r/sm- Greenpeace strijdt voor de ilatuur, voor mens en dier Een gewonde meer maar minder schade E Eigen ruimte Vrouwencafé? Amro schenkt geld aan Ziekenomroep Zeven keer drank in het verkeer 'y- MMl inm i Wethouder „Nota stadsvernieuwing kan Goudriaan: toets der kritiek doorstaan" Oxirane wil uitbreiden Thalita viert feest Schotse groep in Toverbal Tentoonstellingsschip St. Antoine in Maassluis Inbraken in auto en boetiek Weggelopen jongen op rooftocht Nieuw comité met avondje scheepsbouw Lunchconcert Collecte Unicef DINSDAG 8 MEI 1979 SC/VD/WW 3 Maassluis Als alles meezit krijgt het Maassluise Vrou wencafé éver enige tijd een eigen ruimte- Het college van b. en w. is momenteel aan het bekijken, waar die ruim te gevonden zou moeten wor den. Dat deelde wethouder Koos Smit (jeugdzaken) mee, tij dens de behandeling van de begroting van de Stichting „De Toverbal", Het Vrouwen café is momenteel met haar activiteiten in het gebouw van ,.De Toverbal" gehuisvest. Wil van Dinther (CDA) wilde daar graag over welen, of het college dat gezien de leeftijd van de vrouwen juist vond {immers; „De Toverbal" is een jongerencentrum en daar past een dergelijke activiteit eigenlijk niet in) en of de vrouwen wel huur betaalden voor de ter beschikking ge stelde ruimte. Kritiek had het CDA ook op het feit, dat „De Toverbal" zich bezighoudt met jeugdacti- vitei ten, die volgens Wil van Dinther eigenlijk in het wijk- werk thuishoren. In een van de eerstvolgende vergaderin gen van de commissie voor welzij nsaangelegenh eden zal met het bestuur van „De To verbal" een discussie worden gehouden over haar beleid en de manier van werken. Met de begroting ging de ge meenteraad intussen accoord. „We kunnen ook moeilijk an ders, want 1979 is al weer vier maanden oud." aldus di verse raadsleden, Schiedams verkeer in april: Schiedam Er is in de afge lopen aprilmaand in Schie dam één gewonde meer in het verkeer gevallen dan in dezelfde maand van verleden jaar. Dit jaar werden er vijf tien mensen gewond. Daar staat tegenover dat het aantal aanrijdingen in deze periode terugliep van 184 verleden jaar april naar 148 dit jaar.* Dat is 36 minder en een aan merkelijk verschil. Er viel in die maand, evenals verleden jaar, één dode te betreuren. Volgens de politie is de be langrijkste oorzaak van de ongevallen het niet verlenen van voorrang. De op deze na belangrijkste aanleiding ïs het onvoldoende afstand houden tijdens hot rijden. Schiedam De Ziekenom roep Schiedam (NOS) heeft van de AfllRO-bank geld ont vangen voor een nieuwe tele foon bean twoorder. De dis trictsdirecteur van de A1HRO- bank, Charles des Bouvrie schonk het bedrag ter gele genheid van de opening van Vlaardingen Oxirane Che mie Nederland in Rotterdam ■wil haar produktie uitbrei den. Het bedrijf heeft in ver band daarmee vergunningen aangevraagd voor aanvullen de opslagcapaciteit voor ter tiair butylalcohol. Dit pro- dukt wordt toegevoegd aan autobenzine als vervanging van loodhoudende anti-klop- middelen. Op grond van de wet inzake de luchtverontreiniging en de hinderwet heeft het bedrijf vergunningen aangevraagd bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De aanvragen liggen de komende weken ter inzage bij de bibliotheken aan de Fransenstraat 6 te Vlaar dingen, Langehaven 231 te Schiedam en Uiverlaan 18 te Maassluis. Tot en met 28 mei kan men schriftelijke bezwaren indie nen bij b en w van Rotter dam. Bezwaarschriften tegen de aanvraag krachtens de wet luchtverontreiniging moeten daar ook worden ingediend, maar worden gericht aan Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland. Op vnjdag 18 mei kan men op een hoorzitting in het stadhuis van Rotter dam mondeling bezwaren naar voren brengen. Aan vang: 16 uur. Vlaardingen De drumfanfa re Thalita bestaat vijftien jaar. Om Vlaardingen van dat feit op de hoogte te brengen wordt zaterdag luidruchtig feestgevierd. Het Vlaardingse korps houdt ter gelegenheid van het derde lustrum van 13 tot* 17 uur een Drumfanfare Festival bij het Lijnbaancom plex aan de Zomerstraat. En kele deelnemende korpsen zijn: De Glazen Stad uit 's- Gravenzande, Apollo uit Dordrecht, Vlos uit Mijdrecht, Excelsior uit Delft, Don Boschko uit Rijswijk, Samen Spelen Sterk uit Giesendam en natuurlijk Thalita. Na afloop van het festival vindt een défilé langs het stadhuis plaats dat zal wor den afgenomen door burge meester Wim Kieboom. Maassluis Het podium van het Maassluise jongerencen trum De Toverbal wordt woensdag 9 mei bezet door de leden van de Schotse groep Vye. Deze formatie werd drie jaar geleden opge richt door Dale Hargreaves, die ook het meeste werk van de formatie heeft gecompo neerd. Vye bestaat uit vijf le den, die muziek maken die wel wat lijkt op het wat ou dere Rolling Stones en Lou Reed genre. een nieuw filiaal op het Ru- bensplein. Burgemeester Arie Lems nam bij de opening van het filiaal het bedrag in ontvangst en belde de bood schap via de nieuwe telefoon- beantvvoorder officieel door naar de Ziekenomroep die normaal op dat moment niet bereikbaar zou zijn geweest. Het meuwe kantoor van de Amro-bank, dat door de bur gemeester werd geopend, is gevestigd in het pand van het vroegere Atlantic Hotel, dat in december 1976 grotendeels afbrandde. Naast het nieuwe Amro-füiaal zijn er op de plaats waar eens Atlantic stond ook koopwoningen ver rezen. Het gebouw van de bank ïs sterk veranderd en om de herkenbaarheid voor het publiek te vergroten lijkt het sterk op andere vestigin gen van de Amro. Amro-directeur Charles des Bouvrie overhandigt burgemees ter Arie Lems het bedrag waar de ziekenomroep Schiedam een nieuwe telefoon bean twoorder voor heeft aangeschaft. Schiedam Tegen zes auto mobilisten en een motorrijder die iets te diep in het glaasje hebben gekeken alvorens zich op de weg te begeven, is dit weekeind door de Schiedamse politie pro ces-verbaal opge maakt. Vier van de drinkers konden door de politie staan de worden gehouden voordat ze brokken maakten. Bij drie anderen is dat niet gelukt- Op vrijdag botste één van hen, de 40-jarige Rotterdam mer J. J. L. op een van rechts komende personenauto. Bij de aanrijding, die plaats vond op de kruising van Kommieze nl aan en Over sein esesbraat, raakten beide personenauto's aan de voor kant beschadigd. Tegen L. is proces-verbaal opgemaakt De twintigjarige vrouw M. J. van R. is met kneuzingen en vermoedelijk een lichte her senschudding naar het ge meenteziekenhuis vervoerd, nadat de motorfiets waarop zij werd vervoerd op de Ho* genbanweg uit de bocht was gevlogen. De motorfiets werd bestuurd door de 21-jarige E. de V. BI aastest en bloedproef wezen uit dat hij alcohol had genuttigd. In de nacht van zaterdag op zondag viel het surveillerende agenten op dat een personen auto, die zich over de Vlaar- dingerdijk in de richting van de Dam begaf met een wat onzekere hand werd bestuurd. De betreffende auto werd tot de Dam gevolgd- Daar kwam de bestuurder van de perso nenauto wel tot de ontdek king dat enkele paaltjes hem het doorrijden beletten, maar zag hij niet dat de surveille rende politieauto pal achter hem stond. Toen de man ach teruit de Dam wilde verlaten botste hij dan ook op de poli tieauto, die een licht bescha digde voorbumper aan de ma noeuvre over hield. Na het af nemen van blaastest en bloed proef werd tegen de Rotter dammer proces-verbaal opge maakt. Het tentoonstellingsschip St. Antolne dat tot 10 mei in Maassluis blijft liggen. Maassluis „Allen die willen ter kaap'ren va ren, moeten mannen met baarden zijn". Zo luidt het eerste vers van een liedje dat de Nederlandse folkgroep Fungus enige tijd terug op de plaat heeft gezet. „Kaap'ren" betekent in dit geval niet gewoon „kaap", maar „Noord- kaper", een soort wal vis waar de Nederland se zeevisserij tot voor tien jaar nog uitgebreid jacht op maakte. Maar alhoewel Nederland de Noordkaper nu met rust Iaat, heeft het dier weinig overlevingskan sen. Andere landen zijn nog steeds bezig dit ko lossale zeezoogdier uit te moorden. De organi satie Greenpeace tracht daar een einde aan te maken. In de haven van Maassluis ligt de Saint Antoine afge meerd. Deze boot die de naam van de schutsheilige van de zeevarenden draagt herbergt in zich een tentoon, stelling over de walvis- en zeehondejacht en de acties die Greenpeace daartegen voert Voorts worden er dia- en videovoorstellingen gege ven over het ontstaan en wer ken van Greenpeace en de wantoestanden die er op zee bestaan. Een paar cijfers maken de si tuatie en de drijfveren van Greenpeace duidelijk: meer dan tachtig boten jagen jaar lijks op walvissen en schieten er r»«»'n 24 0^0 af. De jagers hadden de bedoeling tijdens het seizoen van dit jaar 200.000 zeehondjes van ten hoogste drie weken oud dood te knuppelen, maar kreeg er „slechts" 100.000 te pakken omdat er niet zoveel jonee diertjes meer waren. Greempeace, de organisatie die strijd voor het behoud van natuur én zich om te be ginnen richt op de zee, pro beert haar doel op drie ma nieren te bereiken. Greenpea ce tracht het vangen van wal vissen te voorkomen, het doodknuppelen van jonge zee honden te verhinderen en het dumpen van kernafval in de zeeën te doen stoppen. De fi nanciële middelen van Green peace - de organisatie werkt met het geld van donaties en materiaalverkoop en van wat de goodwill Oplevert - Zijn on toereikend om op nog groter schaal en op meer terreinen actie te voeren. Het gaat ze echter niet enkel om de zee honden of walvissen of de na tuur op zee alleen. Het gaat er deze uit louter vrijwilligers door Hans Dalmeijer bestaande organisatie om de keten van de natuur in stand te houden (dus dat er geen dieren uitsterven) en deze we reld voor zowel mens als dier leefbaar te houden. De vraag stelt zich waarom men zeehonden en dan juist de jongen en walvissen op zulke grote schaal doodt En wat de medewerkers van Greenpeace beweert om hier tegen en tegen de lozing van kernafval in de zee te ageren. Wolfgang Baier, de schipper van de Antoine, geeft daar antwoord op: „Zeehondjes van ten hoogste drie weken oud worden gedood omdat zijn de eerste paar weken van hun leven een speciale vacht heben waar ze nog niet mee kunnen zwemmen, maar die juist van dat voor bepaalde mensen zo aantrekkelijke bont levert Het is maar wat je belangrijker vindt: een jas waar je mee kunt pronken of de dood van een jong en on schuldig diertje". „Wat de walvissen betreft". zegt Wolfgang Baier, „die worden voornamelijk gevan gen voor de olie en traan die ze in zich hebben, In Japan, wordt het vlees van deze die ren ook wel gegeten. In Euro pa vindt men het vlees van walvissen in sommige soorten blikjes honden- en kattenvoer terug. Het lijkt er dus op dat er economische gronden zijn voor het vangen en doden van deze dieren. Maar dat klopt niet Als men perse bontjassen wil dan zijn die uitstekend na te maken en bovendien heeft een land als Noorwegen bijvoorbeeld een zogenaamde „bontberg", een overschot aan bont waar geen markt voor is. Walvissen do den voor olie en traan is ook met nodig, want die produc ten kunnen uit de Zuidamen- kaanse Jojobaboon worden gewonnen en 2e zijn boven dien chemisch tc bereiden. Maar ja. het is een bedrijf dat door de belanghebbenden in stand wordt gehouden, ook al is er geen noodzaak". Het schip waar Greenpeace haar acties mee voert, heet de Rainbow Warrior (de regen- boogstrijdcr). Hot schip werd de organisatie geschonken door het Wereldnatuurfonds en de naam werd door de Canadese indianen aangedra gen. Onder die indianen leeft namelijk de legende dat op het mament dat de mens de dieren dreigt te verdringen en te vernietigen, uit de hemel een krijger of strijder zal ko men die de naam Rainbow Warrior zal dragen en de mens zal beletten de dieren uit te moorden. Met deze boot varen mede werkers van Greenpeace uit naar IJsland en Spanje en snijden daar de walvisvaar ders de pas af. Ze gaan dan met kleine bootjes voor de walvisjagers uit varen zodat de harpoenist rijn harpoen waarop een bnsantgranaat zit die in het lichaam van de walvis ontploft, niet af kan schieten. Zo redden ze deze uiterst intelligente zee^oogdie- ren waarvan bekend is dat ze met elkaar kunnen communi ceren. Ook op de ijsvlakten van Canada stellen Greenpea- ce-mensen zich tussen de ja gers en de zeehonden op om te trachten zodoende zoveel mogelijk levens te redden. Vaak met erug succes. Hoewel van dat laatste pas werkelijk sprake kan zijn wanneer deze zinloze moorden volledig wor den gestaakt Toch hoeft Greenpeace door acties de aandacht op deze toestanden gevestigd en een aantal resultaten geboekt door de bewustmaking van de mensen. De Australische over heid heeft bijvoorbeeld beslo ten volgend jaar een 20 mijls zone in le voeren waar geen walvissen meer mogen wor den gevangen. En aangezien er daar veel leven, betekent dit dal de vangst met veertig procent wordt gereduceerd. De Nederlandse bonthandel heeft twee jaar geleden vrij willig besloten geen zeehon- denbont meer in te voeren of te verwerken. De Schotse overheid heeft een plan om ruim 30.000 aan de kust ver blijvende zeehonden af te ma ken, weer ingetrokken. Over de dumping van kernafval, iets waarvan de gevolgen over dertig jaar nog merk baar maar nog onvoorspel baar zijn, is de discussie op gang gekomen. Greenpeace blijft doorgaan tot het doel bereikt is. De tentoonstelling en voorstelling aan boord van de St. Antoine is inmiddels de moeite waard om tc zien en kan bijdragen tot ccn verantwoorde mening svorming. Wie Greenpeace wil helpen met allerlei klusjes en hand-en-spandicnsten kan zich daar opgeven. De boot gaat volgende week naar Dord recht en daarna naar Vkssin- gon en Temeuzen. In het to taal 23 Nederlandse havens dit jaar. Ook donaties op gi ronummer 3955530 blijven bij Greenpeace zeer welkom. Vlaaxdingen „Ik ben er van overtuigd, dat deze nota een goed stuk is. Mensen die verwachten, dat de in sprekers in het vervolg alles te zeggen krijgen komen natuurlijk be drogen uit: dat ïs in ons land nou eenmaal niet mogelijk. Maar ik vind, dat deze nota de toets der kritiek goed kan doorstaan. Er is in ieder geval heel wat duidelijkheid mee ge schapen". Dat meent wethouder Bas Goudriaan (stadsontwikkeling) over de nota Organisatie Stadsvernieuwing, die gisteren officieel is gepresenteerd. In die nota wordt precies op een. rijtje gezet, hoe het college van b en w zich de plannen makers in de stadsvernieu wing in de komende jaren voorstelt Hoe de nota in en buiten het stadhuis ontvangen zal wor den is uiteraard nog moeilijk te peilen. Zowel leden van de betreffende raadscommissie als de raadsfracties zullen het stuk de komende dagen be studeren, maar dat gebeurt zonder twijfel ook in de di verse wijken van "Vlaardingen, waar ook al enige tijd met spanning op het stuk gewacht is. Juist in die wijken, bij de diverse bewonersgroeperingen, zou de komende weken wel eens een brokje teleurstelling naar boven kunnen komen. Velen in Vlaardingen hebben zich waarschijnlijk teveel van die nota voorgesteld: hier en daar zijn wel eens verwach tingen gerezen, die door het uiteindelijke stuk zeker niet zullen worden beantwoord. Het ontbreken van de wijze, waarop de inspraak in de stadsvernieuwing precies zal verlopen zal wellicht een kwestie zijn, die hier en daar met gemengde gevoelens wordt ontvangen. Wethouder Jelle Wijnstok: „We vonden het niet juist, om nu al, nog voor de algemene inspraakve rordening er is, onderdelen daaruit in deze nota te ver-' werken. Dat hoort echt thuis in die algemene inspraakve rordening. Naast die verorde ning zullen vervolgens enkele deelverordeningen worden ge maakt, die ingaan op specifie ke deelgebieden. Stadsver nieuwing is daar één van". Teleurstelling zal er wellicht ook zijn over de kwestie van de externe deskundigen, die door bewoners aangetrokken zouden kunnen worden. Het college stelt in de nota, dat dat niet dient te gebeuren, maar houdt wel een deurtje open voor „zeer ingrijpende stadsvemieuwïngsprojocten". Goudriaan: „We willen dat echt van geval tot geval be kijken. Als we expliciet in zo'n nota zetten, dat voor ie der stadsvemieuwingsproject een extern deskundige door de bewoners aangetrokken zal kunnen worden, dan kost dat erg veel geld, terwijl het bij sommige projecten niet nodig zal zijn. Wel bij projecten als nu bijvoorbeeld in de Oost- wijk: dat is zo'n karwei waar bij het best verantwoord is". Goudriaan is het op voorhand niet eens met de kritiek, dat de projectgroepen volgens de nota erg weinig eigen be voegdheden krijgen. De nota geeft un, dat de marges waarbinnen de projectgroepen moeten werken, zeer smal zijn en de randvoorwaarden en door het_ college vastgesteld- de beleidsuitgangspunten vrij breed. Volgens de wethouder blijft er echt al genoeg over, om binnen de projectgroepen over te praten. „De raad neemt weliswaar uiteindelijk het besluit, maar de totale planontwikkeling dient toch ia de projectgroep te geschieden. Dat geldt voor zaken als de differentiatie van de woningen en wat voor huiien dat moeten wor den, voor de keuze van de architect en ga zo maar door. Nee, ik denk dat er op deze manier best te werken Is". Schiedam Acht paar schoe nen, wat kieren en driehon derd gulden zijn gestolen bij een inbraak in een boetiek in het winkelcentrum Hof van Spaland. De boetiek-.bezoe- kers" hebben een ruit van de voordeur van het winkeltje vernield en binnen de boel doorzocht. In de kassa trof men de driehonderd gulden aan. De 41-jarige Zaandam mer L. B. M. de W. heeft aangifte gedaan bij de poli tic. Uit een op de Rotterdamse- dijk geparkeerde personenau to is een deel van het bedie ningspaneel weggestolen. De onbekende inbreker heeft de toerentelier, do thermometer en de kilometerteller uit het voertuig gestolen. De waarde van het ontvreemde wordt ge schat op honderd gulden. De eigenaar van het voertuig, de 31-jange Rotterdammer A. J. A. H. heeft bij de politie aan gifte gedaan. De auto is waarschijnlijk met een valse sleutel geopend. Schiedam Een vijftienjari ge, uit een tehuis voor jon gens weggelopen jongen, heeft bekend voor ruim tien duizend gulden bij elkaar te hebben gestolen. De jongen, die eind april in Delft het te huis ontvluchtte, heeft zeven bromfietsen, drie fietsen en vijf recrcatiebootjes gestolen. Uit een kelder nam de Delf tenaar A. P. W., voorts nog een helm en een p3ar hand schoenen mee. Bij één van zijn diefstallen werd W. bijna op heterdaad betrapt. Hij had een bootje gekaapt cn wilde daarmee dc buïtcnsluis uitvaren, toen de gewaarschuwde sluiswachter hem vroeg even naar de kant tc komen. Door onmiddellijk de kant op te springen cn de benen te nemen wist W. op dat moment nog uit handen van de politic tc blijven. Op 3 mei was hij minder geluk kig en werd hij door agenten in zijn nekvel gegrepen. Ver hoor op het politiebureau bracht aan het licht hoe de jongen aan geld voor zijn le vensonderhoud was gekomen. Gisteren is hij voorgeleid voorde officier van justitie. Schiedam In de fractieka mer van de CPN wordt don derdagavond een vergadering gehouden, waar ccn ieder met plannen mag komen om de scheepsbouw voor Schie dam te redden. De bijeen komst wordt georganiseerd door het derde comité, dat op initiatief van de commu nisten is opgericht om iets tegen de malaise in de scheepsbouw te doen. Ging het in 1977 nog om het comité tot behoud van de werkgelegenheid in de scheepsbouw m het Water weggebied. Contactpersoon is Dick van Dijk, actievoerder van het eerste uur, aan de Boerhaavelaan in Schiedam. Om acht uur begint donder dag de vergadering in het stadhuis op de Grote Markt, waar de politieke partijen hun fractiekamers hebben. „Schiedam zal zeker met toe laten, dat de scheepsbouw hier order de neus vandaan gehaa'i wordt Zorg dus, dat u er ook bij bent, want al werkt u misschien niet in de scheepsbouw, het treft u toch! Ook al bemoeit u zich mis schien niet met de politiek, de politiek bemoeit zich wel met u", zegt het pas opgerichte in itiatiefcomité. Daarom wil men zoveel moge lijk ideeën opdoen over de manier, waarop in Schiedam actie kan worden gevoerd om de belangrijkste industrietak m de stad te behouden. Vlaardingen Aad Zouten dijk, de vaste organist van de Grote Kerk te Vlaardingen. geeft dondernag van 12.45 tot 13.15 uur weer zijn gebruike lijke lunchconcert. Op zijn programma staan werken van Dietrich Buxtehude, John Be nnet, Louis Couperin, Alfred Hollins en Joao de Sousa Carvalho. Maassluis In de week van maandag 14 tot en met zon dag 20 mei wordt in Maas sluis een straatcollecte gehou den ten bate van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Burgemeester en wet houders van Maassluis heb ben hiervoor toestemming verleen cL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3