educatie doet mensen goed Ze zeggen WOENSDAG 16 .MEI 1979 Jonge kunst wint het van huishoudbeurzen AGENDA W4 SC/ 5 thai ooi-4 ode1 06. fDuseumcornmissie. _Van links naar rechts: 'secretaris v Mulder. - Goos i Verwaij; Sjef Hen^öhckx,- - voorzitter Herman Posthoorn, Trees Moolhui jsen, Hendrik Campman en directeur Hans PaaL Lang is de weg naar een museumbeleid Sctwdam Het meest kneuterige nn twee avondvullende discussies wet het museumbeleid is het mo- n«l geweest dat de Schiedam mer*-in de aula op verzoek gingen opstaan omdat mensen van buiten de 'stad wel eens wilden welen of or voor het stedelijk museum ge- ro«g belangstelling in Schiedam zetf bestaat De""helft van de aula bleek Schiedams; de andere werd gevuld door personen die ge makshalve gerekend mogen ivordcn lot hel Nederlandse kunstvolkje: medewerkers van musea, kunstenaars (BBK culturele ambtenaren en kunstcritici. De.Sc hi edammers waren trots op „al die belangstelling van buiten, want het leek wel een belangrijk congres of anders eei; VVV-succes. De niet- Sc(jiedammers waren over het alggmeen verbaasd over het feit dat zij niet ver in de meerderheid waren, want ioor allerlei wilde ideeën en misverstanden waren Sehie- iam en cultuurbarbarisme de laatste tijd nogal door elkaar gehaald. Zo had Gerrit Kom rijk'toch geen onbedachtzaam scftbent, Schiedam qua ach terlijkheid vergeleken met Staphorst omdat twee PvdA- bestuursleden, Hans Bakker ïn, Hans Konings, vrijelijk het museum in al zijn facetten aanvielen, alsof er totaal niets aan deugde. Menig verwijt is Je PvdA daarna gemaakt, boewei de fractie zich nota bene van Bakker en Konings üstancieerde. Van het onbegrip over die malle Schiedammers is veel mérk baar geweest tijdens de eerste discussieavond op don derdag 3 mei. Toen eenmaal duidelijk was, dat het in Schiedam gewoon gaat om de loeh wel serieuze vraag of het museum nog steeds moet doorgaan zoals in 1954 is be slaten, en dat het sluiten van .museum en het verkopen van de kunstverzameling slechts fantasietjes waren ge weest, bleven de mensen van buiten al goeddeels weg. Bij hel vervolg op de discussie, door Kor Kegel afgelopen vrijdag 11 mei, was het minder druk: 70 mensen tegen 125 bij de eerste keer - overigens toch nog een lief aantal voor een beleidskwes tie, zeker op een vrijdaga vond. Hoewel „Schiedam" zich ge rehabiliteerd heeft in de ogen van kunstminnaars uit voor namelijk Amsterdam, Haar lem en Den Haag, is de dui delijkheid over het te voeren museumbeleid er nauwelijks groter op geworden. Wel werd gediscussieerd aan de hand van een museumno ta, samengesteld uit ideeën van directeur Hans Paalman, cultuurwethouder Herman Posthoorn en in mindere mate kunstenaar Sjef Hende- rickx, maar zoals han van der Horst opmerkte: „Met die nota kan je alle kanten op. Het is dus een goede nota. Met die nota in de hand kan je het hele jaar door huis houdbeurzen houden" - en dat is precies, wat de meesten niet in een museum willen hebben. De nota moet dus veel beter uitgewerkt worden, vindt Jan de Graauw, vroeger educatief medewerker van het Schie- damse museum. Maar daarte genover staat weer de mening van Peter Blokhuis, kunste naar, die de Schiedamse mu- Hans Bak ker nam v veelvuldig het woord toto's Gerard van Offeren seumnota al uitgebreider noemt dan alles wat over mu seumbeleid tot nog toe in Den Haag is gezien. Blokhuis er gert zich er bovendien aan, dat „kennelijk iedereen denkt dat je over beeldende kunst zomaar kunt meepraten". Of wordt in Schiedam over ande re beleidsterreinen ook zo'n o- penbare discussie met de be trokken commissie als forum gehouden, vroeg de kunst schilder zich af. Blokhuis ver tolkt de mening, datpolitiek rich niet met kunst moet be moeien om de kusntenaar niet te beïnvloeden. Anderen wijzen erop, dat kunst zich wel vaak met politiek bemoeit („en dan zegt niemand er wat van"), terwijl toch in de poli tiek bepaald moet worden hoeveel geld er is voor mu sea, kunstuitleen en andere „voorwaarden scheppende" middelen. 6 JUNI VERDER Wat twee avonden van sug gesties, kritiek en bekvechten voor invloed op het museum- gebeuren in Schiedam zullen hebben, is nog een open vraag. De museumcommissie, die ook als gespreksforum niet uit de verf kwam en waarvan alleen HenderieJot gaat zich actief opstelde, woensdag 6 juni alle argu menten eens op een rijtje zet ten en kijken wat van nut mag zijn voor een beleidsno ta. Spijkers met koppen zijn niet geslagen. Wel bleek een algemene voor keur voor tentoonstellingen van jonge Nederlandse kunst (jong: als de verf nog nat is), het aan een stuk door tonen van de Cobracollectie en deze ook met meer informatie uit bouwen, en het organiseren van meer cultuuruitingen (muziek, dans) dan alleen beeldende kunst. Sommige deelnemers aan de discussie verweten Herman Posthoorn, dat er nog geen conclusies zijn getrokken. De wethouder kreeg alleen ad kritiek omdat hij voorzitter van de commisie en van het forum was. waardoor de macht van de politiek aan de kaak werd gesteld. Ook vond men zijn optreden te vrijblij vend en had hij de geregelde discussianten vaker de mond moeten snoeren. Toch beheerste Posthoorn de twee discussierondes, op een manier die hij afgekeken heeft van Annemarie Grewel die bij de Grand Gala's van de VPRO ook de gesprekslei ding aan de zaal overliet - al leen waren er daarbij meer microfoons. Die manier van optreden kenmerkt Posthoorn. Hij heeft een anti-autoritaire zelfverzekerdheid en dat geeft hèm straks alle vrijheid zijn zin door te drijven... Zo speelt hij met een groots idee om met musea elders contact op te laten nemen om kunstcollecties of delen daar uit te ruilen, zodat Schiedam er voor de Cobraverzameling bijvoorbeeld een Appel bij zou kunnen krijgen in ruil voor werken die minder in de Schiedamse collectie, maar wel in oen andere, passen. Ook de commissie kan na twee avonden discussie nog flink wat door redeneren. De verdeeldheid in die clubs, die met het opstappen van Ton de Vos (beide avonden afwe zig) nog niet over is, zal ertoe leiden dat elk lid die argu menten uit de discussie aan grijpt die hem zelf aanspre ken. Het is niet om die conflictsi tuatie te verscherpen, dat op deze pagina een aantal me ningen en vragen van het pu bliek puntsgewijs aangehaald worden; maar zij geven een aardig „beeld" van de discus sie. Educatie moet Schiedam Educatie wordt het genoemd, hals meester een kind leert dat je volgens öi beproefde methode bruin kunt maken Soór drie basiskleuren te mengen, zo leert een nuseuxn zijn bezoekers dat je voor een com- bruin (met dus uitsluitend bruin, over 'ruin over bruin) niet de neus op hoeft te ha ai'maar dat zulk bruin best mooi kan zijn, - n Sis je dat beseft, bekijk je zo'n schilderij ■eefanders. Vacatie heet dat, letterlijk opvoeding: men- "wegwijs maken in beeldende kunst en Ia ën weten hoe kunstenaars het in hun hoofd >unnen halen om niets anders dan bijvoor- *eld bruin te gebruiken op hun kwast. Want T rijn vaak eerlijke redenen voor, niet om Suw klaar te zijn terwijl de contraprestatie «h wel uitbetaalt. Een kunstenaar kan de «druk wel willen leggen op zijn beheersing *n -niets anders dan bruine verf te benutten, n dan leer je zo'n man of zulke ideeën een "eetje begrijpen. Misschien vindt hij dat bruin •^■.ontzettend mooi, of misschien juist in het raeel nieL Zo kan iedereen er wat van vin- zonder van die kunstenaar te denken dat jjl geschift is. *aarom de educatieve taak van het museum 'Xkrjs twee avonden over het Schiedamse ni%umbeleïd zo uitvoerig aan de orde kwam, ook hier aparte aandacht verdient, is «udelijk. Het stedelijk museum aan de Hoog- jtoat hééft een bruin doek, van Joh an van Berg, en het is niet zomaar een voor- *03: alle discussies over het museumbeleid 'ri met de aankoop daarvan begonnen, en ««de uitwas zoals de notitie van Bakker en Konings is cr een gevolg van. Welnu: de edu catie rond al dat bruin is allerbelabberdst ge weest. Zo gaat het vaker. Terecht of niet, dat is de vraag die telkens weer werd gesteld. Er dient op gewezen te worden, dat educatie niet alleen bestaat uit voorlichting bij tentoon stellingen maar ook uit contacten met scholen, uit het opstellen van advertenties en uit het maken van catalogi (aldus Josine Bokhoven, die dat een tijdje in Schiedam heeft gedaan). Maar dat terzijde. Wie in het museum komt, zal vaak naast een schilderij een minuscuul kaartje op de muur zien met daarop de eventuele titel, de datum van afkomst en uit welk materiaal het be staat Over de ideeën achter het betreffende schilderij staat niets vermeld, ook nauwelijks in een foldertje a éen gulden aan,de balie. „Ik herinner mij van school dat je dan werd rondgeleid door een gids en dan vragen kon stellen, dat is iets heel menselijks", zei vroeg in de eerste discussieronde Bram Uil. .Maar er zijn grote groepen die niet rondgeleid wil len worden", stelde wethouder Herman Pos thoorn daartegenover waarmee het spits was afgebeten. Hoe moet educatie, en, moet het wel? Komen mensen gemakkelijker over de drempel, als zij snappen wat zij in het mu seum zien? Commissielid Trees Moolhuijsen: „Ik geloof dat ik drempel verhogend werk, omdat ik vind dat iedereen het recht heeft zich geeste lijk in te spannen". Zij bedoelt daarmee: pro beer zelf maar achter de betekenis van een schilderij te komen! Zij vindt dat kunst voor zichzelf spreekt en geen uitleg nodig heeft (Waarom? Daarom! Daarom is geen reden Met zo'n uitspraak wordt de noodzaak van educatie volledig ontkend. Lijnrecht daarte genin gaat de mening van Jan de Graauw, een jongen uit het vak: „Wat er in een mu seum is, is van geen waarde zonder goede educatie". Volgens De Graauw moet het museum bemid delen tussen kunstenaar en zijn ideeën zodat een werk dan begrijpelijk kan worden als er iets anders op staat dan een heidelandschapje of een schouderblote zigeunerin. Han van der Horst: „Ik heb geen verstand van kunst, wel van vroeger. Ik was namelijk een tijdje ge schiedenisleraar. Aan de hand van schilde rijen kan je iets leren over de tijd, waarin zij gemaakt werden. Een kunststuk kan best voor zichzelf spreken, en als dat zo is doe je er geen onrecht aan door er informatie bij te hangen". Jan de Graauw: „En dat geldt dan ook voor werken, die in 1977 of vorig jaar nog zijn gemaakt". Een willekeurige museumbezoeker, Schiedam mer Albrechts: „Vroeger had je Pierre Jans sen, en die gaf hier vaak een causerie, waar bij ons over het mooie van iets werd verteld. In die geest mis ik tegenwoordig iets. Ik vraag mij zo vaak af: wat betekent dat nou, waarvoor is dat toch? Het vraagt bereiding. En de informatie, die het museum erover heeft, is niet open". Want Albrechts weet, dat de boekenkast in de kamer van Paalman staat Tweestrijd Veel kunst heeft toelichting nodig, want uit het feit dat het vaak muisstil is in de mu seumzalen, kan de conclusie worden getrok ken dat veel Schiedammers niks begrijpen van constructivisme, fundamentele schilder kunst of Cobra, en dat zij daarom wegblijven, Ook kan het zijn, dat zij er gewoon geen snars aan vinden, maar er zijn optimisten ge noeg die dat aan de gebrekkige voorlichting wijten, net zoals je door dat bruin even moet hoon kijken. Zo krijg je een tweestrijd. 1. Het museum is er om kunst te laten zien en wie niet kijken wil, moet dat zelf maar weten. 2. Het museum is er om kunst te laten zien en de Schiedammers zo goed mogelijk daar mee in aanraking te brengen. Educatie kan die kloof overbruggen. Het plaatsen van kunst overal in de stad kan dat ook een beetje, want wie weet worden meer mensen nieuwsgierig. Het houden van dahlia tentoonstellingen in het museum kan het ook wel, misschien lopen de mensen die eenmaal binnen zijn dan immers door naar een zaal met beeldende kunsten, maar dan komt het weer op een goede educatie aan. Er is de doelstelling, dat kunst mensen ver heft door hen nieuwe dingen te laten zien, door hen te confronteren met niet alledaagse blikvangers. Maar niet alleen kunst heeft die eigenschap. Iedereen ziet wel het verschil tus sen een dahlia en een bruin schilderij, en het zou aardig zijn als het museum straks via een enquête polst, wat de bezoekers geen kunst vinden. Kor Kegel Goos Verweij (lid museumcommissie): „Een mu seum moet laten zien, waarom een stoel goed moet zitten en bovendien ook goed moet staan als er niet op gezeten wordt. Want een lege stoel vreet soms ruimte". Eef Collé (CPN-raadsIidk Hoe denkt een mu seum nou mensen bewust te maken? Wie bepaalt wie er een achterstand heeft die met kunst kan worden weggewerkt? Als recensenten nou al te gen elkaar in schrijven, wie is dan niet voldoen de ingewijd of minder bewust?" Cees van der Geer (medewerker Rotterdamse kunststichting: „Zijn de belangen en de verlan gens van de Schiedamse bevolking wel eens on derzocht? En als zij nou strijdig mochten zijn met het beleid, wat gebeurt er dan met het mu seum?" Truus Verweij (vereniging vrienden van het mu seum): „Warmte-isolatie heeft veel met milieu te maken. Dan moet je materiaal erover tentoonstel len, ongeacht of het kunst is of niet. Als de ge meente immers toch een gebouw heeft aan de Hoogstraat! Dan haal je eens een ander publiek in huis". Hans Bakker (Bestuurslid PVdA-Schïedam): „In de Doelen heb je ook de ene dag een opera, de andere dag een congres van de AR of een verga dering van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen". Trees Moolhuijsen (lid museumcommissie): .Met dingen als isolatie ben ik zo bang, dat mensen, die voor het eerst in het museum komen, denken dat het kunst is". Truus Verweij: „Het is toch geen tentoonstelling van wandluizen? Wat gebeurt er dan toch in deze heilige hallen, dat isolatie niet mag?" Cees van der Geer: „Als je beslist: moderne kunst moet in het Schiedamse museum, dan is dat probleem uit de wereld". Wim Gorlee (ambtenaar BKR bij sociale dienst): „Over de 4 Molens lees je vaker wat dan over het museum". Han van der Horst (voorlichter, historicus): „Het museum moet eerst maar eens leren, hoe je pers berichten maakt. De doelstellingen komen dan nog wel eens". Herman Posthoorn (verantwoordelijk wethou der): „Waarom stap je dan eens niet met zo'n be richt naar het museum toe?" Han van der Horst: „Dat zal ik doen. Daarnaast is het zo, dat ik niet in dienst ben van het mu seum of de gemeente Schiedam. Mij verwijten dat ik niet voor betere persberichten zorg, is net zoiets als wanneer je op mij boos bent omdat het museum niet deugt". Wim Gorlee: „Ais iemand niet wil, dan komt hij gewoon niet in het museum, al sta je met tien stokken achter hem. De koek is op een bepaald ogenblik op. En dan kan je je richten op de groep die binnen is, of op de omgeving, de men sen buiten. Dan moet je overal kunst neer gaan zetten". Jan de Graauw (educatief ambtenaar in Amster dam, vroeger in Schiedam): „Als jc het niveau van het museum verlaagt onderschat je het pu bliek. Dus moet je het niveau verhogen. Want oij de beste bakker, staan ze zaterdagochtend vroeg al voor de deur". Hans Bakker: „Het museum kost al 1,2 miljoen- Ligt de grens nou bij drie of bij honderdduizend bezoekers. Als er bij de opera maar drie mensen in de zaal zitten, gaat het niet door. Bij een mu seum schijnt dat ineens anders te 2ijn. Maar ook daar geldt: doelstellingen, middelen, effecten". Sjef Henderickx (kunstenaar, lid museumcom missie): „U blijft maar praten over geld. Maar u zegt helemaal niets over de inhoudelijke kant, wat er dan volgens u in een museum moet zijn". Jan de Graauw: „Ik kom uit de educatieve hoek en ik kan Bakker ook niet in vijf minuten vertel len, wat kunst is". Herman Posthoorn; „Een gemeente werkt nim mer voor meerderheden. Het merendeel van onze activiteiten doen wij voor minderheden, zelfs voor hele kleine. Dat geldt ook voor het mu seum". Hans Bakker: „De overheid heeft een taak op het gebied van conserveren. Bij een beperkt bua- get heeft de Schiedamse overheid dus allereerst de taak om de Schiedamse kunstuitingen te con serveren". Han van der Horst: „Dus je mag niet aan de verkeerde kant van de Hogenbanweg wonen...?" Sjef Henderickx: „Op zolder van het museum worden Schiedamse werken uitstekend geconser veerd, dingen uit de prehistorie, de historie..." Truus Verweij: „Conserven is helemaal niet de belangrijkste taak van het museum!" Han van der Horst: „Ja, dat is niet zoiets als dat gelul van: we nemen geen ijskast, want het moet allemaal opgegeten worden". Jan de Graauw: Er is een groot gevaar, als ie met zo'n nota alle kanten op kunt Dan blijf je met dahlia's, isolatie en zo meer tobben en voor je het weet is het hier dan een toonzaal van het energiebedrijf. Het idee: u vraagt en wij draaien, is gevaarlijk. Dat is een schijndemocratie". Suppoost: „Ze zeggen, dat het Schiedamse mu seum een landelijke naam heeft Maar geen Ne derlander loopt de deur hier plat". VLAARD1NGEN Hollandi age bouw, Oosthaven- kade 42. Geopend: 19.00 - 22.00 uur. Stadhuis: commissievergade ring Inspraakbegeleiding en Voorlichting. Aanvang: 19.30 uur. HOEK VAN HOLLAND De Kweek bak, Harmonies traat 17. Open-podium theater avond. Aanvang: 20.30 uur. SCHIEDAM Gebouw Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73; Jaarfeest van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Aan vang: 19.45 uur. Clubhuis, Franklinstraat ln- receptie tg.v. 5 jarig beta.ai van de Bewonersveren'ging Schiedam Oost Van 19.' j uur tot 20.30 uur. DONDERDAG VLAARDINGEN Kinderboerderij Holywood, Amsterdamlaar Geopend: 10.00-16.30 ui v Muziek Instrumenten Verza meling, Westha venkade 45. Geopend 10.00 - 12.00 uur, op telefonische afspraak: 347240. HoUandiagebouw, Oosthaven- kade 42; Geopend: 10.00 - 12.30 uur, 13.00 - 18.00 uur en 19.00 - 22.00 uur. Grote Kerk, Markt lunchcon cert door Aad Zoutendijk op het orgel. Van 12.45 - 13.25 uur. Gemeentelijke Archiefdienst Vlaardingen, Plein Emous 5; Geopend: 10,00 - 17.00 uur en 19.00-22.00 uur. Visserijmiiseum, Westhaven- kade 53/54; permanente ten toonstelling over de Neder landse zeevisserij. Geopend: 10.00 -17.00 uur. Artoteek, Oosthavenkade 8; kunstuitleen en tentoonstelling van litho's en hoogdrukken van Emile Puettman. Geo pend: 12.00-17.00 uur. Wijkcentrum ,/t Nieuwelant- ",Goudsesingel 87a; soos voor jongeren vanaf 14 jaar. Aan vang: 19.30 uur. Het Heempark, Mamixlaan. Geopend: 9.00 -16.00 uur Maranathakerk; vergadering van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Vlaar- dingen Zuid. Mevrouw v.d. Linde-Van Dorp spreekt over de Europese Verkiezingen. Aanvang: 20.00 uur. MAASSLUIS Gemeentemuseum, Zuiddijk 16; tentoonstelling „Hommage aan de verzamelaar Jac. de Vries". Geopend: 14.00 - 17.00 u ur en 19.00 - 21.00 uur. Nationaal Sleep vaart Mu seum, Hoogstraat 1. Geopend 19.00-21.00 uur. SCHIEDAM Stedelijk Museum, Hoogstraat 312; stripmanifestatie. Geo pend: 10.00-17.00 uur. Scholengemeenschap Schrave- lant, Hugo de Grootstraat; lustrumfeest. In de avond- VRUDAG VLAARDINGEN Hollandiagebouw, zie donder dag. Muziek Instrumenten Verza meling, zie donderdag. Kinderboerderij, zie donder dag. Gemeentelijke Archiefdienst Vïaardingen, zie donderdag. Visserijmuseum, zie donder- dag. Artoteek, zie donderdag. Het Heempark, zie donder dag. MAASSLUIS Gemeentemuseum, zie don derdag. Geopend: 14.00 - 17.00

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5