Colleges slopen uit historisch oogpunt! „Waar is mijn dorp?" Te weinig chauffeurs Maads voorstel wekt verbazing „Stront en vervelend99 in Tourix voor Viïlerius ging na 25 jaar terug naar Spijkenisse: tram 1 rijdt zondag anders Dieven actief Belasting bestolen li M Motorkap vernield Klandestiene zender gepakt WOENSDAG 18 APRIL 1979 /SC 3/WW« Schiedam Met twee voorstellen tesrelijk komt het college van burgemeester en wethouders om te laten zien, dat de aandacht voor historisch Schiedam steeds groter wordt - maar achter een van die voorstellen kunnen grote vraagtekens worden gezet. Volgende week maandagavond komt de kwestie aan de orde in de gemeente raadsvergadering in het stadskantoor. en voorstel, waar geen raadslid moeite mee zal heb ben, is het verhogen van de subsidie voor restauraties aan particuliere monumenten. Sinds 1967 hebben de ge meente en het rijk daarover een afspraak, dat beide jaar lijks met een halve ton over de brug komen voor deze res tauraties; nu echter het njk meer geld beschikbaar heeft, willen burgemeester en wet houders de Schiedamse bij drage daarop afstemmen. Het zal dan voortaan gaan om 75.000 gulden. Een extra voor deeltje voor de gemeente is daarbij, dat van elke subsidie, die het rijk verleent voor de restauratie van een particulier monument, de gemeente nog een uitkering ontvangt uit het gemeentefonds, volgens de zo geheten verfijningsregeling al gemene uitkering monumen ten. Het omstreden voorstel heeft echter met restauratie van monumenten niets te maken, wel met beschermde stadsge zichten. En voor de goede orde wijst het college erop, dat bij een beschermd stads- geztc iet alleen het hand- havf ci gebouwen belang rijk i. maar ook het inrichten Louter als voorbeeldje in de binnenstad: als het college zó geïnterpreteerd wordt, zou bij wijze van spreken aan de ene kant van de Korte Haven gesloopt kun nen worden om met oude materialen de andere kant een extra historisch karakter té geven... Luchtfoto Henk van Westering, Sijthoff Pers. van de openbare ruimte. Daarbij zou uitstekend ge bruik gemaakt kunnen wor den van authentieke materia len: poortbogen, gevelstenen, oud straatmeubilair zoals lan taarnpalen, bankjes en hek werken. Het voorstel, dat het colege doet, luidt dan ook om voor het behoud van die materia len, die vaak opgelapt moeten worden, en zo nodig gergis- treerd, jaarlijks een bedrag van 15.000 gulden uit te trek- ken. Hoewel nog met zeker is of dat in 1980 ook mogelijk is, zou de gemeenteraad m eik geval dit jaar ai geld kun nen halen uit de „post on voorzien", of wel uit de saldi- reserve, het gemeentelijke ap peltje voor de dorst. Finan cieel is er dus niets aan de hand. Maar in het voorstel staat meen in een aantal gevallen zullen de authentieke materi alen afkomstig zijn van ande re plekken in de stad, waar sloop- of verbouwingswerk zaamheden worden uitge voerd. Dat kan betekenen, dat elders een stukje historie wordt uitgewist ten behoeve van de plek, die beschermd stadsgezicht heet Het raads voorstel spreekt ook van „verwijderen" en „herplaat sen". De raadsleden zullen daarom volgende week maandag be kijken in hoeverre dat uit his torisch oogpunt aanvaardbaar is voor de locaties, waar de authentieke materialen van daan moeten komen- Vlaardingen In sociëtiet Assurancetourix aan de Vlaardingse Hoflaan 12 het cabaret trio „Stront en Vervelend" op. Hoewel de naam anders doet vermoeden doet het Vlaar dingse trio zijn naam geen eer aan, want het programma met liedjes er sketchjes is zeker het bekijken en beluisteren waard. Het optre den begint om 20.30 uur, de sociëteit is reeds een half uur eerder open. Precies een week later kunnen bezoekers van de sociëteit tus sen, 20 en 23 uur zelf muziek maken. Schiedam Wie in de nacht van vrijdag op zaterdag of van zaterdag op zondag op de nachtbus staat te wachten, zal merken dat het niet de normale bus van de HET is die voor komt rijden. In verband met het chauffeurste kort zullen voorlopig naast de RET-bussen ook particuliere bussen worden ingezet. De chauffeurs van deze „vreemde" bussen verko pen de normale kaartjes. Er is echter geen stempelapparaat in de bus aanwezig, zodat je voor een stempeltje op de meernttenkaarten bij de chauffeur zelf moet zijn. Schiedam/Spijkenisse Jaap Viïlerius heeft zijn Masker afgeworpen, zou je haast kunnen zeggen. Met zijn vrouw Henny verliet hij 25 jaar geleden Spijkenise, „vanwege een ellendige bin nenbrand", en zette hij in Schiedam voet aan wal om er enkele zaken op te zetten, zoals 't Masker en een reis bureau. Maar nu zijn zij weer terug. Destijds lieten zij een dorp met 2500 inwo ners achter zich; nu wonen zij in een stad met meer dan 30.000 zielen; want: Spijke nisse is met de tijd meege gaan. Op het Broersveld heeft Viï lerius het altijd goed toeven gevonden, al kwam er moreel even de klad in toen tussen Broersveld en Broersvest en kele jaren geleden huizen werden gesloopt voor een doorbraak, die in de toe komst het verkeer naar de binnenstad zou leiden. Die zogenaamde Botmers Boule vard kwam uit op 't Masker, en die handel in feestartike len stond dus mooi op het spel. Toch ging Viïlerius door. En toch woont hij, met vrouw Henny, nu weer in Spijkenisse. „Maar waar is mijn dorp gebleven?" „Ik heb nu mijn pensioen", zegt hij. „Een druk leven ligt achter mij en daarom ben ik naar Spijkenisse teruggeko men. Ik ben teruggekomen voor mijn rust en waar kun* je die beter vinden dan in de. plaats waar je in alle rust geboren bent". Maar het oude Spijkenisse vond hij wet meer terug: „Nee, zeker met Er is heel wat veran derd. Veel is er met meer". Jaap en Henny Viïlerius her inneren zich goed, dat er 25 jaar geleden alleen maar over de toekomst van Spijh kenisse werd gepraat. En zij weten wel, dat hetzelfde in Schiedam het geval was: in de Schiedamse binnenstad zagen zij tientallen wonink jes gesloopt worden. Toch ligt Schiedam nu achter ben. Vooral Jaap praat graag over oud-Sp«jkenisse: „lk ben teruggekomen omdat ik veel' van dit dorp hou. Mijn ou ders hadden vroeger op de Voorstraat een winkel met kruidenierswaren, boeken en aanverwante artikelen. Ik kende toen iedereen hier. Ie dereen had ook een bijnaam, daar was Spijkenise erg sterk in. Zo sprak je van Bas van Toon en Ans van Cees van Dnmmelen". En net zoals dat in de Gor zen in Schiedam altijd sterk gespeeld heeft, iedereen wist meteen wie je bedoelde. Het was een klein wereldje: „Daar was hier toen een ze kere burgemeester. Lindeman van Bloemen waanders. Die woog destijds alles op een goudschaaltje af. Als wij vroeger iets op touw wilden zetten, zei hij zorgelijk, ja, daar moet ik eerst eens met Moerland over praten. Moer land was toen onze veld wachter. Als hij ja zei, dan ging het door. Zo ging dat vroeger". „Het hele dorp wist er ook van, als er iemand op ster ven lag. Was er eenmaal een dode m het dorp, dan werd dat huis aan huis aangezegd door de doodbidder met hoge hoed, een zekere Van den Ban, later Bas Hogenboom. Die stond dan vaak een kwartier lang te vertellen over de dorpsnieuwtjes. En dan zei hij ineens, kom, ik ga weer eens verder; en op een keer zei mijn vader toen, zeg Bas, er is er zeker een dood, maar je hebt mij nog niks aangezegd. Ja, zo ging dat vroeger." Viïlerius zit op zijn praat stoel: de herinneringen doen hem meer dan de manier, waarop in Schiedam steeds nieuwtjes werden doorver teld. Henny lacht telkens, als Jaap met een anecdote komt- „Ook met trouwen was het in Spijkenisse altijd verve lend. Het hele dorp hep dan mee tot het gemeentehuis, bleef wachten tot de trouw Jaap en Henny Viïlerius: „Spi|kemsse is niet meer, wal het geweest is. achter de rag was en ging dan weer naar huis. Men leefde met elkaar mee". Zo kom bij Jaap weer eens boven, hoe de oude hervorm de dorpskerk, waarvan zijn vader 25 jaar kerkvoogd is geweest, op instorten stond. „Ik maakte de restauratie mee. Als kind speelden we met honderden doodskoppen, die er rond de kerk lagen. Ik weet nog precies waar de lo den pijp ingemetseld zit met alle gegevens van de restau ratie. Ik mocht toen van wij len Gemt Louter de laatste steen m het zeventig centime ter diepe torengat plaatsen". Jaap Viïlerius heeft er ge filmd, heeft er aan toneel gedaan en heeft een blauwe maandag nog de post in Spijkenise rondgebracht. Nu, 25 jaar later, wil hij, evenals hij in Schiedam gedaan heeft, in Spijk-nisse een reisboekingskautoor opzetten. .Maar het is erg moeilijk. Als oud-S pijkemsser kom je amper meer aan bod. Ik vind dat erg. Zo wacht ik al van af oktober op een toewijzing van een tandarts. Ik heb nog steeds niks, en dat is toch een aanfluiting voor een zo sterk groeiend gemeente. Daar kan je nog niet eens te recht voor tandheelkundige verzorging! En wat mij ook tegenvalt van het huidige Spijkenisse, is dat je hier bij na met uit kunt gaan. Maar ik heb gelukkig een vrouw, die het thuis ook gezellig kan maken. Je 2ult dal met heb ben! Dan vind je in Spijke nisse maar érg weinig. Dat was vroeger echt wel an ders." Viïlerius was een echte bin nenstadsbewoner in Schie dam, maar zijn laatste waar schuwing geldt ook voor Ke- thel, ais daar in Schiedam- Noord nog meer gebouwd gaat worden. - Schiedam Onbekenden hebben vlak voor het paas- weekeind, om al even onbe kende redenen, vernielingen aangericht aan de auto van de 27-jarige Rotterdammer F. G- H. De auto, die gepar keerd stond in de Emmas- traat bij het stadskantoor, hield aan de baldadige actie een flink beschadigde motor kap over. De schade wordt geschat op 250 gulden. Schiedam In verband met filmopnamen op do Oostzee- dijk in Rotterdam zal tram lijn 1 op zondag 22 april van acht uur *s morgens tot onge veer twaalf uur 's middags een wat andere route rijden. Vanaf Schiedam zal de tram zijn eigen route aanhouden tot in Kralxngen. Na de halte bij de Goudsesingel, hoek Boezemweg neemt hij de rou te over van de lijnen 3 en 8 naar het eindpunt aan de Chns Bennekerslaan. Terug naar Schiedam neemt hij weer dezelfde weg, dus vanaf de Chns Bennekerslaan over de rails van lijnen 3 en 8 tot aan de Goudsesingel daarna de eigen weg. Vanaf de halte aan de Goudsesingel, hoek Kipstraat, zullen pendelbussen waar het eindpunt van lijn 1 njden via de Goudsesingel, Oostplein, Oostzeedijk, Willem Ruyslaan, Oostmaasiaan en Honmgerdijk. Vanaf dat punt rijden de bussen weer dezelf de route terug naar de Kip- slraaL Schiedam De politie heeft uit de auto van de 23-jange A, C. G. R. uit Maasland een zend/ontvangst-installatie ge demonteerd en in beslag ge nomen. De Maaslander had de apparatuur klandestien m zijn auto gemonteerd en bleek niet over de vereiste machti ging te beschikken. De zend apparatuur werd door de Schiedamse politie ontdekt bij een controle op de 's Grave- landseweg. Schiedam Zonder dat °s!f maar iemand het had gezien is vrijdag op de Rotterdamsé- dijk een motorfiets ont vreemd. De eigenaar, de 34- jarige M. H. C. G„ bemerkte de diefstal pas toen hij weer van de motor gebruik wilde maken. De vermiste motor fiets voert het kenteken VL- 28-61. De G. heeft aangifte van de diefstal gedaan bij de Schiedamse politie. Midden in de nacht heeft een inbreker toegeslagen bij een woonhuis in de Paul us Potter straat in West. Door de voor deur te ontwrichten wist de inbreker het huis te betreden. Veel van waarde is er bij de inbraak met meegenomen. Een radio-cassetterecorder met een waarde van 139 gul den was de buit. De bewoner van het huis, de 58-jange P. D. O. heeft aangifte gedaan. Een behoorlijke hoeveelheid kwartjes en guldens is ont vreemd bij een inbraak in bowling Musis Sacrum afgelo pen zondag. Vier automaten waaronder drie speel- en één sigarettenautomaat werden geforceerd en de geldlades werden gepleegd. De dief, die bij zijn binnenkomst de voor deur heeft geforceerd, heeft m de bowling ook het kan toortje bezocht, maar moest uit die ruimte met lege han den terugkeren. De hoogte van het vermiste bedrag is nog met bekend. Bowling-ei genaar Frans van Rijsbergen heeft aangifte gedaan bij de politie. Vijftien muziekcassettes ver dwenen uit oen in de parkeer garage aan de Westvest ge parkeerde auto. De inbreker heeft het rechter tochtraam- pje van de auto geforceerd en daarna het portier geopend. Eigenaar van het voertuig en de cassettes is de 35-jarige A. K. B., hij is door de diefstal voor ongeveer vijfenzeventig gulden benadeeld. Op de Hogenbanweg werd bij een inbraak voor tweehon derdvijftig gulden schade aan gericht aan een auto. Aller eerst forceerde de inbreker het rechter portier van de auto en daarna vernielde hij een in het voertuig aanwezige radioconsole. Het enige dat door de dief werd meegeno men, was een portefeuille met rijbewijs, kentekenbewijs en paspoort Gedupeerde is de 35-jarige A. van O. Met een breekijzer is tijdens de afgelopen dagen een kraak gezet in feestzaal Tivoli aan de Nieuwe Haven. Het tnbre- kersgereedschap is tweemaal gebruikt; één keer op de voordeur, om het pand te kunnen betreden, en één keer om de gokautomaat, die in de feestzaal aanwezig was open te breken. Doordat de geldla door de eigenaar uit de gok kast was verwijderd zag de dief zich genoodzaakt met lege handen huiswaarts te ke ren. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in het pand van de elektrotechnische groothandel Kerger en Co. in de Fokkerstraat, De inhoud van een geldkistje werd bij de mbraak meegenomen. Om hoeveel geld het precies gaat is met bekend; hoe de dief is binnengekomen js nog een raadsel. Door op een atletische manier de kelder binnen te klimmen hebben onbekende inbrekers in de nacht van zondag op maandag een kelder aan de Josef Orebosingeï leeggesto len. De buit die zij daarbij vergaarden bestaat uit een Bosch boormachine, een wer phengel en twee molens, ei gendom van de 62-jarige J. J. S. Totale waarde van het ont vreemde is met bekend. Schiedam Erg veel piezier zal de dief die vnjdag een auto aan de Schiedamse Be- ttoweg leegroofde met van zijn buit hebben gehad. De goed gevulde aktentas die uit de niet afgesloten personenau to werd ontvreemd, bevatte een voorraad aangiftebiljetten voor de belasting. Eigenaar van tas en auto was de zes tigjarige belastinginspecteur J. de V. uit I Jmuiden. De eigenaar van een op de Bettoweg geparkeerde auto uit Amersfoort moet sinds vrijdag met wat minder ei gendommen door het leven. Uit de met afgesloten, perso nenauto verdwenen een porte feuille en een rijbewijs. Eige naar van de spullen is de 34- jarige A. H. P. van de B. Omstreeks dezelfde tijd als de twee bovenstaande inbraken werd m de Comiezenlaan, één straat van de Bettoweg ver wijderd, een vrachtwagen ont daan van de aanwezige be scheiden. Een njbewijs, een kentekenbewijs, en vijftien gi robetaalkaarten verdwenen. Eigenaar van de papieren was de 43-jarige Rotterdam mer M.M. van W. Da vracht wagen had hij ongeveer tien minuten onbeheerd in het in dustriegebied laten staan,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3