fete .8 lonk, 1 aardingens jongste raadslid (CDA) Ook Schiedamse vrouwen eisen I "vrolijkbrëngt werkbezoek aan Maasland Deelraad en Alle Hens strijden om subsidies 99Met halleluja roepen alleen kom je er niet!" Plattelandsvrouwen krijgen uitleg over heraldiek Jongeren SC/VDAVW3 Vlaardingen ,.Een echte christelijke partij, daar zon de PvdA nog wel eens problemen mee kunnen krijgen. Want echte christelijke politiek is politiek die tegen je zelf in gaat. Radikaal op het gebied van de ontwikkel ingssamenwerking, maar conservatief op het gebied van de abortus. Je kunt je medemens niet de goot in trappen zonder dat je relatie met God daarbij onveran derd blijft." Hij noemt zich een geestverwant van Jan van Houwelingen, de recalcitrante CDA-poIiticus die dwars tegen de vergrauwing van christen-demo cratische politiek inzwemmend weer de bron pro beert te bereiken, en heeft - óók nu, juist nu wel licht - grote bewondering voor een man als Wim Aantjes. Peter Blonk, Vlaardingens jongste ge meenteraadslid, vijfentwintig jaar, rechtstreeks CDA-Iid, maakt een integere indruk: zo terughou dend als hij is wanneer het gesprek gaat over personen („Ja, ik geef toe, Cees Bot is zakelijk, komt niet zo menselijk over als Wijnstok, maar desondanks, ik denk dat als je hem beter kent...), zo onmiddellijk spreekt hij wanneer het politieke onderwerpen betreft, met name wat zijns inziens de consequenties zijn van een christelijke politiek. Blonk zit vanaf het moment dat dit college de scepter van het vorige overnam in de raad. Daar voor was hij actief binnen de jeugdgemeenteraad - een hobby van CDA-jongeren, lijkt het wel eens - als voorzitter. Howel hij er geen spijt van heeft in de jeugdgemeenteraad gezeten te" hebben, doet het hem zichtbaar goed nu met politiek werk be zig te zijn dat minder vrijblijvend is. „Waar je nu voor kiest heeft consequenties, ,je weet dat het uitgevoerd gaat worden; je bent meer bezig met hard materiaal." een vacuüm terecht. De sleur van de traditionele kerkgang, het zei je niets meer op den duur. Je ging een aantal za ken toetsen, vroeg jezelf af: kan ik daar verder mee. De figuur van Jezus, wat zegt die je? En dan opeens kwam er die bevrijdende ontdekking: tweeduizend jaar geleden kwam Jezus al op voor de rechtelozen!" Politiek is voor Peter Blonk een middel gebleken om iets te kunen doen voor de rechte lozen van nu. Hij vindt het „volstrekt legitiem" als chris tenen met een dergelijke poli tieke motivatie een andere partij opzoeken, maar heeft zelf vertrouwen in het CDA, zeker zoals dat op gemeente niveau functioneert. Samen verantwoordelijk voor de zwaksten in de samenleving of zoals wethouder Jelle Wijn stok het heeft gezegd een door Jan Hendrik Bakker Hoewel opgegroeid in een Ka tholieke omgeving, gaat Blonks voorkeur tegenwoor dig toch meer uit naar de ge reformeerde kerk, mede ook doordat zijn vriend hem met het „stijle leven" in aanraking bracht De gereformeerde mentaliteit van een man een man, een woord een woord bevalt hem wel. „Ik heb geen traditionele ka tholieke opvoeding gehad, maar ben opgegroeid in de tijd van het Tweede Vaticaan se Concilie. In die tijd lag niets meer vast, ik ging twij felen en werd een zoekende in de woestijn. Je kwam in Peter BlonkIk ben een geestverwant van Jan van Houwelingen..." schild zijn voor de zwakken", Peter Blonk is er van over tuigd dat met dergelijke uit gangspunten ge-werkt kan worden. „Ais je als christelijke partij mensen in achterstandsgroe pen kunt bereiken, groepen die in de knel zitten, dan ben je als christelijke partij op de goede weg. Met Halleluja-roe pen alleen kom je er niet De C van CDA is méér dan abortus alleen. Ik heb wel eens moeite met mensen die de mond vol hebben over abortus, maar zwijgen over de doodstraf. Als je met abortus bezig bent, moet je ook serieus met de bewape ning bezig zijn, met ontwikke lingssamenwerking, het vreemdelingenbeleid. Abortus lijkt te vaak op se- lektieve verontwaardiging. Maar een écht christelijke partij, daar zou een PvdA nog wel eens problemen mee kunnen krijgen!" Zwakkeren Spreken over de zwakkeren in de samenleving is zo moei lijk nog niet, daadwerkelijk iets voor hen doen vergt veel meer. Wie zijn die zwakkeren in een gemeente als Vlaardm- gen, wat zijn de consequen ties voor je beleid? „Wat dat betreft zitten" wij op plaatselijk niveau op dezelfde lijn als de PvdA. Het gaat hier om de gastarbeiders, de jongerenhuisvesting, de zwak kere verkeersdeelnemers, maar ook kleine middenstan ders." Gastarbeiders: „Ondersteunen van extra onderwijsmogelijk heden, er naar streven dat ze op een volwaardige wijze mee kunnen functioneren bijvoor-i beeld in het wijkgebeuren." Jongeren: „Goede, betaalbare woningen voor hen bouwen. Ik was zelf zeventien toen ik het huis uit ging, dus hoe zou ik hen het recht op een eigen woning kunnen betwisten?" Verkeer: „We zijn samen ver antwoordelijk voor de zwak keren, dat wil zeggen ook de zwakkere verkeersgebrulkers zoals voetgangers, fietsers en mensen die slecht ter been zijn. Het auto-vrij maken van de binnenstad is daarom een goede zaak!" Over dit college is Peter Blonk voorlopig zeer wel te Schiedam „Abortus doe je niet zomaar," maar we vinden wel dat abortus voor de vrouw in nood (medisch ver antwoord) mogelijk moet zijn." Dat is één van de za ken die het Wij Vrouwen-Ei- sen-comité morgen duidelijk aan de orde wil stellen op de internationale aktiedag. Op de Koemarkt in Schiedam zal een stand staan van de Schiedamse afdeling van Wij Vrouwen Eisen. Om half drie 's middags zal een bus voor rijden die belangstellende vrouwen zal oppikken voor een rit naar Den Haag waar een grootscheepse manifesta tie plaatsvindt. De stand blijft van elf tot drie uur open, om de nodige informatie aan- voorbijgangers te verstrekken. Wie mee wil naar Den Haag moet even bellen naar Annet te in 't Veld op het nummer 010-709471. Niet alleen in Den Haag, ook in Groningen en Nijmegen vinden manifestaties plaats. Vanuit alle delen in het land zullen bussen naar de2e plaat sen vertrekken. Den Haag is het verzamelpunt van het westen van het land. Om half vier begint een demonstratie ve fietstocht vanaf het Malie veld langs de ambassades van Ierland, Spanje, Italië, Zwit serland en Columbia. In de Katholieke Sociale Academie zal de dag worden afgesloten met optredens van verschil lende vrouwengroeperingen, en een columbiaanse spreek ster die haar zegje zal doen. Er wordt een fototentoonstel ling gehouden en er zal een directe telefoonverbinding zijn met het International Cam paign for Abortion Rights in Londen, waardoor de ver schillende actiegroepen elkaar op de hoogte houden. De eisen die alle landen wor den gesteld zijn*, het recht over eigen lijf en leven te be slissen, het recht op voorbe hoedsmiddelen, het recht op vrije abortus en het recht Op vrijwillige sterilisatie. Trouwens, sinds 1974 heeft Nederland een dalend aantal abortussen gehad en nu heeft men hier zelfs het laagste abortuscijfer ter wereld. Maasland De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. Maarten Vrolijk, brengt op maandag 2 april een werkbezoek aan Maas land. Tussen 10 uur 's mor gens en vijf uur 's middags zal mr. Vrolijk diverse facet ten van het Maaslandse ge beuren. zowel op ambtelijk, als bcdrijfs-, als kerkelijk en verentgïngsgebied gaan mee maken. Om 10 uur.wordt mr. Vrolijk door het college van burge meester en wethouders en hun dames op het gemeente huis ontvangen. De Commis saris woont vervolgens een vergadering van b en w bij, terwijl de dames op dat mo ment een bezoek brengen aan de Chr. Nijverheidsschool. Van kwart over elf tot kwart over twaalf brengt het gehele gezelschap een bezoek aan het veehoudersbedrijf van PA. de Vette aan de Oost- gaog 31. Dit is een voor hel Midden-Delfland-gebied ge middeld bedrijf van 22 ha. grootte. De heer De Vette heeft een melkveebedrijf, dat- is aangepast aan de moderne eisen en bepalend is voor deze streek. Na de lunch brengt het gezel schap bezoeken aan zowel de Ned. Hervormde als de R.K. kerk, waar resp. ds. H.J.J. Keijzer en oud-pastoor M.J.A Huiberts toelichting zullen ge ven. Van tien over half drie tot half vier gaat het gezel schap op de sportieve toer tij dens een bezoek aan het sport- en recreatiepark „De Commandeur". De thee wordt genuttigd in het clubgebouw van korfbalvereniging ODO, waarna van half vier tot kwart voor vier een korte nt door de dorpskom wordt ge maakt. Die rondrit eindigt bij het gemeentehuis, waar van vier tot vijf uur een openbare vergadering wordt gehouden. Het enige agendapunt van. deze vergadering, die wordt voorafgegaan door een spree- krechibijeenkomst, is een ge sprek met mr. Vrolijk. De da mes brengen ondertussen een bezoek aan „De Rozenhof', waar een expositie van wand kleden wordt gehouden. Mr. Maarten Vrolijk. Hoek van Holland, Tussen de deel gemeenteraad van Hoek van Holland en de commissie „Alle Hens" is een strijd ontstaan over de vraag Wie verantwoordelijk is voor verleende en te verlenen sub sidies. De zaak speelt achter de schennen al enkele jaren, roaar tijdens de vergadering van de deelraad dinsdaga vond liet voorzitter L. van der Houwen nu ook in de openbaarheid blijken dat-het deelraadsbestuur en „Alle Hens" bepaald niet op één üjn zitten. De toestand lijkt op dit mo ment zodanig te zijn toege spitst dat weliswaar de lopen de zaken worden afgehandeld, roaar dat aan weerskanten geen nieuwe initiatieven wor den ondernomen zolang er fieen uitspraak is van burge meester en wethouders. Deduren.de meerdere jaren vjas de commissie „Alle Hens" een schakel tussen overheid en verenigingen. Niet alleen voor het toeken- van bijdragen, maar aan- Vankelijk ook en vooral als organiserende instantie. De laatste tijd heeft .Alle Hens" zich meer en meer te- ra££etrckken uit het organise- rende deel en is steeds meer gaan optreden als subsidie- verlenende instantie. Een doom in het oog van de deelgemeente raad die wel ver antwoordelijk is voor de toe gekende subsidies, maar die geen invloed kon uitoefenen op het verlenen daarvan. Po gingen om de mogelijkheden van „Alle Hens" in te dam men mislukten omdat de medewerkers hier allemaal mensen die gratis werken geen inmenging dutden. Het hele probleem lijkt een beetje op dood spoor te zijn geraakt en voorzitter Van der Houwen moest tijdens de deelraadsvergadering toegeven dat er aan weerszijden geen werk wordt verricht in af wachting van een uitspraak vanuit Rotterdam. Niet alleen met betrekking tot A-He Hens", maar in grotere ver band is de verlening van bij dragen aan verenigingen en instellingen al een aantal ja ren een doom in het oog van verschillende deelraadsleden. Met name de fraktie van de Partij van de Arbeid wil een nieuw subsidiebeleid. Voorstellen van die fraktie om de subsidieverlening aan nieuwe en stringente regels te binden kregen in eerste in stantie de instemming van het dagelijks bestuur van de deel- gemeenteraad. Zodanig zelfs dat het dage lijks bestuur het socialistische voorstel onverkort overnam en het in de vergadering ter tafel bracht Daar kwam ech ter de CDA-fraktie in het ge weer tegen wat men noemde „verregaande betutteling". Woordvoerder P. van der Wel wilde wel de subsidieverle ning aan bepaalde regels bin den maar het voorstel van de Partij van de Arbeid ging hem veel te ver. Van der Houwen moest de vergadering schorsen om te proberen de zaken tussentijds op een rijije te zetten maar ook daarna kwamen de par tijen niet tot een vergelijk. Het voorstel werd teruggeno men en het zal in een aange paste versie binnenkort op nieuw worden aangeboden. Eerste slachtoffer van de con troverse lijken de Hoekse voetballers. Een Hoeks team nam vorig jaar deel aan een toernooi in Harwich als een der schakels in de h&venke- ten. Het toernooi in Bremer haven zal het vrijwel 2eker zonder Hoekenaren moeten stellen nu zowel bij „Alle Hens" als bij de deelraad geen initiatieven worden, ont plooid. Maasland De plattelands vrouwen afdeling Maasland belegt donderdag 5 april een lezing over heraldiek. Over het ontstaan en de geschiede nis van familie- en gemeente wapens wordt verteld door de heer Muller uit Mijnsheeren- land. De aanvang van deze avond is om kwart voor acht in zaal het Trefpunt. Op woensdagmorgen 4 april bren gen de plattelandsvrouwen een bezoek aan de tentoon stelling „Goden en farao's" in museum Boymans te Rotter dam. Op donderdag 26 april volgt de provinciale jaarver gadering en handwerktentoon- stelling in de Doelen te Rot terdam. Voor deze laatste eve nementen is het vertrek per bus bepaald op 9 uur vanaf het busstation bij de voorma lige veiling. spreken. Hij vindt dat er nau welijks punten geweest zijn die niet voldoende uit de verf konden komen. Kan volgens hem ook nog niet in zo'n kor te periode. Hij is vooral erg positief over Jelle Wijnstok. „Wijnstok komt zeer mense lijk over, hij geeft mensen het volle pond en doet iets niet even snel af." En ook de nieuwe wethouder Maarleveld lijkt hem een prima man, be reid om als PvdA'er overleg te voeren met het bijzonder onderwijs. Hoe is eigenlijk de positie van jongeren in het CDA? „Die heb ik altijd als zeer po sitief ervaren. Er wordt echt naar je geluisterd, heus! En binnen het CDA heeft een man als Aantjes jongeren na tuurlijk altijd zeer aangespro ken. Die man had overtui gingskracht! De lijn Aantjes moet ook doorgezet worden; het consequent kiezen voor de zwakkeren. In Vlaardingen gaat dat heel goed. Wat jij nu zegt over de PvdA en de Nato, realiseer je je wel wat het betekend moet hebben toen Aantjes - als fractie voorzitter nota bene - zei dat Nederland zijn lidmaatschap van de Nato maar ter discus sie moest stellen!" Nog even terugkomend op de jongeren binnen het CDA, is het juist dat een Vlaardingse club als Liefde en Vrede (ook wel CJV geheten) een soort kaderkweek levert voor het CDA? Het blijkt een gevoelig onderwerp. „Nee, nee, dat is beslist niet waar, het CJV is beslist geen kaderkweek. Het CJV heeft dat CDA-stempel helemaal niet verdiend. Er heeft des tijds in de kranten wel eens iets gestaan over dat het CJV een CDA-bolwerk zou zijn. Daar zijn veel mensen binnen liefde en Vrede over geval len, ze willen niet zondermeer geïdentificeerd worden met het CDA Ja, PPR zit daar ook. En toen wij, na afloop van de verkiezingen onze overwinning daar gingen vie ren, hebben wij net zo goed als ieder ander voor het zaal tje moeten betalen. Nee hoor, Liefde en Vrede is geen CDA-bolwerk." Grievend Eerder in het gesprek heeft Peter Blonk al te verstaan ge geven dat jongeren in huis vestingszaken niet achterge steld mogen worden. Tussen jongeren en ouderen behoort een principiële gelijkheid te zijn als het gaat om het ver krijgen van woonruimte, ge zinnen met kinderen behoren niet automatisch voorrang te krijgen boven mensen zonder kinderen, tenzij er bijvoor beeld dringende medische gronden rijn. Die zelfde ge lijkheid van behandeling be hoort ook te gelden ten aan zien van alternatieve samenle vingsvormen, vindt Peter Blonk. Zelf woont hij samen met een vriend, die koster is en als zodanig ook met het kerkelijk leven te maken heeft. Vraag daarom aan Pe ter: Hoe wordt cr binnen het CDA aangekeken tegen een homofiel paar? „Wij wonen nu al acht jaar samen en God, wat er achter je -rug wordt gezegd dat weet je natuurlijk met, maar wij zijn nog nooit één keer uitge scholden. Bij mijn kandidaat stelling is er ook nooit over gesproken, ik heb me nooit hoeven verantwoorden." Het zelfde geldt voor zijn vriend. Blijkbaar is men in de kerk heel wat toleranter dan het caricaturaic beeld daarvan zou doen vermoeden. Ook het CDA staat bekend als pleitbe zorgster van het traditonele gezin; ten onrechte, zoals zal blijken uit wat Peter Blonk vertelt: „Het CDA heeft een stempel gekregen alsof het alleen voor het gezin op zou komen. Poli tieke tegenstanders hebben al tijd geprobeerd Van Agt als een Fnnzipienreiter (iemand die star vasthoudt aan zijn principes, red.) af te schilde ren. Persoonlijk heb ik dat wel als grievend ervaren van de PvdA Maar als dat zo was, dan zat ik toch niet in het CDA, dan was ik toch al lang de partij uitgegaan! De grote demonstratie tegen Ani ta Bryant {een Califomische dame die in Amerika een soort heksenjacht op homofie len probeerde te ontketenen), daarvoor werd het CDA niet eens uitgenodigd. Men ging er gewoon vanuit: o, het CDA is toch tegen homofilie." En ten slotte: de PvdA hoeft niet net te doen alsof ze de tole rants te groepering van Ne derland is. „Als je hoort hoe er door de gemiddelde arbei der over homofielen gespro ken wordt! Dat is ook een stukje achterban van de PvdA!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3