SCHIEDAMS 'k£ COURANT Zagerij in vla Van de Wetering en opgegaan HUURDERSBOND BLIJFT TEGEN- PUNTENSTELSEL Advies van welstands commissie niet gevolgd „Burgerzaal is veel te klein9' Geraamde schade: miljoen gulden Vuur tot verin omtrek te zien Turkse kinderen vragen om aandacht Steun voor stadsvernieuwing brengt ons in moeilijkheden Eerste sleutel 128 woningen Zwaluwlaan Vrolijke receptie van Rijnmondband twee i ah n k&crfiï1 - M m Uo 01 o© m^!ï jaWf- VVii etsen BAVRAMi 'im -maa-lrftgewi 1I111 CoIIé vreest tijdsprobleem Koop centrum; Criteria huur- Raadsleden unaniem: Geen vast contract met Tolkencentrum Populierendreef overzichtelijker BERICHT ADVERTEERDERS BERICHT ADVERTEERDERS DIHSDAG1 MEI Maandag 23 april 1979 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26347- 8 pagina's Broersvest 3 - telefoon ad mintstr.it ie 2680S1 - redactie 262566 klachten dienst 14414-1 SCHIEDAM EN KETHEL Voor de Turkse kinderen was het feest het afgelo pen weekernde; over de hele we reld vieren Turkse kinderen 23 april hun eigen dag: het Turkse kinder feest ofwel „<?o- cuk bayrami". Voor de negenen vijftigste keer al. Dit jaar en boo kon het ook an ders stond het feest in het teken van het jaar van het kind. In Schiedam kwa men de kinderen zaterdagmiddag bijeen om in zaal Tivoli te genieten van een vrolijk programma, vol dans toneel, mu ziek en wat de vijf Turkse onder wijskrachten nog meer voor hen georganiseerd hadden. De Turk se kinderen uit Vlaardingen vier den het feest gis teravond in de Lijnbaanhallen. Maar ondanks alt© feestelijkheid was er toch ook nog even een serieus moment, toen de T urkse kinderen door middel van spandoeken de aandacht vroegen voor hun achter gestelde positie in het onderwijs. Geef ons gelijke kansen en stel ons niet achter bij de Nederland se kinderen 1 Zo vroegen ze. ÖC ure cn 0 Tot in de verre omtrek was d e vu u rzee te zien. Schiedam De schade aan de zagerij van houthandel Van de Wetering aan de Nieuwe Maasstraat» die vrijdagavond door brand geheel in de as werd gelegd, is op twee miljoen geraamd. Naar de oorzaak is een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe gaan er geen aanwijzin gen in de richting van opzettelijke brandstichting. Bij het samengestroomde publiek werd vrijdagavond het woord „pyromanie" echter meerdere malen ge hoord- Dit in verhand met de branden die de afgelopen weken het gebouw van OBK en de kantine van Demos in vlam men op deden gaan. De brand, die om precies zeven minuten voor tien begon, werd door vele bewo ners in de Gorzen opgemerkt. De brand weer kreeg vijfentwintig alarmeringen binnen. Met twintig man, vijf wagens en zestien lagedrukstralen was de brand weer het vuur rond elf minuten over elf wel meester. De nablussing heeft nog tot de volgende morgen twaalf uur geduurd. Afgaande op de eerste alarmeringen werd uitgegaan van een middelbrand, maar de twee eerste voertuigen konden alleen de brand niet aan. Snel werd groot alarm gegeven en rukten nog eens drie wagens aan. Brandmeester F. Schokken: „We hebben eigenlijk alles mee gehad. De wind stond vrij gunstig en wij waren bijzonder goed bekend op het bedrijf, omdat we er wei eens hout halen voor kasten en dergelij ke. De muren van de sehaverij en de op slagplaats die aan de zagerij lagen, wa ren goede brandmuren, waardoor de twee andere gebouwen tamelijk eenvou dig te redden waren. De stalen dakcon structie rustte gelukkig niet op de mu ren, zodat het dak de wanden niet om ver trok, maar langzaam op de rug zak te". De brand is waarschijnlijk ontstaan on der de vloer, in het machinepark dat daar lag. Kortsluiting m de machines is uitgesloten, daar de stroom uitgeschakeld was. In de zagerij die tussen de schaverij en garage-opslagplaats was gevestigd, lag hout dat slechts een eerste bewerkingsfa se had doorgemaakt Naast twee grote moderne machines, zijn ook twee onver vangbare zaagbanken uit 1935 in vlam men opgegaan. De machines, die niet on aardig in een museum zouden hebben gestaan, werden bij houthandel Van de Wetering nog dagelijks gebruikt Scholen die les geven in houtbewerking, brachten regelmatig bezoeken aan de zagerij om deze twee machines te bezichtigen, om dat het de enige in Nederland zijn en ze niet meer gemaakt worden. Schiedam CPN-raadslid Eef CoIIé heeft kritiek op de extra greep die de gemeente Schiedam wellicht uit de stadsvemieuwingspot zal mo gen doen. Als de gemeente voor de flinke financiële meevaller in aanmerking wil komen, moeten de plannen binnen één jaar rond zijn. Collé is bang dat door die tijdslimiet problemen zullen ontstaan. De eerste vertraging op het schema heeft al plaats gevonden en volgens het com-, munistische raadslid is de vrees gerechtvaardigd, dat men verderop verder in de knoei zal komen. Collé: „Als we als raad straks de plannen voorgeschoteld krijgen, kunnen we eigenlijk geen nee meer zeggen. Doen we dat wel, dan betekent dat Schiedam Op vrijdag 8 juni wordt de eerste sleutel uitge reikt van het complex van 128 woningen aan de Zwaluwlaan. Het flatgebouw bij het Hof van Spaland zal eind mei worden opgeleverd en de opdrachtgever, vereniging Volkshuisvesting, zal de eerste bewoners op die achtste juni onthalen in de Ark, gevestigd aan de overkan t op het HargRlein. Voor die gelegenheid heeft Gerard Prins, directeur van de SSSW waartoe de Volkshuisvesting behoort, ook de stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens uitgenodigd. Het complex van 128 woningwetwoningen aan «Je Z\yaluwlaan telt namehjk ook enkele twee- en drieka merwoningen, die voor dergelijke huisvesting zeer geschikt zijn. De stuurgroep, die binnenkort toch op excursie gaat naar verschillende projecten, kan dan meteen aan de Zwaluwlaan een kijkje nemefi'. dat de geldelijke steun voor één van de plannen verloren kan gaan". Eén keer nee zeg gen door de raad betekent dat de toch al krappe tijdsli miet van een jaar niet kan worden gehaald, volgens Col- Jé. Om dat te voorkomen is het volgens de ex-wethouder zaak dat, zodra een onderdeel van een plan rond is bij de dienst gemeentewerken, de raadsleden er al kennis van kunnen nemen. De problemen van Collé wer den door wethouder Chris Zijdeveld volledig onderkend. De wethouder: „We zijn door de brief, waarin de financiële meevaller werd aangekondigd, in een dwangpositie gekomen. Je staat erdoor met de rug tegen de miïur en kunt eigen lijk mets anders doen dan ja zeggen. Dat is misschien niet leuk, maar het is nou een maal niet anders". Dat er tot nog toe nog geen plannen ter oriëntatie aan de raadsleden zijn gezonden, is volgens Zijdeveld niet zó ver wonderlijk. „De brief met de aankondiging is pas drie maanden oud, en hoewel er bijzonder hard wordt gewerkt kun je dan nog geen plannen afhebben". Schiedam Aan het vijftig-jarig bestaan van de Rijnmondband is in Schiedam niet stilzwijgend voorbijgegaan. De recep tie, die gehouden werd in de kantine van de Margriethal afgelopen zaterdagmiddag, werd erg.druk bezocht. Oud-tamboers en -trompetters, fans, familieleden, burge meester Arie Dems en commissaris Cees van der Haagen töonden enthousiaste be langstelling voor het corps dat de Schie- damse bevolking al zoveel muzikaal ple zier heeft gegeven. Om vijf uur precies sloten de deuren van de kantine, want van de leden werd 's avonds weer een perfect optreden verwacht. De voorzitter beloofde namens het dagelijks bestuur wat financiële steun voor het corps OBK, dat onlangs het repetitiegebouw in vlam men op zag gaan. Vlaardingen Het bestuur van het Koopcentrum Vlaardingen, de vereniging van winkeliers in het cen trum van de stad, heeft zich in een brief gewend tot het college van b. en w. over de informatie-avond, die aanstaande woensdag, 25 april, gehouden zal wor den over het verkeerscircu latieplan en de parkeerga- rages in het centrum. Het Koopcentrum heeft het col lege gewaarschuwd, dat de burgérzaal, waar de avond in gehouden zal worden, zonder1 twijfel te klein zal zijn om alle belangstellen den te kunnen bergen. „Wij adviseren u dit te verifië ren, zodat u om teleurstel ling te voorkomen kunt zorgen dat u een alterna tief achter de hand heeft", aldus de middenstanders. Het is overigens een duide lijke zaak, dat een zeer flinke groep van de aanwe zigen zal behoren tot dat zelfde Koopcentrum: te verwachten is dat het over grote deel van de Vlaar- dingse middenstanders op de informatie-avond aanwe zig zal zijn. Vlaardingen De Bond van Huurders en Woningzoeken den heeft zich ook nn weer tegen de criteria verklaard, die gehanteerd worden bij bet vaststellen van de huur verhoging voor dit jaar. An- dré Goosscns, die namens de Bond zitting had in de ad viesgroep van huurders en verhuurders, die de zoge naamde subjectieve criteria beeft vastgesteld, heeft bin den die adviesgroep een min derheidsstandpunt Ingeno men, waarin hij het uiteinde lijk geformuleerde advies af wijst. De bezwaren van de Bond van Huurders en Woningzoe kenden, die ook in december 1976 al naar voren werden gebracht, richten zich vooral op het feit dat in het pun tensysteem, dat voor de huur verhoging wordt vastgesteld, rekening wordt gehouden met de aanwezigheid van bijvoor beeld groen en winkels en dergelijke voorzieningen in de buurt van de woningen. De Bond is van mening dat het onjuist is, dat deze elementen kunnen leiden tot meer pun ten en dus een verhoging van de huur, terwijl dergelijke voorzieningen met gemeen schapsgeld tot stand zijn ge bracht „De taak van de ad viesgroep is zo beperkt, dat het vrijwel neerkomt op medeplichtigheid aan het ver hogen van de huren", zo had de Bond in een eerder stadi um al geformuleerd. Het advies dat door de ad viesgroep is samengesteld, wijkt weinig af van vorig jaar. Ook nu weer worden bepaalde punten afgetrokken voor woningen, die bijvoor beeld in de omgeving van de industrie liggen. Zo wordt voor woningen die liegen in het gebied tussen de Nieuwe Maas en de lijn Buys Ballot laan, Mamixlaan, Maassluis se- dijk, Schiedamseweg en de spoorlijn, een aftrek van 20 punten gegeven. Ook met deze aftrek is de Huurders- bond het niet eens. Men is van mening, dat een dergelij ke puntenaftrek voor geheel Vlaardingen zou moeten gel den, omdat door Rijnmond gebied is gelegen. Het advies Schiedam De commissie voor ruimtelijke ordening heeft een advies van de wel standscommissie naast zich neergelegd. De welstandscom missie ging niet akkoord met een bouwplan van Van de Berg Bcvcka Kombinatie, die een kantoor met magazijn ruimte aan de Van Heek straat wilden oprichten. Het bouwplannetje van de fir ma ging uit van een licht hel lend dak. Omdat de twee panden naast het toekomstige kantoor geheel platte daken bezitten heeft de welstands commissie een negatief advies uitgebracht Na het inzien van de bouwte keningen heeft de commissie voor ruimtelijke ordening nu unaniem besloten burgemees ter en wethouders positief over het bouwplan te advise ren. Daarmee gaat de com missie dan tegen de opvattin gen in van de voorzitter van de welstandscommissie, Van Wensveen, die er van mt ging dat ruimtelijke ordening zich niet met de welstandsaspecten zouden moeten inlaten. Raadslid Eef Collé wees de voorzitter van de commissie er al eens eerder op dat de welstandscommissie slechts adviseert, waardoor ook de welstandsaspecten door raads leden zouden kunnen worden besproken. een rapport is uitgebracht, waaruit blijkt dat geheel Vlaardingen in een gevaarlijk van de advies groep, die overigens werd voorgezeten door wethouder Bas Goudriaan, zal in ver band met de opgenomen af trekposten om goedkeuring worden gezonden aan de staatssecretaris voor volks huisvesting. Vlaardingen Het gemeente bestuur zal geen vaste over eenkomst sluiten met de Stichting Tolkencentrum Zuid-Holland in Rotterdam. Dat heeft het college van b. en w. besloten na een zelfde advies van het hoofd van de afdeling algemene zaken op de secretarie. Van de diensten van het Tol kencentrum, die tolk- en ver taalwerk doet van stukken, die bestemd zijn voor buiten landse werknemers, wordt ook door Vlaardingen regel matig gebruik gemaakt. Het gemeentebestuur heeft daar echter geen aanleiding in ge zien, om een vast contract met het Tolkencentrum aan te gaan. Een en ander wordt eenvoudig per keer afgere kend. Vlaardingen Bezoekers van woningen aan de Populieren- dreef in Holy-Noord zullen voortaan aanzienlijk gemakke lijker de woning kunnen vin den, waar ze moeten zijn. Dp gemeente start binnenkort met een proef met het plaat sen van enkele kaarten en kasten bij de twee ingangen van de Populierendreef, waar op de huisnummers in de wijk veel overzichtelijker rijn terug te vinden. Als de proef slaagt is het niet uitgesloten, dat dergelijke borden ook el ders in de wijk zullen worden geplaatst. [advertenties J ^^^.VUMDIHGÉH SOENDALAAN30 TEL Ö1&34SM4 vooronze In verband met Koninginnedag zal deze krant op die dag NIET VERSCHIJNEN De Direktie vooronze In verband met Koninginnedag Is hel sluitingstljdstïp voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze editie van geldt als uiterste inleveringstemlijn vrijdag 27 april 'smiddags om 15.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1