De zevende dag: een tochtje door de polder Midden-Delfland ontdekt door eigen commissie 1 HPSicHS Een busrit over landwegen Èsx$mfËzr**# SS; Sisü :^£ÊiÊÊii: V VBIJDAG 30 MAART 1979 SC/VD/WW5 mmm \K x v V Aan de rand van Maasland staat de boerderij van Sonneveïd. De Foppenstee, een van de grote re agrarische bedrijven in Midden-Delfland. Een boer uit de buurt wijst ernaar. „Da's an de Kortebuurt," zegt hij, „nummer 15, Sonneveïd." Als hij verder loopt, klinkt ïijn groet als een strijdkreet: „Voor het behoud van de Foppenpol der, meneer!" veld land dat zij per jaar een maand met de tractor onder weg zijn; Siem van der Kooij uit de Zuidbuurt moet dat bijvoorbeeld. Ook enkele an dere commissieleden zijn wel aardig thuis in het gebied, en sen met hun gezonde boeren verstand niet bij kunnen, wordt de streek bedreigd. Al leen al de aanleg van rijks weg 19 zou het stiitegebied in tweeën splitsen, maar ook zijn er de compartimente- Bij de Foppenstee staat de bus, waarin de reconstructie- commissie Midden-Delfland een rondrit door de polder zal maken. P. J. Sonneveïd heeft de gelegenheid aange grepen om de commissieleden :rond te leiden door zijn be- drijf. Men verzamelt zich in :een stal, waar om de haver- •*klap een koe een straal laat lopen. Een ambtenaar trekt met zijn neusvleugels, en zegt tegen een collega; „Het is hier - wel wat anders dan in het Provinciehuis, niet?" Nog eens Niet alleen voor enkele amb tenaren betekent de excursie een eerste kennismaking met Midden-Delfland. Meer leden .van de reconstructiecommissie geven bij herhaling blijk van «verbazing. Het bustochtje «over de smalle landwegen wordt dan ook als uitermate leerzaam ervaren: „Gaan wij nog eens?" Toch was het woensdagmid dag al de zevende keer, dat de reconstructiecommissie Midden-Delfland zat te verga deren. Dat gebeurde in 't Trefpunt in Maasland, mid denin het gebied waar het al lemaal om gaat Voor gedepu teerde Jo Borgman, voorzitter van de commissie, was die an dere omgeving zo aangenaam dat hij meermalen benadrukte dat zowaar in Midden-Delf land zelf vergaderd werd. En inderdaad het vlakke boe renland is wel wat anders dan het koele Bezuidenhout in Den Haag, waar het Pro- vinciehuis, rijkswaterstaat en het Centraal Station staan. De excursie vond plaats om de leden van de commissie een indruk te geven van waar zij het telkens over hebben, Voor iedereen was dat niet nodig. De agrariérs, die in de commissie zitten, kennen hun buren wel, en sommigen van hen hebben zo'n slecht verka- vaak heeft dat dan te maken met hun interesse voor na tuur, recreatie of „landschap pelijke aankleding". Ook ambtenaren zijn onder hen. Circus Midden-Delfland is het restan- tje platteland tussen de Wa- tenvegsteden, Delft, Rijswijk en de Glazen Stad. Door al lerlei dingen, waar veel men- De Foppenstee: „Voorbehoud van de Foppenpolder!" zegt een boer uit de omgeving. -WM% in de stal van boer Sonneveïd komen de commissieleden bijeen. Een koe laai wat val- •fn. „Het is hier wel wat anders dan in het Provinciehuis," mompelt een ambtenaar. rings- of defensiedijken die nu alleen nog op papier staan en de oprukkende woning bouw. Steden zoals Schiedam, Delft en Rijswijk rukken op, en VI aardingen gaat daar vast bij horen, en ook de ge meenten Schipluiden en Maasland breiden zich uit Meer mensen brengen ook een behoefte aan recreatie en ontspanning met zich mee, en dat gaat de reconstructie van Midden-Delfland niet alleen noodzakelijk maken maar ook reuze moeilijk, De belangen botsen immers: een balletje trappen doe je niet tussen het pluimvee, een koe als overste kend wild op een rijksweg is ook wat vreemd, en de eerste de beste snip legt zijn el ook niet op een pick-nicktafel, be halve als van Midden-Delf land een compleet circus wordt gemaakt, en dat is be paald niet de bedoeling. Daar om is er binnen de recon- door Kor Kegel structiecommissie een zeker pessimisme: men verwacht in tern grote bonje, tussen de boeren en de recreanten, met de natuurbeschermers tussen hen in, en de planologen daarboven. Vooralsnog droeg de excursie van woensdagochtend een ontspannen karakter. Het be gon dus met een algemeen praatje over het boerenbedrijf van Sonneveïd, die maar één overbuurman heeft en dat is Arie van Dijk van het jach thuis aan de andere kant van de Foppenpolder. Daartussen huizen nog wel enkele boeren, die hun hart vasthouden, want het onder water zetten van hun land voor de water sport is een ingrijpend staal tje van reconstructie. Ook Sonneveïd at in zijn rats: „Door de stadsuitbreiding van Maassluis,- jaren geleden, bleef er al minder voor mij over Zuidbuurt Op het programma staat eerst een bezoek aan de Zuidbuurt, een ingepolderd gebiedje van negen hectare dat ingeklemd ligt tussen rijksweg 20 en de Nieuwe Waterweg en de ste delijke bebouwing van Maas sluis en Vlaardingen- Daar heerst al 25 jaar planologi sche onrust Lang werd ver wacht, dat Maassluis Vlaardingen naar elkaar toe zouden groeien. Ook toen de Maassluise expansie stopte aan het Boonervliet en Vlaar dingen met zijn bebouwing niet verder ging dan de pij pleidingen voor havenslib naar de Broekpolder, bleef de ruilverkaveling in de Zuid buurt uit. Volgens Van der Kooij mag het een wonder heten, dat de agrarische bedrijven hier be houden bleven. Sonneveïd zegt het anders: „De Israëlie ten liepen veertig jaar in de woestijn, maar dat is hier straks ook zo'n beetje het ge val." Het is daarom, dat Van der Kooij een album aanbiedt aan gedeputeerde Borgman, met daarin opgetekend de beleve nissen van de laatste 22 jaar, sinds het MVM-structuurplan in een of andere Ia verdween. Met een variant op dit plan voor Maasland, Vlaardingen en Maassluis, dat uit 195? da teert, kwam later de werk groep Zuidbuurt zelf, toen de boer gebukt ging onder aller lei nota's en rapporten. Enkele boeren werden het beu en verhuisden naar de Noordoostpolder en zelfs naar Canada. In 1966 werd rijks weg 20 vierbaans, en die ver breding maakte dat veel boe ren land kwijtraakten. Toen in hetzelfde jaar werd beslo ten, dat de aanleg van rijks weg 24 zou worden uitgesteld tot 1986, betekende dat twin- tig jaar onzekerheid extra en was dat voor veel boeren de druppel die de emmer deed overlopen. Aan de weten schap, dat het tracé voor rijksweg 24 voorlopig alleen gebruikt zou worden om er de grens tussen Vlaardingen en Maassluis mee aan te ge ven, hadden zij niets. Een lichtpuntje kwam er in 1971, toen het recreatieschap Lickebaert in een voorstudie meldde dat de polder ten zui den van rijksweg 20 blijvend agrarisch zou zijn. Rijnmond dacht er aanvankelijk anders over. Overleg resulteerde daarin, dat de Grontmij een onderzoek naar herverkave ling zou instellen, en dat de aanleg van een oeverbos langs de Nieuwe Waterweg definitief werd. De boeren zijn inmiddels nog geen cent wijzer. Van der Kooij vindt nog steeds, dat hij te veel tijd verliest door met zijn tractor zijn verschillende kavels af te rijden. Intussen is de aanleg van het recreatieve parkje langs Het Scheur wel in volle gang. In 1974 werd de eerste spa ge stoken voor oeverbos De Lic kebaert Volgens A. A. Draijer, de consulent voor op enluchtrecreatie in Zuid-Hol land en Zeeland, is het oever bos het eerste deel van Mid den-Delfland dat al zo goed als klaar is. Bezig is men nog met beplanting op het tracé van rijksweg 24 Bevolking Via de Westwijk van Vlaar dingen gaat de bus richting Vlaardingse Vaart Nog in de Holywijk, rijdend langs hoge flats, merken leden van de re constructiecommissie op dat het geen kwaad zou kunnen eens betere voorlichting te ge ven aan de bewoners, aan de stadsmensen, om hen duide lijk te maken dat er voor hen wordt gewerkt aan een stukje recreatie buiten de bebouwde kom. Op die manier wil men de bevolking bij de recon structie van Midden-Delfland betrekken. Na een wandeling langs de Vlaardingse Vaart en langs het secretariaat van de Mid den-Delfland Vereniging aan de Trekkade, gaat het gezel schap van dertig heren en twee dames (de Delftse wet houder G. de Vries-Pielken- rood en haar landschapsarchi tecte) verder richting Harre- weg. Gewezen is dan inmiddels al op de proef, die rijlisboshe- heer in de Vlaardingse Broekpolder met beplanting neemt, een proef die volgens districtsingenieur Theo Bier man lijkt te slagen ondanks het giftige blubber in de bo dem. Op het smalletje laantje ten zuiden van Schipluiden, de Willemoordseweg, moet een auto de berm in voor de au tobus. Bij de waterstaat wor den ideeen geopperd om dit fraaie knotwilgenlaantje te verbreden! Frans Prins, inspecteur van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, vertelt ondertussen over het botani sche en ornithologische be lang van de Vlietlanden, waar sommige watersporters alles stukvaren, en over de waarde van Midden-Delfland voor vo gels en ander gedierte. Bij het zandlichaam voor rijks weg 19 wordt de actie van 28 april bekendgemaakt. Vlakbij de Harreweg wijst ir. Bierman op de flats aan weerszijden: Schiedam-Noord en Vlaardingen-Holy aan de ene kant, Delft-Tantbof aan de andere kant. Aan het eind van Abtswoude wordt duide lijk hoe „briljant" de stede- bouwkundige opzet van Delft hier is geweest: er is een zeer geleidelijke overgang vart de hoogbouw via Tanthof naar Midden-Delfland, beter dan zoals dat in Schiedam wordt verwacht. Het rijden door Delft zelf bezorgt de recon structiecommissie rillingen. Men neemt dan ook niet de binnenstad, maar de flatwijk aan de westelijke rand „daar zou ik van mijn leven niet willen wonen," klinkt het verschrikt op. Als de reconstructiecommissie door Den Hoorn en *t Woudt komt. vait er weinig meer te vertellen dan dat „rechts" de flats van Rijswijk al weer te zien zijn. Langs de Glazen Stad gaat de rit terug naar Maasland, waar op die zeven de dag dat de commissie bij eenkomt toch nog vergaderd zal worden want genist heeft men genoeg. Onderweg naar 't Trefpunt vertelt glastuinder G. J, Koop over de proble men van het Westland, „het grootste glastuinbouwcentrum van de wereld", waar de drui- venteelt verdrongen werd door groentekwekers en in een nog later stadium door bloementelers, „De mentaliteit hier in het Westland is moei lijk voor een buitenstaander. Het is hier een houding van: vandaag bestellen, gisteren brengen," aldus Koop. Maar het gaat de reconstruc tiecommissie niet zozeer om het Westland als wel om MD. Overigens wordt nog dit jaar een overzicht verwacht van alle percelen en onroerende goederen in Midden-Delfland. Uit dat bestand moet meer duidelijkheid ontstaan over reconstructie. Ook voor de Zuidbuurt. Ïp Het agrarisch bedrijf van Sonneveïd is niet representatief voor het boerenleven in Mid- en-Delfland. Wel kreeg de commissie een indruk van wat er zoal komt kijken bit koeien melken. De melkmachine kan 2000 liter aan. I,, ^jl Boer Van der Kooij uit de Zuidbuurt overhandigt gedeputeerde van Zuid-Holland Bora- man een album met 22 jaar problematiek. De bloemen komen uit kassen in de Zuidbuurt nabij de Maassluise ijsbaan. J'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5