Het Slange-ei in Ozobleu Drie fotografen exposeren in „De Rozenhof" V oiksdansf esti jn van „Vlavoc" VEEL POP Stripmanifestatie Internationaal succes Viaardingse arrangeur Open dag bij Vrije Academie DüXDERDA Teurgel VD/SC/WlJifi Een wekelijkse pagina vol in formatie over muziek, toneel, theater en an dere culturele zaken in het Nieuwe Water weggebied. Aankondigingen dienen uiterlijk dinsdagochtend binnen te zijn. Wie bellen wil: 010-35.45.25. Straks spreek ik van de dingen die vergingen De geur van diepe wónden en van warm bruin hout De geur van bloemen en van kleuren Die schitterden als zonlicht ophetgoud Straks spreek ik van doortrokken lentestralen Van zomer, herfst, van winter, goed of fout En van de fijne wandelingen, een sprookje Als van Andersenwant straks is alles koud II Straks spreek ik van de dingen die vergingen Van liefde tussen man en vrouw, van kind'ren Die zich lieten vinden en speelden in een Dorp als Middletown. Straks spreek ik van De gasbel die geleerden in Harris burg Bedwongen tot nihil en van de angsten die Vergingen tot aan öekonsekwentie van de rouw Straks spreek ik niet, straks sta ik in de kou III Straks denk ik aan de dingen die vergingen Een dartelende koe een losgebroken stier Straks denk ik vaag als in herinneringen Straks leef ik als een robot op de maan Straks leef ik als van God en mens verlaten Als op een woeste aarde van glas en steen Straks za! geen batig saldo baten Geen crediteur danst om je heen 9 Klaas van Eisacker Ingmar Bergman maakte tot nu toe slechts twee films die min of meer als politiek betiteld kunnen worden. Beide vormen een psychologische analyse van het fenomeen oorlog. De eerste film heette Skammen en gaf de beelden van een echtpaar te midden van het oorlogsgeweld. Bijna twintig jaar later rouleerde Bergmans „Het Slange-ei" in de bi oscopen, een spookachtige visie op de kiemen van hel nazisme. De setting is Berlijn 3923. Een groep variété-arties ten die tengevolge van de heersende werkloosheid naar de Duitse hoofdstad is getrokken, komt in aan raking met de bizarre, morbide naai-wetenschap die dan in opkomst is. De situatie in Duitsland is op dat moment als een slange-ei, door het glasachtige omhulsel ziet men reeds het giftige reptiel in perfec tie aanwezig. Hoofdrollen: David Carradine enLiv Ullman. Ozobleu brengt de film vrijdag 18 mei op het witte doek, aanvang 21 uur, toegang 3 gulden 50. Ozobleu ligt aan de President Steynstraat 2, Maassluis. Er is meer film trouwens deze week. In Vlietricht draait de western „El Condor"; woensdag 23 mei. Huis ter Lucht, Maasland, aanvang 20.30 uur. Straks walg ik van de dingen die vergingen Van stinkend vlees tot rottend graan Van dieren, vissen, vogels dieniet zingen Atomen die de rust verslaan Vervloekt is hij die deze dingen Thans voorsta at als een heilige koe Want: ik zie die dingen Straks is de aarde van de aarde moe Klaas van Eisacker Als tegenwoord op de ,J3allade van de dingen die niet overgaan van Werumeus Buning. „Ik heb me laten vertellen dat het gedicht momenteel in de Tweede Kamer circuleert Dat doet me goed. We zouden het ook graag onder de aandacht van alle fracties willen brengen door middel van een officiële, nou na, officieel, in elk geval door middel van een aanbieding. Wat ik er mee wil? laten zien hoe ik dat ervaar. Met de vraag of ze er niet iets aan kunnen doen. De kan ze een hele rij van alternatieven geren. Want daar vallen ze je natuurlijk altijd op aan. Zonne-energie, golfslag, wind en noem maar op. Maar vooral deSaharazon!" Klaas van Elsó'cker schreef het bij dit artikel afgedrukte gedicht in het kader van een handtekeningenactie die bestuurders en volks vertegenwoordigers eens goed onder de neus wü wrijven dat we de foute kant op gaan. Dat we roekeloos onze aarde zullen vernielen met een kernenergie die we niet meer in de hand kunnen houden. Van Eisacker is een Vlaardings dichter die al enige jaren, vooral in reformatorische kring bekendheid geniet. Onlangs verscheen zijn tweede bundek geti teld „Zo ik niet had geloofd Religieuze poëzie, waarbij de „Ballade van de dingen die vergaan" nogal uit de toon valt. Niet ten negatieve, maar meer qua thematiek. Het gedicht is dan ook niet in de bundel op genomen. Maar wie de eerste bundel van Van ElsScker kent weet dat de ballade niet zo maar uit de lucht kon zijn komen vallen. De nieuwe bundel bevat poëzie van typisch religieuze aard. Veel gedichten over de dog matische uiteengroeiirg van de kerken, de in dividuele schuldervaring en de hoop. Geen luchtige onderwerpen, geen borrelhapjes-poë zie. En vele niet-kerkelijk georiënteerd en zul len er weinig boodschap aan hebben. Reden het bundeltje dan maar weg te leggen? Nee. Want Van Eisacker schrijft een zeer muzikaal soort poëzie, zonder psalmendreun, zonder re torisch gebulder. Mensen die gevoelig zijn voor poëzie en affiniteit hebben met het re formatorisch denken zullen er zeker veel in herkennen. Zelf zegt hij: „Het motto van de dichtbundel is natuurlijk: zo ik niet had geloofd Daar is de hele bundel van doortrokken. Het bete kent eigenlijk dat voor mij leven zonder ge loof niet mogelijk is, Zonder geloof ben ik al dood". Toch is Van ElsScker geen strakke verticalist, iemand die uitsluitend gericht is op zijn relatie met God. Want al is rijn groot ste inspiratiebron de mystieke ervaring van één-zijn met God, toch: „Ik ben niet alleen met mijn zieltje, mijn zieltje en mijn zieltje bezig. Wij hebben ook de opdracht de aarde te beheren!" De ballade, op deze pagina afge drukt, is daar een voorbeeld van. Zo ik niet had geloofd verscheen bij Kok in Kampen en is verkrijgbaar in dt boekhan del. Eerder publiceerde Van Elsücker In le ven en in sterven. Behalve dichter Is hij ook een verwoed declamatiebeoefenaar. JÜB. David Carradine en Liv Ullman ir> Be rgmans „Het Slange- ei". meest boeit mij de realiteit, het gewone, waarin de een voud spreken moet". De expositie is van dinsdag tot en met donderdag van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur gr opend. Op vrijdag, zaterdag en zondag kan men tussen x3 en 17 uur terecht Op maan dag is de expositiezaal van „De Rozenhof' gesloten. effecten is op de expositie kennis te nemen. De derde fotograaf op de ex positie is de Brabander Aad van der Well (30). Hij werkt in Oosterhout in een fotozaak en maakt huwe- lijksreportBges, kinderfoto's en portretten. „Maar het best in mijn element ben ik als ik niet onder druk hoef te wer ken. Totale vrijheid dus. Het De expositiezaal van De Ro zenhof in Maasland zal tot en met 3 juni aanstaande werk brengen van de fotografen Fred Leenders, Aad van der Well cn Eric van Straaten- De expositie start vrijdag; het gebeuren wordt om acht uur *s avonds officieel geo pend. Fred Leenders 136) fotogra feert al vanaf zijn vijftiende jaar. Hij woont al geruime tijd in Maassluis en is lid van de Fotoworkshop Maassluis. Hij heeft al met verschillende foto-exposities en -wedstrijden meegedaan. „De fotografie in teresseert mij door zijn vele uitdrukkingsmogelijkheden", zo verklaart hij zijn passie. Eric van Straaten (24) woont eveneens in Maassluis en is al vier jaar bezig als enthousiast amateurfotograaf. Het laatste jaar geschiedde dat op meer professionele basis, vooral door opdrachten die hij kreeg van de gemeente Maassluis. Het nieuwe stadhuis en ver schillende stadswijken heeft hij voor de gemeente op het gevoelige materiaal vastge legd. Over zijn fotografie zegt van Straaten: „Ik word geboeid door vlakken, vormen en structuren, waarvan ik de werkelijkheid door mijn opna metechniek vaak totaal ver draai". Van die verrassende Ff its Vogel, beeldhouwer, Dloemenarrangeur en ten toonstellingsarchitect hier bij een van de door hem ontworpen boeketten. Vlaardingen De Viaardinger Frjts Vogel mag zich op de Parijse bloemententoonstelling Floralies verheugen in een enorme belangstelling en waardering voor zijn compositie. Vogel, die als beroepen onder meer beeld houwer. bloemenarrangeur en tentoonstellingsarchitect opgeeft, is er in geslaagd met bloemen geleverd door de Verenigde Nederlandse bloemenveilingen een kleur rijke compositie te maken die een hoogtepunt op de Franse expositie vormt. Frits Vogel woont het grootste gedeelte van het jaar in Auvergne in Frankrijk, maar bezit nog altijd een ate lier in Vlaardingen. Jaarlijks maakt hij de ontwerpen voor het Aalsmeerse bloemencorso en deze ervaring is terug te vinden i.n de geraffineerde compositie in het Parijse Florahes. Na enkele weken van voorbereidingen voelt Frits zich min of meer verplicht dagelijks aanwe zig te zijn bij de tentoonstelling. Ook al omdat op ge zette tijden de boeketten, die deel uitmaken \an zijn ontwerp, ververst worden. Daarbij weet Frits zich ver zekerd van de steun \an enkele. Nederlandse bloeme- narrangeurs. Transport van bloemen vanuit Nederland gebeurt per koelwagen. De Parijse tentoonstelling strekt zich uil over 150 000 vierkante meter. Tien ver schillende landen, waaronder Japan. Amerika en Frankrijk zelf exposeren op het terrein de meest uit eenlopende soorten potplanten en snijbloemen. Neder land is met een afvaardiging van Boskoopse boemente- lers. snijbloemen van de %eihng en bloembollen uit Hil- ïegom op deze tentoonstelling ruim vertegenwoordigd. De tentoonstelling, die nog tot drie juni wordt gehou den is een evenement dat dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden. De eersdte keer was in 1959, bij de o- pening van het park voor de Parijzenaars. De lange voorbereidingstijd maakt dat de „floraiies international de Paris" met een jaarlijks terugkerend gebeuren kan zijn. De Amsterdamse formatie The Nits komt naar de pro vincie. Zaterdag 19 mei treedt het gezelschap op in Ozobleu, aanvang 21.30 uur. De groep omschrijft haar muziek als „eenvoudige, glasheldere drie-, min li ten- transi storpop" Op de Vrije Academie In het Hollandlage bouw, Oosthavenkade 42 In Vlaardingen, wordt ia terdag de gehele dag een overzicht- sten toons tel ling georganiseerd met als onder werp: wat de deelnemers aan de creatieve cursussen zoal presteerden over het afgelo pen jaar. Alle aspecten van het creatieve programma zullen aan bod komen. Een aantal docenten zal aanwezig zijn om uitleg te geven over hun vakgebied, terwijl cursisten demonstraties verzorgen. Het publiek wondt in de gelegenheid gesteld zelf eens een stukje te weven of een potten bakkersschijf uit te proberen, aanstaande za terdag tussen 10 en 16 uur. De Vlaardingse volksdansvereniging Vlavoc. onderdeel van CJV „Liefde en Vrede", houdt op zaterdag 26 mei een groots volksdansfestijn in de grote zaal van Triangel aan de Fransenstraat in Vlaardingen. Zowel 's middags als 's avonds zijn er in Triangel tal van activiteiten, waar mee iedereen die interesse in volksdansen heeft zich best zal kunnen vermaken. Het belangrijkste onderdeel van het middagprogramma wordt gevormd door het optreden van de jeugdgroep van Vlavoc, die in januari van dit jaar werd opgericht. In geïmproviseerde kostuums brengen de jonge dansers en danseressen dansen uit diverse landen op de planken. Ook is er "s middags een optreden van „Androeschka": een groep van zeven tieners, waaronder twee leden van Vlavoc. die zelfverzonnen dansen la ten zien met een duidelijk Russische inslag. Ook de oudere Vlavoc-le- den zullen een optreden verzorgen, Het middagprogramma begint overigens om luur. De toe gang bedraagt één gulden.'s Avonds vindt in Triangel een groots volksdansfestijn plaats waaraan wordt meege werkt door het volksdansor- kest Ranja. Iedere bezoeker ÊtjÊÊË wordt in de gelegenheid ge- steld ook een dansje te wa- li gen. Leraar Hans Middelham zal precies uitleggen hoe het "moet. Natuurlijk zijn er ook 's avonds demonstraties: „An- r droeschka" en Vlavoc zullen sjjl;1 v wederom enkele optredens /TSajEfe. 1K:& verzorgen. Het avondprogram- %v- ma begint om 20 uur. De toe- lËÈWÊw gangsprijs bedraagt vijf gul- Het festijn van Vlavoc zal overigens 's middags officieel ;C» geopend worden door wethou- der Ary Maarleveld. We zijn dus gewaarschuwd. Een kaartje kost 5 gulden. The Nits zullen overigens he vige concurrentie ondervinden van een eveneens uit Amster dam afkomstige formatie. Want om precies dezelfde tijd, alleen een paar deuren verder in de Toverbal, treedt diezelf de zaterdag Captain Coke op. In Schiedam is de stripmanifestatie nog steeds in volle gang. De massale expositie „Voor het leven getekend" trekt van heinde en verre publiek. En terecht, nog nooit zijn de originelen van zoveel striptekenaars teza men vertoond. Een dezer dagen kwamen of komen de volgende tekeningen binnen: Peyo, de geestelijke vader van de Smurfen. Van hem zijn in het stedelijk museum wee smurfen pagina's te zien alsmede twee uit de verhalen Johan en Pirrewiet. en Poessie. Daarnaast natuurlijk de door IJf Blokker getekende Bakken Aan De Bar, waarvan er maar liefst tachtig in de foyer van het Schiedamse Zoldertheater, Nieuwstraat 12 worden geexposeerd (dinsdag tot en met zaterdag, van twee tot vier 's middags). De teksten zijn van Harry Touw. In een niet onbekende spijkerbroekenzaak aan de Hoogstraat 33 hangen de originele tekeningen uit de jeugdbladen Okki, Jipo, Primo en Taptoe. Geopend tij dens de winkeltijden. En tenslotte, last but not least, de Vlaamse tekenaar Jean Pol Jean Paul van den Broeck heet hij eigenlijk van wie onlangs een groot aantal tekeningen arriveerde. Ze hangen in restaurant De Noordmolen. Noordvest 38, Openingstijden: maan dag tot en met vrijdag van 12 tot 22 uur, zaterdags van 16 tot 23 uur. Niet de eerste de beste. De Toverbal en Ozobleu zijn ge vestigd aan respectievelijk Lange Boonestraat 33 en Pre sident Steynstraat 2, beide in Maassluis. Een week later mag Vlaardingen weer eens wat leven in de brouwerij brengen. Zaterdag 26 mei treedt in de Lijnbaanhallen de groep Massada op, iq het voorprograma Valley of Dolls. Kaarten aan de zaal kosten 7 gulden 50; de voor verkoop vindt plaats bij de platenzaken van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en bij de VVV (Vlaardingen). Het concert begint om acht uur. Orgelliefhebbers kun nen hun hart ophalen dit weekeinde. Zater dag 19 mei concerteert Stoffel van Viegen om 20.15 uur in de Grote Kerk van Maassluis, kaarten 5 gulden per persoon, CJP-ers en 65- plussers 3 gulden 50. In Schiedam bespeelt George BJackmore, een bekend Engels organist, het grote Passage-orgel in het Passage Theater; zondagmorgen 20 mei, aanvang 10.30 uur. Prijzen tussen 3 gulden 50 en 2 gulden. Er wordt hard geoefend voor het festijn, dat Vla voc op 26 mei houdt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4