Vier volbloed amateursin pasgeopende De Duig Utile Dulci met de Meid van Heijermans Muff Stuff lost op Films En verder toon beeld Hallo Badmuts en het belichte sleutelgat %MëË Groeton met liefdeloze komedie HOUTMAN QUISPEL anno 1865 NV NV HET SPINET ■es&ï Piano Orgel Gruppo Sportivo Evangelisatie SKHfcsHnisfssss jpiïjgfi wm Dwarsfluiten Goya Gitaren <>-»• N<*to Piano s Vleugels u»nu. noNPSRDAG 29 MAART 1979 Een wekelijkse pagina vol Informatie over muziek, toneel, theater en andere culturele zaken (n het Nieuwe Waterweggebied. Aankondigingen dienen utterBjk dinsdagochtend binnen te zijn. Wie wil bellen: 010-266M6, Janel van Huisstede. - - v Gl^vvl *-s. -f - S »V^'w «"C- MNÉ 1*r j^V J Hv >1-'- T' - Het kabaret Zonder Filter met Guido de Wijs, Nicolien Hunfeld, Ltikas Zeij- lemaker en John Schapendonk, brengt op vrijdag 6 april in de Stadsgehoor zaal aan de Schiedamseweg 51 in VI aardingen het programma Hallo Badmuts over de nieuwe eerlijkheid Vanaf kwart over acht zal het doek open zijn. Sinds oktober van het vorige jaar be staat in het Open Jongerencentrum in Vlaardingen een theatergroep van vijf. tien vaste deelnemers. De eerste the- ma-avond van de groep zal morgen avond (vrijdag dus) in het gebouw aan het Weeshuisplein 18 in Vlaardingen gehouden worden. De avond zal gaan over sex en het stuk van het theater groep heet „Het sleutelgat belicht". We belangstelling heeft moet even bellen naar Rob Wouda, op het nummer 354594. In de Kweekbak aan de Harmonies traat 47 in Hoek van Holland wordt vrijdagavond het amateurgezelschap Banzaai verwacht. En dat kan best ge zellig worden. Rond een uur of acht mag iedereen binnentreden. Of Groeton uit Schiedam nou werke lijk zo'n elitaire club is als ze lijkt, en of ze zich gedraagt als een kind van twaalf dat zegt dat ze volwassen is, kan iedereen voor zichzelf uit gaan maken op vrijdag- en zaterdagavond. Om negen uur beginnen dan weer de voorstellingen van de liefdeloze kome die Voshart naar het stuk Volpone van Ben Jonson uit 1607. Rob van de Meeberg: „Ach, er zijn in derdaad dingen die niet kloppen bij de spelers. Ik had het stuk graag wat meer uitgediept, maar daar kom je niet aan toe. Ik heb er zelf in ieder ge val veel van geleerd en deze zomer ga ik zes weken in Northampton in Enge land aan het zelfde stuk werken als assistent-regisseur. Het toneel daar zal hopelijk wat ruimer zijn dat dit in de Teerstoof." Voor een tientje is iedereen welkom in de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Zaterdagmiddag speelt in datzelfde theater in de Jeneverstad Clown Woudi voor alle kinderen het stuk Het Ezeltje. Dat kost drie gulden en begint om half drie's middags. Schiedam De Schiedamse zeven mans formatie Muff Stuff bestaat pas twee jaar. Het eind van hun muzikaal avontuur staat echter voor de deur. Een reeks van tegenslagen was fataal voor de motivatie van de funk-rock- groep. Eén van de oorzaken is het vertrek van onze saxofonist, Laurens de Jonge, naar Tako (een ,Jatin-band") en een bigband", vertelt drummer Joop Zand wijk. „Als het met de optredens van deze groepen te rijmen valt, speelt hij nog op onze concerten mee. Dit is na tuurlijk geen ideale situatie. Daarnaast is ook de motivatie enigszins verdwe nen, wat tot gevolg had dat we elkaar te intensief hebben Ieren kennen. Een impuls, een frisse wind ontbrak. Het heeft er steeds ingezeten, dat we door zouden breken, erkenning zouden krij gen. Maar als dat uitblijft, dooft de creativiteit" Als de band uit elkaar valt, zal ik er voor ijveren zo snel mogelijk een nieu we Muff Stuff samen te stellenzegt de Schiedamse drummer, bij wie het „heilig vuur" nog wel brandt „We zijn in Schiedam begonnen. We willen daarom ook in Schiedam laten zien hoe we onze totale act ontwikkeld hebben, voordat het einde daar is. Ik hoop, dat er erg veel publiek komt, naar de Goudsbloem en naar 't Honk. Dan zullen we bewijzen, dat we een in Schiedam ondergewaardeerde groep zijn." Naast drummer Joop Zandwijk zorgt ook Rob Lataster voor de percussie, terwijl Cor de Jong op zijn „solid- body" de lage tonen de zaal in stuwt. Wessel de Jonge (fenderpiano, clavinet, moog), Peter den Hoed (gitaar), Jan Barends (zang) en - vrijdag en zater dag eveneens van de partij - Laurens de Jonge (saxofoons) completeren Muff Stuff, tot een swingend geheel. Vrij dagavond vanaf negen uur in de „Goudsbloem" en zaterdag vanaf half negen in ,,'tHonk". i 1 C' GaferieDe Duig Zou het dan toch ooit nog goed komen met cultureel Vlaardingen? Het begint er op lijken. Sinds een paar dagen is het stadje een kunstcentrumpje rijker: Ga lerie De Duig aan de Smalle Havenstraat 13. En als eige naarster Maaike Goudriaan weet door te zetten wat haar nu als ideaal voor ogen zweeft, dan zou het nog wel eens een bruisend galerietje kunnen worden ook. Spontaan eerlijk amateur- werk van niet-gevestigde kunstenaars is kortomschre- ven haar formule. Kom daar nog maar eens om dezer da gen; spontaniteit heeft in ge vestigde kringen nauwelijks nog naam en de commercie ligt overal op de loer. Maaike Goudriaan heeft voor de opening van haar galerie vier beeldende kun stenaars zo ver kunnen krij gen werk voor een expositie ter beschikking te stellen. De namen: Inez Ma as sen, Geles Tuik, J. W. Victor en Caroline Verhoeven, allen kunstenaars van buiten de stad en geen „professionals". Opvallend vooral is het Caroline Verhoeven, olieverf, zwart-wit werk van Inez Maassen dat in De Duig hangt. Door de open en naïeve manier van schilderen trekken haar composities direct de aan dacht. Het zijn het meest ta ferelen die haar visie geven op gezinsverbanden als man vrouw en moederkmd, Hoe wel vrolijk en helder neerge zet toch met een ondertoon tje van eenzaamheid hier en daar. Inez Maassen schildert uitsluitend in de stijl van de naleven, ze zou ook niet an ders kunnen, beweert ze zelf heel eerlijk. Zo extravert en direct tot de verbeelding sprekend als het werk van Inez Maassen, zo ïnzichzelfgekeerd zijn de produkten van Geles Tuik. Hij is, zou je kunnen zeg gen, het jongetje dat stil in een hoekje zit zonder de aandacht te vragen. Maar wat hij daar in dat hoekje gemaakt heeft is meer dan de aandacht waard: land schapjes waarin geen mense lijk wezen te bekennen valt. Hoe langer men er naar kijkt deste eigenaardiger ze worden, waarmee maar be wezen is dat een traditionele werkwijze nog steeds een bruikbaar expressiemiddel «s. Van Tuik zijn in De Duig zowel potloodtekeningen als aquarellen en olieverfschil derijen te zien. Resteren J. W. Victor en Ca roline Verhoeven. De laatste lijkt een „volbloed" kunste nares die het in artistiek op- zicht helemaal heeft Ze is pas zeventien, maar heeft desondanks al een heel per soonlijke stijl. Op de boven verdieping van De Duig hangt een opmerkelijk serie- tje „architectuur" van haar. Het zijn kleine -vaak niet groter dan 15 x 15 c- kleur rijke composities waann al lerlei architectonische vor men verwerkt zijn. Verder groter opgezette zwart-wit doeken, waarvan op deze pagina een af druk. De expositie is te zien tot en met mei dit jaar. "Wat er daarna gaat gebeuren weet Maaike Goudriaan nog niet helemaal. Maar ze is er stel lig van overtuigd dat er in Vlaardingen en omstreken voldoende mensen zijn die, zonder ooit op de voorgrond te hebben getreden, toch waardevolle dingen maken. De Duig is geopend op za terdagen van half tien tot vijf uur en na telefonische afspraak. Het nummer is 010—350592. In Ozobleu aan de President Steynstraat 2 in Maassluis Start vrijdag 30 maart een se rie van vier films met Marlon Brando. Als eerste Last Tan go in Paris, die begint vrij dagavond om negen uur pre cies. Zondagmiddag zal om half vier de muziekfilm over de groepen Led Zeppelin en the Doors gedraaid worden. Jongerencentrum De Toverbal aan de Lange Boonestraat 33 in Maassluis zal vrijdagavond de film Max Havelaar op het witte doek laten verschijnen. Hoe Fons Rademakers het boek van Multatuli heeft ver tolkt kan iedereen vanaf ne gen uur bekijken. Zaterdag begint ook om negen uur het „fools-programma" van Flora Fruit en Gloria Sanders met de titel Alone At Last De legendarische Bruce Lee, John Saxon en Jim Kelly ver tolken de hoofdrollen in de film Enter the Dragon die za terdag om acht uur in het Open Jongeren Centrum aan het Weeshuisplein IB in Vlaar dingen gedraaid zal worden. Voor een rijkdaalder kan ie dereen meegenieten van de nodige klappen en schoppen die in de keiharde karatefilm worden uitgedeeld. Caroal Knowledge is de film die de filmclub van de Teer stoof aan de Nieuwstraat 12 donderdag 5 april vanaf half negen zal draaien. Regisseur Mike Nichols had Jack Nic- kolson, Art Garfunkel, Can di ce Bergen en Ann Margreth tot zijn beschikking. Voor vijf gulden mag je meekijken. Niet-leden kunnen voor een rijksdaalder lid worden Ban de zaal. Onder het mom Onkruid Ver gaat Niet, komt het Westne derlands Jongevrouwen Koor Peen en Ui op zondag 1 april in café Quibus aan de Lange Haven 28 met een min of meer gloednieuw en onder hand al weer stokoud pro- gramma. De show heet „De Grote Frustratieshow". Na tuurlijk is de toegang gratis en hoeven alleen de drankjes betaald te worden. Trouwens, het is echt geen grap. In de aula van het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat 112 wordt zondag om 14.30 uur een piano-recital gegeven door René Rakier. Hij zal werken van Bach, Chopin, Brandts-Buys, Gera- edts, MatinU en Schilfer spe len. De toegangsprijs van dit door de Vereniging Vrienden van het Museum georgani seerde concert is 2,50. De serie orgelconcerten in de Emmauskerk van dit seizoen zal op vrijdag 30 maart wor den besloten met een concert door de vaste organist Guus Korpershoek. Het passie-con cert zal in het teken staan van de Lijdenstijd. De Em mauskerk ligt op de hoek van de Vlaardingse Kethelweg en de Van Linden van den Heu- vellsingel. Het programma dat om kwart over acht begint wordt geopend met enkele ge deelten uit de Passie-suite van Jan J. Bcr. De toegang is weer gratis, maar aan de uit gang zal wel een collecte wor den gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de uitbreiding van het fraaie orgeL Sommige mensen zullen mis schien denken „Gruppo Spor tivo op 1 april in de Vlaar dingse Lijnbaanhallen? dat is een grap". Maar nee hoor. Zondag om zeven uur zal Street beats op het podium klimmen om het voorpro gramma te verzorgen, Voor zeven gulden en twee kwart jes is iedereen welkom. Kaar ten zijn ook nog wel aan de kassa verkrijgbaar. De Stichting Agape uit Zwol- le zal dinsdag 3 april om acht uur 's avonds een concert verzorgen in de Stadsgehoor zaal aan de Schiedamseweg 51 in Vlaardingen. Het wordt een maranathazang en evan gelisatieavond. Het bekende duo Gert en Hermien Tim merman en de Zwolse zange res Esther Tims met haar be- geJeidersgroep Genesis zullen rnuzïakele medewerking verle nen. Dominee Joop Malgo uit Hengelo zal deze avond spre ken. De toegang is gratis. l usiti nun P% MIHl£.*3 90S 5»2f"4 cP.,. y.-j .2 Schiedam Hoewel Utile Duld op de elfde van de elfde in 1011 werd opgericht, is het geen carnavalsclub, maar een voor haar leeftijd zeer actieve Schiedamse amateurtoneelgroep. In die tijden aan het begin van deze eeuw was het ,on" om gebouwen en verenigingen een fraaiklinkende latijnse naam mee te geven. „Utile Dulci" wil zoveel zeggen als: het nuttige met het aangena me verenigen. Tegenwoordig,' nu veel minder mensen la- tijn spreken en iedereen veel meer haast heeft, wordt de groep meestal kortweg UD genoemd; maar het streven is nog steeds zoals het in de naam staat Het nut is dan in de eerste plaats voor de spelers zelf, het aangename ook, en voor at voor het publiek. Om die twee dingen zo goed moge lijk te realiseren, speelt UD prettig vallende blijspelen, die door een beroepsacteur als regisseur worden inge studeerd. Een merkwaardig feit, dat langzamerhand tot een traditie is uitgegroeid, is daarbij dat verreweg de meeste van die regisseurs zelf spelen bij de Haagse Komedie, nog steeds een van onze meest gerenom meerde beroepsgezelschap pen. Het is dus voor de spelers van UD belangrijk om zo goed mogelijk te leren spe len, met als resultaat een hoog spelpeil in een goede voorstelling. Maar ook het plezier in het maken van to neel speelt een grote rol en in de sfeer op de repeti ties is dat duidelijk te mer ken, daarom wordt inzet en enthousiasme hoger gewaar deerd dan alleen maar ta lent. Cootakt Omdat ook sociale contakten buiten de repetities en de voorstellingen bevorderlijk zijn voor sfeer, plezier en gezelligheid, worden er re gelmatig vrolijke vereniging sbijeenkomsten georgani seerd, zoals bijvoorbeeld buitendagen met uitgebreide barbecues. Alleen daarom al i3 het niet ver-wonderlijk dat vele oud-spelers lid blijven van de vereniging, zodat met de donateurs mee het leden tal nu rond de veertig ligt Aanstaande zaterdag, 31 maart, gaat in de Passage de grote jaarlijkse prod uk tie van start, dit jaar met ge meentesubsi die en voor het eerst in kostuums, wat de voorstelling wel extra duur maakt, maar je kan Heijer mans nu eenmaal niet in spijkerbroek spelen. Herman Heijermans noemde zijn .Meid" zelf een „kome die van haat": De Meid uit het stuk kan door middel van wat wij tegenwoordig chantage zouden noemen, haar „Mevrouw" in haar macht krijgen en zodoende een tijdlang haar al lang op gekropte haat botvieren. Maar wat gebeurt er als de Heer des Huizes terug keert..? Veel gespeeld sinds 1908, nog steeds sterk aanspre kend door zijn direktheid en sociale bewogenheid, beves tigt „De Meid" Heijeimans' weer oplevende reputatie. Zaterdag 31 maart in het Passagetheater, aanvang kwart over acht, kaarten 6,50 verkrijgbaar bij de VVV te Schiedam; regie van Kees van lier (van de Haag se Komedie, dus). ADVERTENTIE gt| r f Singel 116Schiedam Lijnbaan 63 Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5