Stilte over binnenstad na vijf jaar verbrol :ei i „Dat super-plechtige9 daar komen we een beetje van terug99 Héél voorzichtig komt de discussie weer op gong Dichters lezen vooruit eigen werk Slalom mislukt door alcohol Fotokoffer gestolen Maria Huizinga en Henk Cuppers over de Matthaus Passion: VRIJDAG 30 MAART 1979 SC/VDfWW? Schiedam Na een stilte van vijf jaar is de discussie over de In richting van de binnen stad weer op gang ge komen. Op 21 maart maakte de commissie voor ruimtelijke orde ning een heel voorxich- tige start met de her nieuwde gedachten wis seling. Alle commissie leden kregen die avond in het stadhuis op de Grote Markt één keer de gelegenheid uit gangspunten voor het gesprek op tafel te leg gen. En ook projectont wikkelaar Empeo mocht meepraten, zij het onder protest van PPR-raadslid Herman Noordegraaf. Uitgangspunt van de discussie is vooral het kroonbesluit van 29 juli van het afgelopen jaar, waarin grote de len van het bestem mingsplan voor de bin nenstad werden afge keurd. De gemeente kreeg met die afkeu ring één jaar de tijd om een nieuw plan vast te stellen. Het oude bestemmingsplan ging uit van een groot-, schal ige invulling van de binnenstad: een ver lengde Passage, drie warenhuizen (de Hema zou moeten worden verplaatst) twee par keergarages, één aan de Boterstraat en één aan de Westvest, en een uit breiding van het aantal winkels. Basis voor dat bestemmings plan, dat dateert uit 1974 was een stijging van het inwoner tal tot negentigduizend; een perspectief dat toen nog aan wezig was. De ontwikkeling van Schiedam is echter heel anders geweest dan vijf jaar geleden werd voorzien. De stad heeft de grootste moeite zich op een zesenzeventigdui zend te handhaven, en met de maand komt de magische grens van vijfenzeventigdui zend dichterbij. Die leegloop van de stad heeft natuurlijk belangrijke gevolgen. De basis van het oude bestemmings plan wordt er voor een groot deel door ondergraven; min der mensen hebben minder winkels nodig en minder par keerruimte. In een discussienota (zomer 1978) paste Zijdeveld de uit- gangspunten aan de sterk veranderde inrichten aan. Door Richard Stomp Toen al was duidelijk dat het bestemmingsplan, waartegen nog al wat bezwaarschriften waren ingediend, niet onge schonden van de Kroon terug zou komen. Vooral de ver lengde Passage dreigde een groot struikelblok te worden, en juist die verlengde Passage was min of meer de spil waar het bestemmingsplan om draaide. Dit „grote ge ldverslindende prestigeobject", zoals PvdA-raadslid NUcolaj Dielemans het graag mag noemen, past niet meer in de na de grote energiecrisis tot heilig verheven soberheids- en doelmatigh eidsfilosofi e. Ongeveer acht miljoen zou die verlengde Passage moeten kosten volgens een kostenjba- ten analyse van 1974. Staats secretaris Jan Schaefer liet op de laatste dag van het jaar 1975 weten dat er voor zo'n project geen geld be schikbaar zou zijn. Tot op heden is die uitspraak van toenmalige staatssecretaris K»."ït vervangen of ingetrok- 1r,u, en dat betekent dat hij nog steeds geldt. Ook wet houder Chris Zijdeveld gaat daar overigens vanuit Toch spreekt het kroonbesluit zich niet tegen de langere Passage uit Het wordt uit fi nancieel oogpunt afgeraden, maar meer ook niet CPN- raadslid Eei Collé, zelf een voorstander van een verleng de Passage, wil daarom de mogelijkheid van dat plan ze ker niet uitsluiten. Ook CDA- raadslid Siem Rosman ziet een verlengde Passage wel het aantal winkels is niet no dig. Dat wa3 gebaseerd op een bevolkingstoename tot ne gentigduizend, en is dus ach terhaald". Als er toch een uit breiding moet komen, zal dat degelijk onderbouwd moeten zijn, vond hij. Ook uitbreiding van de parkeergelegenheid is volgens het PvdA-raadslid niet nodig. Het verkeerscircu latieplan heeft aangetoond dat het aantal parkeerplaatsen voldoende is. Alles bij elkaar lijkt het hem beter om de herziening van het bestemmingsplan als één geheel aan te pakken. Een andere aanpak dus dan die waar Zijdeveld aan wil wer ken en waarbij met partiële herzieningen worden werkt. Een uitzondering wil Nikolaj daarbij maken voor de wo ningbouw, waarmee, gebruik makend van de artikel-19-pro- eed ure, zou kunnen worden begonnen. Die aanpak van het geheel heeft het voordeel dat alles beter op elkaar kan worden afgestemd, de verban den kunnen bij een partiële aanpak weieens verloren gaan. Meepraten Zó zaa de binnenstad er uit in 1973, toen men er noa van uit ging dat de be volking tot negentigduizend toe zou nemen. Luchtfoto Henk van Westering/Sijthoff pers. ritten. „Ik denk dat het wel lekker zou lopen", zegt hij met de nodige behoedzaam heid. Een hard standpunt wordt door zijn partij niet in genomen. Het lijkt wel een leuk plan, maar als te grote bezwaren worden aangedra gen, hoeft het niet door te gaan, is de algemene mening binnen die partij. Empeo Projectontwikkelaar Empeo, waar Schiedam In 1970 mee in zee ging, heeft op 21 maart laten weten niet meer vast te houden aan ecu ver lengde Passage, en is bereid om ook de overige elementen uit het bestemmingsplan ter discussie te stellen. „U moet de keuze maken, dan laten wij de consequenties wel zien", verklaard Empeo- woordvoerder Wieger In de vergadering van 21 maart de duidelijk veranderde opstel ling van de projectontwikke laar. Hij voegde er aan toe dat Empeo geen eigen visie op de binnenstad had, maar wel een groot voorstander was van - kwaliteitsverhoging. Dat komt immers ten goede aan de ech te belanghebbenden (Empeo moest gezien worden als een bijzondere belanghebbende, volgens Weger) die straks in de binnenstad eigendommen hebben en er straks moeten wonen. Het minst hoeft er te worden gediscussieerd over de wo ningbouw. Alle leden van de commissie zijn het er over eens dat zo snel mogelijk met de bouw van huizen moet worden begonnen. Hoeveel huizen het moeten worden, en welk percentage er in de wo ningwetsfeer moet komen, daar moet nog wel over wor den geknokt Dielemans wil de hele binnenstad verder volbouwen met woningen waarvan zo'n tachtig procent woningwet zal moeten zijn. Dielemans: „Uitbreiding van Massaal wordt er nog niet aan de discussie deel geno men. Het heen-en-weer praten blijft voorlopig nog even be perkt tot de leden van de commissie voor ruimtelijke ordening. Pas als er een pro cedure is vastgesteld, komen ook de betrokkenen meepra- j ten. Zijdeveld heeft al een j paar maal laten coorschcme- ren dat hij onder betrokkenen méér dan alleen maar de be- woners en de bedrijven van de binnenstad rekent „Ieder die bij Schiedam betrokken is heeft het recht zijn mening naar voren te brengen", schrijft Zijdeveld in een stuk dat vóór de vergadering van 21 maart naar de leden van de commissie ruimtelijke or dening is toegestuurd. Hoe dat plaats zal gaan vin den, moet nog in de commis sie worden besproken. Be langstelling bestaat er wel degelijk voor de discussie. De be woners vereniging Schie- dam-ceutrum was op 21 maart met maar liefst vier bestuursleden aanwezig en verbaasde zich erover dat zij niet mee moebt praten. Te meer daar Empeo wèl aan het woord werd gelaten. Schiedam In het Stedelijk Museum Schiedam aan do Hoogstraat 112 zal de oud- Schiedammer en leraar Ne derlands Jan F. de Zanger morgenavond zijn nieuwe dichtbundel ten doop boudeo en Ingaan op het klimaat In Schiedam voor schrijven en dichters in heden en verle den. Hij zal dit doen op het dich- lersfesüval dat om kwart over acht begint Het festival heeft tot nu toe acht aanmel dingen gekregen van Schie dammers die hun eigen ge dichten zullen komen voorle zen. Geen overmatig aanbod dus, maar geen reden om de hoop op een succesvolle avond te laten varen. Cor Don, Jan Noordegraaf en Huub Koch rijn de meest be kende dichters in Schiedam die zich hebben aangemeld. Het riet er volgens de organi satoren, de Schiedamse boek handelaren, de Vereniging Vrienden van het Schiedamse Museum en het Museum zelf, naar uit dat er op de avond zelf nog mensen zullen aan kloppen om spontaan mee te doen. Simon Buschman leest Japan se Haiku voor en zal iets ko men vertellen over deze bij zondere dichtvorm. De avond zal worden omlijst met voor do gelegenheid passende mu ziek. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Of de op deze avond voorgelezen poëzie gebundeld en gepubliceerd zal worden, is nog niet zeker, Schiedam Slingerend als betrof het een slalomwed- - strijd heeft de 25-jarige auto- mobUist J. J- C. van de W. 's nachts om twee uur over de Broersvest gereden. Door de hoeveelheid drank die de man vóór zijn wilde rit had genut tigd, ging hij op de tweede Tuin singel in de fout en knal de hij op een aldaar gepar keerde auto. De politie was snel ter plaatse, hielp de man ,bij het uitstappen en nam hem mee voor een bloed proef. De schade die door de beschonken slalomrijder is aangericht is met bekend. Schiedam Een leren koffer' met daarin voor vijftienhon derd gulden aan fotoappara tuur is gestolen van de 34-ja- rige Schiedammer J. W. M. K. Van de diefstal, die na 25 maart moet zijn gepleegd, is aangifte gedaan bij de Sdhie-"" damse politie. Maassluis Johann Sebastian Bach. Een naam die iedereen kent, alhoewel de man al om precies te zijn 229 jaar geleden is ge storven. Bach heeft echter een paar werken achtergelaten die nog jaarlijks worden uitge voerd en tientallen pro fessionele musici ver dienen door die meneer Bach hun dagelijks brood. Het werk dat deze dagen weer door «eei Nederland en zelfs over de gehele wereld wordt beoefend is de Matthaus Passion. Dat passie-kunstwerk gaat over het lijden en ster ven van Jezus Christus. Een werk van ongeveer drie-en-een-half uur. En die lange zit is voor sommigen wel iets te lang. Wie het werk kent of meezingt, weet dat het alleen maar. heel fijn is dat het zo lang duurt. Want wat is er mooier dan het zingen van een com pleetkunstwerk? - in de Grote kerk Lr. Maassluis vindt morgenavond een bij zondere uitvoering door de Laurens Can tori j van de Mat thaus Passion plaats. Er is geprobeerd om die uitvoering zo getrouw mogelijk overeen komstig Bachs ideeën te laten klinken. Tegenwoordig wordt het werk met twee grote ko ren, één orkest en een clave- cimbel ten gehore gebracht In Bachs tijd waren er niet van die grote koren en werd er gebruik gemaakt van twee orkesten met ieder een orgeL En de instrumenten die we nu gebruiken waren er toen nog helemaal niet. De paar musici van die tijd gebruikten barokinstrumenten die heel anders klinken dan die van tegenwoordig. Maria Huizinga, alt-soliste, en Henk Cuppers, één van de twee organisten, vertellen hun ervaringen met deze Matthaus Passion in het huis van Maria in Maassluis. „Het is een verrukkelijk werk, hè", begint Maria en thousiast. „Ik heb nou zo lang geoefend dat ik er naar uitzie om het te gaan zingen in de kerk. Het zal voor het publiek wel even wennen zijn. Er rijn toch wel duidelijke verschillen nu we het op de barokwijze zingen. Niet dat ik heel an ders moet zingen, hoor". £0 Laurens Cantorij zaJ zaterdag in Maassluis verdeeld worden in het koor der dochters van 2on en het koor dar gelovigen. Even later legt ze uit: „We weten niet precies hoe Bach het nou helemaal heeft be doeld. Daar komen we waar schijnlijk nooit meer achter, maar doordat er zoveel on derzoeken rijn gedaan, komen we een heel eind in de rich- door Janet van Huisstede ting. Er is deze eeuw bijvoor beeld veel te lang gedacht dat het met veel pathos gezongen moest worden. Langzaam en gezwollen. Maar nu komen we er achter dat die gezwol lenheid en hoogdravendheid gewoon ontstond door die ba rokinstrumenten' „Er zitten inderdaad heel swingende stukken in de Matthaus. Daar kan Je ge woon niet stil bij blijven staan. En dat hoeft ook niet bij de repetities. Bij de uit voering wel, want het Is een vervelend gezicht als zo'n heel koor staat te wiegen. Maar dat super-plechtige, daar komen we nu een beetje van terug". Henk: „Nee, ik ben geen pro fessionele organist. Ik werk bij Unilever, heb geen conser- vatori um-opl eid mg' „Maar hij is geweldig", roept Maria er tussendoor. „Veel te bescheiden". „De heb heel lang les gehad op het elavecimbel. Orgel is wel iets heel anders. Het is een beetje moeilijk uit te leg gen". Improviseren Maria duikt in een grote la met grote stapels muziekboe ken en komt terug met de partituur van de Matth&us. Henk zoekt even en wijst dan op één van de onderste balk jes. „Kijk, dit is dus de orgel- partij en rie je hier dat kleine zeventje staan? Dat is een aanwijzing voor een bepaalde klankcombinatie. Maar verder moet ik met mijn rechterhand zomaar improviseren. Dat is moeilijk, want cüe tonen mo gen niet gaan overheersen. Je mag hier bijvoorbeeld de te nor die meezingt niet gaan overstemmen. Dat is een le lijk gehoor. En in de rest van het stuk moet jouw combina tie goed samenvallen met het koor". Door dat telkens te oefenen gaat er toch wel een zeker patroon ontstaan in de impro visatie? „Ja", geeft Henk toe, ,je merkt natuurlijk op een gegeven moment van dót klinkt goed", en dan hou je dat vast. Je ontwerpt voor je zelf een soort partij erbij. Maar veel blijft toch improvi seren". Dat is heel moeilijk, hoor", vertelt Maria. „Je moet veel gevoel en kennis van muziek hebben om dat te kunnen. Ik ken Henk al heel lang. Nu woont hij in Barendrecht, maar toen hij een paar jaar geleden nog in Maassluis woonde heeft hij bij mij in een muziekgroep gezeten. Dat was een hele leuke tijd. Daar om vind ik het ook zo gewel dig dat hij nu weer meedoet". Henk speelt clavecimbel, heeft verschillende keren in Brussel meegedaan aan concoursen en kwam daar hoog uit de bus. „Ik heb op het clavecim bel speciale barok-lessen ge had die me nu geweldig van pas komen". Het orgel dat Henk zal be spelen morgenavond is het orgel van Max van Egraond die zelf de Christus-figuur zingt. Harry G eraerts is de tenor-evangelist, Mich iel ten Houte de Lange neemt de te nor-aria's voor zijn rekening, Hans Smout de bas-aria's. Dieuwkc Aalbers komt voor de gelegenheid uit Wenen in Oostenrijk, waar ze studeert, om de sopraan-partij voor baar rekening te nemen. En Maria Huizinga zingt dus de altpartij. De Laurens Cantorij van de Grote- of Sint Laurenskerk uit Rotterdam wordt verdeeld in twee kleine koren. Barend Schuurman heeft de algemene leiding. „Weet je dat de Matlh&us pre cies honderd jaar in het ver geetboek heeft gelegen?" vraagt Mana. „We hebben het te danken aan Felix Mendels- Maria en Henk: „Het is een verrukkelijk werk, hè?" Die Matthaus Passion". sohn-Bartholdy dat het er honderdvijftig jaar geleden weer eens werd uitgevoerd. Die „ontdekte" het eigenlijk opnieuw". Een ander leuk tintje aan dit speciale concert is het feit dat de Grote kerk in Maassluis er al stond in de tijd van Bach. Die kerk draagt de barok- sfeer uit die bij het concert past. „Ik zou zoveel kunnen vertel len van dat stuk. Dat komt omdat je er dagelijks mee be zig bent", zegt Maria. „Annie Hermus, mijn zanglerares, is een vrouw op hoge leeftijd die geweldig met haar tijd meegaat Eens in de maand, en nu de uitvoering nadert wat vaker, ga ik naar haar toe. Ze leeft helemaal met je mee. Belt 'smorgens om tien uur weieens op om te vragen of ik al geoefend heb. Meestal begin ik heel vroeg. Dan heb ik verder „een lekkere dag". Instrumenten De instrumentalisten staan onder leiding van Martin Son- neveld. „Om alles zo „echt" mogelijk te houden, is de dwarsfluit ook vervangen door een houten fluit", vertelt Henk. „Eén van de strijkers geeft rijn instrument dan even aan degene die naast hem zit en speelt dan de fluitpartij. Trouwens, alle in strumenten die in de tijd van Bach nog niet bestonden pro- beren we zoveel mogelijk te' vervangen door de origindéT instrumenten. Het is te hopenfT dat het publiek het kan waar-1*""" deren". Wie de uitvoering wil mee^~ maken is zaterdagavond wel-T kom om half acht in de Gro te kerk in Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 7