SCHIEDAMSCHE COURANT Vandaag beslissing over films Passage Bioscoopbond praat met nieuwe stichting Zuid in twee kampen verdeeld Veertien procent van werklozen buitenlander Zijdeveld kreeg maar één protestbriefkaart Wilde achtervolging begint in Schiedam vink^eo Teveel lege stoelen bij prima folkgroepen •I ERTAN Opbouwwerk leidt tot nieuwe conflicten: In Waterweg-Noordgebied Boeiende uitvoering Schiedams Vrouwenkoor BERICHT ADVERTEERDERS DINSDAG 1 MEI A-. aA) BERICHT ADTCRTEERDERS Met fiets onder vuilniswagen i' Autobedrijf Woensdag 25 april 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26349-6 PAGINA'S BrrHTSVCJl 3 telefoon .tdmniKtrotie 208091 tednctio 202500 - klarhtenHicnM 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De bewonersvereniping Schiedam-Zuid heeft wijkvereniging het Zuiderkwartier uitgedaagd tot een nieuwe discussie over kandidaat opbouwwerker Armand van Puyvelde. De uitdaging, gedaan door se cretaris Jan Joore, is gericht aan de voorzitter van de wijk vereniging, Herman Slagmoten. In een artikel in het laatste nummer van het clubblad van de bewoners- vereniging, gaat Joore fel tegen Slagmolen in. „Slagmolen probeert Van Puyvelde belachelijk te maken en zelf de clevere kerel uit te hangen", schrijft Joore in een stuk waarin hij zelf zegt „te weinig finesses van de zaak te kennen om er iets zinnigs over te kunnen schrijven". Omdat Armand van Puyvelde „een vriend, een integere figuur en een hardstikke fijne kerel" is, en omdat Joore die „echte vriend niet langzaam geestelijk de strot laat dichtknijpen" heeft hij ondanks die be perkte informatie toch een commentaar aan de zaak ge wijd. Volgens Joore blijkt uit het optreden van Slagmolen dat hij de kranten vreselijk slordig leest bepaalde zaken uit zijn verband rukt en overdreven te werk gaat om zijn woorden enige kracht te geven. De houding van Slag molen zo stelt de secretaris van de bewonersvereniging concluderend, is er een die hem allerminst siert Van daar dat de zaak in het clubblad van de bewonersvere niging moet worden uitgevochten. Om er zeker van te zijn dat Slagmolen van de aantijgingen kennis neemt heeft Joore hem het betreffende clubblad toegezonden. „Ik verlang een open dialoog van u" verklaart Joore zijn bedoelingen aan Slagmolen. Een opbouwwerker voor de Gorzen komt door het op nieuw ophalen van de meningsverschillen niets dichter bij. Een eerder door de bewonersvereniging aangespan nen kort geding heeft, zoals bekend, totaal niets opgele verd. De zaak werd door de rechtbankpresident mr. Reuder naar de gewone rechtbank verwezen, en een dergelijke procedure neemt in de regel nogal wat tijd in beslag. J Schiedam Vandaag wordt beslist, of het filmprogramma definitief uit het Passagetheater verdwijnt. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bi oscoopbond heeft momenteel een ge sprek met cultuurwethouder Herman Posthoorn, die vergezeld zal zijn van Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse Gemeenschap en waar nemend directeur van Passage, en Rijn van Raai te, CD A-raadslid en lid van de begeleidingscommissie Passagetheater. Dit drietal vertegenwoordigt de stichting Passagetheater, die nog in oprichting is. Deze stichting heeft de bioscoop bond gevraagd lid te mogen worden, zodat films vertoond kunnen blijven worden. Wei gert de bond de nieuwe stich ting als lid, dan kan Schie dam verder films in de Pas sage wei verge t en Het bestuur van de stichting is nog niet samengesteld. Dat er gemeenteraadsleden in ko men, alsmede een vertegen woordiger van de Schiedamse Gemeenschap (SG), ligt even wel voor de hand. In een beleidsnotitie van wet houder Posthoorn, welke en kele maanden geleden ver scheen, staat dat in Passage meer aandacht moet worden geschonken aan de amateuris tische kunstbeoefening. Dat streven had toen al tot hevige conflicten geleid met Henk Berg, toen exploitant van het Schiedamse theater, en nu topman van een groot bios coopbedrijf in Amersfoort Berg, die het verwijt kreeg te veel een filmfanaat te zijn, zei altijd dat de kans klein was om de grote zaal van Passage voor zowel films als voorstel lingen te gebruiken: veel ver huurkantoren willen geen films kwijt aan een theater, waar in het weekend geen films worden gedraaid. Een goed voorbeeld daarvan was de situatie begin deze maand, toen er twee weken lang geen films in de grote 2aal te zien waren, omdat er enkele avon den uitvielen, ten behoeve van andere evenementen. Passage, dat eigendom is van de gemeente Schiedam, heeft personeel dat op papier nog in dienst is van Berg maar waarvoor de gemeente garant staat, Die situatie is erg gun stig voor de stichting in op richting, als de bioscoopbond Henk Berg om advies vraagt, De stichting kan dan exploita tie en programmering overne men. De gemeente zelf had nooit lid kunnen worden van de bioscoopbond. "an iedere zeven werk- oze mannen in het ieuwe Waterweg- oordgebied behoort er én tot de categorie lültenlandse werkne mers. Maar liefst 24% iran alle werkloze man den in dit gebied be hoort tot die categorie. Dat is dan zelfs nog 2% meer in vergelijking met het percentage werkloze buitenlanders in Zuid-Holland. Deze cijfers blijken uit een nota, die is uitge bracht door de Regiona le Raad voor de Ar beidsmarkt voor de Pro vincie Zuid-Holland. In" de nota zijn Surinamers en Antillianen overigens niet als buitenlander op gevat. terwijl ook ae aantallen werklozen die gevormd worden door illegaal in ons land ver blijvende buitenlanders buiten het cijfermateri aal zijn gehouden. Als met name die laatste catergone ook bij het on derzoek was betrokken zou de situatie alsnog ernstiger naar voren komen. De stijging van het aantal buitenlandse werknemers in de afgelopen jaren is ook aanzienlijk groter, dan •die onder de Nederlandse werklustigen. Voor dit feit wordt in de nota als een van de mogelijke oorzaken aangegeven, dat in de ja ren 1974 en 1975 vele ille gaal in ons land verblijven de buitenlanders konden profiteren van de zoge naamde regularisering- smaatregelen. Als gevolg daarvan waren illegale bui tenlanders, die toen legaal werden, voor een aantal werkgevers minder aan trekkelijk geworden. Er zijn echter nog andere oorzaken voor die stijging van de werkloosheid onder buitenlanders. Als de span ning op de arbeidsmarkt vermindert door een terug gang in de economische conjunctuur, dan leidt dit bij de werkgevers tot een selectievere instelling je gens werknemers. Proble men die kunnen kleven aan het in dienst nemen van buitenlanders - zoals taalmoeilijkheden, aard van het ziekteverzuim en het vaak lange wegblijven na de vakantie - dusdanig zwaar gaan wegen dat men liever Nederlanders in dienst neemt, die immers ook in ruime mate beschik baarzijn. In 1978 stonden bij bet Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord 230 werkloze buitenlanders ingeschreven. In 1974, vier jaar eerder, waren dat er nog slechts 36. Ook bij de vrouwen is een sterke stij ging waar te nemen: 35 in geschrevenen in 1974, te gen 138 in 1978. Schiedam In samenwerking met de Vereniging Vnendeo van het Stedelijk Museum organiseerde het Schiedams Vrou wenkoor gisteravond een concert in de haar bekende ambian ce. Het koor heeft de reputatie boeiende programma's te kun nen samenstellen en die tevens uitstekend te kunnen uitvoeren. Schiedams Vrouwenkoor succes met moderne muziek. Aan die hooggespannen ver wachting werd bijna ïonder uitzondering voldaan. Onder leidmg van Ria Borgmeijer zong het koor, voor een tot de laatste plaats bezette zaal, werken van Martinue, Swee- linck cn Absil, met het zwaar tepunt op de onderdelen na de pauze, toen de première door Gerard v.d. Heuvel werd uitgevoerd van een soort vrouwenopera van Hen drik de Regt. De tekst hiervoor was van Joost van den Vondel. Een wat blagerig epos op de (jof fers", op die manter op mu ziek gezet door Dc Regt. Wij liggen er niet van wakker, al was de uitvoering zeker be vredigend. Meer waardering en plezier hadden we door het dubbel- korig gespeelde en gezongen „Magie of Music", dat via een duidelijke voorlichting van Ria Borgmeijer {2onder infor matie ben je bij dit soort werken nergens) goed was te volgen. Spelen met muziek en dans was de boodschap van com ponist Ton de Leeuw en ai ging het dan niet overal even spontaan, hoe meer het stuk in het publiek komt, hoe be ter het zal gaan klinken. Aan het concert werd verder meegewerkt door het blokflui tensemble „Saratoga" en de pianist Peter Beyers bergen van Henegouwen. Meubilair stadhuis nog niet veranderd ADVERTENTIE Schiedam Na een korte periode van heuse veront waardiging lijkt de Schie damse bevolking zich neergelegd te hebben bij de verandering van bef meubilair in de trouwzaal van het oude stadhuis. De oproep van de actiegroep voor verontruste bruidsparen, die botweg weigerden aan kantinetafels te trouwen, om briefkaarten aan wethouder Zijdeveld te sturen heeft in ieder geval weinig weerklank gevonden. Het aantal brief kaarten met de leuze „Keu kentafels nee!", dat Zijdeveld sinds de start van de actie bp zijn stands kantoorbureau heeft teruggevonden is be perkt gebleven tot één. Met een wat balorige uitdruk king op het gelaat riep Zijde- veld dat tijdens de laatste vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening, naar wie het maar horen wil de. Op de vraag die aan de opmerking voorafgin0. hoe het nou met het experiment met het meubilair stond, was de wethouder wat minder uit bundig. Een antwoord moest hij schuldig blijven. „Het is een experiment van algemene zaken, daar moet die vraag dan ook worden sprak de bewindsman. voor onze In verband met Koninginnedag is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze editie van geldt als uiterste inleveringstermijn vrijdag 27 april 's middags om 15.00 uur. Schiedam Een woeste achtervolgingsscène heeft zich maandag in Schie dam afgespeeld, nadat één agent bijna door een op volle snelheid rijdende personenauto van de sok ken was gereden. Bij de Wilhelminabrug gaven agenten een stopteken aan de achttienjarige Schie dammer E. van H. In plaats van het teken op te volgen gaf de jonge au tomobilist vol gas en stoof hij tussen de politie mannen door. Onmiddellijk werd de ach tervolging ingezet, die in de richting van Rotterdam leidde. In de Bilderdijk- straat in de naburige stad werd opnieuw door een Schiedamse agent een ADVERTENTIE deze krant, waarin u al hst nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteervoormijm.i.v. 1 abonnement per kwartaal I 42.20 abonnement, ri 4.33 per maand, dan geel ik wel machtiging lol automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de kram griiis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen sluur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer 834, 3000VB Rotterdam ADvemsNm VUMDINGEN SOENDALAAN 30 TEL 010-349644 ^voor onze In verband met Koninginnedag zal deze krant op die dag NIET VERSCHIJNEN De Direktie 0 Te weinig mensen genoten van het goeds dat de folk gisteravond m het Passagetheater te bieden had. Schiedam Dat folk muziek maar weinig men sen voor de televisie vandaan naar het theater weet te krijgen, mag bekend worden veronder steld. Dat het folk-festival in het Passagetheater gisteravond slechts een kleine handvol betalende toeschouwers kreeg te verwerken, kan dan ook niet als zó verbazend worden gekenmerkt. Toch zal bij elk van de bezoekers gisteravond de vraag zijn gerezen waarom een festival met zul ke goede muziek zich voor zo'n lege zaal als bet Passagetheater moest voltrekken. Dne groepen zijn op komen draven om Schiedam muzi kaal te vermaken. In het „voorprogramma" speelden de Schiedamse groep Smerke en de voor de helft uit Zee land afkomstige groep Cracker Hash. Grote trekpleister was gisteravond de Battlefield Band, volgens de aan kondiging behorend tot van het beste dat Schotland de laatste jaren te bieden heeft Al in dat voorprogramma kreeg het schaarse publiek waar voor zijn geld. Met name Cracker Hash kreeg de zaal tot een groot enthou siasme. Niet in het laatst droegen daar de enorme gees tige verhaaltjes toe bij, waar elk nummer mee werd aangekondigd. Het publiek en de bands kunnen dan ook op een prima festival terug kijken. De directie van het Passagetheater niet, gezien het grote aantal lege stoelen. stopteken gegeven aan de wegpiraat. Met een nood sprong wist ook deze agent het vege lijf te red den, en weer kon de ach tervolging worden ingezet Van H. reed met een snel heid van honderdzeventig kilometer per uur in de richting van Nieuwerkerk aan den IJssel, gevolg door politieauto's. In Nieu werkerk kon Van H. wor den aangehouden. Hij bleek niet over de vereiste papieren te beschikken en is door de politie ingeslo ten. De achtervolging heeft een klein half uur geduurd. Schiedam Ben veertienjari ge Schiedammer is maandag met zijn been bekneld ge raakt tussen een vuilniswagen en zijn fiets, en moest me! kneuzingen aan het linker been in het gemeentezieken huis worden opgenomen. De chauffeur van de vuilniswa gen. de 58-jange G. van S. wilde, komende vanaf de Sin gel, rechtsaf de Oosterstraat inslaan. Op dat moment werd hij rechts door de jongen in gehaald. De vuilniswagen reed over de fiets heen waar door B. met zijn been be kneld raakte. De duo-passa gier van B.. het veertienjarige meisje R. H. wist tijdig van de fiets te springen. ADVERTENTIE voor betrouwbare Bovag-occasions- 11 met 12 mnd. garantie. VAN OEVENTERSTRAAT lï TEL. 131144 SCHIEDAM Koopavond geopend

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1