtenveertig plannen werden afge keurd door de commis sie. In juni 1975 startte in Schie dam voor het eerst de wel standscommissie. Het college van burgemeester en wethou ders moet toestemming geven voor alles wat er in de ge meente wordt gebouwd, en heeft daarbij deskundig ad vies nodig. Vijf vaste leden en drie adviseurs van de wel standscommissie geven dat advies aan burgemeester en wethouders die dan - het is een advies - zelf een beslis sing nernen over het toewij den van een bouwvergunning. Vier jaren al draait de wel standscommissie, en vier ja ren al gaat het advies van de commissie via ruimtelijke or dening naar het college van burgemeester en wethouders. Helemaal ideaal is dat alle maal niet verlopen. Verschil len in inzicht tussen de ver schillende commissies deden zich nogal eens voor. De werkwijze van de welstands commissie is voor de leden van ruimtelijke ordening niet altijd even duidelijk. Dat bleek vooral tijdens de verga dering van de commissie voor ruimtelijke ordening op 17 maart, waar het functioneren van de welstandscommissie aan de orde werd gesteld. Raadslid Eef Collé van de CPN: „Ik vraag mij vaak af, waar zijn die knapen nou weer mee bezig?". Vooral de maatstaven die door de welstandscommissie worden gebruikt bij het be oordelen van een bouwplan wekten de nodige vragen op. Wat de één mooi vindt vindt de ander immers niet mooi. Of, zoals PvdA-raadslid Niko- laj Dielemans het uitdrukt: „Neem het schilderij met het overbekende zigeunerinnetje. Bijna iedereen is het er over eens dat het kitsch is. Maar als je datzelfde zigeunerinne tje op een console zet, er een rood lampje boven hangt en alles voor een mooi wit ge pleisterde muur zet is het plotseling kunst". Met huizen en veranderingen aan huizen is dat hetzelfde. Een meneer op de Dam wilde zijn huis verbouwen en er Welstandscommissie bijeen in het Schiedamse Stadskantoor. oude kozijnen bij gebruiken. „Erg mooi", vond de man zelf. Het bouwplan werd afge keurd vanwege onder andere de kozijnen. „Het waren mid deleeuwse kozijnen in een ne gentiende eeuws huis", zegt de voorzitter van de wel standscommissie M. D. van Wensveen, „en dat is iets wat niet kan". Mooi of niet mooi doet er dan volgens de wel standscommissie niet zo toe, „Het gaat erom of een veran dering in de omgeving past". Het werk van de welstands commissie blijft echter een zaak van persoonlijke smaak en voorkeur. Helemaal objec tief kunnen de beslissingen niet rijn. .Maar", sprak Van Wensveen, „we gaan bij een beslissing uit van het alge meen belang. Er spelen inder daad wel persoonlijke voor keuren mee: we zijn nou een maal geen robots". Naast het gebrek aan objec tieve maatstaven bestond er bij de raadsleden ook kritiek over het „detaillistische ge priegel" dat soms aan de dag wordt gelegd. Van Tdborg van de WD: „Al die drukte die er wordt gemaakt om een dakkapelletje begrijp ik niet Dc vind het gewoon fijn als een bewoner door zo'n dakka pel meer lucht en licht krijgt Bovendien doen de bewoners zelf dan tenminste iets met hun huis, en dat is erg posi tief. De welstandscommissie heeft overigens ook al een duidelijk voorkeur uitgespro ken het detailwerk van de grote ingrepen te scheiden. Een kleine commissie zou moeten worden ingesteld om de kleine zaken te behande len. Politiek De welstandscommissie is een zelfstandige instantie. Ze be kijkt bouwplannen op wijzi gingen die uit de toon vallen. Volgens PvdA-raadslid Ton de Vos is dat een te passief beleid. Er moet niet alleen worden afgewacht op binnen komende bouwplannetjes. Er moet volgens De Vos een po litieke stellingname komen op het gebied van de welstand. Aan de hand van die stelling- name moeten dan voorwaar den worden vastgelegd (dat rijn de maatstaven waaraan een bouwplan kan worden be oordeeld) en die voorwaarden zullen verder uitgangspunt moeten zijn voor een bouw plan. Binnen de politiek moe ten dus de doelstellingn wor den vastgelegd. De discussie over de nota van De Vos is nog niet losgebar- sten. De welstandscommissie wilde zich op de vergadering met ruimtelijke ordening daar nog niet over uitlaten. Wel is de nota inmiddels aan de commissie gestuurd. Eef Collé en Cor van Tilborg hebben zich al tegen politieke uit gangspunten voor de welstand gekant Collé: „Het is grieze lig als cultuur door de poli- tiek moet worden bepaald. We hebben al eens vijf jaar lang zoiets gehad. Nooit van zijn leven mag dat weer ge beuren". ym PvdA-raadslid Ton de Vos maakte zich e nota sterk voor dat de vooruitgangspunten op sgebied in de politiek worden vastgelegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3